CAM00022

Będzie łącznik obwodnicy? Niech powiedzą gdzie i którędy.

Lokalne media obiegła informacja, że samorządy powiatu, Wąchocka i Starachowic dogadują się w sprawie obwodnicy Starachowic. Lakoniczny komunikat opublikowały Echo Dnia i Gazeta Starachowicka. Z informacji niewiele wynika oprócz tego, że planowane jest połączenie obwodnic DK 42 i DW 744. Jak i którędy przebiegać ma ten nowy łącznik obwodnic ani słowa.

Przypomnijmy, że na początku września grupa mieszkańców Wąchocka, głównie z okolic Św. Jana (ul.Powstańców) i ul. Starachowickiej złożyła swoje uwagi na temat przebiegu obwodnicy. Odbyło się to w terminie i zakresie prowadzonych konsultacji społecznych. Protestowali w związku z planowaną budową ronda na DK 42 w okolicy magazynów budowlanych na Starachowickiej. Wyrażono obawy, że ruch przez Wąchock zwiększy się, gdyż samochody będą zjeżdżać z obwodnicy Wąchocka na węźle Wielka Wieś i ulicami Kielecką i Starachowicką zmierzać do nowej 744. Sugerowano, by zjazd i połączenie z obwodnicą Starachowic był na węźle Wygoda. W czasie gdy protestowali wąchocczanie w Starachowicach prezydent Marek Materek spotykał się z mieszkańcami dzielnicy Orłowa i przekonywał do wariantu przebiegu DW 744 bliżej osiedla Mieszała.

Media lokalne publikują też tłumaczenie samorządu powiatu i miasta Starachowice, że gdy opracowywano koncepcję przebiegu obwodnicy Starachowic nie było wiadomo nic o budowie GP 42 zwanej potocznie obwodnicą Wąchocka i Parszowa. To świadczy o zupełnym braku koordynacji budowy dróg wojewódzkich i krajowych. czyli każdy buduje sobie. Obwodnicy GP 42 wprawdzie nie było wówczas w rządowym programie budowy dróg, ale nie zmienia to faktu, że jej przyszły przebieg znany jest od co najmniej 7 lat. W tym celu za ponad 30 milionów zł wykupiono grunty na trasie. Opracowanie koncepcji przebiegu obwodnicy Starachowic bez względu na wszystko powinno uwzględniać połączenie z węzłem Wygoda, czyli tam gdzie nowa GP42 podchodzi pod Starachowice.

Niech ktoś nie sądzi, że obwodnica Starachowic po protestach mieszkańców Wąchocka połączy się z węzłem na Wygodzie. Ona nadal, o czym gazety nie poinformowały będzie dochodzić do ronda przy ulicy Starachowickiej. Mamy nieoficjalną informację, że rondo będzie czterowlotowe. Południowy wlot ma doprowadzić do wjazdu na obwodnicę Wąchocka powyżej ulicy Powstańców (tzw Pułanki). Tam też powstanie nieplanowane wcześniej skrzyżowanie z GP 42. Droga dojazdowa ma powstać po przekopaniu góry powyżej magazynów budowlanych. Nie zmienią się prawdopodobnie plany zorganizowania parkingu dla kontroli ITD na terenach zalewowych, budowy nasypu przed wiaduktem nad torami i rzeką Kamienną który stworzy kolejną tamę na rzece  podczas powodzi.

Samorządowcy twierdzą, że nowe opracowania koncepcji przebiegu DW 744 powstały na skutek protestu mieszkańców Wąchocka i obaw o ruch na ulicy Starachowickiej, ale nie zająknięto się nawet, by podać informację, że łącznik nadal przecinać będzie Wąchock w tym samym miejscu, gdzie zaplanowano rondo w pierwszej wersji. Jedynym pocieszeniem jest to, że do GP 42  od strony Starachowickiej Strefy Ekonomicznej i odwrotnie będzie można dojechać na skróty omijając centrum Wąchocka i ulicę Starachowicką.

Tomasz Szczykutowicz

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (1 komentarz)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • 20150816248
  Odpust na Św. Rocha i tłumy turystów wieczorową porą nad zalewem
 • IMG_8864
  Mnich Bruno Paterewicz złożył śluby wieczyste. Jego Cistercium Mater Nostra jest teraz w Jędrzejowie.
 • obwodnica1
  Obwodnica Wąchocka za rok, czy przedwyborcze obiecanki? W planach nie ma odcinka Starachowice – Ostrowiec Św
 • IMG_0520_1
  Z Wąchocka do sejmu. Kandydaci od nas. Szczodry i Wrona na 100%
 • CAM00017[1]
  Wymuszona awaria prądu gdyż za długo grała muzyka?
 • CAM00026
  Obwodnica Starachowic z finałem w Wąchocku! Tak, ale przy węźle Wygoda, a nie w środku ulicy.
 • CAM00022
  Wąchocka obwodnica Starachowic – nowe fakty. Prezydent Starachowic nie zna dokładnej trasy?

 • Zmarł Józef Bastrzyk, jeden z trzech stulatków w gminie Wąchock
 • pis
  Objawiła się. Jest kandydatka PiS z Wąchocka do sejmu.
 • paragraf
  Była burmistrz i skarbnik gminy Wąchock niewinne.
 • 20 05 2015 KAMIEN N/Z PROBA OBCIAZENIOWA MOSTU
FOT AS/DZIENNIK WSCHODNI
  Od soboty bliżej ze Starachowic do Lublina
 • Dorota Janas
  Anonimem w dyrektorów. Teraz kolej na ZPO w Wąchocku
 • IMG_0520_1
  A B Czy D – czyli Aldona, Bożena czy Daniel? Troje z Wąchocka powalczą o Wiejską.
 • Michał Cieślak
  Michał Cieślak liczy na poparcie w Wąchocku
 • urna
  Po wyborach! Wszystko jest już jasne. No prawie jasne.
 • CAM00086
  MKS Skarżysko Kam. rezygnuje z obsługi linii „A”
 • CAM00096
  W jedną stronę 30km/h, a z powrotem 50km/h
 • CAM00082
  Piekarnia Sajeckiego najlepsza w plebiscycie Echa Dnia
 • CAM00084
  Ciekawy wywód burmistrza nt. komunikacji w gminie Wąchock
 • fr
  Nie ma słów… a jest ich wiele.

Jedna odpowiedź na „Będzie łącznik obwodnicy? Niech powiedzą gdzie i którędy.

 1. Anonim pisze:

  „Nie zmienią się prawdopodobnie plany zorganizowania parkingu dla kontroli ITD na terenach zalewowych, budowy nasypu przed wiaduktem nad torami i rzeką Kamienną który stworzy kolejną tamę na rzece podczas powodzi” – niech Szanowny Redaktor spojrzy na TAMĘ jaką stanowi tzw. „ława” na ul. Partyzantów i nie robi ludziom wody z mózgu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.