worki

Odbył się przetarg na wywóz śmieci z gminy Wąchock

Dwie firmy złożyły oferty na wywóz śmieci z terenu gminy Wąchock w latach 2017-2018. Gmina Wąchock przeznaczyła na zadanie 740 tysięcy złotych. Oferenci podali zbliżone cenowo oferty. Obecny usługodawca firma Ecom chce wozić śmieci przez dwa lata za 592794,99 zł, a firma Order za 589271,36 zł. Koszt ponoszony w minionym dwuletnim okresie to 528000 zł.

smieciarkaMartwi niestety brak dostatecznego rozpoznania rynku. Gmina przeznaczyła na finansowanie zadania kwotę która prawdopodobnie bez podwyżki cen wywozu śmieci od poszczególnych gospodarstw (przypomnijmy, że mieszkańcy płacą za śmieci gminie w formie podatku) powinna zapewnić wywóz śmieci bez zakłóceń i z odpowiednią częstotliwością. W specyfikacji zamówienia nowością jest wywóz odpadów komunalnych w miesiącach od kwietnia do października 2 razy w miesiącu. Ta zmiana była dyskutowana na sesjach Rady Miejskiej. Powodem był fetor jaki w ciepłe dni wydobywa się ze śmietników. Radni optowali za zwiększeniem częstotliwości wywozu. W gminie Wąchock ekipa opróżniająca śmietniki pojawia się raz w miesiącu. Urząd wyraził obawy, że zmiany mogą pociągnąć za sobą podwyżkę cen za wywóz śmieci. Rządzący zapomnieli chyba, że rynek rządzi się swoimi prawami i czasy monopolu firmy z Radomia raczej się skończyły.

smieci2Intratny biznes po zmianie ustawy o czystości w gminach spowodował, że w ciągu ostatnich kilku lat w wywozie śmieci wyspecjalizowało się wiele firm które w przetargach ubiegają się o kontrakty. Tak też się stało w dzisiejszym przetargu. Obie konkurencyjne firmy dały ceny poniżej 600000 zł (300 tys rocznie) a wymagania SIWZ nie były wygórowane. Tak więc nadal tzw. gabaryty odbierane będą raz w roku,  butelki raz na kwartał i frakcja sucha (metal,papier,plastiki) raz na miesiąc. Raz w miesiącu odpady komunalne w okresie listopad – marzec i 2 razy w miesiącu od kwietnia do października.

smieciSpokojnie można było zwiększyć częstotliwość wywozu chociażby szkła, bo zbieranie butelek i słoików do niewielkiego worka przez 3 miesiące jest uciążliwe dla wielu gospodarstw. Rynek oraz  konkurencja i tak nie pozwoliłaby wywindować ceny. Skąd więc zatem ta ostrożność? Gdyby cena nie zmieściła się w zaplanowanej kwocie zawsze można przetarg unieważnić i nieco złagodzić wymagania w kolejnej Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia, by uzyskać niższą cenę.

PS. Po ogłoszeniu przetargu dyskutowałem z radnym Tadeuszem Mazurkiewiczem w jego sklepie na temat częstotliwości wywozu śmieci w gminie. Dziwiłem się dlaczego radni nie domagali się zmian korzystnych dla mieszkańców. Zadowolili się tylko podwójnym wywozem w ciepłe miesiące. Radny powiedział, że wywóz byłby droższy. – A skąd pan to wie? – zapytałem. Cenę określi dopiero wynik ze złożonych ofert, a nie indywidualnie ktokolwiek – uzasadniałem i przypomniałem radnemu jak podobne tezy wygłaszałem, gdy sam zasiadałem w radzie i był tworzony system rozliczania z mieszkańcami. Dziś wyszło na moje, ale wówczas koledzy radni z tzw. koalicji burmistrza wytykali moje wywody palcami. Wśród nich był również radny Tadeusz zwany też Wojciechem.  Gdy wnioskowałem o zwiększenie częstotliwości wywozu szkła uśmiechano się znacząco skąd u mnie tyle butelek?  Przez 3 miesiące mogło się uzbierać nie tylko tych po trunkach, ale też po sokach i mleku. Przed ostatnim wywozem zauważyłem, że przed posesją jednego z włodarzy stał pokaźny wór butelek. Nie uwzględniono moich wniosków, by w kilku punktach gminy znalazły się estetyczne pojemniki na segregowane odpady odbierane przez przedsiębiorcę w ramach zamówienia.

Tomasz Szczykutowicz

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (1 komentarz)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • 20160910_134647
  Pogrzeb Żołnierzy Wyklętych w Wąchocku z udziałem biskupa radomskiego i wojskową oprawą (foto i filmy)

 • 13.09 – Nadal aktualne. Kto widział zaginionego spaniela?
 • zaginal-pies
  Nadal nie znalazł się piesek. Właściciele proszą o informacje.
 • zdjęcia z canona do kwietnia 2011 2948
  Bach u Cystersów 2016 – melomanów czeka kolejna uczta
 • dym2
  Toksyczna chmura nad Wąchockiem. Gmina wydała komunikat.
 • szkola2
  Pożar tekstyliów to nie żarty. Trucizna z dymem spowiła obszar całej gminy.
 • Kazimierz Winiarczyk
  Opisał dzieje dawne i współczesne Wąchocka. Nowa książka Winiarczyka
 • 20161021_140443
  Przerwana droga… W Wąchocku odbył się pogrzeb Kuby.
 • 20161027_160422
  Odkrzaczony pałac.
 • CAM00508
  Tajemnice mnichów. W środę „konklawe” w Opactwie Cystersów w Wąchocku.
 • błogosławieństwo opata
  Habemus abbas. Nowy stary opat będzie rządził przez 10 lat
 • 20161123_140752
  Pechowy wyjazd ciężarówki. Przyczepa w rowie! DK42 zablokowana
 • stajenka-betlejemska
  Wszystkiego najlepszego na Święta Bożego Narodzenia
 • drewno-2
  Zebranie Komitetu Serwitutowego
 • drewno-2
  Wznowienie obrad Komitetu Serwitutowego

Jedna odpowiedź na „Odbył się przetarg na wywóz śmieci z gminy Wąchock

 1. Anonim pisze:

  Napewno jest to powolna alebjednak zmiana w dobrym kierunku. Rowniez cieszy mnie fakt wywozu w okresie wiosenno letnim dwa razy w miesiacu odpadow gdyz sami w swoim gospodarstwie borykalismy sie z tym problemem, smieci latem poprostu bylo czuc a wiadomo ze przy dwojce malych dzieci jest ich nie co wiecej i nie zawsze jeden pojemnik na miesiac wystarczal.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.