CAM00742[1]

W czwartek poznamy przyszłość Wąchocka? Czy Samela będzie próbował forsować swoją wizję?

Na czwartek zwołane jest sympozjum dotyczące wyglądu historycznego miasta Wąchock. Sympozjum, czyli nic zobowiązującego. Studenci i naukowcy m.in z Lublina i Wrocławia, którzy mają swoje konspekty służące zaliczeniom prac dyplomowych i będą przedstawiać jak według nich powinien wyglądać Wąchock i klasztor ojców cystersów.

Nie dajmy się nabrać. Nasze miasto żyje z dala od wielkich ośrodków naukowych. Studenci na wydziałach architektonicznych popisują się wizjami, które chcieliby wprowadzić do współczesnej architektury i planowania. To tylko prace dyplomowe.  Nie zawsze idzie to w parze z obecną cywilizacją. Wizje dydaktyczne, by zaliczyć semestr może mieć każdy i punktują te które najbardziej są bliskie przeszłości. Musimy spojrzeć na nie z dzisiejszej perspektywy. Student dostanie „5” za pracę. Nie znaczy to jeszcze że jego super pracę musimy wprowadzać w życie.

4 lata temu studentka lubelskiej uczelni przedstawiła pracę o klasztorze cystersów. Były w niej piękne wizualizacje ogrodów cysterskich. Piękne, ale to jeszcze nie oznaczało, że do odtworzenia w przedstawionym kształcie. Burmistrzowi J.Sameli bardzo się ten projekt spodobał. Polegał on na zagospodarowaniu pola ornego przy ulicy Kościelnej i zamienienia go na barokowy ogród.

Samela chyba zapomniał że mamy wiek nie XVII, a XXI. Ma przewagę gdyż może skorzystać z dobrej woli opata Eugeniusza, który rozważa oddanie placu i razem z gminą realizowałby II etap rewitalizacji w/g  słusznych pomysłów jedynie wszechwiedzącej władzy Wąchocka.

Opat Eugeniusz chyba zrobiłby największy błąd, gdyby się zgodził na koncepcję opartą na nieprzystających do dzisiejszych realiów planach . Plac przed klasztorem za murkiem powinien mieć tylko jedno przeznaczenie.

Tam powinien powstać wielki parking dla obsługi turystów, wraz z infrastrukturą taką jak dom pielgrzyma, centrum obsługi ruchu turystycznego, toaletami i miejscami na okazjonalny handel np z okazji odpustu na Św. Rocha. Ewentualna rozbudowa istniejącej bramki byłaby zgodna z wizją burmistrza M. Szczodrego, który widział na placu hotel dla pielgrzymów.

We francuskim Avinionie, budując pod pałacem papieskim olbrzymie parkingi zachowano walory historyczne i dostosowano się do współczesnych oczekiwań turystów. Budowla dyskretnie ukrywa się pod pięknem  i pomaga w obsłudze rzeszy turystów. Podobnie można w Wąchocku i nic nie ujmie to historii. Tym bardziej odtwarzania na siłę drzewek owocowych. Dziś każdy jest wygodny i chce podjechać jak najbliżej. Dlatego należy zorganizować turystom wygodny wjazd na nowy funkcjonalny parking od strony ulicy Strażackiej, po rozbiciu i tak ledwo dychającego ogrodzenia obok remizy.

Parking po zamknięciu dla ruchu w razie potrzeby mógłby służyć do organizacji festynów, uroczystości religijnych i odpustów. W pozostałym czasie po zamknięciu dla ruchu ul. Kościelnej na odcinku od Strażackiej do bramki byłby parkingiem dla uczestników Mszy Św i autokarów. Obecnie ledwo manewrują przed klasztorem, a więcej niż 4 autobusy to już paraliż komunikacyjny w tym rejonie.

Prędzej czy później cysterski kościół NMP stanie się Bazyliką Mniejszą.  Sanktuarium już dziś spełnia wszystkie wymagania kanoniczne. Jest miejscem historycznym, kultywującym patriotyzm. Ma swoje „lata”, jest w kształcie krzyża łacińskiego, są nawy boczne a świątynia posiada relikwie wielu świętych. Ojciec opat Eugeniusz doskonale wie, że jego mocne starania i modlitwa o łaskę mogą przyczynić się, że papież Franciszek podniesie sanktuarium do godności bazyliki. To byłoby piękne zwieńczenie  10 letniej kadencji opata.

Tymczasem burmistrz Samela próbuje realizować swoje wizje.. Chce połączyć unijne rozdanie finansowe z odnową historycznego rynku w Wąchocku i tego placu zakonników. Spotkanie seminaryjne potraktuje zapewne jako konsultacje społeczne, których unikał jak ognia, gdy zapadały decyzje o przebudowie ulicy Kościelnej. Stąd mamy dziś wyremontowaną ulicę, z nie do końca przemyślanymi rozwiązaniami, szczególnie jeśli chodzi o komunikację w tym rejonie i lokalizację dwóch pomników, a także ruch komunikacyjny.

Ratując poniewczasie sytuację postawiono słupki wzdłuż krawężników, czym pogorszono odczucia wizualne i estetyczne. Nastawiano np. nikomu nie potrzebnych ławek, jedna obok drugiej przy MGOK. Tak jakby co najmniej jakby przy domu kultury było uzdrowisko. Wcześniej na osi widoku na klasztor nastawiano tablic propagandowych rodem z PRL-u zagracając przestrzeń i gubiąc w niej chociażby pomnik Piłsudczyków.

Rzeczony plac jak się okazuje jest bardzo potrzebny do usprawnienia ruchu turystycznego. Potrzebny jest też gminie. Dotychczas kilkakrotnie dzierżawiono go doraźnie na organizację imprez gminnych. Stworzenie, (czy odtworzenie) tu ogrodów spowoduje budowę kolejnego parku rekreacyjnego. Jeden z nich najmniej popularny znajduje się już koło pomnika sołtysa. Ogrody jak najbardziej. Wystarczy by powstała ich namiastka wzdłuż pola ornego wewnątrz istniejących ogrodów cysterskich po północnej stronie kościoła. Teren koło bramki jeśli zamieni się w ogrody, raz na zawsze zatrzyma rozwój tego miejsca jako centrum turystyczno – pielgrzymkowego. Nie powinniśmy akceptować nierozwojowych pomysłów./Tomasz Szczykutowicz/

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (Komentarzy: 5)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • drewno 4
  Wydawanie kwitów na serwitut – Terminy

 • Kronika „reaktywacja” – zaczynamy od pieska, który szczeka
 • CAM01320
  Bar wita was! Śmietnikiem od frontu
 • DSC_2483
  Stolica kolarstwa amatorskiego w Wąchocku.

 • Radny odkrył „aferę”, którą kiedyś znał i nic, a teraz to dopiero „afera”.
 • zebranie1
  Ile na godzinę zarabia radny Wąchocka? Czasem i ponad 100 zł!
 • CAM01325
  Pomnik Ponurego mniej ponury
 • IMG_20150712_160503
  Nowy sklep spożywczy w Wąchocku
 • IMG_20150712_154611
  Droga do Mirca już przejezdna, ale roboty drogowe trwają
 • barszcz3
  Barszcz Sosnowskiego rozsiał się na Kobylu

 • Ogłoszenie grzecznościowe: Nabór piłkarzy do klubu.
 • barszcz
  Barszcz Sosnowskiego czy dobre zioło? Wracamy do tematu. Kolejny sygnał od Czytelników
 • barszcz ww2
  Barszcz również w Wielkiej Wsi, czyli problem jest większy niż się wydawało.
 • bożena wrona
  Działalność przewodniczącej Rady Powiatu Starachowickiego powodem skargi do burmistrza?
 • IMG_8102
  Na tych urodzinach nie dało się „100 lat” zaśpiewać, gdyż jubilat skończył właśnie 106.
 • IMG_7113
  Karol Drej zaprzeczył, że jest trenerem Staru Starachowice.
 • rewit1
  Rynek w Wąchocku do przebudowy. Seminarium naukowe pomoże opracować przyszłą koncepcję?
 • IMG_0402
  Prezydent Starachowic wypoczywa po pracy w Wąchocku
 • MINOLTA DIGITAL CAMERA
  Zabytkowy kirkut w Wąchocku tonie w chwastach
 • Parszów, Szkolna 19 lipiec 2015
  W Parszowie nie zabrali gabarytów

5 odpowiedzi na „W czwartek poznamy przyszłość Wąchocka? Czy Samela będzie próbował forsować swoją wizję?

 1. Andrzejuu pisze:

  Ale w Panu nienawiści… Ale w Panu zazdrości, ale w Panu braku szacunku i braku profesjonalizmu i pretensji. Po pierwsze to Burmistrz Samela, a nie Samela. Po drugie, został wybrany większością głosów, a Pan nie umie przegrywać. Proszę nam przypomnieć ile Pan dostał głosów? Rozumiem, że Pan ma swoje wizje, ale że tak napiszę… Wszystkie wprowadzi Pan w życie jak wygra. No cóż. Dla mnie osobiście wizje Pana Burmistrza są trafione. Pan nie musi się z tym zgadzać, ale Pan nie zgadza się dla zasady. Zasady wiecznie niezadowolonego przegranego. I albo Pan jest dziennikarzem i pisze profesjonalnie, albo Pan napisz w nagłówku, że to blog wiecznie niezadowolonego. Wtedy będziemy te wypociny czytać z uśmiechem. Pozdrawiam. I życzę mniej dnia mniej zawistnego od poprzedniego :-)

  odp: Pan ma swoje zdanie i ja mam swoje zdanie. Wybory nie mają tu nic do rzeczy. Wiedziałem, że gdy zacznę pisać będą się pojawiać komentarze o wyniku. Moje mało głosów nie odebrało mi jeszcze prawa do własnego zdania i posiadania własnej wizji. A większość? No cóż głosy pełnomocników? Zresztą nie ma to nic wspólnego z moim stanowiskiem w sprawie zagospodarowania tego placu niezmiennym od 8 lat. Byłem orędownikiem i prekursorem rozmów z opatem nt. przekazania tego placu gminie, by można się było starać o środki unijne. PS. Używanie samego nazwiska osoby funkcyjnej, powszechnie znanej jest dopuszczalne w publicystyce: vide „Tusk pojechał do Brukseli. „Merkel przeciw Putinowi”, „Duda obiecał” itd. I jeszcze jedno. Ja piszę pod nazwiskiem, a pan jest anonimem używającego w dodatku serwera zmieniającego IP komputera. Życzę mniej zawistnego dnia z mojego powodu i z tego, że moje wizje są po prostu lepsze T.Sz

 2. As pisze:

  Prawda jest taka, że dla rozwoju turystyki potrzebny jest parking i centrum turystki z prawdziwego zdarzenia. Chcecie ogrody proszę bardzo wydaje mi się, że o. Opat z chęcią będzie chciał realizować projekty Unijne na terenach ogrodów opackich za Kościołem, można też pomyśleć o terenach na zachodzie od Opactwa, wykupienia działki Państwa Bies i tam odtworzenia Ogrodów i połączenia ich z terenami rewitalizacyjnymi, wystarczy odrobina pomysłu i konsultacji z innymi.

 3. reappers pisze:

  Walić turystykę jak z Wąchocka każdy ucieka.

 4. większość pisze:

  Błogosławię dzień w którym pozbawiono cię funkcji radnego. jesteś zwykłym szkodnikiem którego trzeba tempić. Ciebie trzeba wygnać z naszego miasta. Jesteś przyczyną zastoju i marazmu. To przez takich jak ty ludzie wyjeżdżają. Przez takich jak ty turyści nie odwiedzają nas. Jaki to aktywny się zrobił, że niby to zaczepiają go by pisał. Któż to cię zaczepia? Chyba po to by ci sprzedać gałę.

  Gdy otrzymuję taki komentarz, rzeczywiście trudno się pozbierać. Mam jednak wrażenie, że jest jakiś stalinizm jednak w pewnych kręgach. Jestem przekonany, że już by mnie zabili. Chodzi o to, że nie w smak jest ta strona. Każdy taki wpis osłabia chęci. Może o to chodzi. Proszę zatem tych, którzy widzą tu dobrą robotę o pozytywne komentarze wspierające, że nie jestem sam w ocenach tego co otacza i jest złe. Każde słowo wsparcia daje siłę do pracy – tsz

 5. Anonim pisze:

  Obserwuje to co się dzieje na lokalnej „scenie politycznej”, z wieloma poglądami i opiniami prezentowanymi na blogu się nie zgadzam. Jest jednak też wiele takich które są warte realizacji, niektóre nawet zostały zrealizowane przez władzę z Wielkowiejskiej. Jest jednak coś co wyróżnia Pana T. Sz. na tle pozostałych radnych (byłych i obecnych). Aktywność której do tej pory nie posiadał żaden z radnych, komentującym negatywnie proponuje samemu startować do RM i pokazać wszystkim jak powinna wyglądać Gmina Wąchock.

  Szkoda że nie jest to forma TV jak było na początku ale rozumiem że zdecydowanie wymaga to więcej czasu. Dlatego jestem zadowolony z tego, że mogę czasami przeczytać również artykuł prezentujący opinię odmienną od tej jedynej właściwej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.