karta

Gdzie się podziała jedna karta do głosowania na burmistrza?

Coś nie wyszło liczenie głosów przez członków komisji w obwodowych komisjach wyborczych. Trudno ustalić gdzie popełniono błąd, a błąd jest. Na radnych we wszystkich  okręgach głosowało 3426 osób spośród 5931. PKW podaje 5922.  Zapewne w międzyczasie, i zgodnie z ordynacją dopisało się 9 osób. Tyle kart (3426) wydano i tyle kart stwierdzono po wyjęciu z urny. Do głosowania na burmistrza równolegle wydawano karty koloru różowego z tym że tych wydano 3425 i wyciągnięto z urn 3425. Takie dane są w protokołach MKW. Gdzie się zatem  podziała jedna karta do głosowania?

Podczas wyborów radnych w Wąchocku i w obwodach w sołectwach aż 121 głosów było nieważnych z powodu niewłaściwego skreślania. Najwięcej nieważnych głosów oddali wyborcy w okręgu nr 7 (Wielkowiejska, Kolejowa, Błonie) bo  15.  13 nieważnych głosów pojawiło się w okręgu nr 12 w Parszowie, po 12 w okręgu nr 5 (Starachowicka) oraz w okręgu nr 9 (Wielka Wieś). Po 10 nieważnych głosów wrzucili do urny wyborcy w okręgu nr 10 (Wielka Wieś) i numer 13 (Parszów). Te nieważne głosy mogły zmienić wiele. W pozostałych okręgach było od 4 do 9 głosów nieważnych.

39 wyborców na karcie do głosowania na burmistrza nie zaznaczyło żadnego kandydata, a 24  wybrało więcej niż jednego burmistrza. Łącznie 63 głosy były nieważne.  Na kandydatów do rady oddano spośród 3426 głosów, 3305 głosów ważnych, a na burmistrza spośród 3425 (wszystkich) 3362 głosy ważne.

Nadal niezrozumiała jest różnica jednego głosu, jednego wyborcy lub jednej brakującej karty do głosowania. Można też zadać pytanie inaczej. Skąd w urnie wzięła się jedna karta więcej? Niedowiarków zanim napiszą pod tym tekstem komentarze typu „zamknij się i przestań pisać” odsyłamy do protokołów MKW ze zwykłym kalkulatorem. Może pomogą znaleźć zaginioną kartę do głosowania lub skąd się wzięła dodatkowa? /tsz/

Komentarz: Dywagacjom nie było końca w prywatnych rozmowach nt. temat. Czyżby jedna z kart nie wróciła? Może krążyła  poza lokalem? To, że karty wędrowały poza lokal wyborczy byliśmy świadkami. Chociażby w gimnazjum ze względu na ciasne pomieszczenie kilka osób wychodziło z kartami, by wypełnić je na korytarzu. Kandydat nie był od pilnowania. Mieli to robić członkowie komisji. Widzieliśmy jedną członkinię na korytarzu zajętą beztroską rozmową ze znajomym. Wówczas wydawało się to bez znaczenia, teraz nabiera innego wymiaru. Opinia publiczna powinna być poinformowana skąd wzięła się ta rozbieżność. Protest w trybie wyborczym może skutkować ponownym liczeniem głosów. Biorąc pod uwagę, jak niewiele dzieliło od innego rozstrzygnięcia w zakresie jedna czy dwie tury, opisywane przypadki stają się co najmniej zastanawiające.

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (Komentarzy: 9)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

 • Refleksja po przedwyborczej wędrówce przez gminę Wąchock

 • Tuż przed ciszą wyborczą pozaklejali… nekrologi
 • wybory
  Od godziny 7 otwarte będą lokale wyborcze. Adresy w gminie Wąchock i mała instrukcja.
 • proc
  Frekwencja w gminie Wąchock
 • podium
  Nieoficjalne wyniki wyborów, niepełne dane aktualizowane na bieżąco do godz 23.

 • Dziękuję
 • kodeks
  Jak złamano kodeks wyborczy w Wąchocku w minioną niedzielę?
 • powiat
  Przemek Czaja i Bożena Wrona w Radzie Powiatu
 • CAM00996[1]
  Śmiertelny wypadek rowerzysty na ul.Starachowickiej w Wąchocku
 • ikona
  Głosowanie przez pełnomocników. W niektórych okręgach było wydanych po 10 pełnomocnictw.
 • karty
  Wybory przez pełnomocnika. Gmina Wąchock liderem w powiecie.
 • niep
  Po liczeniu w powiecie doszły w Wąchocku i Pawłowie jeszcze 2 karty do głosowania
 • CAM01002
  Zmiana pokoleń w Starachowicach. 25-letni Marek Materek prezydentem
 • CAM01016[1]
  Odbyła się 1. sesja Rady Miejskiej w Wąchocku. Wybrali przewodniczącego. Będzie skarga do wojewody?

 • Wąchock opanował Radę Powiatu starachowickiego
 • Opat Eugeniusz Augustyn i Adam Uliczny
  Koncert bożonarodzeniowy. Wąchock, pozytywnie zakręcony będzie gościł pozytywnie zakręconych po świętach.
 • banknoty
  Wąchock. Skarbnik gminy odchodzi czy zostanie?
 • CAM01046[1]
  Awaria wodociągu w Starachowicach.
 • herb
  Skarbnik Wąchocka zmieniła miasto i pracodawcę
 • karta_rozowa
  Protest wyborczy z Wąchocka na wokandzie.

9 odpowiedzi na „Gdzie się podziała jedna karta do głosowania na burmistrza?

 1. ANNA pisze:

  Trzeba to koniecznie sprawdzić !

 2. Barbara pisze:

  Prosze zmienic czlonköw komisji wyborczej, bo to sami oszusci !
  Te wybory powinny byc ANULOWANE !

 3. Anonim pisze:

  Wyborca widmo :-)

 4. Somebody pisze:

  W którym okręgu pojawiła się ta różnica jednego głosu? I czy może być sytuacja, że wyborca odmawia przyjęcia jednej karty od komisji i nie potwierdza podpisem jej odbioru?

  odp. otóż nie wiadomo w którym okręgu i w którym obwodzie, gdyż nic nie mówi o tym protokół MKW. Jeśli wyborca odmówił, powinno być to zaznaczone.

 5. UNIKOMP pisze:

  Dobrze że na Pana nie głosowałem, patrząc na to co pan teraz wyprawia, wypisując jakieś durne przyczyny porażki, nieścisłości i inne bzdury. Niech pan się wezmie za siebie!

  odp. Czy ja tu gdzieś napisałem, ze to są przyczyny porażki? To bardzo źle pan/pani zrobił nie głosując na mnie i na ludzi którzy nie godzą się z wypaczeniami. Bo to znaczy że lubi się patologię i korytko. Tu nie o moją porażkę chodzi, bo mój wynik jest już jasny od tygodnia. Porażką to jest system który pozwala pełnić władzę, ludziom którzy na to pozwalają i taka jest myśl przewodnia tego o czym tu czytasz. Tak właśnie wygląda działanie osób którzy takich ludzi jak ja potrafią wyeliminować. A mnie masz coś do zarzucenia? Nie możesz mieć i długo nie będziesz miał, ale chwal chłopie chwal i broń. Nie będzie gorzej, dzięki temu co wyprawiam. Nie muszę być radnym, by pokazać to co trzeba. Czy skłamałem licząc protokoły. Nie, ale ty wolisz kłamstwo, więc dalej z nim żyj. Gdybym był burmistrzem nie byłoby przyzwolenia na takie błędy

 6. Anonim pisze:

  Zgadzam się z przedmówcą, przydałaby się jakaś terapia. Nadal nie rozumiesz, że wyeliminowali cię wyborcy, mieszkańcy Wąchocka i okolicy. Nie system czy obecny burmistrz, tylko wyborcy! Piszesz bzdury o tym, że jako burmistrz nie dawałbyś przyzwolenia – to jest manipulacja obliczona na tani chwyt, że niby obecny daje pozwolenie. To, jak komisja liczy głosy czy podsumowuje wyniki z protokołów jest sprawą komisji i wara burmistrzowi od tego. Komisje są niezależne złożone z osób zgłoszonych przez komitety, pewnie z twojego też. Jeśli jest błąd to komisja ponownie ma prawo przeliczyć i poprawić. Wierzę, że w komisjach pracowali ludzie uczciwi, którzy się wzajemnie kontrolowali, do tego komitety wystawiły mężów zaufania. Jeśli taki system ci nie odpowiada to jedź na Białoruś tam jako burmistrz będziesz liczył głosy.

  odp.Twoja nienawiść jest zatrważająca, oddanie bezkresne. Szkoda czasu na polemikę z kimś kto udaje że nie rozumie działania systemu. Jeśli chodzi o tanie chwyty, dlaczego zabolały w moim wydaniu?

 7. babcia pisze:

  Ludzie starsi idąc na głosowanie byli niedoinformowani jak mają głosować,na różowych i niebieskich kartach i dlatego tyle głosów nieważnych.Te wybory to jedna porażka nie tylko u Nas ale i wyżej.Ludzie zaczeli to wszystko olewać i sobie myślą pójdę czy nie to i tak klika wybierze.

 8. kibic pisze:

  z tą klasyfikacją głosów przez komisj wyborcze to teciekawostka. Ale to tylko do Pana wiadomości, bez jakiegokolwiek powielania i rozdrapywania sprawy. jeden z kandydatów na radnego ma głosów 47 drugi jedynie słuszny 52. Ten co ma głosów 47 ma również 5 głosów nieważnych, /jedyne nieważne w okręgu/ Przyczyna głosy odnotowane znakiem”V”. Ciekawostka? Zdaje się że któryś z kandydatów na burmistrza preferował na swoich plakatach wyborczych taki sposób odfajkowywania kandydata. To taki sposób na mącenie ludziom w głowach. Pozdrawiam i miłego powrotu do Lublina Zyczę

  odp Jak wrócę szanse że kiedyś będzie Pan radnym spadną jeszcze o kilka głosów

 9. Barbara pisze:

  W tym calym zamieszaniu nie rozchodzi sie o p. Tomasza , to nie porazka dla niego !
  A KIBIC ma racje p.Tomasz powinien znalezdz sobie inna Gmine w przyszlosci ,gdzie jego zaangazowanie i praca bedzie doceniona, bo wasz Wachock to przedpotopowy !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.