IMG_5665

Pensja dla burmistrza. Nowy przewodniczący już funduje partyjnemu koledze podwyżkę?

Pod kierunkiem nowego przewodniczącego Rady Miejskiej w Wąchocku Adriana Malinowskiego (PO,na zdjęciu obok) powstał projekt uchwały, którą Rada Miejska w Wąchocku procedować będzie na sesji 30 grudnia br. Tradycją stało się, że jedną z pierwszych decyzji powyborczych nowo powołanych samorządów jest określenie wysokości diet dla siebie i pensji dla wójtów.

W Wąchocku burmistrz ostatnią uchwaloną przez Radę Miejską podwyżkę zaliczył w grudniu 2010 roku. Jego uposażenie brutto wyniosło wówczas 9900 zł. Taką uchwałę podjęto na sesji 15 grudnia 2010 roku już po powołaniu zastępcy burmistrza Wąchocka, pierwszego od 4 lat.

30 grudnia 2014 roku nowi radni będą uchwalać pensję dla burmistrza Jarosława Sameli (PO). Proponuje się 10493 zł. Na pensję składa się 5800 zł wynagrodzenia zasadniczego, 1850 zł dodatku funkcyjnego (od 2010 roku było to 1500 zł), 1683 zł dodatku specjalnego i 1160 zł za wieloletnią pracę. Biorąc pod uwagę układ sił głosów, wyższe wynagrodzenie ( ponad 7 tys w skali roku) będzie formalnością. Dziać się to będzie w czasie gdy  w wielu gminach pensje wójtów są obniżane często na wniosek samych wójtów. Takie decyzje i propozycje pochodzą najczęściej od nowo wybranych włodarzy gmin. Dlatego warto zmieniać władzę samorządową (przynajmniej po dwóch kadencjach).

W uzasadnieniu projektu uchwały czytamy, że burmistrz dobrze przeprowadził inwestycje w gminie Wąchock. Czy tak dobrze? Wystarczy zapoznać się z lekturą zamieszczanych na tej stronie opinii i informacji, by mieć obraz jak wyglądały kulisy tego „dobrego” zarządzania. Krytykującym tę stronę internetową i tym którzy w komentarzach lżą autora, polecamy lekturę kilku protokołów Regionalnej Izby Obrachunkowej i sprawę nadal niewyjaśnionych premii dla dyrektorki szkoły podstawowej w Wąchocku.

Obraz dobrego zarządzania będzie jak na dłoni. Za resztę swojej pracy w minionej kadencji burmistrz  otrzymywał co miesiąc wynagrodzenie, gdyż właśnie za to płaci się pensję burmistrzowi przez 4 lata, by dobrze zarządzał. Jak ono wyglądało za kulisami świadczy stan ulic, które są  w gminie (zdjęcia obok)

Wprowadzanie podwyżki na zaś nie ma żadnego uzasadnienia (mimo iż w uzasadnieniu uchwały radni otrzymują informację, że podjęcie uchwały jest zasadne). Spośród pozostałych kandydatów na burmistrza żaden z pewnością nie sięgnąłby po żadne podwyżki wynagrodzenia. No cóż, nie da się tego zweryfikować, gdyż żadnemu nie udało się wygrać wyborów.

Samorządowiec (Malinowski), który został przewodniczącym rady  ( w pewnym sensie z politycznego rozdania) swój czas zaczyna niestety niezbyt zgodnie z oczekiwaniami wyborców . Obaj samorządowcy, burmistrz i przewodniczący należą do tej samej partii politycznej. Czyżby dojenie się zaczęło?   (tsz)

PS. Gdybym był burmistrzem, przynajmniej tego by nie było T.Sz

Po przeczytaniu komentarzy i stracie jednego Czytelnika postanowiłem napisać specjalny tekst na ten sam temat.

Pensja dla burmistrza. Przewodniczący rady w imieniu mieszkańców wniósł o podwyżkę.

Bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców. Po 8 latach pracy  radni Wąchocka docenili burmistrza. Zgodnie z oczekiwaniem społecznym na najbliższej sesji mają zamiar podwyższyć uposażenie burmistrzowi o kilkaset złotych miesięcznie. To słuszna decyzja i jak najlepiej przemyślana. Z głosowaniem nie będzie problemu, gdyż wszyscy radni dobrze znają ogromny potencjał finansowy gminy. Bardzo dobre zarządzanie gminą zasługuje na podwyżkę – twierdzą zgodnie. Gazeta zapytała mieszkańców co sądzą o planowanej podwyżce. Pani Wiesława z Wielkiej Wsi uważa, że w czasach gdy wszyscy lepiej zarabiają i mają pracę wójt gminy powinien mieć dobrą pensję. Czy 10500 brutto to mało czy dużo – dopytujemy. Według mnie można jeszcze dołożyć z tysiąc – twierdzi bez namysłu nasza rozmówczyni. Bardziej rozmowny wydaje się być mieszkaniec Marcinkowa Pan Jan, który z kolei uważa, że pensje samorządowców należą do najniższych w kraju, więc do zaakceptowania byłaby nawet 50 procentowa podwyżka. Syn pana Jana pracuje w biurze u lokalnego przedsiębiorcy – opowiada – Zarabia około 15 tysięcy na rękę. Ma zapłacony od tego ZUS i podatki. W tym porównaniu pensja burmistrza czy wójta jest bardzo skromna. Pani Anna z Parszowa i Bronisława z Wąchocka też nie widzą w planowanej podwyżce niczego nadzwyczajnego. Wszystkim się dobrze powodzi, więc najwyższa pora na dodatkowe gratyfikacje.

Innego zdania jest natomiast jeden z blogów, który w internecie rozsiewa fałszywe informacje, że głupie kilkaset złotych podwyżki to będzie bolesna strata dla budżetu. Do naszej gminy ściągnięto przecież przedsiębiorców, wybudowano kilka zakładów pracy, powstało nowe osiedle mieszkaniowe. Tylko z uzyskanych w ten sposób podatków wpłynęło do kasy gminy kilkaset tysięcy. Tylko 1/10 nowych wpływów w zupełności wystarczy na podwyżki dla pracowników sfery budżetowej. O co zatem ten szum? – pytają mieszkańcy i radni, którzy w ich imieniu podejmą dobrą decyzję. Powstało w związku z dobrym zarządzaniem ponad 100 miejsc pracy co całkowicie zlikwidowało odsetek bezrobocia w gminie. Tylko przy organizacji przemyślanych inicjatyw, których świadkami jesteśmy od kilku lat, dodatkowe dochody czerpią wszyscy mieszkańcy gminy. Planowane jest zatrudnienie co najmniej 20 osób do obsługi nowego obiektu w postaci kortu tenisowego przy ulicy Św. Rocha.

Podjęto zatem kroki zmierzające do likwidacji bloga. Na początek będą to działania prewencyjne polegające na pisaniu komentarzy określających w niewybredny sposób wygląd blogera. Jest nadzieja, że sam zauważy iż to co wypisuje jest pseudodziennikarską twórczością. Każdego dnia ubywa po kilku czytelników, którzy z wiarą i nadzieją w rzetelność wybierają oficjalne, urzędowe źródło informacji i nie mogą się doczekać, gdy w kioskach pojawi się kolejne wydanie samorządowego informatora z masą sprawozdań. Pan Wojtek z Wąchocka uważa, że takie sprawozdania najlepiej służą promocji, tym bardziej że raz na 4 lata ukazuje się w pełnym kolorze i kosztuje złotówkę.

Bloger jak stwierdzono nie ma już żadnych praw w tej gminie. Uzyskał najgorszy wynik wyborczy co jest dowodem na to, że jego zdanie się nie liczy, a już pisanie że gdyby był burmistrzem…  jest już poważnym nadużyciem.

 

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (Komentarzy: 22)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

 • Wąchock opanował Radę Powiatu starachowickiego
 • Opat Eugeniusz Augustyn i Adam Uliczny
  Koncert bożonarodzeniowy. Wąchock, pozytywnie zakręcony będzie gościł pozytywnie zakręconych po świętach.
 • banknoty
  Wąchock. Skarbnik gminy odchodzi czy zostanie?
 • CAM01046[1]
  Awaria wodociągu w Starachowicach.
 • herb
  Skarbnik Wąchocka zmieniła miasto i pracodawcę
 • karta_rozowa
  Protest wyborczy z Wąchocka na wokandzie.
 • impuls św
  Nowy rozkład szynobusów od 14 grudnia. Lepsza synchronizacja połączeń
 • CAM01063
  Wielka rodzina Wielkiej Wsi na spotkaniu opłatkowym
 • kasa panc
  Beata Franczyk nowym skarbnikiem gminy?
 • plakat kiermaszu
  Kiermasz w opactwie
 • CAM01072[1]
  Piękna choinka na ul. Górnej. Wszystkiego dobrego z okazji Świąt.
 • CAM01078[1]
  Radosna Nowina w Betlejem na Wielkiej Wsi
 • statuetka
  Koncert na Boże Narodzenie w sobotę. Świąteczna impreza w Wąchocku. Laureatem policjant, który uratował Adasia
 • IMG_7536
  Pozytywnie się zakręciło. W Wąchocku odbyła się III gala „Pozytywnie zakręconych”. Wyróżniono Opactwo Cystersów i Miasto Wąchock
 • zdjęcia z canona do kwietnia 2011 4586
  Burmistrz Wąchocka zarobi „parę groszy” więcej
 • nowyrok
  Nowy Rok, pełen nadziei, by było dobrze i mądrze
 • CAM01102[1]
  Rozświetliło się. Nowe latarnie w Wąchocku. Jedna świeci w przeciwnym kierunku.
 • okoń
  „Brązowy” Gloria Artis dla Pawła Okońskiego
 • CAM01024[1]
  Przewodniczący rady? Legalny czy nie. Prawdopodobnie rozstrzygnie to sąd.
 • Tablica-UMiG-150x150
  Prokurator skarży uchwałę RM z 2013 roku, określającą wzór deklaracji o wywóz śmieci.

22 odpowiedzi na „Pensja dla burmistrza. Nowy przewodniczący już funduje partyjnemu koledze podwyżkę?

 1. dziecko pisze:

  Oj, ciężko pogodzić się z przegraną, ciężko i trudno. Szkoda że nie ma Pan honoru bo wtedy byłoby łatwiej.

 2. mieszkanka pisze:

  Komentarz powyżej rzeczywiście na poziomie dziecka. Zarobki samorządowców są jawne i mieszkańcy mają prawo wiedzieć ile zarabia ich Burmistrz.

 3. Trau pisze:

  Panie T. Chciałbym pana prosić, zeby zrozumiał wkoncu, ze ludzie pana nie chcieli. Uzyskał pan najgorszy wynik. To wyraźny sygnał od lokalnego społeczeństwa. A teksty w stylu: Gdybym ja został burmistrzem to by tak nie było są żałosne. . Polubiłem tą stronę kilka lat temu. Fajnie było poczytać o swoim miasteczku. Ale teraz co tu sie dzieje jest para-dziennikarstwem. A pan zatracił się w krytykowaniu wszystkiego wokół. Proszę zmienić status strony na felieton!

  P.S. Ma pan jednego czytelnika mniej.

 4. Anonim pisze:

  Do tego dochodzą jeszcze ewentualne nagrody jubileuszowe i dodatkowego wynagrodzenie roczne tak zwana 13 pensja.

 5. z_wąchocka pisze:

  w moim odczuciu nie chodzi tu wcale o przegraną w wyborach…
  Czyż nie jest dobrze znać różne stanowiska na dany temat? przecież można wysnuć swoje osobiste wnioski.
  A pensja Burmistrza jest ZA WYSOKA!

 6. Mikołaj pisze:

  Dać jeszcze więcej burmistrzowi, niech nakręca swoją kreatywność i wymyśla coraz to wyższe dodatki dla dyrektorki. Czyżby nie było żadnych kar za bezprawne szastanie publiczną kasa?

 7. maniek pisze:

  o na drugim zdjeciu słoñ i pinokio. a po za tym dobrze ze jest ktos kto krytykuje a info o zarobkach w 100% pozytywna wiadomosc niech ludzie wiedza jak szlachta sie bawi

 8. zdziwiony pisze:

  Do Trau:
  A co? Prawda w oczy kłuje?
  Ta strona jest bardzo potrzebna!
  Włodarze obdzielają się pieniędzmi: dla nich kasa jest a w szkołach dzieci uczą sie w temperaturze ok 16 st. W czasie mrozow w gimnazjum dzieci siedza w grubych bluzach z kapturami na glowach. ŻENADA! Zupełny brak szacunku dyrektora-starachowiczanina dla naszych dzieci. Rodzice boją się reagować bo nauczyciel doniesie i jego dziecko bedzie miało przechlapane.
  W pozostałych szkołach nie jest lepiej! Burmistrz o wszystkim wie i ….nie reaguje. W zamian za to rozdaje z naszychpieniedzy premie i nagrody wszystkim dyrektorom obowiazkowo co rok! Ludzie obudźcie sie!

 9. ewa pisze:

  Jesli radni zgodzą sie na podwyzke pensji dla burmistrza to bedzie skandal,najmniejsza gmina w powiecie a zarobki niewiarygodnie wysokie! SKANDAL!!!!

 10. rodzic pisze:

  Weśmy sprawy w swoje ręce idźmy na sesję 30.12.2014r. do MGOK
  Zobaczmy jak głosują radni szczególnie ci z PIS i inni

 11. zdziwiony pisze:

  Panie Tomaszu o której godzinie ta sesja?

 12. zdziwiony pisze:

  Ha ha ha…… Druga część artykułu jest super!!!!!!!

 13. rodzic do zdziwionego pisze:

  Sesja o godz.10.00 . Każdy może przyjść wstęp wolny.Zobaczymy ile was przyjdzie. POzdrawiam

 14. Trau pisze:

  1. Sprawa pensji Pana burmistrza mnie mniej interesuje, ale broń boże nie staje w jego obronie. Moim zdaniem w gminie jest masa rzeczy na które brakuje środków.
  2. Moim głównym tematem jest zachowanie Pana Sz. Stało się to mniej więcej od momentu startu w wyborach na burmistrza. Uznaje się pan za dziennikarza a kiedy przystąpił pan do tego ,,plebiscytu” cała ta kronika stała się szopką. Nazywam Pana para-dziennikarzem bo Pan właśnie nim jest. W poprzednim komentarzu zasugerowałem, żeby pan sobie zrobił bloga i pisać na nim swoje prywatne opinie.
  Dla mnie wcześniej Kronika była fajnym lokalnym informatorem, liczyłem też, że uruchomi Pan telewizje (artykuły wideo), że za implikuję Pan jakieś fajne treści, że zaprosi Pan do współpracy młodzież interesującą się dziennikarstwem (przecież ma Pan doświadczenie, warto byłoby się podzielić), że to wszystko pójdzie w jakiś ciekawym kierunku.
  Niestety zachciało się Panu urzędu i cała Pana ,,twórczość” polegała na krytykowaniu politycznym oponentów.
  176 głosów to jednak trochę za mało, to wiadomość dla Pana, że ludziom Pana program nie pasuję.

  P.S. Żeby nie było, że to wszystko to tylko moja prywatna opinia. Wielu innych myśli tak samo. ,,Gdybym był burmistrzem, przynajmniej tego by nie było” hahahah…. Z dwojga złego niech Pan zostanie już przy tym ,,dziennikarstwie”

  odp. miałem już mieć jednego czytelnika mniej, odsyłam zatem do informacji na wachock.pl, mnie się nie zachciało urzędu a moja strona od samego początku jest taka sama. Mój program ludziom pasuje, ale opinie głoszone na mój temat widocznie bardziej przekonują. Mój program jest realizowany bo moje pomysły trakowane są jak swoje. To wszystko na pożegnanie czytelnika.

 15. Anonim pisze:

  Mam nadzieję że będzie Pan jako dziennikarz na sesji i złoży relacię z tego haniebnego dokonania wykonanymi rękami ludzi PiS. Liczę że państwo z opozycji złożą propozycje obniżenia pensum burmistrza Ale także własnych diet. Wasze uposażenia za pracę „społeczną” są za wysokie. Pan panie poseł Lipiec i Pan Rymarski dołożyliscie rękę do podwyżki pensji.

 16. Trau pisze:

  Tak czy siak, życzę tego co najlepsze. Mam nadzieję, że jednak Pan poczyni jakieś kroki i nie zniszczy całkowicie tego co Pan zbudował! Proszę przeczytać sobie mój poprzedni komentarz i może pomyśleć nad kilkoma zmianami.
  Pozdrawiam!

 17. bystrzak pisze:

  Byłem jednym z wyborców którzy 11 Listopada 2014 głosowali za zmianą na stanowisku Burmistrza Gminy Wąchock. Według mnie jak również innych potrzeba taka wynikała z faktu, że obecna władza nie jest już w stanie niczego dobrego dla tej gminy zdziałać. Pozostanie zachowawcza, ograniczająca się do pilnowania swoich nabytych przywilejów. Nowy Burmistrz kimkolwiek by nie był, przewietrzyłby środowisko lokalnej władzy, a inne spojrzenie na otaczającą rzeczywistość stałaby się początkiem czegoś pozytywnego. Wygranie wyborów przez J. S. w I turze utwierdziło go w przekonaniu o własnej nieomylności i ujawniło właściwy cel jego rządów, którym jest tz. skok na kasę. Zostanie to zaakceptowane na najbliższej sesji. Wygrani jednak zawsze mają rację, a reszta może sobie poruszać palcem w bucie (albo pogrzebać w czym innym). Koniec.

 18. Justyna pisze:

  Myślę, że pan Burmistrz jest na tyle przyzwoitym człowiekiem, że zrezygnuje z podwyżki i tak wysokiego wynagrodzenia. Jeżeli chce zarabiać więcej, powinien kandydować na posła. Podobno tyle dobrego zrobił dla Wąchocka, więc może teraz czas na ” wypłynięcie na szerokie wody”. Pan Malinowski „zabłysnął”. No cóż, niektórym się wydaje, że jak się dorwą do koryta, to trzeba żreć bez umiaru. Może „dieta ” byłaby dobrym rozwiązaniem.

 19. radny@radny.wachock.pl pisze:

  Na honor burmistrza nie wierzę, ale to przecież radni podejmują uchwały i będe patrzył wszystkim na ręce a potem obiecuje, że ludzie się dowiedzą który radny głosował za tak wysoką pensją burmistrza, który do zarządzania najmniejszą gmina w powiecie ma w dodatku zastępcę!!! Ludzie to naprawdę jest godne pożałowania. Gdyby burmistrz miał honor i rzeczywiście sprawował funkcję z powołania i szacunku do finansów gminy to przyznałby że za zarządzanie tak małą gminą wystarczy pensja 7000 zł brutto co i tak w skali Wąchocka jest bardzo wysoką pensją a zastępca max 4000 zł brutto i to by było uczciwe rozwiązanie, a nie pensja ponad 11 tysięcy dla burmistrza 8000 tysięcy dla zastępcy a zwykły urzędnik, który charuje za 2500 zł brutto…pracownicy urzędu powinni mocno się sprzeciwić!!!!WSTYD MI ZA TAKIEGO WŁODARZA!!!

 20. góral pisze:

  burmistrz to wielka sciema, juz sam wygląd odstrasza, jest jak paw , obrósł w piórka , a przydupasy którzy są przy nim tylko liza mu ………………, jeśli miałby choc za grosz honoru nie zgodziłby sie na podwyżkę pensjii, ale to nie on, doić ile można , to zadanie dla włodarzy gminy na kolejne lata

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.