20160105_142235

Ulica Kamienna. Na mapach jest, a w spisie ulic nie ma.

Na większości map internetowych, w tym na mapie Google oraz we wszystkich samochodowych nawigacjach GPS po wpisaniu Wąchock ulica Kamienna pojawi się jako cel podróży krótka ulica, boczna Kolejowej. Tymczasem w oficjalnym spisie ulic w gminie Wąchock ulicy Kamiennej nie ma. Skąd zatem się wzięła na mapach?

Jest to prawdopodobnie efekt błędu kartografów, którym przy rysowaniu mapy przesunęła się nazwa rzeki i w druku Kamienna pojawiła się na ulicy.  Biegnąca równolegle do Pl. Majora Ponurego droga (za bożnicą) stanowi dojazd do kilku posesji z adresami Pl. Ponurego i ul. Wielkowiejska. Na samym końcu ulicy mieszka jedna rodzina. Kilka miesięcy temu ulica doczekała się oświetlenia latarniami LED, ale oficjalnej nazwy nie. Podobna pomyłka widnieje na drodze przebiegającej przez Marcinków. W sąsiednim Majkowie ta sama droga powiatowa nosi nazwę ulica Jana Pawła II. Na mapach imię papieża pojawia się również w Marcinkowie.

W ubiegłej kadencji Rady Miejskiej pojawił się projekt usankcjonowania nazwy ulicy. Było to uzasadnione tym, że ciągle był problem z określeniem o które miejsce w Wąchocku chodzi chociażby ze względu na wnioskowany od lat pomysł zorganizowania tam placu targowego. Gdy mówiono o oświetleniu również trudno było sformułować określenie o którą ulicę chodzi. Pomysł nazwy (bez konieczności zmiany adresów, a co za tym idzie również dokumentów) został zignorowany przez urzędników, którzy jako główny powód podawali, że szlak drogi biegnie po terenach prywatnych i ulica nie jest wytyczona. Mimo, że to nie miało najmniejszego znaczenia jak biegnie (faktem jest, że istnieje) inicjatywa została zablokowana.  Nieoficjalnie dlatego, że pomysłodawcą był niewłaściwy radny. Burmistrz nie zgodził się by projekt uchwały był opiniowany przez radcę prawnego, gdyż uchwały nie było w porządku obrad. Przewodniczący Rady tłumaczył z kolei, że nie było projektu w porządku obrad gdyż nie było opinii radcy. Pomogło. Nazwa nadal widnieje tylko na mapach,

Ulica biegnie wzdłuż dawnego koryta potoku Lipianka. Starsi mieszkańcy pamiętają jak Lipianka od wysokości obecnego przystanku płynęła wzdłuż ulicy Kolejowej. Na ul. Św. Rocha (dawna Cmentarna) był most. (tsz)

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (Komentarzy: 5)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • Ogrodowa lampa
  Historia lampy ulicznej. Zaświeciła na złość.
 • CAM00116
  Nowe druty elektryczne nad Górną w Wąchocku? Był u nich wysłannik, ale nie wiadomo skąd.
 • CAM00118
  Lipy na Kościelnej kończą powoli żywot
 • CAM00112
  Osiedle domów na gruzie. Niepokój mieszkańców przy Św. Janie
 • indeks
  Nie jesteśmy z BHP. Ani ja, ani minister J. Gowin, ani poseł M.Cieślak
 • 1swita
  Słoneczne Święta, dobre życzenia
 • IMG_9192
  Idą kolędnicy
 • 20151226_145407
  Kolej chce zlikwidować przejazd
 • 2016
  Nowy z marzeniami
 • CAM01295
  Świeć latarnio, jasno świeć. Do burmistrza ze skargą leć.
 • 20160106_153356
  Trzech Króli w Marcinkowie
 • CAM00108
  Powstanie reprezentacyjny komitet do rozmów z administracją.
 • 20160108_170851
  Noworocznie z opłatkiem, jasełkami i kolędami. W Wąchocku spotkali się samorządowcy z mieszkańcami.
 • 20160123_142701[1]
  Lodowisko (miejskie) na zalewie
 • CAM01295
  Zostawcie już lampę w spokoju. Świeci dobrze
 • IMG_8071
  Niemal 107 – letni Józef Błaszczykowski nie żyje!
 • 20160217_125741
  „Spokojnie będę spoczywał w grobie” – Po 106 latach i 212 dniach życia, Józefa Błaszczykowskiego pożegnała rodzina i przyjaciele.
 • maszt
  Maszt z antenami na osiedlu Północ w Wąchocku
 • osrodek zdrowia
  Był Serdeczny, będzie Miernik. Gmina ma nowego wojskowego od obrony cywilnej.
 • 20160228_145132
  200 osób podpisało sprzeciw dla budowy masztu sieci komórkowej

5 odpowiedzi na „Ulica Kamienna. Na mapach jest, a w spisie ulic nie ma.

 1. Mieszkanka pisze:

  Brawo ,bardzo ambitny i spektakularny artykuł , który odmienił moje życie . Zastanawiam się czy pan jest zdrowy na umyśle pisząc o tak dennych sprawach . Czy to jest tak ważne aby pisać o tym ? Pozdrawiam .

 2. do Mieszkanki pisze:

  Brawo, niech się Pani czymś wykaże, napisze, zrobi zdjęcia, poświęci czas. Ostatecznie są w Wąchocku inne źródła informacji takie jak strona oficjalna gminy. Mnie się poruszony temat podoba jako ciekawostka i przypomnienie historii tego miejsca. Kto pamięta jak ta rzeczka płynęła po kolejowej. Panie Tomku, proszę się nie przejmować takimi ambitnymi wpisami trolla.

 3. Artur pisze:

  Tobie Mieszkanko nie artykuł przeszkadza, lecz treść o okolicznościach w jakich nie nazwano ulicy. Swoją drogą ciekawe. Nie ma ulicy a oświetlenie gmina zrobiła.

 4. rodzic pisze:

  może zamiast kłótni o drogi i latarnie należałoby zastanowić się dlaczego w wąchockich szkołach w tych czasach dzieci marzną? gdzie są dyrektorzy zastraszeni nauczyciele należy w końcu coś z tym zrobić

 5. Stasia pisze:

  Potwierdzam zdanie tych, którzy piszą o Lipiance płynącej wzdłuż ul. Kolejowej. Woda w niej była czysta i płytka. Jako dzieci przedostawałyśmy się przez nią na tzw. ,,ogrody”, aby pomagać rodzicom w plewieniu warzywnych grządek. Zachowuję w pamięci obraz bawiących się w rzeczce rówieśników oraz szum strumyka. Widzę kobiety przenoszące przezeń swoje plony, płuczące warzywa, a także gospodarzy pojących w Lipiance konie i krowy. Obrazy dzieciństwa nie zacierają się. Wielka szkoda,że dziś zamiast dawać dobry przykład młodym i pomagać coś zmienić na lepsze w naszym mieście, reagować jak pan Tomasz na zło, opluwa się człowieka i sieje wulgaryzmy. Mamy 21 wiek, ale wciąż mimo rozwoju różnych dziedzin kultury, rozwoju techniki,są wśród nas ludzie mściwi i zawistni, używający wulgarnych wyrażeń. Skąd czerpią wzory? Jaki dają przykład młodszym? Po co zabierają głos na prywatnym forum internetowym, jeśli wszystko im się nie podoba? Co sobą reprezentują? Jeśli mają lustro w domu, niech się w nim przejrzą i zobaczą siebie. I niech zapytają: Kim właściwie jestem? Co mogę DOBREGO zrobić dla mojego środowiska, dla drugiego człowieka? Chwila refleksji nie zaszkodzi.

  odp. Dziękuję Pani T.Sz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.