IMG_0520_1

Z Wąchocka do sejmu. Kandydaci od nas. Szczodry i Wrona na 100%

 

Jako pierwsza została przedstawiona Bożena Wrona, mieszkanka Wąchocka i przewodnicząca Rady Powiatu Starachowickiego. Będzie kandydowała do sejmu z list PSL. Organizacja partyjna Polskiego Stronnictwa Ludowego wspierała Bożenę Wronę w wyborach samorządowych jesienią 2014 roku. B. Wrona nie dość że wygrała wybory w okręgu Pawłów – Wąchock to po wyborach została przewodniczącą Rady Powiatu. Do sejmu startuje z pozycji 18.

Swoich kandydatów ogłosiło stowarzyszenie Nowoczesna.pl Ryszarda Petru. Najnowsza siła polityczna na scenie wyborczej. Tu jest spore zaskoczenie.

Na 4 pozycji Nowoczesna wskazuje byłego mieszkańca Wąchocka Daniela Szczodrego. (na zdjęciu pierwszy z lewej w górnym rzędzie)Szczodry w ubiegłej kadencji był radnym z KWW Doświadczenie i Rozwój kojarzonego z burmistrzem Jarosławem Samelą. Daniel Szczodry przez 3/4 kadencji pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Budżetowej Rady Miejskiej. Został odwołany z funkcji z powodu częstych nieobecności. Bezskutecznie ubiegał się o ponowny wybór, ale radni Komisji uznali, że Daniel Szczodry oddalił się od spraw wąchockich z powodów zawodowych. Otrzymał pracę w jednym z banków w Warszawie. Przez Nowoczesną.pl przedstawiany jest jako lider powiatu starachowickiego (sic). Wysoka pozycja na liście daje mu spore szanse pod warunkiem, że Nowoczesna dostanie większe niż 10 proc. poparcie, a to jest raczej mało prawdopodobne. Lewicowe głosy Szczodrego zabierze mu prawdopodobnie Bożena Wrona. Daniel Szczodry na swoim profilu portalu społecznościowego jasno wyraża dezaprobatę dla wszystkiego co jest związane z PiS i nowym prezydentem Andrzejem Dudą.

To prawdopodobnie nie koniec „wąchockich posłów”. Na listach Kukiza znajdzie się raczej Robert Janus, obecny radny Wąchocka i były kandydat na burmistrza. (na zdjęciach z posłem Niesiołowskim , a poniżej – „czyżby przymiarka” do izby) Jego wynik z wyborów na burmistrza może być łakomym kąskiem dla politycznych zbieraczy głosów. Czy wynik samorządowy Janusa przełoży się na głosy w głosowaniu do sejmu? Raczej wątpliwe.

Zaskoczeniem może być nie potwierdzony brak udziału w wyborach do parlamentu burmistrza Wąchocka Jarosława Sameli. Platforma Obywatelska ogłosiła wprawdzie „górę” swoich list na których zabrakło miejsca dla Sameli, ale być może jego nazwisko pojawi się. Listy kandydatów mogą liczyć 32 osoby. Za ambicjami poselskimi Sameli przemawia jego bliski kontakt polityczny z Marzeną Okłą – Drewnowicz (PO) . Gmina Wąchock posiada trochę ponad 5 tysiąca wyborców, z czego pięćdziesiąt kilka procent uczestniczy w wyborach. To 3 tysiące ludzi.

Gdyby tych czworo kandydatów pojawiło się na listach głosy w naszych obwodach wyborczych bardzo się rozbiją i nasi kandydaci raczej nie ugrają mandatów dla siebie.  Bożena Wrona znana jest w powiecie,  co daje jej przewagę nad zupełnie nie kojarzonym Szczodrym. Nie zapominajmy, że w prawicowym Wąchocku liczyć się będzie raczej Prawo i Sprawiedliwość z posłem Krzysztofem Lipcem i jego drużyną. Głosy oddane na lewicę jak zwykle będą marginalne. Nie wróżymy sukcesu Nowoczesnej z Danielem Szczodrym, który będzie absorbował elektorat lewicowy tym bardziej, że internetowy program Ryszarda Petru raczej nie trafi do Wąchocczan, zapewne nie uda się zarazić jego ideałami przez oderwanego od Wąchocka i powiatu starachowickiego od kilku lat Daniela Szczodrego.

Jedyną dotychczas znaną kandydatką do sejmu była Bożena Markiewicz, która z list SLD bezskutecznie startowała do parlamentu w 2011 roku. Jak widać wysyp naszych współmieszkańców na listach to novum na scenie politycznej. Wszak Wąchock zasługuje na swojego parlamentarzystę.

Naszym zdaniem największe szanse na wybór miałby Jarosław Samela z PO, gdyby startował i gdyby Platforma Obywatelska miała większe wsparcie. Jak widać w sondażach jest kiepsko, by nie powiedzieć fatalnie. Liczba platformianych posłów w zbliżającej się kadencji może ulec sporej redukcji w stosunku do mijającej kadencji. /tsz/ (zdjęcia z archiwum Kroniki z 2011 roku)

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (Komentarzy: 2)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • MINOLTA DIGITAL CAMERA
  Zabytkowy kirkut w Wąchocku tonie w chwastach
 • Parszów, Szkolna 19 lipiec 2015
  W Parszowie nie zabrali gabarytów
 • lipiec
  Starachowicki poseł nie zatrzymał się do kontroli drogowej?
 • policja
  Powiatowe Święto Policji w Wąchocku
 • gaz ostrz
  Gazociąg powstanie? Uchylono decyzję burmistrza.

 • Burza w Wąchocku. Przepraszamy, nie będzie relacji
 • burz3
  Krajobraz po burzy. Straty w mieniu i zniszczenia
 • 20150816248
  Odpust na Św. Rocha i tłumy turystów wieczorową porą nad zalewem
 • IMG_8864
  Mnich Bruno Paterewicz złożył śluby wieczyste. Jego Cistercium Mater Nostra jest teraz w Jędrzejowie.
 • obwodnica1
  Obwodnica Wąchocka za rok, czy przedwyborcze obiecanki? W planach nie ma odcinka Starachowice – Ostrowiec Św
 • CAM00017[1]
  Wymuszona awaria prądu gdyż za długo grała muzyka?
 • CAM00026
  Obwodnica Starachowic z finałem w Wąchocku! Tak, ale przy węźle Wygoda, a nie w środku ulicy.
 • CAM00022
  Wąchocka obwodnica Starachowic – nowe fakty. Prezydent Starachowic nie zna dokładnej trasy?

 • Zmarł Józef Bastrzyk, jeden z trzech stulatków w gminie Wąchock
 • pis
  Objawiła się. Jest kandydatka PiS z Wąchocka do sejmu.
 • paragraf
  Była burmistrz i skarbnik gminy Wąchock niewinne.
 • CAM00022
  Będzie łącznik obwodnicy? Niech powiedzą gdzie i którędy.
 • 20 05 2015 KAMIEN N/Z PROBA OBCIAZENIOWA MOSTU
FOT AS/DZIENNIK WSCHODNI
  Od soboty bliżej ze Starachowic do Lublina
 • Dorota Janas
  Anonimem w dyrektorów. Teraz kolej na ZPO w Wąchocku
 • IMG_0520_1
  A B Czy D – czyli Aldona, Bożena czy Daniel? Troje z Wąchocka powalczą o Wiejską.

2 odpowiedzi na „Z Wąchocka do sejmu. Kandydaci od nas. Szczodry i Wrona na 100%

 1. mieszkaniec pisze:

  Hmm. Słyszałem że liderem w powiecie jest ktoś inny jak dzwoniłem do nijakiego Sabata. To może u nas są dwie Nowoczesne? Dziwne to jest trochę. Skąd nagle Pan Szczodry jest liderem nie mieszkając w powiecie? Może wirtualnie?

 2. radio pisze:

  Ależ ta kobita w każdej partii ma rwanie jak na zawołanie. Chyba jest lub musi być bardzo sumienna, krystaliczna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.