debata 3

Młodzież zorganizowała debatę kandydatów na burmistrza

6 listopada Młodzieżowa Rada Miejska z Wąchocka zorganizowała w sali widowiskowej MGOK debatę kandydatów na burmistrza. Zaproszenie potwierdzili dwaj kandydaci. Tomasz Szczykutowicz i Jerzy Rymarski. Pozostali nie przybyli na debatę. Dlaczego? W kuluarach różnie to komentowano, ale prywatnie niżej podpisany następnego dnia dowiedział się, że zarówno Robert Janus jak Jarosław Samela mieli inne spotkania w tym samym czasie.

Wolałbym, aby tekst o tej debacie został napisany przez neutralną osobę. Dlatego też nie będę odnosił się w nim subiektywnie do przebiegu debaty, by określić kto wypadł lepiej lub gorzej. Na sali było sporo młodzieży, ale pojawiły się również osoby dorosłe. Przed debatą w wielu punktach miasta i gminy zamieszczono plakaty z zaproszeniem dla wszystkich mieszkańców.

Młodzież miała przygotowane pytania dotyczące głównie tego w jaki sposób burmistrz będzie współpracował z młodzieżą. Jaki ma pomysł na zatrzymanie młodych ludzi  w Wąchocku, a także jaką część budżetu gminy przeznaczy na realizowanie oczekiwań młodzieży w Wąchocku. Pierwsze pytanie brzmiało mniej więcej tak. Jeśli pojawi się darczyńca i przyniesie gminie 10 milionów euro (42 miliony PLN) to na co je wydamy.

Każdy z kandydatów miał 3-4 minuty na odpowiedź. Po debacie przyszła kolej na pytania publiczności. Pytano o to w jaki sposób burmistrz zamierza rozwiązać problem bezdomności zwierząt, jak zabezpieczyć Kamienną przed zalewaniem. O pieniądze dla harcerzy. Mój konkurent „męczony” był pytaniami jak zamierza realizować swoje obietnice wyborcze, skoro wielokrotnie podkreślał w swoich wypowiedziach, że gmina zmierza do 60 procentowego zadłużenia. Skąd weźmie zatem na to środki?

 Debata  nie miała na celu wyłonienie zwycięzcy. Młodzież  zanotowała wyborcze deklaracje.  Tu z pewnością nie wykazałem się obietnicami finansowymi, gdyż mam do czynienia z samorządem w Wąchocku od 8 lat. Znam możliwości i prawo zezwalające na gospodarowanie publicznymi pieniędzmi. Znam też zakres kompetencji burmistrza i samorządu. Z tego też powodu nie przyszło by mi do głowy, by opowiadać o inwestowaniu na terenach prywatnych łąk zalewowych na Wygodzie), o tym że wybuduję obwodnicę, wyremontuję pałac Schoemberga. Nie usłyszałem ani jednego słowa o sołectwach w gminie. One raczej nie istnieją, gdyż jak zauważyłem na plakatach kandydaci ubiegają się o miejsca w Radzie Miasta, a takiego tworu samorządowego w Wąchocku nie ma. Jest Rada Miejska. Mój konkurent w swoich wypowiedziach rozdał o wiele więcej. Sądzę, że gdyby w debacie brał udział Jarosław Samela dałby jeszcze mniej. Ten ostatni najlepiej zna możliwości finansowe gminy w perspektywie do 2028 roku.

Z wielkim zainteresowaniem przysłuchiwałem się innym wypowiedziom Jerzego Rymarskiego i z całym szacunkiem dla powagi kandydata, ale muszę przyznać, że jednak australijskie doświadczenia sprzed 20-30 lat, nijak mogą przełożyć się na realia w jakich żyjemy nie tylko w Wąchocku, ale też w kraju z obowiązującymi ramami prawnymi. Osobiście raził mnie populizm i wystudiowane hasła do których konkurent często wracał czytając na głos tezy zawarte w gazetce wyborczej.

Dodatkowo zmartwił mnie konkurent twierdząc po debacie, że żaden z pozostałych  kandydatów nie przedstawił dla Wąchocka żadnego programu. To czysta demagogia. Na odczytanie publicznie tego oświadczenia nie pozwolił mu prowadzący debatę Dawid Bzdrenga z Wielkiej Wsi.  (tekst Tomasz Szczykutowicz.) zdjęcia Tomasz Niedziałek.

 

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (Komentarzy: 20)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • CAM00907[1]
  Cud po 8 latach. Będą płyty ażurowe w rynku.
 • IMG113-150x200
  Ja jestem sentymentalny, tak jak wąchocczanin. Ludzie w Wąchocku są sentymentalni
 • CAM00914[1]
  Sztab kandydatki z Pawłowa przesadził z plakatami wyborczymi? Wąchock mówi NIE. Nie na latarniach
 • CAM00840[1]
  O parking dla autokarów wnioskowano 4 lata temu jeszcze przed rewitalizacją.

 • Wypadek ciężarówki z odpadami z ubojni.
 • CAM00913[1]
  Przed wyborami gazety mamy. Za pieniądze podatników samorządowcy chwalą się w prasie
 • CAM00920[1]
  Ile razy urzędnicy i ich szef przeszli obok? Scenariusz filmu o kostce brukowej
 • internet1
  Internet w Wielkiej Wsi, można tylko pozazdrościć. Szybkości.
 • CAM00925[1]
  Likwidują pseudo trawniki, handlowcy zaniepokojeni nową organizacją ruchu.
 • CAM00929[1]
  Pożegnanie Mariana Fitasa z Marcinkowa – list Czytelniczki i podziękowanie od syna.
 • IMG_7103
  Piłkarski Wąchock. Turniej na hali gimnazjum. – zdjęcia
 • images
  Tomasz Szczykutowicz: Program na kadencję 2014-2018 kandydata na burmistrza – druga publikacja

 • Terminy spotkań z Wyborcami kandydata na burmistrza.
 • A.gawlik2
  W 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. Rodzinne zdjęcia Czytelniczki
 • CAM00966[1]
  Hańba – kilka osób krzyknęło w stronę odchodzącego spod pomnika burmistrza
 • IMG_7190
  Poraniony łabędź pływa po zalewie. Nie dał się złapać strażakom.
 • CAM00945[1]
  Czas zająć się drogami. Sypie się glinę ze żwirem. Ależ błoto
 • cieślak
  Michał Cieślak, przyjaciel Wąchocka startuje w Ostrowcu i prosi o głosy Waszych rodzin
 • CAM00933[1]
  Powtórka z zalepianiem plakatów rok 2010, rok 2014. Panie burmistrzu, ja nie zalepiam. Ty też odpuść tę wojnę.

 • Spotkanie z Wyborcami w Parszowie o 17.30 (piątek 14 bm)

20 odpowiedzi na „Młodzież zorganizowała debatę kandydatów na burmistrza

 1. młodszy pisze:

  Panie Tomaszu, pana konkurent był żałosny, by nie powiedzieć śmieszny. To nie tylko moje zdanie. Szkoda, że nie mam 18 lat by zagłosować na Pana. Rodzicom wszystko opowiedziałem, a babcia nie dowierzała że Pan Jerzy nie wiele ma do zaoferowania.

 2. anonim pisze:

  pytanie do kandydata na burmistrza pana szczykutowicza

  jakim prawem wiesza pan swoje plakaty u ludzi na plotach bez ich zgody??
  sa do tego inne miejsca, cytat z pana strony „Kodeks wyborczy (Dz. U. Nr 21 poz. 112 z późn. zm.), podaję do publicznej wiadomości wykaz miejsc przeznaczonych na bezpłatne umieszczanie obwieszczeń wyborczych i plakatów komitetów wyborczych:
  1. Miasto Wąchock tablice informacyjne słup ogoszeniowy przy ul. Powstańców,słup ogłoszeniowy przy ul. Starachowickiej, 2. Tablice informacyjne znajdujące się w sołectwach Marcinków,Parszów, Rataje,Węglów,Wielka Wieś.”

  odpPlakaty na płotach wiszą tam gdzie uzgodnione zostało to z właścicielem, chyba że o czymś nie wiem. Proszę o podanie adresu, gdzie jest taka sytuacja. Nie wszystkie wieszam osobiście. Jeśli jest jakiś problem natychmiast zostaną usunięte.

 3. Mieszkaniec pisze:

  Panie Tomaszu. Na początku artykułu napisał Pan, że nie będzie Pan subiektywnie odnosił się do przebiegu debaty. Tym czasem dalszy ciąg artykułu jest niczym innym jak subiektywną oceną zarówno debaty jak i osoby Pana Rymarskiego. Chyba coś nie tak?

  odp.Jest dokładnie tak jak napisałem. Nie oceniam siebie i konkurenta w kontekście przebiegu debaty, gdyż byłaby to ocena subiektywna. Natomiast oceniam to co usłyszałem jako uczestnik i do tych wypowiedzi się odnoszę. Czy napisałem że to coś złego co mówił konkurent? Przepraszam nie wiedziałem , że nie wolno wyrażać żadnego zdania na temat tego kandydata

 4. konrad pisze:

  Zdichu P.dej sobie spokój.Danusia wygra z tobą.Emerytura i tyle.

 5. roberto pisze:

  Druga tura Janus i Rymarski. No i będzie problem , Pani z PIS Gosiewska
  Poprze Rymarskiego , czy Janusa też z PISu.Oj będzie się działo.
  Szkoda Jarka!Parszów i Wielka Wieś chce zmian.zobaczymy

 6. Anonim pisze:

  Witam
  Oj coś Pan Tomasz niekonsekwentny jest w swoich wypowiedziach i tekstach.
  Cytuję Pana słowa „Znam też zakres kompetencji burmistrza i samorządu. Z tego też powodu nie przyszło by mi do głowy, by opowiadać o inwestowaniu na terenach prywatnych łąk zalewowych na Wygodzie” zarzucając drugiemu kandydatowi że rzucił się na prywatne działki mieszkańców.
  Sam Pan w swoim programie umieścił informacje o tym że trzeba „Podjąć działania do uregulowania problemu zalewania mieszkańców dolnego biegu rzeki Kamiennej podniesionym stanem wód”
  Jak Pan chce uregulować rzekę nie wykupując nieużytków od mieszkańców? Każda inwestycja wymaga pewnego poświęcenia i kompromisu, to samo dotyczy budowy obwodnicy. Jeśli Pan ma większą wiedzę w tym temacie od Pana Rymarskiego to trzeba było to przedstawić tak jak on, bo takie ogólnikowe pisanie że trzeba podjąć działania to już słyszymy od kilkunastu lat. Potrzeba nam konkretów a takie w tej sprawie przedstawił Pan Rymarski.
  odp. Albo Czytelnik nie wie o czym napisałem, albo nie chce wiedzieć. Odniosłem się do tego, gdyż pan Rymarski twierdzi że na tych terenach wybuduje osiedle mieszkaniowe, natomiast ja mówię o potrzebie eliminowania problemu zalewania poprzez kompleksowe działania wzdłuż rzeki Kamiennej od Wąchocka do Starachowic. To nie jest kwestia budowy wałów. Liczę na to że powstanie specustawa, która pozwoli budować wały na wywłaszczonych gruntach. Pan Rymarski przedstawił jedynie pobożne życzenia

 7. do roberto pisze:

  A jakież to zmiany czekają nas przy Janusie. Przecież to człowiek Sameli. Zapomniałeś kto organizował kampanię Jarkowi. Nie dostał fuchy zastępcy to się teraz postawił. Nie mam ochoty swoim głosem realizować ambicji przewodniczącego rady, który pojęcie o zarządzaniu gminą ma średnie na jeża.

 8. GRAZA pisze:

  Mieszkańcy z Rataj głosujcie na kandydata który zagwarantuje zbudowanie chodnika przy drodze do Wachocka i podłączenie internetu na wsi.

 9. Gość pisze:

  Czyżby Ojcowie założyciele nie byli obecni?
  Jak to interpretować?

 10. Marian pisze:

  Co prawda problem wynikł w innym temacie, dotyczącym internetu na W.W więc ponawiam pytania w tym wątku może bardziej adekwatnym:
  cytat:
  -Jak mi się obiło o uszy, to kiedyś podobno wybrańcy narodu chcieli Pana zlinczować za jakieś foty z sejmu. Czy to prawda?
  odp. autora artykułu:
  „Tak to prawda. Może byli przewidujący. Mam w swoich zbiorach zdjęcie kandydata Janusa z PiS, który w sejmie robi sobie fotki z posłem Niesiołowskim i przy burmistrzu Sameli deklaruje przy posłance Okle Drewnowicz, że się do PO przeniesie”

  Poruszono tu bardzo istotną sprawę! Wręcz kwalifikującą się na zainteresowanie stróżów prawa, zawsze ciekawiły mnie smaczki związane z naciskami władzy na innych radnych,na ich niezależność.
  Z zewnątrz wygląda to tak jakby się nic nie działo a jednak dzieje się coś bardzo niebezpiecznego !!!
  Pan to potwierdził! Jeśli jest prawdą to co wydarzyło się we wrześniu 2011 roku to pytam:

  Kto kiedy i w jaki sposób uniemożliwiał Panu wypełnianie mandatu radnego ?
  Kto i kiedy zamykał Panu usta! Lub chciał to robić?
  Kto śmiał gwałcić Pana niezależność?
  Czy w naszej pięknej miejscowości, idealnej radzie,super burmistrzach możliwe są takie działania?

  Jestem wyborcą i chcę być świadomym w czym uczestniczę? Być może przyszli kandydaci nie wiedzą z czym przyjdzie im się zetknąć po wygranych wyborach. Czy dadzą radę ,,ścianie” ?

  odp. Jeśli chodzi o mnie to z trudem budowałem swój wizerunek i pozycję w radzie. Faktycznie stworzono coś w rodzaju nagonki, ale dałem radę przy wsparciu niektórych radnych, którzy najwcześniej zorientowali się w manipulacjach systemu. Pozostali doszli do tego na kilka miesięcy przed końcem kadencji. Efekt? Przy burmistrzu zostało z poprzedniej ekipy troje radnych. Reszta wspiera innego kandydata. Nie ma sensu wracać do tego co wydarzyło się, gdy w 2011 roku relacjonowałem wycieczkę do sejmu na tej stronie internetowej. Z całą pewnością nie zdecydowałbym się na kandydowanie, gdyby nie to, że osobiście nie widzę różnicy między Janusem a Samelą jeśli chodzi o wpływanie na ludzi. Z tym, że Samela jest subtelny i sprytny, a Janus? Próbował mnie wówczas ośmieszyć, ale spowodował tym lawinę kolejnych publikacji odsłaniających kulisy samorządu. Burmistrz Samela zapowiedział wtedy, że już nigdy nigdzie ze mną nie pojedzie. Janus wtórował, że mam się określić, czy jestem radnym czy dziennikarzem. Miałem wrażenie, że oczekuje się ode mnie, że mam się podporządkować. W rezultacie na kilka delegacji pojechałem za swoje pieniądze gdyż burmistrz mnie nie zabrał. Np na fora Gmin Cysterskich. Kiedyś wrócę do tych tematów, gdyż było to ciekawe doświadczenie w samorządzie. Oburzano się gdy dopytywałem dlaczego niektóre pisma nie są przekazywane radnym. Nie jestem mściwy, ale pamiętliwy. Z pewnością nie zapomina się akcji typu przygotowania projektu apelu Rady Miejskiej w sprawie szpitala w Starachowicach. Zwróciłem się do przewodniczącego w sprawie pomocy formalnej, a efekt był taki, że na sesji następnego dna 12 radnych nawet nie wiedząc o co chodzi zagłosowała przeciwko wprowadzenia tematu pod obrady. Oj było trochę demokracji, było.

 11. kontrola pisze:

  Co to za kontrola była w ZPO w Wąchocku? Dlaczego sanepid tak szczegółowo badał szkołę. Znowu pani dyrektor pichciła dla córek pysznosci w szkolnej kuchni????

 12. Anonim pisze:

  Totalna porażka i kompromitacja Pana Rymarskiego na debacie nie dziwi.
  Dostałam gazetkę wyborczą PIS a tam duży tytuł „Będę dbał o każdego człowieka”. Przeczytałem całą stronę i nie znalazłem nawet jednego zdania jak będzie dbał o człowieka pan kandydat Rymarski. Napisał natomiast na całej stronie swój życiorys z którego wynika, że zadbał tylko o siebie i swoją rodzinę. Na tym koniec jego działalności społecznej? Mieszka w Wąchocku od 2005 r. znacie jakieś społeczne inicjatywy Pana Rymarskiego, komuś pomógł? Panie Tomku może Pan coś reporterskim nosem wyszukał i zapisał w kronikach Wąchocka?
  Chciałbym się czegoś więcej dowiedzieć o kandydacie na stanowisko burmistrza, bo nie mogę polegać na propagandzie partyjnej PiSu.

 13. Anonim pisze:

  Byłam na spotkaniu z burmistrzem Samelą w Parszowie i jestem pod wrażeniem solidności i wiedzy kandydata. Szczegółowo rozliczył się z tego co miał w ulotce sprzed 4 lat to samo zrobili kandydujący z nim na radnych. Nikogo nie atakował a mówił rzeczowo o problemach i szansach rozwoju gminy na kolejne lata, jak poprawić warunki życia mieszkańców i co zależy od gminy. To człowiek z klasą bez kompleksów. Widać ile brakuje wiedzy i konkretów pozostałym kandydatom. Mogłabym wyobrazić sobie taką debatę we czwartek 13 listopada na spotkaniu w domu kultury z panem Samelą w Wąchocku, ale czy panowie Rymarski, Tomasz Szczykutowicz nie mówiąc o Janusie odważą się przyjść?

 14. kominiarz. pisze:

  Ja wiem napewno ze wszyscy kandydaci maja racje,kazdy jest madry wyksztalcony z wielka praktyka w samorzadziei nie tylko.Ciezko natomiast jest wprowadzic w czyn to co kazdy chce zrobic,To czy tylko slogany okaza sie sloganami dowiemy sie po wyborach i realizacji wybranego burmistrza ktorego sam tez pojde wybierac.Nie mozna kasowac z gory kogos bo pan jest najlepszy?Z pewnoscia znajda sie lepsi ale zycze panu wszystkiego dobrego,a panu Rrymarskiemu zwyciestwa choc mysle ze ta zabawa jest mu nie potrzebna?

 15. Józek pisze:

  Janusowi przynajmniej chce się robić i wie jak.Swoją energią mógł by obdzielić resztę kandydatów.Ja go poprę,ale sprawdzę efekty przed następnymi wyborami.Myślę ,że wszyscy znamy powiedzenie o przechodzącym przez wieś…

 16. Anonim pisze:

  Nie dam głosu Janusowi bo niczym się nie wykazał, naśladuje Samele i tyle. Sam nic nie wymyśli. Z zazdrości o stołek zastępcy wystartował w wyborach. W Wąchocku go dobrze znamy.

 17. Marian pisze:

  Dziękuję za odpowiedź.Pozdrawiam.

 18. wyborca pisze:

  Drodzy na Burmistrzów, jak data po 10.500 jak dyr Dorota J dostała, to mata moje głosy do usranej…

 19. marcin pisze:

  Witam,
  Panie Tomaszu jakie zamierza Pan podjąc działania dotyczące obniżenia cen za wodę, odprowadzanie ścieków oraz wywóz odpadów komunalnych ? Obecnie mamy jedne z najwyższych stawek w całym powiecie.

  odp Najprościej byłoby odpowiedzieć składając obietnicę bez pokrycia, tak, tak obniżymy cenę wody i śmieci. Problem cen jest bardzo złożony. Za śmieci jest realna szansa na obniżenie opłat, gdyż po wprowadzeniu nowego systemu i ogłoszeniu przetargu na wywóz bazowano na szacunkach sprzed wprowadzenia ustawy śmieciowej. Obecnie coraz więcej osób które unikały płacenia podatku śmieciowego została zmuszona do płacenia. Moja administracja dołoży więcej starań do wytypowania pozostałych gospodarstw, które unikają opłat. Zgodnie z Ustawą wpływy i wydatki za usługi wywozu muszą się bilansować. Jeśli zwiększą się wpływy, wówczas solidarnie pozostali mieszkańcy będą mogli być obciążani mniejszym podatkiem.
  Woda jest droga, ale nie tyle ona sama, co opłaty za ścieki. Ma to związek z tym, że nadal do kanalizacji dostaje sie zbyt wiele wody opadowej. To wina niedopilnowania dministracyjnego z przeszłości. Wówczas wiele gospodarstw odprowadzało deszczówkę do kanalizacji. Jeśli chodzi o wodę, jej cena wynika z tego, że gmina Wąchock nie jest właścicielem ujęcia, ani infrastruktury. Ujęcie w Wielkiej Wsi będzie zlikwidowane. Wodę czerpać będziemy z ujęcia w Ratajach. Ujęcie nalezy do wodociągów w Starachowicach i jestesmy uzaleznieni od cen jakie narzuci przedsiębiorstwo. Rada Miejska, która może odrzucić propozycję ( tak jak to miało miejsce w ub roku) nie ma wpływu na ceny wody. Cenę dyktuje dostawca wody. Oczywiście jest możliwość rekompensaty poprzez dopłatę gminną do metra sześciennego pobranej wody lub do ścieków, ale nie jest to system sprawiedliwy dla mieszkańców. Dopłacać będziemy zarówno do wody która kapie z nieszczelnych rur, jak do wody niezbędnej. Wolałbym się skupić nad tym, by ceny wody w najbliższych czasach nie rosły. Jest to możliwe do zrealizowania gdyż PWiK w Starchowicach ma za sobą większość wydatków na modernizację sieci. Prawdopodobnie w innych miastach woda będzie drożała wraz z inwestycjami w sieci wodociągowej.

 20. lwicalwica pisze:

  Pan Jerzy ma duzo do zaoferowania ale wszystko w Kosciele tam jest swietny;Zazdroszcze mu wiedzy o kosciele o Bogu i calej religi’Moze to fanatyk tacy tez potrzebni.Dobrze ze nie wybrany na burmistrza bo by sie zepsol w tym swiecie przekretow.Mosialby dostosowac sie do tych klik a gdyby nie yo by go zniszczyli psychicznie,tak ze lepiej niech sie modli o zdrowie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.