maszt

Maszt z antenami na osiedlu Północ w Wąchocku

Mieszkańców Osiedla Północ w Wąchocku zelektryzowała w minioną sobotę wieść, że w okolicy ulic Torowej i Tychowskiej powstanie 43-metrowy maszt telekomunikacyjny. Maszt będzie wybudowany na prywatnej działce, którą inwestor wydzierżawił od mieszkańca osiedla.

Do Urzędu Miasta  i Gminy w Wąchocku wpłynął wniosek o wydanie decyzji w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego. Wniosek złożył pełnomocnik Orange Polska z warszawskiej firmy Networks.

Firma zamierza wybudować stację bazową telefonii komórkowej.  Byłaby to wieża z iglicą na wysokości 43,5 metra nad poziomem terenu. 3 anteny zawieszone na wieży mają znaleźć się na wysokości 39 metrów. By  złożyć wniosek inwestor musiał wcześniej podpisać umowę z właścicielem terenu.

Urzędnicy UMiG Wąchock powiesili ogłoszenie, które jest wewnątrz urzędu. Kolejne, tej samej treści znajduje się na BiP UMiG Wąchock w dziale Obwieszczenia.

Ogłoszenie pojawiło się również na tablicy ogłoszeń przy ulicy Torowej. Zastanawia drobny druk ogłoszenia i brak sygnatury podpisu burmistrza. Imię i nazwisko oraz funkcja Jarosława Sameli podana jest tylko drukiem komputerowym.

Wiele wskazuje na to, że ogłoszenie na tablicy przy ulicy Torowej nie powstało z inicjatywy urzędników, lecz jest wydrukiem ze strony internetowej. Ktoś chciał w ten sposób zwrócić uwagę na internetowe Obwieszczenie burmistrza z 18 lutego br.  i dodatkowo podkreślił żółtym kolorem istotę tematu.

Mieszkańcy okolicy powiadamiali się dziś telefonicznie o tym, że planowana jest taka inwestycja. Radny Edward Lipiec,  (działka jego rodziny leży w najbliższym sąsiedztwie przyszłego masztu)  o sprawie dowiedział się przypadkiem zerkając na tablicę ogłoszeń w urzędzie. Sąsiedzi jak twierdzą anonimowo, słyszeli że poszukiwany jest teren na maszt. Byli utwierdzani w przekonaniu, że maszt powstanie z dala od ich domów.

Pozostali martwią się spadkiem wartości działek, które doskonale nadają się pod budownictwo jednorodzinne. W sąsiedztwie powstało już kilka nowych domów. Kto teraz kupi tu działkę? – zastanawia się pani Elżbieta  i dodaje, że wszędzie gdzie budowano takie maszty były protesty – nikt do dziś nie wykazał, że fale radiowe nie są groźne. (na zdjęciu: dokładnie w tym miejscu ma być zbudowany maszt).

Część mieszkańców zbiera się do wspólnego oprotestowania inwestycji. Formalnie mają na to czas w terminie 14 dni od ogłoszenia, które datowane jest na 18 lutego br. Nie udało się nam ustalić kiedy faktycznie pojawiło się na tablicy. Najprawdopodobniej było to w miniony piątek. Dziwne, że sąsiednich właścicieli działek nie informowali – zastanawia się rozmówca wachock.info – pewnie liczyli, że do Internetu nikt nie zajrzy, termin minie, nikt nie złoży zastrzeżeń i decyzję się wyda – dodaje oburzony mieszkaniec ulicy Radomskiej.

Formalnie urzędnicy powiadomili, czyli skutecznie jak to się mawia w urzędowym slangu. To już kolejna inwestycja pożytku publicznego w rejonie osiedla Północ, która wzbudza kontrowersje. /tsz/

Interesuje Cię ten temat. Kliknij „Lubię to” lub udostępnij na Facebook, by inni dowiedzieli się co Cię zainteresowało. Możesz też skomentować pod tekstem, by wyrazić swoją opinię. Pokaż, że sprawy Wąchocka nie są Ci obojętne.

 

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (Komentarzy: 12)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • 2016
  Nowy z marzeniami
 • CAM01295
  Świeć latarnio, jasno świeć. Do burmistrza ze skargą leć.
 • 20160105_142235
  Ulica Kamienna. Na mapach jest, a w spisie ulic nie ma.
 • 20160106_153356
  Trzech Króli w Marcinkowie
 • CAM00108
  Powstanie reprezentacyjny komitet do rozmów z administracją.
 • 20160108_170851
  Noworocznie z opłatkiem, jasełkami i kolędami. W Wąchocku spotkali się samorządowcy z mieszkańcami.
 • 20160123_142701[1]
  Lodowisko (miejskie) na zalewie
 • CAM01295
  Zostawcie już lampę w spokoju. Świeci dobrze
 • IMG_8071
  Niemal 107 – letni Józef Błaszczykowski nie żyje!
 • 20160217_125741
  „Spokojnie będę spoczywał w grobie” – Po 106 latach i 212 dniach życia, Józefa Błaszczykowskiego pożegnała rodzina i przyjaciele.
 • osrodek zdrowia
  Był Serdeczny, będzie Miernik. Gmina ma nowego wojskowego od obrony cywilnej.
 • 20160228_145132
  200 osób podpisało sprzeciw dla budowy masztu sieci komórkowej
 • 20160304_151337
  Nie chcą anten koło domów!
 • 20160304_145712
  Rozebrali nowy chodnik, gdyż urzędniczka zaufała wykonawcy, że go odbuduje.
 • drewno 4
  Ważne zebranie serwitutantów
 • M.Seweryn
  Mirosław Seweryn nowym wójtem Mirca
 • images
  W dniu Święta Kobiet
 • Jezus
  Przed Wielkanocą… Dzieci wystawiły Misterium
 • 20160315_114529
  Serial z masztem w roli głównej trwa.
 • 20160316_123513
  Nieudana próba pozbycia się psa?

12 odpowiedzi na „Maszt z antenami na osiedlu Północ w Wąchocku

 1. Józef Wianowski pisze:

  To tylko fale elektromagnetyczne,zupełnie nieszkodliwe dla człowieka,a pioruny będą miały gdzie się wyładowywać…

 2. Piotr Juszczyk pisze:

  WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) twierdzi inaczej niż Pan.
  http://www.who.int/features/qa/30/en/
  wszelkiego rodzaju nadajniki są klasyfikowana jako:
  „RF fields have been classified by the International Agency for Research on Cancer as possibly carcinogenic to humans (Group 2B)”
  możliwie rakotwórcze dla ludzi.
  Badania są rzeczywiście sprzeczne i niejednoznaczne, w takiej sytuacji jednak zaleca się ograniczać ryzyko narażenia ludzi na utratę zdrowia.
  Przy tej wysokości masztu nie powinno być problemu ze znalezieniem w tej okolicy działek chociażby będących własnością spółek po kolejowych i bardziej oddalonych od domów.

 3. Krzysiek pisze:

  Pojawia się szansa aby choć jedna sieć działała w Wąchocku tak jak należy tzn. z silnym zasięgiem ale oczywiście grumbki muszą to oprotestować i gówno z tego będzie. Z komórek korzysta każdy, każdy narzeka na zasięg i kiedy pojawia się szansa to wtedy opkazuje się że najlepeiej jakby BTSy stały na księżycu. Mam nadzieję, że ten maszt pomimo wszystko stanie i będzie działać. Oby.

 4. Kamil pisze:

  Zgadzam się z Krzyśkiem. Również mam nadzieję, że stacja ta powstanie bo to jedyna szansa na normalne korzystanie z telefonu w Wąchocku. W dzisiejszych czasach kiedy standardem zaczyna być LTE, to w Wąchocku jest problem nawet z 3G i pozostaje tylko EDGE. W związku z tym powyższy artykuł powinien być napisany bardziej „pozytywnie”, powinniśmy się cieszyć, że taka możliwość już za rok się pojawi (bo tyle jeszcze potrwa budowa tej stacji).
  Dodam, że będą mogli z niej korzystać klienci Orange, TMobile, a co za tym idzie (poprzez roaming krajowy) również Playa. A więc spora część mieszkańców powinna zauważyć znaczną poprawę. W miejsce dzisiejszego „słabego” 2G, pojawi się mocne 3G (w paśmie 900MHz) oraz LTE (w paśmie 800MHz).

  Wszyscy którzy martwią się o swoje zdrowie (bo tacy się zaraz pojawią) powinni pamiętać, że im stacja dalej, tym telefon komórkowy który trzymamy zazwyczaj przy głowie lub w kieszeni pracuje z większą mocą. I dotyczy to zarówno rozmów jak i czasu kiedy telefon jest nieużywany. A więc właśnie z tego względu powinno wszystkim zależeć, aby stacje były w miarę blisko ludzi. W dużych miastach odległość między stacjami wynosi często ok. 500m. W Wąchocku natomiast nie ma żadnej stacji, trzy najbliższe z których zazwyczaj „korzystamy” to Parszów, Mirzec oraz komin elektrociepłowni w Starachowicach.

  Na koniec pozostaje pytanie, czy właściciele sąsiadujących działek faktycznie martwią się o wartość swoich działek, czy raczej chodzi o to, że to sąsiad dostanie pieniądze z Orange a nie oni (a jest to chyba najczęstszy przypadek wszystkich protestów przy budowie stacji bazowych).

 5. Artur Rymarski pisze:

  Do Krzyśka i Kamila bo nie mają odwagi podać swoich nazwisk a na pewno też są grumpkami bo mieszkają w Wąchocku, jeśli tak wam zależy na bardzo dobrym zasięgu to proponuje zamontować wieże na waszych działkach najlepiej koło domu wtedy zasięg będzie idealny a i przy okazji zarobicie sobie parę złotych. Ewentualna moja propozycja lokalizacji wieży to działka pana burmistrza, jeśli chce nas na silę uszczęśliwić dobrym zasięgiem. Planowana wieża ma stanąć 70 m od mojego domu, jakoś ja na zasięg w tym miejscu nie narzekam

 6. xyz pisze:

  chodzi o pieniądze oczywiście .ale jest takie stwierdzenie, że jeszcze się nikt na cudzej krzywdzie nie dorobił. Pan, który udostępnił działkę z tego co wiem dzieci w pobliżu nie ma , więc się nie martwi o ich zdrowie czy zdrowie wnuków. Ja się martwię choć to takie niby bezpieczne .za 20 lat się okaże że jednak nie jest bezpieczne. a z tego co wiem to na chleb mu nie brakuje.

 7. Kamil pisze:

  Artur, burmistrz chyba ma niewiele wspolnego z tym tematem. Zapewne sie o tym dowiedzial wtedy kiedy i Ty, czyli w momencie wplyniecia pisma do urzedu.
  Ja bardzo chetnie bym taka stacje chcial na swojej dzialce, ale taka stacja nie moze stanac wszedzie,musi byc dobry dojazd, polozenie, zasilanie itd a u mnie tego brakuje.
  Nie narzekaszna zasieg? To dlatego ze ktos kiedys gdzies wybudowal stacje. Jakby tym osobom tak jak Tobie to przeszkadzalo, to dzis w ogole nie mialbys zasiegu.

  Pierwsze zdanie xyz mowi wszystko, chodzi jednak o pieniadze.

 8. wachock.info pisze:

  „Kamil” w swoim komentarzu napisał: W związku z tym powyższy artykuł powinien być napisany bardziej „pozytywnie”, powinniśmy się cieszyć, że taka możliwość już za rok się pojawi (bo tyle jeszcze potrwa budowa tej stacji).
  Artykuł nie jest ani pozytywny, ani negatywny. Przekazana została informacja o zamiarze inwestora, o procedurach i o obawach mieszkańców.
  Czytelnik „Kamil” zapewne związany z inwestycją zdaje sobie sprawę z tego, że tego typu inwestycje wzbudzają zawsze kontrowersje. Urząd powiadamiając o planowanej inwestycji powinien zatroszczyć się o szerszą informację. Skończyło się na ogłoszeniu w urzędzie i na BiP 4 dni po wydaniu Obwieszczenia. To jest przedmiotem artykułu.

 9. html pisze:

  jest tyle działek należących do gminy, że znalazła by się odpowiednia lokalizacja z dojazdem i z dala od zabudowań. skoro ludzi tak bulwersują pieniądze , które ten Pan otrzyma niech to gmina pobiera profity i będzie po sprawie. przynajmniej pójdą na nasz wspólny cel. nikt nie będzie mówił, że negatywne opinie to zazdrość

 10. Marian pisze:

  Wszyscy co chcą masztu i emisji fal niech sobie postawią go na swoim podwórku /będą mieli świetny zasięg jak go nie mają/
  Na szczęście jest tyle miejsca w Wąchocku na postawienie stacji z dala od zabudowań, i uważam że powinno to być wzięte pod uwagę
  A co na to radni bezradni, tylko potrafią brać pieniądze za darmo???
  a może by tak raz ruszyli główkami
  Pisanie, że nie ma dobrego zasięgu to kłam kiedys nie było komórek i ludzie żyli, a dziś wszyscy chodzą z nimi przy uchu?? przez całą dobę ciekawe że też tyle mają do plotkowania, to jest chore
  Uważam, że URząd gminy powinien wystosować miejsce z dala od zabudowań i to powinno być w gestii burmistrza , amy mamy obowiązek chronić swoje dzieci przed niestety szkodliwymi falami emitowanymi przez stacje nadawcze

 11. Krzysiek Kozłowski pisze:

  @Marian: Nie wiem czy wychylasz czasem nos poza Wąchock ale jakbyś pojechał do jakiegoś większego miasta to zobaczyłbyś gęsto ustawione BTSy na blokach, kominach i o zgrozo na wieżach kościelnych. Wyobrażasz to sobie? Telefonia komórkowa w terenie zabudowanym ma to do siebie, że stacje bazowe muszą być blisko bo pracują z małą mocą. Ja akurat mieszkam bliżej Rynku i gdyby chcieli stawiać maszt np na Urzędzie Gminy to nie miałbym nic przeciwko temu bo „nie mam dobrego zasięgu”. Nie chcesz używać komórek to nie używaj przecież nie ma takiego przymusu. Ja chcę i dlatego mam nadzieję, że radni ruszą głowami i zatwierdzą budowę masztu (czy w ogóle muszą bo nie sądzę) a nie dadzą się jakiemuś ciemnogrodowi zastraszyć.
  Jeszcze ciekawostka. Polkomtel już dawno dostał pozwolenie radiowe na uruchomienie BTSa w Wachocku na Tychowskiej 9, dz. nr ew.249 ale nigdy nie wystąpił o pozwolenie na jego budowę i pozwolenie wygasło
  31-05-2008. Myślę, że popełnili błąd bo Plus to zdecydowanie najgorzej działająca w Wąchocku sieć.

 12. Jarek pisze:

  Kiedy zostanie uruchomiony ten nadajnik ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.