CAM01016[1]

Odbyła się 1. sesja Rady Miejskiej w Wąchocku. Wybrali przewodniczącego. Będzie skarga do wojewody?

Po raz pierwszy w tej kadencji zwołana została sesja Rady Miejskiej w Wąchocku. Pojawiła  się cała 15-tka radnych, którzy złożyli ślubowanie. Wcześniej przewodnicząca Miejskiej Komisji Wyborczej Jolanta Rogala wręczyła radnym zaświadczenia o wyborze. Według najnowszej ordynacji pierwszą sesję zwołuje Komisarz Wyborczy. Poprzednio rola ta przypadała przewodniczącemu poprzedniej kadencji.

Pierwsze obrady prowadził radny senior Zdzisław Przygoda z Wielkiej Wsi. Z. Przygoda był przewodniczącym Rady Miejskiej w kadencji 2002-2006 i wiceprzewodniczącym w kadencji 2006-2010. Najwyraźniej wyszedł z wprawy, gdyż prowadzenie obrad szło mu nieco ślamazarnie. W swoich wypowiedziach zbyt zawile wprowadzał własne uzasadnienia i interpretacje  niemal do każdej formalności i każdego zdania.

Zarządzono wybory przewodniczącego. Niespodzianki nie było, gdyż skład prezydium rady krążył w kuluarach niemal następnego dnia po wyborach. Przewodniczącym stosunkiem głosów 8 do 7 wybrano Adriana Malinowskiego. Jego konkurentem był Robert Janus zgłoszony przez radnego Andrzeja Ciorocha.

Po głosowaniu Sylwester Rudzki, radny z doświadczeniem samorządowym, powołując się na wyrok sądu rzeszowskiego stwierdził, że wybór przewodniczącego nie jest zgodny z prawem, gdyż Malinowski brał udział w głosowaniu we własnej sprawie. Wyrok sądu o którym wspomniał wyraźnie określił, że radny nie powinien brać udziału w głosowaniu nad sprawą która dotyczy jego interesu prawnego.

 

Głos na sesji zabrała Ewa Tkaczyk, radca  urzędu. Według niej różne mogą być interpretacje zapisów prawnych. Gdyby radni nie mogli głosować we własnej sprawie nie mogliby uchwalać np. wysokości podatków – dodała twierdząc że według niej wszystko było w porządku.

Gdyby obaj kandydaci wyłączyli się z głosowania wynik byłby 7 do 6. Miałoby to sparaliżować pracę rady z powodu niemożliwości wyboru przewodniczącego. Do wyboru potrzeba większości bezwzględnej czyli 8 głosów.  Radnym pozostałoby w takiej sytuacji zgłoszenie innych kandydatur lub kandydatury, która bez  udziału zainteresowanego w głosowaniu uzyskałby co najmniej 8 głosów „za”. W związku z zaistniałym sporem do wojewody ma trafić zaskarżenie uchwały o wyborze przewodniczącego w Wąchocku.

Malinowski po wyborze zaproponował kandydatów na swoich zastępców Zdzisława Przygodę  i Mirosława Jaźwca z Parszowa z tym, że szybko się poprawił i stwierdził, że chodziło mu o Grzegorza Retkowskiego również z Parszowa. Po głosowaniu Przygoda został zastępcą głosami 9 do 6, a Retkowski głosami 8 do 7.

Po wyborach nowi przewodniczący zasiedli za stołem prezydialnym w towarzystwie wiceburmistrza Sebastiana Staniszewskiego, który od początku zajmował tam miejsce. Wcześniej siedział obok przewodniczącej MKW  Jolanty Rogali i urzędnika wyborczego Barbary Derlatki. Jego rola w tym miejscu podczas sesji pozostała niewyjaśniona. Przez chwilę podpowiadał i dyskretnie pomagał nowemu przewodniczącemu, gdy ten gubił się nieco w prowadzeniu obrad.

Burmistrz Jarosław Samela czekał na moment ślubowania na galerii dla widzów.  Po ślubowaniu burmistrza głos zabrała posłanka Marzena Okła – Drewnowicz, a do burmistrza ustawiła się kolejka złożona z dyrektorów jednostek samorządowych z kwiatami, na czele z Dorotą Janas i Małgorzatą Polakowską. Nie było dyrektora Ośrodka Zdrowia.

Głosy i większość w radzie to efekt nieformalnej koalicji. Zgodnie z arytmetyką burmistrz Jarosław Samela nie powinien mieć większości ale mimo to „rozdał” karty. Do rady wprowadził 5 radnych ze swojego komitetu i jednego wspierającego. Większości nie miał.

Kandydat na burmistrza Robert Janus wprowadził do rady 6 radnych. Teoretycznie radni z Prawa i Sprawiedliwości skąd startowali, czyli Paweł Opozda i Mirosław Jaźwiec powinni dołączyć do opozycji, wówczas przy obecnym składzie rady z opozycji powinien pochodzić przewodniczący.

 

Podczas obrad na sali obecny był Jerzy Rymarski kandydat PiS na burmistrza Wąchocka, ale jak się okazało nie ma on  żadnego wpływu na radnych, którzy dzięki wsparciu PiS dostali się do rady. Jest co najmniej zadziwiające że radni  PiS poparli członka Platformy Obywatelskiej Adriana Malinowskiego, który w do rady startował z Komitetu burmistrza Sameli. Dzięki tym dwóm głosom PiS,  Malinowski zostaje przewodniczącym. Tę informację przekazujemy elektoratowi PiS, który głosował na Rymarskiego i jego ludzi. Wąchock to jednak  naprawdę miasto cudów. Oczywiście wybory były tajne, ale układu sił nie da się oszukać.

Ukonstytuowały się również komisje stałe. Przewodniczącym Komisji Promocji został Sylwester Rudzki, Komisji Obywatelskiej Kazimierz Winiarczyk, Komisji Rewizyjnej Tadeusz Mazurkiewicz, a Komisji Budżetu Mirosław Jaźwiec./tsz/

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (Komentarzy: 24)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • podium
  Nieoficjalne wyniki wyborów, niepełne dane aktualizowane na bieżąco do godz 23.

 • Dziękuję
 • kodeks
  Jak złamano kodeks wyborczy w Wąchocku w minioną niedzielę?
 • powiat
  Przemek Czaja i Bożena Wrona w Radzie Powiatu
 • CAM00996[1]
  Śmiertelny wypadek rowerzysty na ul.Starachowickiej w Wąchocku
 • ikona
  Głosowanie przez pełnomocników. W niektórych okręgach było wydanych po 10 pełnomocnictw.
 • karta
  Gdzie się podziała jedna karta do głosowania na burmistrza?
 • karty
  Wybory przez pełnomocnika. Gmina Wąchock liderem w powiecie.
 • niep
  Po liczeniu w powiecie doszły w Wąchocku i Pawłowie jeszcze 2 karty do głosowania
 • CAM01002
  Zmiana pokoleń w Starachowicach. 25-letni Marek Materek prezydentem

 • Wąchock opanował Radę Powiatu starachowickiego
 • Opat Eugeniusz Augustyn i Adam Uliczny
  Koncert bożonarodzeniowy. Wąchock, pozytywnie zakręcony będzie gościł pozytywnie zakręconych po świętach.
 • banknoty
  Wąchock. Skarbnik gminy odchodzi czy zostanie?
 • CAM01046[1]
  Awaria wodociągu w Starachowicach.
 • herb
  Skarbnik Wąchocka zmieniła miasto i pracodawcę
 • karta_rozowa
  Protest wyborczy z Wąchocka na wokandzie.
 • impuls św
  Nowy rozkład szynobusów od 14 grudnia. Lepsza synchronizacja połączeń
 • CAM01063
  Wielka rodzina Wielkiej Wsi na spotkaniu opłatkowym
 • kasa panc
  Beata Franczyk nowym skarbnikiem gminy?
 • plakat kiermaszu
  Kiermasz w opactwie

24 odpowiedzi na „Odbyła się 1. sesja Rady Miejskiej w Wąchocku. Wybrali przewodniczącego. Będzie skarga do wojewody?

 1. Wyborca pisze:

  Panie Tomaszu, jest Pan bardzo krytyczny, w tekscie aż bije zazdrość, Pan pewnie zrobiłby wszytko najlepiej, szkoda tylko ze nie dostał się Pan do Rady.

  ODp.Panie Wyborco, jaka zazdrość i o czym Pan mówi? I jaka krytyka. To są fakty. Ja natomiast robię to co lubię i to co robiłem i w zupełności mi to wystarczy. Jest mi wygodniej tu gdzie jestem, a nie ma mnie tam z woli wyborców. W żadnym zdaniu mojego tekstu nie ma żadnych emocji osobistych i proszę przyjąć to do wiadomości. Może szkoda, że nie dostałem się do rady bo pewnie nie wychodziłyby personalne układanki w związku z moją niezależnością. Natomiast krytycznie będę oceniał to, że jeśli ktoś się do czegoś nie nadaje to niech się za to nie bierze. Coś jeszcze mam wyjaśnić? Oczywiście jeśli nie odpowiada moja opinia to proszę zapoznać się z relacją na wachock.pl – to jest oficjalna strona urzędu i tam wszystko jest napisane zgodnie z dyrektywami. Nie napisałem laurki i nie napiszę. Wkrótce będzie uchwała o dietach dla radnych. Mam napisać z zazdrości, że podatnicy cieszą się, że radni podwyższyli sobie diety. No doprawdy…

 2. iii pisze:

  uu opozycja w mniejszosci … jaka szkoda!
  ani burmistrza ani przewodniczacego rady..

 3. Ha pisze:

  Mam pytanie.
  Co tam robił Staniszewski skoro nie został wybrany.
  Poniósł porażkę i niech sobie pracy szuka a nie wszędzie na krzywy ryj.

 4. vvv pisze:

  Wyborco. Nie wiem czego oczekiwałeś w tym tekscie. Pochwał czy medali? Ja doceniam działalność pana Tomasza, który mimo niesprawiedliwej porażki w wyborach jako pierszy informuje na swojej stronie jak będą rządzić wybrani przez nas ludzie. Oczywiście pisowcy Opozda i Jażdziec to chyba porażka tych wyborów. Już się dokleili gdzie trzeba. Wstyd. Ja akurat głosowałem na jednego z nich, ale dlatego by nie na Samelę, a widzę że wsparłem tym głosem. Przykro mi

 5. zdziwiony pisze:

  Panie Tomaszu prosze o odpowiedz. Wjakiej roli znalazl sie tam STaniszewski? DO rady nie kandydowal, czyzby jego kadencja jako wiceburmistrza nie dobiegla juz konca? Czy p.Samela znowu moze go mianowac swoim zastepca? Jesli tak to na jakiej podstawie? Spoleczenstwo wachockie nie chce go juz w tej roli.

  odp. Oczywiście dziękuję za pytanie do Tomasza, ale myślę że jest to pytanie do Jarosława. Radnym już nie jestem, więc pytać mi nie wypada. Mogę tylko napisać że jest (byŁ)

 6. zdziwiony pisze:

  Panie Tomaszu ja pytam czy od strony prawnej istnieje taka mozliwosc
  odp. Myślę, że żadne prawo nie zabrania być na sesji i siedzieć w miejscu gdzie się chce, o ile ktoś kogoś nie wyprosi. Może Staniszewski był na sesji jako mieszkaniec, a że nie było wolnych krzeseł to sobie siadł w prezydium. Nie wiem jak odpowiedzieć na to pytanie. Przebiegu sesji nie zakłócał, więc sobie siedział, a że nikomu z radnych to nie przeszkadzało…

 7. zdziwiony pisze:

  Jednym slowem……robia co chca

 8. z_wąchocka pisze:

  Super Tomku, że dzięki Tobie można na bieżąco dowiedzieć się co w trawie piszczy, a swoją drogą jaka ta polityka jest dla mnie niezrozumiała…

 9. babcia pisze:

  no właśnie jeszcze mało dostają to musieli sobie podwyższyć,tak bardzo się cieszymy i z tego też ,że całe noce świeci się światło na tym parku rozrywki i to też bije w naszą kieszeń w pracach interwencyjnych czy jak ich nazwać ciągle widzi się te same twarze dla kogoś innego niema miejsca i po co chodzić na wybory?

 10. PIS pisze:

  Czy to prawda, że pan Kangoo obsciskiwał sie z Samelą i składał serdecne gratulacje zwycięzcy. Gratulacje rozumiem, ale te serdecznosci to ciekawostka przyrodnicza

 11. W pisze:

  Jeżeli chodzi o zaskarżenie uchwały o wyborze przewodniczącego do Wojewody to obawiam sie że kontrkandydat nie ma wielkich szans na wygraną i uchylenie uchwały. Co najwyżej zacznie pracę w nowej radzie od tworzenia konfliktów i dostanie łatkę pieniacza. Tak wyglada życie w polityce, raz na wozie raz pod wozem. Tak samo wygląda sprawa koalicji, często są zadziwiające i mieszanie przynależności partyjnej do wyborów samorządowych ma male znaczenie w takich gminach jak Wąchocku, tu głosuje sie na człowieka a nie na listę partyjną. To ze ktoś głosował z listy PIS nie oznacza automatycznie przynależności do danej partii. Warto odstawić negatywne emocje na bok i zabrać sie do pracy dla Wyborców. Samela wygrał po raz kolejny i On dysponuje głosem większości w tym momencie co oznacza ze ma prawo dobierać wspołpracowników zgodnie z własnym przekonaniem. Poprzednia kadencja została oceniona i trzeba skupić sie na tym co wydarzy sie ciagu następnych 4 lat. Oby były obfite w nowe i owocne dla mieszkańców decyzje.

 12. lwicalwicalwica pisze:

  Pan Kangoo to jest wogole wybryk natury mowi co innego i robi co innego a juz o Sameli co mowi to szkoda mowic i idzie mu gratulowac a powinno byc odwrotnie?

 13. inna pisze:

  cha cha cha !!!!! i dalej można brać w sklepie na zeszyt !

 14. Anonim pisze:

  obejrzalem zdjęcia na wachock.pl i na jednym jesteś grubasie. Nie jesteś radnym i won z sesji. Tobie już chyba podziękowano. Najlepiej nie pokazuj się więcej bo nic już nie znaczysz

 15. zdziwiony pisze:

  Do Anonim
  Jak smiesz chamie obrazac innych publicznie! Do twojej wiadomosci: kazdy mieszkaniec ma prawo przyjsc na obrady sesji. a dopóki sie nie nauczysz kultury wypowiedzi doputy ty nigdzie sie nie pokazuj ani nie wypowiadaj. Sądząc cie po tym jak zwracasz sie do drugiego człowieka wniosek nasuwa sie jeden:TY NIC NIE ZNACZYSZ! Zainteresuj sie lepiej co pan Staniszewski robił przy stole prezydialnym?

 16. Paulina pisze:

  jeden cyrk

 17. zdziwiony pisze:

  Przepraszam za błąd, powinno być dopóty

 18. Anonim pisze:

  miałem juz nie czytać więcej tych wypocin pseudodziennikarskich, ale skoro ktoś mnie nazwał chamem to jeszcze sie wypowiem. Grubas jest cham, bo przyłazi nieproszony. Rzetelna relacja jest na wachockpl i zdjęcia, a Staniszewski skoro tam siedział to znaczy że miał prawo być, nikomu to nie przeszkadzało tylko jemu. grubas specjalnie mu zrobił zdjęcia. Chodzi, nagrywa i foty. Wypisuje bzdury i myśli że wygra tym jeszcze wybory. Już poznano się na nim. Stek oszczerstw i tyle w temacie

 19. DarekWW pisze:

  Proszę zauważyć komu z radnych przeszkadzał wybór Malinowskiego na przewodniczącego. Z całej 15 jedynemu Rudzkiemu który 4 lata temu nie został przewodniczącym rady.W tym roku promując i robiąc kampanię Janusowi na burmistrza miał nadzieję że po jego zwycięstwie zostanie przewodniczącym rady.Niestety Nie.Stracili obaj stołki na których im najbardziej zależało.”Kosa” z Samelą i próba wciągnięcia do grupy Janusa radnych z PISu,co się nie udało. Stąd protest Rudzkiego.
  Moim zdaniem radni z PISu wybrali Malinowskiego który jest stały w poglądach,niż Janusa który był w PIS a chlubił się zdjęciami z Niesiołowskim z PO. Wiemy wszyscy że nie są wartościowe osoby dwulicowe,ale jak wygrywają kilka kadencji ???
  Na koniec, zadupie w Wąchocku było, jest i będzie przez najbliższe 4 lata.
  Nie mamy się co łudzić że radny Rudzki będzie tak samo walczył o np.zmniejszenie podatków,opłat za wodę(której ujęcie ma pod nosem) i inne sprawy dotyczące mieszkańców którzy nie mają stołka.

 20. lwicalwicalwicalwica pisze:

  Po co plataja sie ci nie wybrani po sesjach czego oczekuja?kandydaci na burmistrzow po co tam ida?niech lepiej sie modla za nas to wyjdzie na dobre?Zobaczymy co nowa ekipa zrobi niech pokaze alez drugiej strony trzeba im oatrzec na rece?

 21. Gość pisze:

  DarekWW pisze:” Moim zdaniem radni z PISu wybrali Malinowskiego który jest stały w poglądach,”
  A nie wiesz ty przypadkiem z kim zaczynał ten Pan i jak szybko zmienił poglądy? Dziś ma nagrodę.
  W przeciwieństwie do niego inni zaczynali z Samelą i coś im się nie spodobało.

 22. zdziwiony pisze:

  Do Anonim
  Ty jesteś człowiekiem straconym, dla ciebie nie ma już nawet nadziei, że nauczysz sie kultury.

 23. wachock.info pisze:

  W ciągu minionej doby ze względu na obowiązki nie miałem czasu zajrzeć na stronę i przejrzeć komentarze. To co zobaczyłem dziś przeszło już wszystko co najgorsze. Nie wiem co zrobiłem temu komuś, ale jad nienawiści zaczyna być toksyczny dla niego samego. Domyślam się kto jest autorem tych wpisów. Zapewniam cię, że zdradzisz się wkrótce podczas osobistego kontaktu Bądź pewien, że ujawnię twoją funkcję i nazwisko.

 24. zdziwiony pisze:

  Ja też jestem bardzo ciekawy kim jest Anonim. Prosze o upublicznienie na tym forum jego nazwiska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.