CAM00022

Wąchocka obwodnica Starachowic – nowe fakty. Prezydent Starachowic nie zna dokładnej trasy?

Kronika otrzymała informację od radnego Rady Miejskiej w Wąchocku, że temat przebiegu obwodnicy Starachowic znany jest od sesji 31 maja br. Proponowany szlak obwodnicy w ciągu drogi 744 przysłał do UMiG w Wąchocku  Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich. Sprawę referował na sesji wiceburmistrz Sebastian Staniszewski. 1 czerwca zredagowane zostało pismo do ŚZDW w którym przedstawione zostało stanowisko Rady Miejskiej,  odrzucające wszystkie proponowane warianty przebiegu obwodnicy.

– Szkoda, że burmistrz nie opublikował tego na stronie internetowej UMiG. Nie byłoby dziś może takich emocji. Podobno jeden radny organizuje na własną rękę zebranie na poniedziałek – dodaje nasz informator, oburzony tym że wmawia się ludziom, że władze Wąchocka nic nie robią w temacie obwodnicy Starachowic.

Sprawa obwodnicy  pierwszy raz pojawia się w 2007 roku w trakcie trwania konsultacji społecznych dotyczących przebiegu DK 42 w gminie Wąchock i w m.Starachowice. (na zdjęciu obok okolica ulicy Górnej w Wąchocku-Wygodzie) Odbyło się spotkanie w SSE, gdzie poruszono temat dobudowania estakady od węzła Wygoda do Starachowickiej Strefy Ekonomicznej. W spotkaniu  oprócz burmistrza Wąchocka i prezydenta Starachowic wzięli udział prezesi SSE m.in obecny prezes Cezary Tkaczyk orędownik przedsięwzięcia. Byli przedstawiciele zarządów dróg powiatowych, wojewódzkich i GDDiA.  Nikt wówczas nie nazywał oczekiwanej inwestycji obwodnicą lecz dojazdem do części przemysłowej Starachowic.

Temat powrócił po wyborach samorządowych w 2014. Marszałek Województwa Świętokrzyskiego został poinformowany o konieczności budowy obwodnicy w ciągu drogi 744 Tychów – Starachowice.  Powołano zapewne sztab ludzi, by opracowali koncepcję budowy nowej drogi uwzględniając konieczny dojazd do SSE. Obwodnica Starachowic, w każdym wariancie przebiega  w całości przez gminę Wąchock.(mapa z wariantami powyżej) Mało kto wie, a chyba  nie wiedzą o tym w Starachowicach, że granica gmin biegnie po ogrodzeniu zajezdni MZK, teren strzelnicy w części tylko jest w granicach Starachowic. Tymczasem prezydent Marek Materek opowiada w publikacji Tygodnika Starachowickiego, że obwodnica zaczyna się na ul. Kieleckiej koło magazynów budowlanych, mówi o kolejce wąskotorowej koło strzelnicy (była normalnotorowa) i o tym że obwodnica przebiega przez teren gminy Starachowice – Dlatego będę przekonywał mieszkańców do wariantu zielonego, bo dla nich będzie to korzystniejsze. I daje szansę na szybszą realizację – argumentuje prezydent Materek (o czym czytamy na www.starachowicki.eu). Prezydent skontaktował się z Kroniką na Facebook-u i poinformował, że artykuł zawiera błędy i dodał, że po odkupieniu gruntów od SSE będzie możliwe prowadzenie inwestycji na terenie gminy Starachowice.

W Starachowicach medytują, czy aby nie za blisko domów biegnie nowa trasa, a o mieszkańców Wąchocka nikt się nie zmartwił.

Prowadzi się działania zmierzające do dużej inwestycji, zatrudnia się biuro projektowe, a nikt nie konsultuje inwestycji z gospodarzami terenów. No chyba , że władze Wąchocka brały w tym udział i akceptowały? Projektant narysował koncepcję trzech tras na mapie. Najwięcej o tym „kukułczym jaju” mówią władze powiatu starachowickiego i miasta Starchowice. Wszystkie warianty zaczynają się na Bugaju w Starachowicach (teren gminy Wąchock) i kończą na ul.Starachowickiej w Wąchocku. Wygląda to tak jakby projektant nie miał pojęcia o tym że w odległości 1200 metrów planowany jest duży węzeł drogowy na GP 42. W tym celu wywłaszczono tam kilkanaście nieruchomości. Proponowana obwodnica miałaby sens, gdyby nie było w planach budowy GP 42.

Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest teraz zaprojektowanie  drogi dojazdowej do SSE i do trasy 744 Starachowice – Tychów od węzła Wygoda. Oznacza to, że estakada nad rzeką Kamienną i torami kolejowymi musiałaby zaczynać się przy grobli i wracać w kierunku Mieszały, a potem okrążać Strefę Ekonomiczną, by dojść do  skrzyżowania na Bugaju. Oczywistym jest, że byłaby to droższa budowa niż 330 metrowy wiadukt od ulicy Starachowickiej do tzw. Zarżniętej Góry skąd prowadzić ma po starym śladzie kolei FSC.

Mieszkańcy , a zapewne też władze Wąchocka nie zgodzą się, by od drogi gminnej (obecnie DK42) prowadził szlak komunikacyjny o dużym natężeniu ruchu. Dojazd do planowanego ronda odbywałby się ulicą gminną mimo wybudowanej w pobliżu obwodnicy Wąchocka i Parszowa na trasie Skarżysko – Starachowice.

Warto też wspomnieć, że projektant na terenie zalewowym w/w Św. Jana przewidział nasyp prowadzący do wiaduktu, czyli kolejna tama dla Kamiennej oraz parkingi i wagę przeznaczone dla kontroli pojazdów przez Inspekcję Transportu Drogowego – również na terenie zalewowym. Potok projektant przeniósł na prywatną działkę mieszkańca ul. Powstańców, a w miejscu potoku wyznaczył drogę serwisową. To jeszcze jeden dowód na to, że opracowaniem projektu zajęła się osoba która nie zna miejscowych realiów. Na desce kreślarskiej wszystko wygląda ładnie…

tekst: Tomasz Szczykutowicz

Podziel się swoją opinią, polub na FB udostępniaj i komentuj. Wszystkie głosy mogą się przydać jako materiały do sprzeciwu w konsultacjach społecznych.

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (Skomentuj ten artykuł!)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • policja
  Powiatowe Święto Policji w Wąchocku
 • gaz ostrz
  Gazociąg powstanie? Uchylono decyzję burmistrza.

 • Burza w Wąchocku. Przepraszamy, nie będzie relacji
 • burz3
  Krajobraz po burzy. Straty w mieniu i zniszczenia
 • 20150816248
  Odpust na Św. Rocha i tłumy turystów wieczorową porą nad zalewem
 • IMG_8864
  Mnich Bruno Paterewicz złożył śluby wieczyste. Jego Cistercium Mater Nostra jest teraz w Jędrzejowie.
 • obwodnica1
  Obwodnica Wąchocka za rok, czy przedwyborcze obiecanki? W planach nie ma odcinka Starachowice – Ostrowiec Św
 • IMG_0520_1
  Z Wąchocka do sejmu. Kandydaci od nas. Szczodry i Wrona na 100%
 • CAM00017[1]
  Wymuszona awaria prądu gdyż za długo grała muzyka?
 • CAM00026
  Obwodnica Starachowic z finałem w Wąchocku! Tak, ale przy węźle Wygoda, a nie w środku ulicy.

 • Zmarł Józef Bastrzyk, jeden z trzech stulatków w gminie Wąchock
 • pis
  Objawiła się. Jest kandydatka PiS z Wąchocka do sejmu.
 • paragraf
  Była burmistrz i skarbnik gminy Wąchock niewinne.
 • CAM00022
  Będzie łącznik obwodnicy? Niech powiedzą gdzie i którędy.
 • 20 05 2015 KAMIEN N/Z PROBA OBCIAZENIOWA MOSTU
FOT AS/DZIENNIK WSCHODNI
  Od soboty bliżej ze Starachowic do Lublina
 • Dorota Janas
  Anonimem w dyrektorów. Teraz kolej na ZPO w Wąchocku
 • IMG_0520_1
  A B Czy D – czyli Aldona, Bożena czy Daniel? Troje z Wąchocka powalczą o Wiejską.
 • Michał Cieślak
  Michał Cieślak liczy na poparcie w Wąchocku
 • urna
  Po wyborach! Wszystko jest już jasne. No prawie jasne.
 • CAM00086
  MKS Skarżysko Kam. rezygnuje z obsługi linii „A”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.