20161027_160422

Odkrzaczony pałac.

Osobiste kłopoty właściciela tzw Pałacu Schoenberga w Wąchocku nie zatrzymały prac porządkowych w sąsiedztwie obiektu. Temat smutnego widoku zabytkowego budynku był wielokrotnie poruszany na sesjach Rady Miejskiej w Wąchocku. Zdziwieni byli także turyści, którzy po rewitalizacji okolicy Zalewu Wąchockiego obserwowali opuszczony pałac niemieckich fabrykantów z XIX wieku.

20161027_160328Niemal każdy komentował to identycznie. Dlaczego nie powstanie tu restauracja, hotel ? Przyjezdni nie mieli pojęcia o historii pałacu od końca lat 80-tych ub.w

Władze gminy sprzedały wówczas zniszczony obiekt przedsiębiorcom ze Skarżyska, którzy roztaczali wizję budowy hotelu. Skończyło się na pokryciu pałacu blaszanym dachem. Burmistrz Bożena Markiewicz podjęła się negocjacji z właścicielami, by zgodzili się odsprzedać pałac innemu przedsiębiorcy ze Starachowic.

20161027_160740Transakcja doszła do skutku z czym wiązano w Wąchocku spore nadzieje. W latach 2005 – 2007 powstawał obok zalew. Budynek wraz z ruinami dawnej fabryki urządzeń młyńskich komponował się z planami gminy, które widziały tu tereny rekreacyjne. W ramach rewitalizacji Wąchocka już za rządów burmistrza Jarosława Sameli wydawało się że właściciel pałacu (znany w Starachowicach jako hotelarz) równolegle uruchomi obiekt wypoczynkowy w ładnej okolicy.

20161027_160418Marzenia przerwała wypowiedź biznesmena dla lokalnej prasy. Wąchock musi poczekać na lepsze czasy, gdyż kwota kilkunastu milionów złotych (jeśłi nie kilkudziesięciu) i nadzór konserwatora zabytków jest poza możliwościami inwestora. W 2008 roku powstało nawet stowarzyszenie, którego celem było pozyskanie środków na odbudowę zniszczonego pałacu. Ostatnio pojawił się nowy projekt, który zakłada, że w pałacu można wybudować muzeum regionalne jako centrum edukacyjne. Ostatecznie właściciel Pałacu Schoenberga poinformował władze gminy, że skłonny jest uporządkować teren i ukazać pałac i resztki fabryki jako tzw. trwałą ruinę dostępną do oglądania z zewnątrz.

20161027_160425W tym celu będą zakratowane okna i wszelkie wejścia do ruiny. Zniknie też obskurny płot budowlany ozdobiony wulgarnymi napisami a’la graffiti, który szpeci wejście na promenadę wokół zalewu.

Już wcześniej przedsiębiorca udostępnił wejście w pobliże dawnego budynku fabrycznego i do figury Św. Jana Nepomucena. Urząd miasta powiesił na pobliskim słupie lampę doświetlającą ruinę.

20161027_160517 W ciągu minionego tygodnia uporządkowano dawny park pałacowy i starorzecze, czyli dawny jaz ulgowy który napędzał w XIX wieku urządzenia fabryczne i koła młyńskie. Młyn spółdzielczy GS-u napędzany elektrycznie funkcjonował w obiekcie do ok. 1980 roku. W samym pałacu mieściły się siedziby  urzędu , ośrodka zdrowia, przedszkola a na poddaszu znajdowała się szatnia LKS Żelbet Wąchock. /tsz/

PS. W przygotowaniu jest materiał o wydanej w ubiegłym tygodniu książce Kazimierza Winiarczyka „Wąchock i okolice od pradziejów do współczesności”. Będzie to już prawdopodobnie ostatnia publikacja zamieszczona na stronie wachock.info
Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (1 komentarz)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • 20160828_080155
  Jubileusz zakonnicy z Wąchocka w Krakowie
 • miejce-stracen
  Po 68 latach. Pogrzeb zamordowanego przez UB mieszkańca Wielkiej Wsi i jego towarzysza walki..
 • 20160910_134647
  Pogrzeb Żołnierzy Wyklętych w Wąchocku z udziałem biskupa radomskiego i wojskową oprawą (foto i filmy)

 • 13.09 – Nadal aktualne. Kto widział zaginionego spaniela?
 • zaginal-pies
  Nadal nie znalazł się piesek. Właściciele proszą o informacje.
 • zdjęcia z canona do kwietnia 2011 2948
  Bach u Cystersów 2016 – melomanów czeka kolejna uczta
 • dym2
  Toksyczna chmura nad Wąchockiem. Gmina wydała komunikat.
 • szkola2
  Pożar tekstyliów to nie żarty. Trucizna z dymem spowiła obszar całej gminy.
 • Kazimierz Winiarczyk
  Opisał dzieje dawne i współczesne Wąchocka. Nowa książka Winiarczyka
 • 20161021_140443
  Przerwana droga… W Wąchocku odbył się pogrzeb Kuby.
 • CAM00508
  Tajemnice mnichów. W środę „konklawe” w Opactwie Cystersów w Wąchocku.
 • worki
  Odbył się przetarg na wywóz śmieci z gminy Wąchock
 • błogosławieństwo opata
  Habemus abbas. Nowy stary opat będzie rządził przez 10 lat
 • 20161123_140752
  Pechowy wyjazd ciężarówki. Przyczepa w rowie! DK42 zablokowana
 • stajenka-betlejemska
  Wszystkiego najlepszego na Święta Bożego Narodzenia
 • drewno-2
  Zebranie Komitetu Serwitutowego
 • drewno-2
  Wznowienie obrad Komitetu Serwitutowego

Jedna odpowiedź na „Odkrzaczony pałac.

 1. GRAZA pisze:

  Dobre i to skoro nie mozna zro bic wiecej. Wszystkie pomysły własciciela nie beda zrealizowane przez brak kasy. Tylko szejk arabski z milionami dolarów pomógłby w zagospodarowaniu pałacu . Szkoda budynku który popada w ruine i bedzie nie do odrestaurowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.