CAM00112

Osiedle domów na gruzie. Niepokój mieszkańców przy Św. Janie

Niepokój mieszkańców ulicy Wygoda i Starachowickiej wzbudza od kilku tygodni składowisko gruzu przy ulicy. Teren pokryty resztkami cegły i elementami konstrukcji budowlanych jest dość rozległy i sięga od drogi krajowej 42 aż do rzeki Kamiennej. Mieszkańcy zwrócili się do UMiG w Wąchocku z prośbą o wyjaśnienie co się dzieje. Licznie też przybyli na listopadowe zebranie mieszkańców.

Dyskusję na ten temat przyćmiła sprawa innej inwestycji w okolicy czyli obwodnicy Starachowic przebiegającej przez miasto Wąchock, ale zadano pytania burmistrzowi Jarosławowi Sameli.  Stwierdził on, że przedsiębiorcy z Wąchocka zwrócili się do urzędu z wnioskiem o ustalenie warunków zabudowy. Chcą na terenie zlokalizowanym na skrzyżowaniu ulic Wygoda, Powstańców i Starachowickiej wybudować osiedle domków jednorodzinnych.

Teren na którym miałoby powstać osiedle znajduje się na terenach zalewowych, ale w szeregu dotychczasowej zabudowy. W głębi, tuż nad rzeką Kamienną znajduje się budynek mieszkalny. Budowa domów jeśli powstanie musi mieć zapewnienie, że nowe budynki nie będą zalewane przez kapryśną rzekę Kamienną. W pierwszej kolejności przedsiębiorcy postanowili podwyższyć poziom gruntu. W tym celu nad Kamienną zaczęły zjeżdżać wywrotki wypełnione gruzem. Jak informuje Kronikę jedna mieszkanek, która podpisała się pod listem do burmistrza gruz pochodzi z rozbiórki budynków na terenie SSE w Starachowicach.

Prawdopodobnie zwycięzca przetargu „na wielką rozbiórkę” postanowił zutylizować gruz w taki sposób, by posłużył  jako stabilizator gruntu. Gdy na Starachowickiej pojawiły się hałdy cegieł i betonu, na wniosek mieszkańców gmina zadała pytanie inwestorowi skąd ma tyle gruzu. W odpowiedzi znalazło się zdanie, że gruz ten pochodzi z rozbiórki budynków na prywatnej działce przy ulicy Słonecznej.

Mieszkańcom Starachowickiej wydało się to o tyle dziwne, że aż nie potrafią uwierzyć iż działka o pow ok 1 ha może być pokryta kilkuset tonami gruzu pochodzącego z rozbiórki parterowego domu na małej posesji.

To wygląda jak resztki olbrzymiej budowli – pisze Czytelniczka.- Niemożliwe by tyle tego było z ulicy Słonecznej, no chyba że rozebrano wszystkie domy na tej ulicy – ironizuje.

Ostatnio na placu pojawił się sprzęt do kruszenia gruzu. Prowadzona jest działalność polegająca na obróbce gruzowiska. Nie wiadomo jak dotąd, czy na tym terenie powstało przedsiębiorstwo zajmujące się utylizacją odpadów budowlanych i czy ma stosowne zezwolenia by prowadzić działalność w takim zakresie.

Wcześniej Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska zwrócił się do UMiG w Wąchocka, by zbadał sprawę, gdyż w związku z tym, że teren znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki Kamiennej istnieje ryzyko zanieczyszczenia jej środowiska.

Budowa osiedla deweloperskiego jest ciekawą inicjatywą rodzimych przedsiębiorców. Na terenie doliny Kamiennej według projektu ma powstać `12 domów jednorodzinnych. To novum na skalę Wąchocka. Niemniej jednak wszelkie wątpliwości dotyczące utwardzania gruntu gruzem pochodzącym z rozbiórki fabryki powinny być wyjaśnione a działania zgodne z prawem. Chyba że chodzi o to by mieć ten gruz gdzie zdeponować, a osiedle to tylko bajka bez przyszłości, a…  w rzeczywistości  bajką, przynajmniej dla sąsiadów nie jest. /tsz/

 

 

 

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (Komentarzy: 2)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • CAM00086
  MKS Skarżysko Kam. rezygnuje z obsługi linii „A”
 • CAM00096
  W jedną stronę 30km/h, a z powrotem 50km/h
 • CAM00082
  Piekarnia Sajeckiego najlepsza w plebiscycie Echa Dnia
 • CAM00084
  Ciekawy wywód burmistrza nt. komunikacji w gminie Wąchock
 • fr
  Nie ma słów… a jest ich wiele.
 • CAM00021
  Komunistyczne hasła – tak to burmistrz do mieszkańca rzekł
 • lekarz
  Ośrodek zdrowia w Wąchocku przejdzie modernizację.
 • Ogrodowa lampa
  Historia lampy ulicznej. Zaświeciła na złość.
 • CAM00116
  Nowe druty elektryczne nad Górną w Wąchocku? Był u nich wysłannik, ale nie wiadomo skąd.
 • CAM00118
  Lipy na Kościelnej kończą powoli żywot
 • indeks
  Nie jesteśmy z BHP. Ani ja, ani minister J. Gowin, ani poseł M.Cieślak
 • 1swita
  Słoneczne Święta, dobre życzenia
 • IMG_9192
  Idą kolędnicy
 • 20151226_145407
  Kolej chce zlikwidować przejazd
 • 2016
  Nowy z marzeniami
 • CAM01295
  Świeć latarnio, jasno świeć. Do burmistrza ze skargą leć.
 • 20160105_142235
  Ulica Kamienna. Na mapach jest, a w spisie ulic nie ma.
 • 20160106_153356
  Trzech Króli w Marcinkowie
 • CAM00108
  Powstanie reprezentacyjny komitet do rozmów z administracją.
 • 20160108_170851
  Noworocznie z opłatkiem, jasełkami i kolędami. W Wąchocku spotkali się samorządowcy z mieszkańcami.

2 odpowiedzi na „Osiedle domów na gruzie. Niepokój mieszkańców przy Św. Janie

 1. roman pisze:

  Przeca od kilku lat wiadomo iz tam maja powstac domki.

 2. mieszkaniec pisze:

  Was to ludzie całkowicie pogieło!Trochę gruzu i już katastrofa ekologiczna,pierwsza była na partyzantów,żebyście czasem z tego nie nabawili się bezpłodności!A temu panu (drugi od prawej)to już nie takie rzeczy przeszkadzały ale widać taka już jego natura i nie może zboleć,że ktoś chce coś robić! Skoro to są tereny zalewowe i władza nic nie robi w kierunku regulacji rzeki,to ludzie sobie radzą,więc nie przeszkadzać im bo to nie tędy droga! P.S.Panie Tomku czekam na ciekawsze artykuły,chętnie czytam.Pozdrawiam.

  odp. ten był chyba ciekawy skoro Pan mieszkaniec komentuje. Dziękuję za zainteresowanie się.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.