ikona

Głosowanie przez pełnomocników. W niektórych okręgach było wydanych po 10 pełnomocnictw.

 W ciągu ostatnich 4 lat (od poprzednich wyborów) przybyło w Wąchocku  58 osób, którzy głosowali przez pełnomocników. W 2010 wydano tylko 4 pełnomocnictwa.  Jeśli przyjąć, że pełnomocnik głosuje identycznie jak osoba udzielająca pełnomocnictwa, hipotetycznie można się było spodziewać 116  głosów. Ważność pełnomocnictwa do głosowania za osobę chorą lub niepełnosprawną podpisuje zgodnie z obowiązującym prawem osobiście urzędnik wyborczy. Obywa się to w mieszkaniu wyborcy. W gminie Wąchock, funkcję urzędnika pełni Barbara Derlatka. Akty pełnomocnictwa podpisywane były w czwartek przed wyborami. Prośbę o możliwość głosowania przez pełnomocnika kieruje się do wójta (burmistrza,prezydenta) gminy .

Nie jest jednak tak, że każdy może udzielić pełnomocnictwa do głosowania i nie jest tak, że każdy może być pełnomocnikiem głosującym za swego mocodawcę. Zasadą pozostało bowiem głosowanie osobiste w lokalu wyborczym. Ustawodawca umożliwił ustanowienie pełnomocnika wyborczego wyborcy, który przez właściwy organ orzekający został zaliczony do osób o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz wyborcy, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 75 lat.

Uprawniony do głosowania przez pełnomocnika może najpóźniej na 9 dni przed wyborami samorządowymi wskazać osobę, która głosując w lokalu wyborczym wyrazi jego wolę.

Jeśli protokoły z Obwodowych Komisji są poprawnie uzupełnione oznacza, że na wyborach z 58 pełnomocników nie pojawił się jeden. Każdy przyniósł 2 głosy, być może takie same. Możliwe że osoba która powierzyła swoją wolę pełnomocnikowi zadecydowała inaczej. Wiadomo, tajemnica wyboru.  57 pełnomocników oddało również podwójny głos przy wyborze burmistrza./tsz/ ilustracja z zasobów Internetu

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (Komentarzy: 17)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • urna
  Podsumowanie kampanii wyborczej. W niedzielę Wybory Samorządowe. Informacje wyborcze dla Czytelników

 • Refleksja po przedwyborczej wędrówce przez gminę Wąchock

 • Tuż przed ciszą wyborczą pozaklejali… nekrologi
 • wybory
  Od godziny 7 otwarte będą lokale wyborcze. Adresy w gminie Wąchock i mała instrukcja.
 • proc
  Frekwencja w gminie Wąchock
 • podium
  Nieoficjalne wyniki wyborów, niepełne dane aktualizowane na bieżąco do godz 23.

 • Dziękuję
 • kodeks
  Jak złamano kodeks wyborczy w Wąchocku w minioną niedzielę?
 • powiat
  Przemek Czaja i Bożena Wrona w Radzie Powiatu
 • CAM00996[1]
  Śmiertelny wypadek rowerzysty na ul.Starachowickiej w Wąchocku
 • karta
  Gdzie się podziała jedna karta do głosowania na burmistrza?
 • karty
  Wybory przez pełnomocnika. Gmina Wąchock liderem w powiecie.
 • niep
  Po liczeniu w powiecie doszły w Wąchocku i Pawłowie jeszcze 2 karty do głosowania
 • CAM01002
  Zmiana pokoleń w Starachowicach. 25-letni Marek Materek prezydentem
 • CAM01016[1]
  Odbyła się 1. sesja Rady Miejskiej w Wąchocku. Wybrali przewodniczącego. Będzie skarga do wojewody?

 • Wąchock opanował Radę Powiatu starachowickiego
 • Opat Eugeniusz Augustyn i Adam Uliczny
  Koncert bożonarodzeniowy. Wąchock, pozytywnie zakręcony będzie gościł pozytywnie zakręconych po świętach.
 • banknoty
  Wąchock. Skarbnik gminy odchodzi czy zostanie?
 • CAM01046[1]
  Awaria wodociągu w Starachowicach.
 • herb
  Skarbnik Wąchocka zmieniła miasto i pracodawcę

17 odpowiedzi na „Głosowanie przez pełnomocników. W niektórych okręgach było wydanych po 10 pełnomocnictw.

 1. Północ pisze:

  Ciekawie pewnie by wyglądała analiza powiązań pełnomocników z kandydatami ;)

 2. Anonim pisze:

  Ciekawe juz jest samo to ze w większości okręgów ilosc pełnomocników wynosiła zazwyczaj od 1 do 3 poza Ratajami jednym okręgiem na Wielkiej Wsi i jednym w Parszowie gdzie wydano od 10 do 12 pełnomocnictw. Łącznie 34 pełnomocnictwa w 3 okręgach.

 3. hmmm pisze:

  hmm, to ile głosów zabrakło by była 2 tura? Chyba mniej niż 57, a już na pewno mniej niż 114. I może by pan podał kto namówił tych chorych do głosowanie przez pełnomcników. sami na to wpadli?

 4. obserwator pisze:

  Panie Tomku, dobrze, że Pan ten temat podnosi ale mleko się już rozlało, Samela 1% uniknął II tury i 4 lata ma z głowy. Tylko spójrzmy prawdzie w oczy -tylko jakiś świeży młody lider jest w stanie pokonać ten system macek jakie Samela rozwinął. Problem w tym, że takiego lidera w Wąchocku nie ma ,dlatego Samela będzie rządził tyle ile mu się będzie chciało a tymczasem w Starachowicach zaledwie 25 letni Materek za tydzien zostanie Prezydentem, w Stalowej Woli 29 latek już został Prezydentem – idą zmiany mam nadzieję, że za 4 lata dotrą do Wąchocka

 5. Mieszkaniec pisze:

  Ciekawe to jest to, że pełnomocnictwa zatwierdza urzędnik bezpośrednio zależny od urzędującego burmistrza. Przecież nie trzeba być geniuszem aby się domyśleć do czego to prowadzi i głosy na kogo będą przez pełnomocników generowane najczęściej. Jak ktoś to policzył na forum Echa: „na burmistrza oddano 3425 ważnych głosów z czego Samela uzyskał 1719 głosów a to jest jest zaledwie 50,19%. A to oznacza, że zapewnił sobie brak drugiej tury 7 (SIEDMIOMA) głosami. ”
  Myślę, że gdyby nie te pełnomocnictwa to byłaby druga tura.
  I jeszcze pytanie do Pana Tomasza. Skąd wzięły się owe 4 pełnomocnictwa w roku 2010 skoro: „Głosowanie przez pełnomocnika to możliwość przewidziana w ustawie z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy.”? Wcześniej nie było takiej czegoś takiego. Poza tym wprowadznie pełnomocnika przyklepał jeszcze Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z dnia 20 lipca 2011.

  odp. W poprzednich wyborach przed 2011 rokiem również istniała taka możliwość. Być może, że ustawa o której Pan wspomina jedynie doprecyzowała ten temat. W 2010 roku były takie pełnomocnictwa. Sam wiem o dwóch takich przypadkach. Zdziwiłem się że nie było tego zawarte w protokole. Proszę zwrócić uwagę, że wówczas również była rubryka „wydano kart pełnomocnikom”. Mało kto wie, ale jest też podobno możliwość głosowania korespondencyjnego. Szczerze mówiąc nie znam dokładnie zasady, ale taka możliwość istnieje. Gdyby takie głosowanie było rozpowszechnione, mielibyśmy wiele głosujących wąchocczan zza granicy.

 6. koniec pisze:

  Moja rada jest taka. Nie jesteś juz radnym więc skończ już wypisywać te głupoty. Zajmowałeś się głupotami jako radny i dalej ciagniesz to. Chyba dostałes czerwoną kartkę a to oznacza, że nie musisz już wypisywać bo nikomu to nie jest potrzebne. Już szukasz sensacji. W twoim okregu nie było pełnomocnictw wiec gówno by co to dało

  odp. Cenzorze! Jeszcze chyba nie dotarło do ciebie, że każdy obywatel ma prawo do wyrażania swoich opinii. Nie bycie radnym niczego w tej kwestii nie zmienia. Ponadto to co napisałem to nie opinia lecz fakt.

 7. Mieszkaniec pisze:

  Panie Tomaszu zgodnie z treścią art. 14 par. 1 ustawy Kodeks wyborczy za granicą nie przeprowadza się głosowania w wyborach do władz samorządowych i lokalnych.
  Zatem głosowanie na burmistrza i radnych przez Wąchocczan mieszkających zagranicą jest niemożliwe. Podtrzymuję także to, że pełnomocnika wprowadzono dopiero w 2011 roku.

  odp.Nie będę się spierał o zagranicę, jakkolwiek chodzi o głosowanie korespondencyjne a nie w konsulatach polskich, gdyż nie wiedziałem, natomiast jestem przekonany że w 2010 roku, ale możliwe że w uzupełniających w 2011 roku lub w wyborach prezydenckich i parlamentarnych pojawiły się pierwsze pełnomocnictwa, stąd moja wiedza o tych 4 pełnomocnictwach. Jak będę miał chwilę doczytam jak to jest z tym głosowaniem korespondencyjnym. Ponieważ tyle tych wyborów było od 2010 roku, że zapewne się pomyliłem. aktualizacja. jednak się nie pomyliłem, były takie możliwości. najnowsza ustawa rozszerzyła zakres i uprościła procedury

 8. Północ pisze:

  A nie można by cos z tym zrobic?Zglosic do sprawdzenia,konfrontacji z tymi osobami, ktore dały pelnomocnitwa?

 9. Południe pisze:

  Należy coś z tym zrobić. Można by pozbawić praw publicznych za nie głosowanie na Szczykutowicza i eksmitować z ulicy Starachowickiej.

 10. miszkanka pisze:

  Jestem za sprawdzeniem i uniewarznieniem i nowymi wyborami

 11. Anonim pisze:

  Na początek członkowie komisji oddadzą diety po 300 zł za takie liczenie głosów że nasz Tomasz nie wygrał. Za co on teraz będzie prowadził Kronikę jak nie ma diety radnego? Kiedy robimy zrzutkę i po ile proponujecie?

  odp. proszę się doprawdy nie martwić. Moja dieta radnego i tak miała dotąd przeznaczenie, więc ja z pewnością nie stracę. Jakoś anonimie nie martwisz się o pewien wydatek za który musiałeś zapłacić, a pewnie będzie ich więcej. Umieszczenie tego posta i kilka innych złośliwych na tym forum dostajesz ode mnie gratis

 12. Anonim pisze:

  przestań pisać głupoty i rób coś przydatnego np.,
  zerwij swoje plakaty bo śmiecą okolice a za cztery lata wypłowieją

  odp. plakaty są zdjęte, więc po co ta uwaga. ja nie mam interwencji na usługach

 13. kolrga pisze:

  po wyborach tak jak i w serwitucie tylko ja ,

 14. Obserwator pisze:

  Wybory i po wyborach. Czyli jak było tak i będzie. Wybrańcy władzy będą się panoszyc w jednostkach podległych jak w prywatnych folwarkach i przymykać oko na zachowania swoich wybrańców. Na przykład ciekawą praktykę stosują niektóre przedszkolanki w Wąchocku. Jeszcze dzieci nie oddejdą od stołu, a już panie zbierają do torebek foliowych resztki z obiadu (mięsko). Widok żenujący!!!

 15. Adam pisze:

  Panie Tomku, nie przejmój się złośliwymi komentarzami.Uderzyłeś w stół….
  pełnomocnictwa były pisane inblanko,wystarczy porozmawiać z rodzinami starszych ludzi nie mówiąc już o podpisach.Ludzie po wyborach wszystko powiedzą.

  Do Anonima; plakaty wiszą Janusa i Sameli -te pewnie nie wyblakną

 16. anol pisze:

  Skoro według ustawy termin zgłaszania pełnomocnika do głosowania jest 9 dni przed wyborami (tu 7 listopad) to dlaczego na 2 dni przed wyborami zrobiło się tyle pełnomocnictw???????????? Czyżby pani z urzędu złamała kodeks wyborczy

  odp Zgłaszanie jest na 9 dni, a podpisanie pełnomocnictwa na 3 dni. Nie wiadomo jak z tym było więc te pełnomocnictwa były znane we właściwym czasie i było wiadomo, że będzie 58. Prawo wyborcze nie było złamane jeśli dokonano wszystkiego w terminach.Mój tekst nie sugeruje nieprawidłowości lecz informuje o tym ile wydano pełnomocnictw

 17. ES pisze:

  Panie Tomku
  Proszę nie rezygnować z prowadzenia kroniki .Tylko z Pana kroniki można otrzymać prawdziwe informacje. Oczywiście, nie zawsze dobrze świadczące o włodarzach Wąchocka .Myślę ,że stąd tyle zajadłości wobec Pana osoby.Większość tych wpisów nie najlepiej świadczy o kulturze osobistej tych osób .Szkoda, że mieszkańcy WĄCHOCKA nie docenili, że mieli Radnego który miał odwagę pisać, gdy widział niewłaściwe działanie władz . Na przykład ,gdyby nie kronika nikt by nie wiedział ,że Władza zatrudniała rodzinę w podległych placówkach i innych faktach .Ale prawda niejednokrotnie w oczy kole i myślę, ze dlatego tyle ataków na Pana .Osobiście nie znam Pana ale podziwiam Pana działania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.