CAM00508

Tajemnice mnichów. W środę „konklawe” w Opactwie Cystersów w Wąchocku.

IMG_8860CAM00376[1]plac przed klasztoremIMG_5123DSC_0078DSC_0129[1]Dobiega końca 10 letnia kadencja władzy w opactwie w Wąchocku. Opat Eugeniusz Augustyn został wybrany na szefa konwentu 24 listopada 2006 roku. Liturgicznie objął urząd podczas uroczystej benedykcji 28 stycznia 2007 r. Cysterskie prawo wyboru przełożonego zakonników określa, że kadencja trwa 10 lat. (na zdjęciu obok – opat jędrzejowski podczas liturgii) Podczas wyborów urzędujący opat może ubiegać się o reelekcję pod warunkiem, że w dniu wyborów nie skończył 70 roku życia. Jeśli dziesięcioletnia kadencja obejmie moment ukończenia przez opata 75 rok  życia wówczas opat kończy urzędowanie np po 6,7 czy 8 latach. Tak mówią cysterskie prawa wyborcze. W 2006 roku wąchoccy mnisi podczas kapituły wybrali na kolejną kadencję urzędującego opata Eustachego. Wybór nie został uznany przez Kurię Generalną Cystersów, gdyż ojciec Eustachy miał w dniu wyboru ukończone 75 lat . (na zdjęciu poniżej)Ponowne wybory powołały na urząd ojca Eugeniusza (na zdjęciu powyżej). Od tamtej chwili właśnie mija 10 lat.

Wybór opata to ponad 900 letnia tradycja. (na zdjęciu z lotu ptaka opactwo w Wąchocku) W Polskich zakonach w XVI – XIX wieku były od tego odstępstwa z przyczyn politycznych. Były czasy gdy opatów wyznaczali możnowładcy i nie zawsze były to osoby duchowne (pisze o tym szeroko Kazimierz Winiarczyk w książkach poświęconych historii Wąchocka)

Współcześnie procedura wyboru opata  jest podobna do rzymskiego konklawe na którym kardynałowie wybierają papieża. Jedyna różnica: nad wąchockim klasztorem nie będzie unosił się biały dym po wyborze. W środę od 9.30 zakonnicy modlić się będą podczas Mszy Św, której przewodniczyć będzie opat prezes Polskiej Kongregacji Cystersów. (na zdjęciu obok salka konferencyjna gdzie zbierze się kapituła) Po nabożeństwie mnisi udadzą się do sali w części klauzurowej (na zdjęciu obok korytarz klasztorny), gdzie każdy elektor otrzyma listę z imionami współbraci. Miejsce na liście może mieć każdy mnich, który posiada święcenia kapłańskie co najmniej od 5 lat. Głosują wszyscy zakonnicy, ojcowie i bracia którzy posiadają śluby wieczyste i należą do wspólnoty wąchockiego klasztoru. Aby wziąć udział w kapitule do macierzystego domu zjadą cystersi z placówek i filii, czyli z Winnik i Sulejowa.

IMG_5790Do głosowania uprawnionych jest blisko 30 zakonników. Na otrzymanej liście  zaznaczą krzyżykiem swojego kandydata. Po zliczeniu głosów jeśli jeden z nich otrzyma 2/3 głosów zostanie opatem. Raczej trudno będzie o takie rozstrzygnięcie w pierwszym głosowaniu, dlatego prawdopodobnie głosowanie będzie trwało do skutku, aż lider uzyska przewagę 2/3 głosów. Gdyby mnichom nie udało się wyłonić kandydata, wówczas opat prezes wyznaczy przeora administratora na okres 12 miesięcy. Za rok dojdzie do kolejnych wyborów opata.

Tak zakony cystersów, trapistów i benedyktynów wybierają swojego Ojca. W Polsce władzę w zakonach sprawuje 5 opatów. Czterech w zakonach cysterskich i jeden w zakonie benedyktyńskim.

IMG396Opat w liturgii ma prawo do używania pontyfikaliów czyli mitry i pastorału na terenie opactwa i jego filii – podobnie jak biskup diecezjalny na obszarze swojej diecezji. Może nosić pektorał (krzyż na piersi) oraz białą piuskę. Białej piuski nie może nosić w Rzymie, gdzie prawo do niej przysługuje jedynie papieżowi. Jeszcze w XVIII wieku opactwa miały nie mniejsze znaczenie niż biskupstwa. Opat posiada swój herb.

 

Wąchock. Elewacja zachodnia kościoła cystersówWąchocki klasztor został podniesiony do rangi opactwa dekretem papieskim w 1964 roku. Pierwszym opatem mianowanym został o. Benedykt Matejkiewicz. Kolejnym opatem został wybrany przez konwent o. Alberyk Siwek. W 1996 roku podczas kapituły opatem został wybrany mieszkający w USA o. Eustachy Kocik i w 2006 roku ojciec Eugeniusz Augustyn, który pełnił posługę w filii opactwa w Krzeszowie na Dolnym Śląsku. Prawo Cystersów nie zabrania ponownego wyboru na kolejną kadencję. Wśród mieszkańców Wąchocka pojawiła się giełda imion ojców cystersów, którzy mogą objąć urząd opata. Wymienianych jest kilku duchownych, ale  wybierać będzie Duch Święty – powiedział Kronice jeden z mnichów. /T. Szczykutowicz/

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go i komentuj, ale nie obrażaj nikogo w swoim poście.

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (Komentarzy: 2)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • miejce-stracen
  Po 68 latach. Pogrzeb zamordowanego przez UB mieszkańca Wielkiej Wsi i jego towarzysza walki..
 • 20160910_134647
  Pogrzeb Żołnierzy Wyklętych w Wąchocku z udziałem biskupa radomskiego i wojskową oprawą (foto i filmy)

 • 13.09 – Nadal aktualne. Kto widział zaginionego spaniela?
 • zaginal-pies
  Nadal nie znalazł się piesek. Właściciele proszą o informacje.
 • zdjęcia z canona do kwietnia 2011 2948
  Bach u Cystersów 2016 – melomanów czeka kolejna uczta
 • dym2
  Toksyczna chmura nad Wąchockiem. Gmina wydała komunikat.
 • szkola2
  Pożar tekstyliów to nie żarty. Trucizna z dymem spowiła obszar całej gminy.
 • Kazimierz Winiarczyk
  Opisał dzieje dawne i współczesne Wąchocka. Nowa książka Winiarczyka
 • 20161021_140443
  Przerwana droga… W Wąchocku odbył się pogrzeb Kuby.
 • 20161027_160422
  Odkrzaczony pałac.
 • worki
  Odbył się przetarg na wywóz śmieci z gminy Wąchock
 • błogosławieństwo opata
  Habemus abbas. Nowy stary opat będzie rządził przez 10 lat
 • 20161123_140752
  Pechowy wyjazd ciężarówki. Przyczepa w rowie! DK42 zablokowana
 • stajenka-betlejemska
  Wszystkiego najlepszego na Święta Bożego Narodzenia
 • drewno-2
  Zebranie Komitetu Serwitutowego
 • drewno-2
  Wznowienie obrad Komitetu Serwitutowego

2 odpowiedzi na „Tajemnice mnichów. W środę „konklawe” w Opactwie Cystersów w Wąchocku.

 1. LLO pisze:

  „Wśród mieszkańców Wąchocka pojawiła się giełda imion ojców cystersów, którzy mogą objąć urząd opata. Wymieniany jest ojciec Gerard, ojciec Jakub i oczywiście obecny opat Eugeniusz” – żałosne, to co pan pisze.

  odp: Niżej zacytuję post wysłany z tego samego IP komputera 2 lata temu: Popieram Pana Rymarskiego. Myślę, że kiedy wygra wybory będzie w Wąchocku dużo lepiej. To człowiek wielkich możliwości i świadomy katolik, który nie przychodzi do kościoła od „wielkiego dzwonu” jak obecnie rządzący, ale jest tam codziennie. Jak widać żałosne teksty okazują się nie być tylko mojego autorstwa :). tsz

 2. jol pisze:

  Jakie konklawe, człowieku ty nawet nie wiesz o czym piszesz nieuku. Doucz się. Konklawe to jest wybór Ojca Swiętego a nie opata.

  Jako nieuk nawet nie wiem jak odnieść się do tego co czytam. Po 1. konklawe jest w cudzysłowiu i inteligentny człowiek wie że chodzi o przenośnię, a Cystersi wybierają Ojca, pierwszego po Bogu i Ojcu Świętym, więc mają prawo wybierać tak jak mówi ich reguła, a na regule benedyktyńskiej opiera się część praw kanonicznych – tyle w skrócie od „nieuka”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.