20160910_134647

Pogrzeb Żołnierzy Wyklętych w Wąchocku z udziałem biskupa radomskiego i wojskową oprawą (foto i filmy)

20160910_120420W sobotę 10 września na cmentarzu parafialnym w Wąchocku pochowano dwie ofiary egzekucji z 1948 roku. Ich szczątki przez 68 lat spoczywały w dole śmierci pod Kielcami. W Zgórsku Urząd Bezpieczeństwa Publicznego urządził bezimienny cmentarz mordowanych w imię wyroków komunistycznego wymiaru sprawiedliwości. Wśród czterech rozstrzelanych żołnierzy AK i WiN byli mieszkańcy gminy Wąchock.

20160910_121023Żegnając ich na cmentarzu Andrzej Spadło, bratanek Czesława Spadło powiedział, że przez te niemal 70 lat rodzina jedynie przypuszczała, że komunistyczne władze wykonały wyrok na terenie Ziemi Kieleckiej. Jego ojciec pisał do zakładów karnych. Nie było odpowiedzi. Urząd poinformował rodzinę, że wyrok wykonano w okolicach Łodzi. W latach 40-tych ub w. i przez wiele kolejnych lat los aresztowanego w marcu 1948 roku stryja był nieznany. Odkryte dokumenty bezpieki wskazywały, że Cz. Spadłę i J.Figarskiego stracono w lesie koło Kielc. – Teraz będziemy mogli odwiedzać grób – dodał kuzyn żołnierza, Grzegorz Figarski

20160910_133816Fundacja „Niezłomni” podjęła próbę odnalezienia mogiły rozstrzelanych. Udało się to wiosną br. Badania genetyczne potwierdziły, że szczątki znalezione na miejscu egzekucji należą do Czesława Spadło, Józefa Figarskiego, Aleksandra Życińskiego i Karola Łoniewskiego. Aleksander Życiński zostanie pochowany w Bliżynie. Karol Łoniewski w Nadarzynie koło Warszawy.

20160910_121155Mszy Św. pogrzebowej przewodniczył ordynariusz Diecezji Radomskiej ks. bp Henryk Tomasik. Przy ołtarzu koncelebrowali z nim Eucharystię ojcowie Cystersi wraz z proboszczem o. Rajmundem Guzikiem. Słowo Boże wygłosił ks kapelan płk Grzegorz Kamiński z Kielc. W kilku słowach wspomniał wiele innych ofiar komunistycznego reżimu w Polsce. Wyraził podziękowanie ludziom z Fundacji Niezłomni, którzy dążą do prawdy odkrywając bezimienne mogiły. 20160910_122846Prezesem Fundacji jest Wojciech Łuczak, który również wziął udział w ceremonii pogrzebowej. Byliśmy świadkami podziękowań jakie rodziny zmarłych od strzałów plutonu egzekucyjnego składali szefowi Fundacji. Teraz będą mogli odwiedzać groby swoich bliskich. 85 letnia Józefa Życińska nie wierzyła, że przed śmiercią pochowa szczątki męża. (pogrzeb odbędzie się w Bliżynie 24.09) tu zobacz film

20160910_131502Na cmentarz w zorganizowanym kondukcie trumny ofiar terroru z lat 1944-1956 odprowadzono przy udziale orkiestry wojskowej, Strzelców i grup rekonstrukcyjnych. Były poczty sztandarowe organizacji patriotycznych oraz Rycerze Kolumba. Uczestniczący w pogrzebie  mieszkańcy Wąchocka dziwili się, że wśród pocztów zabrakło delegacji z wąchockich szkół noszących imiona związane z bohaterami powstania i partyzantki. Wąchocczanka Dr. Krystyna Samsonowska, historyczka i znawca dziejów tej ziemi, kuzynka zamordowanego Cz. Spadło zastanawiała się nad niechęcią władz i szkół do udziału w tej uroczystości.  Echo Dnia w publikacji nt. temat zauważyło natomiast, że w uroczystościach nie brali oficjalnie udziału przedstawiciele władz samorządowych gminy i powiatu. Nie było też posłów.

20160910_134031Wśród uczestników dostrzegliśmy jedynie radnych miejskich z Wąchocka stojących z boku Zofię Miernik, Sylwestra Rudzkiego i Tadeusza Mazurkiewicza oraz Ryszarda Rogalę, który jak zawsze był chorążym sztandaru AK. Radny S. Rudzki powiedział Kronice, że organizatorzy uroczystości nie zapraszali oficjalnie władz Wąchocka ani innych samorządowców.

20160910_133047Szczątki Czesława Spadło i Józefa Figarskiego złożono w dwóch osobnych ziemnych grobach, ale obok siebie przy głównej alei nowego cmentarza. Pożegnano je trzema salwami honorowymi. Flagi państwowe i czapki wojskowe po ceremonii wręczono rodzinom.

tekst i zdjęcia Tomasz Szczykutowicz

PS. Nie do końca wyjaśniona jest rola obydwu żołnierzy w latach 1944-48. Nie zmienia to faktu, że pozostali oni wierni przysiędze złożonej na  sztandary AK i mimo młodego wieku nie potrafili i nie chcieli zaakceptować powojennego reżimu stalinowskiego zaprowadzonego w Polsce.

Dr Marek Jedynak z kieleckiego IPN-u, autor wielu książek i publikacji nt. Armii Krajowej poinformował wachock.info, że  napisze o losach tych żołnierzy i planuje (jak dobrze pójdzie) przygotować  obszerniejszy materiał o podziemiu poakowskim w rejonie Wykusu i Wąchocka. Zdaniem  Marka Jedynaka  było to bardzo ciekawe miejsce i wiele się działo, łącznie z obławą na całą miejscowość w wykonaniu wojsk NKWD.

Napadali na urzędy bezpieczeństwa. Pod rozkazami likwidowali kapusiów i komunistów. Dziś łatwo ludziom, którzy nie przeżyli wojny oceniać, ale trzeba pamiętać, że ubecja nie patyczkowała się z żołnierzami okupacyjnego podziemia. Czy sam „Ponury” – bohater naszej ziemi, przeżyłby  czas komunistycznego porządku, gdyby nie jego śmierć pod Jewłaszami w 1944 roku? Z pewnością nie, tak jak wielu dowódców i zwykłych żołnierzy, których groby do dziś pozostają nieznane.

(tsz)

 

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (Komentarzy: 8)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • 20160426_133358
  Miejska komunikacja odwołała zmiany rozkładu jazdy
 • drewno-2
  Serwitut 2016 – Wydawanie kwitów – podajemy terminy.
 • 20160531_155005
  Burza z oberwaniem chmury nad Wąchockiem
 • 20160617_175444
  Jak drzewiej prano i prasowano. Wystawa mieszkańca Marcinkowa w Muzeum (film i zdjęcia)
 • drewno-2
  W środę (22 bm) kwity na drewno opałowe
 • zdj,itv piaseczno
  Autobus Starachowice – Warszawa miał wypadek na trasie.
 • foto pociągu
  Jazda do Sandomierza większym pociągiem
 • Part 4
  Zapal świeczkę lub włącz latarkę. Załóż odblaski. Świeć oczyma.
 • 20160828_080155
  Jubileusz zakonnicy z Wąchocka w Krakowie
 • miejce-stracen
  Po 68 latach. Pogrzeb zamordowanego przez UB mieszkańca Wielkiej Wsi i jego towarzysza walki..

 • 13.09 – Nadal aktualne. Kto widział zaginionego spaniela?
 • zaginal-pies
  Nadal nie znalazł się piesek. Właściciele proszą o informacje.
 • zdjęcia z canona do kwietnia 2011 2948
  Bach u Cystersów 2016 – melomanów czeka kolejna uczta
 • dym2
  Toksyczna chmura nad Wąchockiem. Gmina wydała komunikat.
 • szkola2
  Pożar tekstyliów to nie żarty. Trucizna z dymem spowiła obszar całej gminy.
 • Kazimierz Winiarczyk
  Opisał dzieje dawne i współczesne Wąchocka. Nowa książka Winiarczyka
 • 20161021_140443
  Przerwana droga… W Wąchocku odbył się pogrzeb Kuby.
 • 20161027_160422
  Odkrzaczony pałac.
 • CAM00508
  Tajemnice mnichów. W środę „konklawe” w Opactwie Cystersów w Wąchocku.
 • worki
  Odbył się przetarg na wywóz śmieci z gminy Wąchock

8 odpowiedzi na „Pogrzeb Żołnierzy Wyklętych w Wąchocku z udziałem biskupa radomskiego i wojskową oprawą (foto i filmy)

 1. wąchocki obywatel pisze:

  Na litość boską szkoła w Wielkiej Wsi to Armii Krajowej imieniem.
  Szkoła w Wąchocku – gimnazjum to akowska szkoła.Panie dyrektorki wstyd!
  Lepiej nie uczcie historii.Pozdrawiam radnych co byli.

 2. powiatowy pisze:

  Czy ja mam błędne informacje, czy dyrektorka szkoły z Wielkiej Wsi jest u was przewodniczącą Rady Powiatu w Starachowicach?

 3. ze starachowic radny pisze:

  tak.To pożądna osoba.Nie wiem czemu jej nie było

 4. Mieszkanka pisze:

  Władze muszą mieć specjalne zaproszenia. Jak zwykle pokazali się super ale czego tu można się spodziewać…szkoda słów.Taki wstyd

 5. Anonim pisze:

  a czego można się spodziewać po PO? dla nich muszą być zawsze zaproszenia. Zakszty refleksji

 6. mieszkaniec pisze:

  Dziady z po!!!!!!!!!!!!!!!! Pewnie na nartach!

 7. mieszkaniec pisze:

  A pan towarzysz sekretarz Winiarczyk?

 8. mieszkaniec pisze:

  Nie wiedziałem że na pogrzeby trzeba teraz zapraszać!!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.