barszcz

Barszcz Sosnowskiego czy dobre zioło? Wracamy do tematu. Kolejny sygnał od Czytelników

Czytelnik Kroniki podpisujący się WM, już po pierwszej publikacji o roślinie rosnącej w okolicy ulicy Skalistej poddał w wątpliwość, czy na pewno mamy do czynienia z groźnym barszczem Sosnowskiego.  Możliwe, że to arcydzięgiel leczniczy. Roślina o walorach przyprawowych uprawiana niegdyś w ogrodach przyklasztornych. 

Czytelnik hobbystycznie zajmuje się zielarstwem. Po przeczytaniu informacji na stronie Kroniki osobiście pofatygował się w rejon ulicy Skalistej w poszukiwaniu barszczu sosnowskiego. Twierdzi, że barszczu nie znalazł, ale szkoda że nie dodał informacji, czy znalazł roślinę podobną do barszczu czyli trybulę leśną. Czekamy na dodatkowe informacje, gdyż widać że Czytelnik WM zna się na roślinach. Dziś i wczoraj tematem interesowali się również dziennikarze Gazety Starachowickiej. Publikacji należy oczekiwać zapewne w najbliższy poniedziałek w wydaniu papierowym Gazety.

Czytelnik pisze:

Byłem. Obszedłem całą Szydłowiecką, całą Skalistą i dróżkę która łączy 9, 11 skalistą tyłem domami z Torową na zakręcie. Nigdzie Barszczu Sosnowskiego nie spotkałem. Albo nie zauważyłem, coś przegapiłem, albo to nie barszcz. Pozwolę sobie wkleić linka do informacji jak Barszcz Sosnowskiego odróżnić od innych roślin – napisał na forum Kroniki i podał linka. Dziękujemy.

http://5ty.pl/index.php/barszcz-sosnowskiego-jak-rozpoznac/

Nadal jednak, bez względu na to o jaką roślinę chodzi zastanawia zachowanie urzędników. Według słów mieszkanki Wąchocka, która interweniowała w UMiG urzędniczka odbierająca telefon w tej sprawie poradziła, by kobieta nie szukała sensacji. Może by jednak sprawdzić czy ten barszcz to ten barszcz? Wszak to chyba nie pasjonaci zielarstwa są od tego.

Otrzymaliśmy kolejny sygnał od Czytelniczki, która zrobiła zdjęcia na ulicy Szydłowieckiej. Pisze do Kroniki – Witam! W załączeniu przesyłam zdjęcia na których (tak mi się wydaje) widnieje barszcz sosnowskiego. Zdjęcia zrobione były podczas spaceru ul. Szydłowiecką. „Zielsko” rośnie przy samej drodze i można się go bardzo łatwo dotknąć np. przy schodzeniu na pobocze gdy nadjeżdża samochód. Skupisko liczy kilka krzaków(widocznych z drogi), a w bardzo bliskim sąsiedztwie znajdują się domy, dzieci często przechodzą, czy przejeżdżają na rowerach tuz obok. Z listu Czytelniczki na stronie Kroniki wynika, że nasze władze nie bardzo się interesują tym problemem. Może wolą zainteresowanie mediów w momencie kiedy wydarzy się coś złego? – napisała w e-mail i przysłała zdjęcia.

/tsz/

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (Komentarzy: 4)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • CAM01320
  Bar wita was! Śmietnikiem od frontu
 • DSC_2483
  Stolica kolarstwa amatorskiego w Wąchocku.

 • Radny odkrył „aferę”, którą kiedyś znał i nic, a teraz to dopiero „afera”.
 • zebranie1
  Ile na godzinę zarabia radny Wąchocka? Czasem i ponad 100 zł!
 • CAM01325
  Pomnik Ponurego mniej ponury
 • IMG_20150712_160503
  Nowy sklep spożywczy w Wąchocku
 • IMG_20150712_154611
  Droga do Mirca już przejezdna, ale roboty drogowe trwają
 • barszcz3
  Barszcz Sosnowskiego rozsiał się na Kobylu
 • CAM00742[1]
  W czwartek poznamy przyszłość Wąchocka? Czy Samela będzie próbował forsować swoją wizję?

 • Ogłoszenie grzecznościowe: Nabór piłkarzy do klubu.
 • barszcz ww2
  Barszcz również w Wielkiej Wsi, czyli problem jest większy niż się wydawało.
 • bożena wrona
  Działalność przewodniczącej Rady Powiatu Starachowickiego powodem skargi do burmistrza?
 • IMG_8102
  Na tych urodzinach nie dało się „100 lat” zaśpiewać, gdyż jubilat skończył właśnie 106.
 • IMG_7113
  Karol Drej zaprzeczył, że jest trenerem Staru Starachowice.
 • rewit1
  Rynek w Wąchocku do przebudowy. Seminarium naukowe pomoże opracować przyszłą koncepcję?
 • IMG_0402
  Prezydent Starachowic wypoczywa po pracy w Wąchocku
 • MINOLTA DIGITAL CAMERA
  Zabytkowy kirkut w Wąchocku tonie w chwastach
 • Parszów, Szkolna 19 lipiec 2015
  W Parszowie nie zabrali gabarytów
 • lipiec
  Starachowicki poseł nie zatrzymał się do kontroli drogowej?
 • policja
  Powiatowe Święto Policji w Wąchocku

4 odpowiedzi na „Barszcz Sosnowskiego czy dobre zioło? Wracamy do tematu. Kolejny sygnał od Czytelników

 1. W. M. pisze:

  To co jest na zdjęciu to zdecydowanie nie jest Barszcz sosnowskiego. Jest to raczej Barszcz zwyczajny (Heracleum sphondylium) – ma charakterystyczne dość mocno wcięte liście o wiele mniejsze niż sosnowski, który nawet mały i młody ma liście większe od dwóch męskich dłoni do tego bardziej krągłe. Dodatkowo nie ma charakterystycznych rdzawych przebarwień na łodydze.

  Zastanawia jednak podejście gminy do tematu. Barszcz jest bardzo inwazyjny i ciężko sie z nim walczy. Nie usuną jednej czy dwóch roślin które mieszkańcy zgłoszą, będą mieli wkrótce całe pole do usuwania co będzie ich kosztować zdecydowanie więcej, albo poparzonych ludzi co gorsza. podkreślenie od Kroniki

  Dziwny jest ogólny brak zainteresowania tematem. Mógłby chociaż ktokolwiek się pofatygować żeby sprawdzić i się upewnić, że to groźna roślina, a nie „zlewać” temat i mieć nadzieje, że się sam rozwiąże.

 2. ;;;;; pisze:

  Dobrze Pan mowi Panie W.M dziś zgłaszałam po raz kolejny tym razem Pani była bardzo miła i powiedziała ze sprawdza ale nie sprawdzili, z każdej strony jestem zarosnieta ta roslina nie wiem czy to to czy nie to według mnie wszystko sie zgadza ale coż nie rośnie to u Pana Sameli ani innych urzedników to po co się spieszyc poczekaja zobacza moze kogoś poparzy to bede pewni i sie moze zajmia!

 3. W. M. pisze:

  Proszę zwrócić uwagę na liście. Barszcz sosnowskiego ma wielkie, krągłe i mało wcięte liście. Do tego zazwyczaj jest większy od człowieka, ma wielkie baldachy kwiatów (tutaj na zdjęciu wyżej widać barszcz zwyczajny, liście ma wcięte, kwiatostany są zdecydowanie małe) no i charakterystyczne są rdzawe przebarwienia na dolnej części łodygi.

 4. Klara60 pisze:

  Co jutro gotujecie na obiad? Ja robie rumfordzka wedlug staropolskiego przepisu. Jest przepyszna, poszukajcie sobie w goglach: zupa rumfordzka babci

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.