CAM00026

Obwodnica Starachowic z finałem w Wąchocku! Tak, ale przy węźle Wygoda, a nie w środku ulicy.

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Kielcach właśnie opublikował plany studium projektu północnej obwodnicy Starachowic. Są to trzy warianty dróg, które północną stroną Starachowic połączą DW744 Starachowice – Tychów z DK 42 Skarżysko- Starachowice. Projekt we wszystkich wariantach przewiduje zjazd na DK 42 w Wąchocku na odcinku Przedmieście – Św. Jan na nowym rondzie  z czterema wlotami o średnicy ponad 30 metrów. Na 262 + 3 kilometrze DK 42 Namysłów – Rudnik.

Ten projekt to efekt braku lobbingu w 2007 roku  na rzecz przejścia DK 42 przez Starachowice. Spierano się wówczas czy obowdnica ma iść przez Południe, czy przez północ miasta. Efekt, tego odcinka nie ma w planach do 2015 roku. GP 42 kończy się przy grobli na granicy Wąchocka i Starachowic. To efekt politycznego lekceważenia Starachowickiej Strefy Ekonomicznej, której ówczesny zarząd oczekiwał łącznika od Wygody wzdłuż dawnej linii kolei fabrycznej. Teraz, gdy obwodnica Wąchocka i Parszowa jest wytyczona, projekty nowej 744 pasują do tego jak pięść do nosa.(na zdjęciu przyszły węzeł Wygoda i koniec GP42).

Jak to ma wyglądać? Zlikwidowane będzie skrzyżowanie z ulicą Powstańców przy kapliczce Św. Jana. Dojazd do posesji przewidziany jest drogą serwisową wzdłuż potoku.

Gdyby projekt został zrealizowany odetchną Starachowice,  ale Wąchock mimo iż w tym samym czasie ma być wybudowana obwodnica GP 42 zatka się ciężarówkami, które zamiast zjazdu na węźle Wygoda i wracać ok 1200 metrów będą korzystać z węzła Wąchock  Zachód (Wielka Wieś) i przez rynek dojadą do ronda. Czyli GP 42 od węzła Wygoda do węzła Wielka Wieś w kierunku Skarżyska przestanie pełnić swoją funkcję. Dlaczego tak się stanie? Sprawa jest bardzo prosta. Drogi w Polsce buduje się by zaliczyć budowlane kilometry, natomiast coraz mniej projektanci i inwestorzy zastanawiają się jak te drogi będą się ze sobą łączyć. Przykład obwodnicy Starachowic jest tego najlepszym przykładem. W pobliżu powstaje spory węzeł Wygoda, gdzie kończyć się będzie GP 42. Jego budowę właśnie się obiecuje na  lata 2016-2019. (na zdjęciu obok: tu powstanie rondo, w tle tzw. zarżnięta góra) Zamiast dostosować zjazd z  węzła Wygoda  wprost na nową obwodnicę w lewo i lekko do tyłu, a starym szlakiem do Ostrowca Św w prawo obecnym śladem ul. Kieleckiej w Starachowicach, wjazd na obwodnicę planuje się w odległości ponad kilometra od Wygody na starej DK42 w połowie drogi do centrum Wąchocka.  Czy po to ma powstać GP 42, by ciężarówki nadal jeździły po DK42? Te skracające sobie drogę do Skarżyska pojadą przez Starachowicką i Kielecką, a  te które zjadą z GP pojadą ul. Wygoda i Starachowicką. Starachowice odetchną, a Wąchock dostanie kolejną porcję tirów.

Nikt nie mówi jaki numer drogi i pod czyim zarządem będzie odcinek DK 42 przy ulicy Starachowickiej. Czyli jak to będzie? Nowa  DW 744 łączyć się będzie z drogą gminną w Wąchocku (taki status otrzyma DK42 po oddaniu GP42 do eksploatacji)? Kto ją będzie utrzymywał? O tym projekty nic nie mówią. Za takie kukułcze jajo Wąchock mówi Nie-dziękujemy, a projektantowi życzymy zapoznania się z układem rządowego planu budowy dróg w latach 2015-2025 i dopiero tworzyć.

Jak się dowiedzieliśmy na ulicy Starachowickiej są  zbierane podpisy sprzeciwu. Pisma protestujące otrzymali już ZDW w Kielcach, projektant biura w Chełmie oraz prezydent Starachowic.  – Nie może być tak że ktoś chce mieć czysto koło siebie, ale rurę z nieczystościami wystawia sąsiadowi – twierdzi jeden z mieszkańców ul. Powstańców w Wąchocku. . /Tomasz Szczykutowicz/

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (Skomentuj ten artykuł!)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • lipiec
  Starachowicki poseł nie zatrzymał się do kontroli drogowej?
 • policja
  Powiatowe Święto Policji w Wąchocku
 • gaz ostrz
  Gazociąg powstanie? Uchylono decyzję burmistrza.

 • Burza w Wąchocku. Przepraszamy, nie będzie relacji
 • burz3
  Krajobraz po burzy. Straty w mieniu i zniszczenia
 • 20150816248
  Odpust na Św. Rocha i tłumy turystów wieczorową porą nad zalewem
 • IMG_8864
  Mnich Bruno Paterewicz złożył śluby wieczyste. Jego Cistercium Mater Nostra jest teraz w Jędrzejowie.
 • obwodnica1
  Obwodnica Wąchocka za rok, czy przedwyborcze obiecanki? W planach nie ma odcinka Starachowice – Ostrowiec Św
 • IMG_0520_1
  Z Wąchocka do sejmu. Kandydaci od nas. Szczodry i Wrona na 100%
 • CAM00017[1]
  Wymuszona awaria prądu gdyż za długo grała muzyka?
 • CAM00022
  Wąchocka obwodnica Starachowic – nowe fakty. Prezydent Starachowic nie zna dokładnej trasy?

 • Zmarł Józef Bastrzyk, jeden z trzech stulatków w gminie Wąchock
 • pis
  Objawiła się. Jest kandydatka PiS z Wąchocka do sejmu.
 • paragraf
  Była burmistrz i skarbnik gminy Wąchock niewinne.
 • CAM00022
  Będzie łącznik obwodnicy? Niech powiedzą gdzie i którędy.
 • 20 05 2015 KAMIEN N/Z PROBA OBCIAZENIOWA MOSTU
FOT AS/DZIENNIK WSCHODNI
  Od soboty bliżej ze Starachowic do Lublina
 • Dorota Janas
  Anonimem w dyrektorów. Teraz kolej na ZPO w Wąchocku
 • IMG_0520_1
  A B Czy D – czyli Aldona, Bożena czy Daniel? Troje z Wąchocka powalczą o Wiejską.
 • Michał Cieślak
  Michał Cieślak liczy na poparcie w Wąchocku
 • urna
  Po wyborach! Wszystko jest już jasne. No prawie jasne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.