20 05 2015 KAMIEN N/Z PROBA OBCIAZENIOWA MOSTU
FOT AS/DZIENNIK WSCHODNI

Od soboty bliżej ze Starachowic do Lublina

Wreszcie dobra wiadomość dla studentów z naszego regionu, którzy uczą się w Lublinie. Dobra też wiadomość dla niżej podpisanego, który co najmniej raz w tygodniu przemierza trasę Wąchock – Lublin i dobra wiadomość dla handlowców którzy wożą towar na Lubelszczyznę. 17 listopada od godziny 15 droga do Lublina będzie krótsza o 25 kilometrów.

To za sprawą nowego mostu na ciągu drogi wojewódzkiej 747, który połączył dwa brzegi Wisły między Solcem nad Wisłą a Kamieniem. DW 747 zaczyna się w Iłży, a kończy w Konopnicy pod Lublinem. Historia tej nowej przeprawy paradoksalnie wiąże się z niżej podpisanym. W 1999 roku zabrałem w tamte okolice swojego przyjaciela Grzegorza ze Starachowic. Oglądaliśmy wówczas pozostałości przeprawy wojskowej i miejsce składowania mostu pontonowego. Most leżał po wschodniej stronie, gdyż zgodnie doktryną wojenną sprzed 1990 roku miał posłużyć do przeprawy dywizji Układu Warszawskiego na Zachód.

Od miejscowej ludności dowiedzieliśmy się, że w 1939 roku była w tym miejscu przeprawa mostem drewnianym wybudowanym przez wojsko w maju 1939 roku. We wrześniu tego samego roku został on wysadzony w powietrze przez cofającą się przed Niemcami polską armię. Do 2012 roku przetrwały na szlaku place manewrowe dla czołgów przy przyczółkach mostowych. Przyjaciel, który w 2006 roku był doradcą marszałka województwa lubelskiego zasugerował mu, że Lubelszczyzna powinna mieć nową bramę do zachodniej części kraju.

Między mostami w Annopolu i w Puławach wzdłuż granicy województwa było około 70 kilometrów wzdłuż Wisły, gdzie oprócz 3 przepraw promowych (na zdjęciu prom w Kłudziu) nie było mostu. Sugestię marszałek przyjął z zainteresowaniem. Rozpoczęły się  przygotowania do inwestycji. Najpierw pozyskano od wojska tereny nad brzegiem Wisły. Przesunięto też granicę województw. Mazowieckie obejmowało wówczas w tej okolicy także prawy brzeg Wisły.

Budowę przeprawy, po kilkuletnim odkładaniu terminu rozpoczęto w 2012 roku. Po stronie lubelskiej wybudowano nową drogę 747 z obwodnicami Bełżyc, Chodla i Opola Lubelskiego. Łącznie 46 kilometrów drogi. W listopadzie ub.r most został spięty. Gotowy do użytku był w czerwcu br. Obowiązywał jednak zakaz ruchu, gdyż po stronie mazowieckiej brakowało 2 kilometrowego odcinka prowadzącego do Solca. Właśnie trwają ostatnie prace drogowców i w sobotę po południu będzie można przedostać się na stronę lubelską.

Połączenie Iłży z Lublinem (ok 100 km) wpisuje się w dyskusję jaka toczyła się m.in na łamach Tygodnika Starachowickiego.

Most jakkolwiek łączy województwo mazowieckie i lubelskie jest bardzo ważny dla województwa świętokrzyskiego, a szczególnie dla powiatu starachowickiego do którego od Iłży jest „rzut beretem”, a sam powiat mieści się w części granic dawnego (do 1975 roku) powiatu iłżeckiego. Przeprawa na wschód istotna jest również dla planowanych inwestycji drogowych, czyli obwodnicy Starachowic i przyszłej drogi GP 42 Starachowice – Skarżysko Kam. Połączenie DK 42 i DK 9 powinno przejść północną stroną powiatu i połączyć się w okolicy Lubieni z ważną krajówką odciążając ruch drogowy na odcinku Starachowice – Brody- Rudnik. Pierwszy krok zostanie prawdopodobnie zrealizowany planowaną obwodnicą Starachowic na DW 744, która ma połączyć GP 42 z trasą 744 Starachowice – Radom.

Do kontynuowania trasy aż do dziewiątki potrzeba zdecydowanych działań samorządu starachowickiego. Wiadomo już, że w planach rządowych do 2025 roku nie ma budowy połączenia Starachowic z Ostrowcem Św. Obwodnica powiatu starachowickiego od strony północnej po terenach leśnych od Bugaju do Lubieni to zadanie dla marszałka województwa świętokrzyskiego.

autor: Tomasz Szczykutowicz (zdjęcia z archiwum)

Most w Solcu nad Wisłą – dane z budowy

Koszt budowy – ponad 215 mln zł (unijne dofinansowanie – 179 mln zł) długość: 1026,60 m, szerokość: 19,94 m, szerokość jezdni: 12 m, szerokość chodnika i ścieżki rowerowej: 4 m (1,50 m + 2,50 m)

 

 

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (Skomentuj ten artykuł!)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • IMG_8864
  Mnich Bruno Paterewicz złożył śluby wieczyste. Jego Cistercium Mater Nostra jest teraz w Jędrzejowie.
 • obwodnica1
  Obwodnica Wąchocka za rok, czy przedwyborcze obiecanki? W planach nie ma odcinka Starachowice – Ostrowiec Św
 • IMG_0520_1
  Z Wąchocka do sejmu. Kandydaci od nas. Szczodry i Wrona na 100%
 • CAM00017[1]
  Wymuszona awaria prądu gdyż za długo grała muzyka?
 • CAM00026
  Obwodnica Starachowic z finałem w Wąchocku! Tak, ale przy węźle Wygoda, a nie w środku ulicy.
 • CAM00022
  Wąchocka obwodnica Starachowic – nowe fakty. Prezydent Starachowic nie zna dokładnej trasy?

 • Zmarł Józef Bastrzyk, jeden z trzech stulatków w gminie Wąchock
 • pis
  Objawiła się. Jest kandydatka PiS z Wąchocka do sejmu.
 • paragraf
  Była burmistrz i skarbnik gminy Wąchock niewinne.
 • CAM00022
  Będzie łącznik obwodnicy? Niech powiedzą gdzie i którędy.
 • Dorota Janas
  Anonimem w dyrektorów. Teraz kolej na ZPO w Wąchocku
 • IMG_0520_1
  A B Czy D – czyli Aldona, Bożena czy Daniel? Troje z Wąchocka powalczą o Wiejską.
 • Michał Cieślak
  Michał Cieślak liczy na poparcie w Wąchocku
 • urna
  Po wyborach! Wszystko jest już jasne. No prawie jasne.
 • CAM00086
  MKS Skarżysko Kam. rezygnuje z obsługi linii „A”
 • CAM00096
  W jedną stronę 30km/h, a z powrotem 50km/h
 • CAM00082
  Piekarnia Sajeckiego najlepsza w plebiscycie Echa Dnia
 • CAM00084
  Ciekawy wywód burmistrza nt. komunikacji w gminie Wąchock
 • fr
  Nie ma słów… a jest ich wiele.
 • CAM00021
  Komunistyczne hasła – tak to burmistrz do mieszkańca rzekł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.