zebranie1

Ile na godzinę zarabia radny Wąchocka? Czasem i ponad 100 zł!

Dieta zwykłego radnego za udział w pracach Rady Miejskiej wynosi 732 zł. To podstawa. Za nieobecności radnym potrącane jest po 60 zł za nieusprawiedliwioną nieobecność na sesji, lub na posiedzeniu komisji. Radni Wąchocka statutowo pracują w dwóch komisjach, by móc otrzymywać 100 procent diety. Przewodniczący komisji dostają dodatek, podobnie zastępcy przewodniczącego i sam przewodniczący. Wówczas diety kosztują podatników ponad 840 zł, a w przypadku przewodniczącego Rady ponad 1100.

Dieta, to w pewnym sensie rekompensata za utracone zarobki w czasie wykonywania funkcji radnego. Dieta to nie pensja, ale jak by na nią nie patrzył to jednak pieniądze, które trafiają na konta radnych.

Radni oprócz udziału w sesjach i i posiedzeniach komisji jako osoby publicznego  zaufania reprezentują wyborców podczas uroczystości i zebrań. Wszak obecność nie jest dla nich obowiązkowa, ale skoro są przedstawicielami, oni bardziej niż inni powinni być „tu albo tam” niż zwykły obywatel, który „nic nie musi”.

Sesja zwykle trwa 3-4 godziny. Posiedzenia dwóch komisji łącznie też 3-4 godziny. Średnio radny poświęca 7 godzin obecności. Na godzinę wychodzi jak nic ponad 100 zł, (czyli 25 euro per hour). Niezła fucha. Dlatego też od radnych społeczeństwo wymaga dodatkowego zaangażowania. Gdy radny się nie angażuje, godzinowa średnia rośnie. Gdy radny zechce się zaangażować godzinówka spada.

Zebranie Mieszkańców to po sesji Rady Miejskiej najważniejsza władza uchwałodawcza w samorządzie. Ostatnio w Wąchocku odbyło się takie zebranie na którym omawiano istotne dla bezpieczeństwa obywateli kwestie. Zebranie odbywało się przy udziale przedstawicieli Policji, którzy zostali zaproszeni do Wąchocka w związku z licznymi w ostatnim czasie aktami przestępczymi. Na zebraniu obecni byli również radni Wąchocka (na zdjęciu)  z wyjątkiem Roberta Janusa, Pawła Opozdy i Ryszarda Rogali. Nieobecny na zdjeciu Adrian Malinowski zasiadał przy innym stoliku i był na zebraniu.

Co ciekawe radny Ryszard Rogala (na zdjęciu 3 od lewej) z Wąchocka w czasie gdy odbywało się ważne Zebranie Mieszkańców dotyczące bezpieczeństwa (efekt napadów i kradzieży w Wąchocku) spacerował po Galerii Galardia w Starachowicach. Zagadnięty o zebranie, najpierw się zdziwił że takowe jest, a potem stwierdził że na tak niskiej rangi zebrania on nie chodzi.

Gdyby przyszedł i te dwie godziny posłuchał co mówią, by potem chociażby wiedzieć jak głosować, gdy policja poprosi o dofinansowanie zakupu radiowozu, jego średnia stawka godzinowa nieco by zmalała. Podobnie jak u innych nieobecnych na zebraniu radnych.

A może radny po prostu nie chce się wysilać, by nie zejść poniżej progu 100 zł na godzinę? (tsz)

 

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (Komentarzy: 3)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • drzewo2
  Zebranie serwitutantów we wtorek 17 marca.
 • drewno 4
  Serwitut: Absolutorium dla Zarządu – podajemy terminy wpłat
 • oczy w nocy
  Dość już ciemności. Zapal światło burmistrzu
 • drewno 2
  Ostateczny termin wpłat dla serwitutantów w 2015 roku- aktualizacja

 • Wesołych Świąt dla Czytelników Kroniki Wąchocka
 • drewno 4
  Wydawanie kwitów na serwitut – Terminy

 • Kronika „reaktywacja” – zaczynamy od pieska, który szczeka
 • CAM01320
  Bar wita was! Śmietnikiem od frontu
 • DSC_2483
  Stolica kolarstwa amatorskiego w Wąchocku.

 • Radny odkrył „aferę”, którą kiedyś znał i nic, a teraz to dopiero „afera”.
 • CAM01325
  Pomnik Ponurego mniej ponury
 • IMG_20150712_160503
  Nowy sklep spożywczy w Wąchocku
 • IMG_20150712_154611
  Droga do Mirca już przejezdna, ale roboty drogowe trwają
 • barszcz3
  Barszcz Sosnowskiego rozsiał się na Kobylu
 • CAM00742[1]
  W czwartek poznamy przyszłość Wąchocka? Czy Samela będzie próbował forsować swoją wizję?

 • Ogłoszenie grzecznościowe: Nabór piłkarzy do klubu.
 • barszcz
  Barszcz Sosnowskiego czy dobre zioło? Wracamy do tematu. Kolejny sygnał od Czytelników
 • barszcz ww2
  Barszcz również w Wielkiej Wsi, czyli problem jest większy niż się wydawało.
 • bożena wrona
  Działalność przewodniczącej Rady Powiatu Starachowickiego powodem skargi do burmistrza?
 • IMG_8102
  Na tych urodzinach nie dało się „100 lat” zaśpiewać, gdyż jubilat skończył właśnie 106.

3 odpowiedzi na „Ile na godzinę zarabia radny Wąchocka? Czasem i ponad 100 zł!

 1. KORYTO pisze:

  O ile mi wiadomo to sam pan byl radnym i miał niegorsze zarobki a teraz jak został pan wywalony spod koryta (dobre określenie jesli sie na pana patrzy) to już to jest niedopojęcia i czepia się pan wszystkich dookoła. ŻENADA!

  odp: Żenada? Ja proszę Pana/Pani miałem dietę jak każdy inny i niemal w całości przeznaczałem ją na różne cele społeczne i publiczne, a za mandat zaufania, który otrzymałem od wyborców poświęcałem wystarczającą za etat liczbę godzin na wszelką działalność społeczną i za to zapewne zostałem wywalony spod koryta. Po mnie poprzeczka wysoko stoi jeśli chodzi o zobowiązania wobec Wyborców. Teraz jestem już wywalony i mam prawo oceniać i się czepiać, szczególnie tych którzy pomogli swoimi oszczerstwami temu wywaleniu . Rozumiem, że jeśli radny mizernie wygląda to nie czepiamy się go? Ok, będę pamiętał

 2. Anonim pisze:

  Zgadzam sie w kwestii tego że mamy radnych mniej lub bardziej aktywnych, o ile trudno jest zmusić radnego do uczestnictwa w zebraniu mieszkańców skoro sami mieszkańcy nie biorą udziału w tych zebraniach. Bardziej oceniał bym pod kątem tego co dzieje sie na sesji i czy radny Rogala np zabrał głos w jakieś sprawie na sesji rady miejskiej, zadał pytanie, zgłosił wniosek czy brał udział w dyskusji.

 3. ciekawa pisze:

  a ja może z innej beczki… kiedy w moim pięknym, rodzinnym mieście będę się czuła bezpiecznie?? Kiedy uprzątnę z półki obok łóżka gaz paraliżujący i w nocy nie będę spać tak czujnie, że każdy zewnętrzny odgłos i szczekanie psa będzie mnie stawiało na nogi??
  Dlaczego centrum jest tak mocno oświetlone, że wylądowałby samolot, a 700m od centrum panują egipskie ciemności?- czy naprawdę nie można tego pogodzić? może dobrym pomysłem byłoby, aby wszędzie świeciła się co druga-trzecia lampa?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.