IMG_8864

Mnich Bruno Paterewicz złożył śluby wieczyste. Jego Cistercium Mater Nostra jest teraz w Jędrzejowie.

Brat Bruno Paterewicz wstąpił do klasztoru cystersów w Wąchocku. W krótkim  czasie dał się poznać jako literat, przewodnik po klasztorze, pielgrzym i autostopowicz. Wspólnie z Kazimierzem Winiarczykiem i Małgorzatą Polakowską współtworzył „Wąchocki słownik biograficzny”.

Wcześniej wspólnie z kolegą franciszkaninem z Katowic opublikował alfabet przedstawiając porównawczo życie we wspólnotach braci franciszkanów i braci cystersów.

W Wąchocku zajmował się redagowaniem klasztornej strony internetowej. Opat Eugeniusz wyznaczył go do kontaktów z mediami. Studiował w seminarium franciszkanów w Panewnikach k/Katowic. W lokalnych mediach świętokrzyskich zasłynął jako autostopowicz, który w stroju mnicha cysterskiego, wraz z kolegą franciszkanem udał się do Rzymu korzystając wyłącznie z grzeczności zatrzymywanych kierowców.

Nagle – w wyniku decyzji przełożonych klasztoru  w Wąchocku został 3 lata temu przeniesiony do archiopactwa w Jędrzejowie. Tam też w minioną sobotę jako profes, złożył śluby wieczyste. Wspólnota zakonna przyjęła brata Brunona do swego domu, i jak stanowi reguła Św. Benedykta stał się na zawsze własnością zakonu. Brat Bruno ma 29 lat. Urodził się w Lwówku Śląskim. Jest na VI roku seminarium duchownego.

Kronika wraz z kilkoma osobami z Wąchocka uczestniczyła w uroczystości zorganizowanej według zakonnego obrządku. Śluby przyjął od brata Bruno o. opat Edward Stradomski. Tekst  ślubu przygotował własnoręcznie brat Bruno. Po złożeniu ślubów brat Bruno podpisał akt profesji. 22 sierpnia to dzień szczególny w życiu wspólnoty cysterskiej. Tego dnia obchodzone jest święto Maryi Panny Królowej Patronki Polskiej Kongregacji Cystersów.

Uroczystość zgromadziła w archiopactwie w Jędrzejowie (data fundacji 1140 rok – najstarsze opactwo w Polsce) ponad setkę osób. Byli współbracia z opactwa w Wąchocku wśród których wypatrzyliśmy o. Kajetana , o. Benedykta oraz kilku braci.

 

Byli Teresa i Andrzej Karykowscy oraz Zofia Miernik z synem Piotrem i fotograf Michał Piętak.  Prywatnie przyjechał na śluby wieczyste prezydent Starachowic Marek Materek.

Jak później żartował brat Bruno, prezydent jest jedyną osobą, która przybyła na śluby po raz drugi. Okazało się że M. Materek pomylił daty i stawił się w Jędrzejowie już 22 lipca o godzinie 12. Trafił na uroczystości pogrzebowe, a że nie jest zbyt mocny w obrzędach zakonnych sądził, że śluby wieczyste to kameralne spotkanie i szukał brata Bruno w klasztorze, nie widząc niczego dziwnego w tym, że w porze zaplanowanych ślubów odbywa się czyjś pogrzeb.

Śluby wieczyste składa się zakonach i są one przyrzeczeniem stałości, oraz jest zobowiązaniem członka   wspólnoty do przestrzegania rad  ewangelicznych, czystości, ubóstwa i posłuszeństwa wobec przełożonych zakonnych oraz papieża. Śluby wieczyste równoznaczne są z  przyjęciem profesa do stanu duchowego. Brat Bruno za 6 miesięcy będzie absolwentem seminarium. Zostanie kapłanem, odprawi pierwsze Msze Św.

Podczas wprowadzenia do uroczystości  lektor prowadzący uroczystość oznajmił zebranym, że koleje życia młodego mnicha nie różnią się od życia młodego człowieka ze stanu świeckiego. Śluby mnicha można porównać do małżeństwa i ślubowania wierności i miłości w małżeństwie. Mnich oddaje siebie i swoje życie na własność wspólnocie. Od tego dnia nic nie jest jego. Przełożony może wszystko zabrać. Takie są surowe reguły życia monastycznego.

W obrządku profes podczas litanii do Wszystkich Świętych leży przed ołtarzem krzyżem. Klęka, gdy składa przysięgę wierności Domowi. Po przyjęciu przez opata ślubów, mnich może zająć miejsce wśród braci, ale wcześniej składa im wszystkim hołd, zwłaszcza seniorom i opatowi, którego całuje w pierścień.

 

 

W ślubach profesa Brunona, czyli Łukasza Paterewicza uczestniczyli jego rodzice.(na zdjęciu z opatem Edwardem w refektarzu klasztornym) Przebyli niemal 500 kilometrów, by towarzyszyć synowi w tak ważnym dla niego dniu. Od dziś Opactwo w Jędrzejowie dla brata Bruna to Mater Nostra, Matka Moja. Jego Matka.

/tekst i zdjęcia Tomasz Szczykutowicz/

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (Komentarzy: 5)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • rewit1
  Rynek w Wąchocku do przebudowy. Seminarium naukowe pomoże opracować przyszłą koncepcję?
 • IMG_0402
  Prezydent Starachowic wypoczywa po pracy w Wąchocku
 • MINOLTA DIGITAL CAMERA
  Zabytkowy kirkut w Wąchocku tonie w chwastach
 • Parszów, Szkolna 19 lipiec 2015
  W Parszowie nie zabrali gabarytów
 • lipiec
  Starachowicki poseł nie zatrzymał się do kontroli drogowej?
 • policja
  Powiatowe Święto Policji w Wąchocku
 • gaz ostrz
  Gazociąg powstanie? Uchylono decyzję burmistrza.

 • Burza w Wąchocku. Przepraszamy, nie będzie relacji
 • burz3
  Krajobraz po burzy. Straty w mieniu i zniszczenia
 • 20150816248
  Odpust na Św. Rocha i tłumy turystów wieczorową porą nad zalewem
 • obwodnica1
  Obwodnica Wąchocka za rok, czy przedwyborcze obiecanki? W planach nie ma odcinka Starachowice – Ostrowiec Św
 • IMG_0520_1
  Z Wąchocka do sejmu. Kandydaci od nas. Szczodry i Wrona na 100%
 • CAM00017[1]
  Wymuszona awaria prądu gdyż za długo grała muzyka?
 • CAM00026
  Obwodnica Starachowic z finałem w Wąchocku! Tak, ale przy węźle Wygoda, a nie w środku ulicy.
 • CAM00022
  Wąchocka obwodnica Starachowic – nowe fakty. Prezydent Starachowic nie zna dokładnej trasy?

 • Zmarł Józef Bastrzyk, jeden z trzech stulatków w gminie Wąchock
 • pis
  Objawiła się. Jest kandydatka PiS z Wąchocka do sejmu.
 • paragraf
  Była burmistrz i skarbnik gminy Wąchock niewinne.
 • CAM00022
  Będzie łącznik obwodnicy? Niech powiedzą gdzie i którędy.
 • 20 05 2015 KAMIEN N/Z PROBA OBCIAZENIOWA MOSTU
FOT AS/DZIENNIK WSCHODNI
  Od soboty bliżej ze Starachowic do Lublina

5 odpowiedzi na „Mnich Bruno Paterewicz złożył śluby wieczyste. Jego Cistercium Mater Nostra jest teraz w Jędrzejowie.

 1. G....Z pisze:

  NIECH PAN TOBIE BŁOGOSŁAWI W TRUDACH POSŁUGI DRUGIEMU!!!

 2. michal890126 pisze:

  Ta jednym ze zdjęć widać mnicha ze Świętego Krzyża z Austrii. Ci mają dużo powołań. Zachęcają szczególnie mężczyzn z Polski.
  „rekord powolaniowy w zgromadzeniu cystersow w Heiligkreuz (we wspolnocie sa juz tez Polacy)- dzieki 8 nowym nowicjuszom wspolnota wzrosla do 91 osob tzn osiagnela najwiekszy stan liczbowy od ok roku 1300- wspolnota zaprasza nadal nowych kandydatow tez z Polski- nalezy przypuszczac ze do tego zgromadzenia przyciaga kandydatow jego niezwykla tradycja, duchowosc, i poboznosc wyrazajace sie poprzez modlitwe choralem gregorianskim- (we wspolnocie Eucharystia jest sprawowana poki co w formie zwyklej rr) https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10208136832124269&set=a.1390214161109.2056219.1404768189&type=1&theater

 3. ede pisze:

  zapytajcie Teresy z Coffee Gienek, wszystko Wam powie nawet to czego nie było…

 4. parafianin pisze:

  Jak często bywa w artykule p.Tomka jest kilka błędów.
  Po pierwsze brat Bruno nie został przeniesiony przez przełożonych do Jędrzejowa ale sam tam odszedł.
  Po drugie nie było to 3 lata temu, ale jak dobrze pamiętam nie więcej niż 2 lata temu.
  Po trzecie Kajetan nie jest jeszcze ojcem a ciągle bratem. A poza nim był tylko o.Benedykt, diakon Tymoteusz oraz br.Franciszek. Jak na tak duże opactwo jakim jest Wąchock to słaba reprezentacja, nie tłumaczy tego nawet sezon urlopowy bo osoby takie jak o.Opat czy proboszcz powinny się pojawić.
  Po czwarte z Lwówka Śląskiego do Jędrzejowa jest jakieś 400km a nie 500km, a to pomyłka aż o 20%!
  Dodatkowo wymienia Pan z nazwiska osoby z Wąchocka które były, ale poza nimi było też kilka innych osób z Wąchocka.
  Uważam też, że nieładnie pisać o pomyłce prezydenta Materka, gdyż zarówno on jak i Pan byliście tam prywatnie więc takie rzeczy nie powinny być publikowane.

  Ale żeby nie było, że tylko krytykuję, dziękuję, że taki artykuł się w ogóle pojawił. Br.Bruno był znany wielu mieszkańcom Wąchocka więc dobrze, że chociaż w ten sposób mogą się dowiedzieć o tym ważnym dla niego dniu!

  Nie chciałbym też, aby mój komentarz został odebrany jako krytyka, moim celem jest wytknięcie błędów które od razu staram się wyprostować oraz zaznaczenie, że pomimo, że to tylko mały lokalny portal to autorowi powinno zależeć na wysokim poziomie jego artykułów, a przede wszystkim na wiarygodnych informacjach.

  odp: Czy faktycznie to są takie błędy, że w ogóle nie można zrozumieć tekstu?. O 500 km, które przebyli rodzice mówił sam br. Bruno. Może jechali przez Poznań? Błąd prezydenta był anegdotą poruszoną na uroczystości, gdzie Materek był wymieniony z funkcji, więc wskazywanie tego jako błędu jest błędem. Prezydent był prywatnie, ale nie zmienia to faktu że jest osobą publiczną. Jeśli chodzi o funkcje zakonników i ich stan duchowny to proszę wybaczyć, ale nie wiem gdzie popełniłem błąd. Kajetan odprawiał Mszę Św. Osoby z Wąchocka zostały wymienione z nazwiska tylko te które wyraziły na to zgodę pozując do zdjęć lub są osobami powszechnie znanymi.

 5. parafianin pisze:

  Komentarz z godziny 20.18 to jakiś inny parafianin napisał, ja pisałem ten o 17.49.

  Do tej pory uważałem Pana za osobę w jakiś sposób związaną z klasztorem i wydawało mi się, że orientuje się Pan kto jest kim w klasztorze. Teraz widzę, że nie rozróżnia Pan tych wszystkich młodych ojców i braci.
  Z kapłanów z Wąchocka był tylko o.Benedykt który byłem jednym z wielu księży odprawiający mszę. Więc w jaki sposób br. Kajetan mógł odprawiać mszę? On jeszcze nie jest diakonem, nie wspominając o święceniach po których dopiero można odprawiać mszę. To, że br.Kajetan był na ołtarzu nie oznacza od razu, że jest księdzem!
  Jak Pan mi nie wierzy to proszę zapytać opata albo sprawdzić na stronie klasztoru.

  odp: Wierzę. dziękuje za pomoc w sprostowaniu nieścisłości. Co do kilometrów napisałem niemal, a niemal nie oznacza równe 500.