IMG_6107

Burmistrzu! Oddaj orły.

Zbliża się Święto Odzyskania Niepodległości. Tradycyjnie władze samorządowe i środowiska patriotyczne po uroczystej Mszy Św, złożą wieńce pod pomnikiem upamiętniającym bohaterów walk z bolszewikami w latach  1918 – 1920. Pomnik znajduje się na skwerze, który ma nosić nazwę Kazimierza Jagiellończyka. Na razie mnożą się urzędowe przeszkody w sprawie nazwy dla tego miejsca, ale sprawa kontrowersyjnej decyzji schowania pomnika pod drzewami ma się dobrze.

W 1930 roku, mieszkańcy Wąchocka wystawili pamiątkowy obelisk, który stanął przed szkołą powszechną przy ulicy Kościelnej. Zawiera 21 nazwisk mieszkańców gminy Wąchock, którzy pod wodzą Piłsudskiego oddali życie za Ojczyznę. Pomnik przetrwał okupację niemiecką na swoim miejscu. Po wojnie został schowany przed władzą ludową. Następnie eksponowany był w ogrodach klasztornych.

W 1990 roku z inicjatywy Zygmunta Ziemkiewicza (od kilkunastu dni Honorowego Obywatela Wąchocka) wrócił na pryncypialną ulicę miasta. Wówczs przygotowane nowe miejsce otrzymało też mosiężne ozdoby w postaci dwóch orłów w koronie i napisu 1918-1920.

Od 2012 do 2014 roku trwała wielka rewitalizacja m.in ulicy Kościelnej. Dla obelisku przygotowano w/g koncepcji burmistrza Jarosława Sameli nowe miejsce. W rezultacie obelisk został ukryty między dwiema lipami i dziś wygląda jak zapomniany nagrobek, mimo iż na wizualizacji przedstawionej opinii publicznej miał znajdować bliżej apteki, w połowie deptaka.

Miał być on wyeksponowany światłem wydobywającym go z ciemności. Światło skierowane jest na gałęzie drzew, część elektryki została nie wykorzystana, a poza tym w ciągu dnia światło nie jest potrzebne, a pomysłowy Jarosław Samela na alejce obok pomnika polecił postawić kilkanaście gablot ogłoszeniowych, które swoją obecnością zdominowały obelisk.  Dość powiedzieć, że podczas imprezy rowerowej w czerwcu br obelisk służył kolarzom za podpórkę dla rowerów.

Miedziane orły z dawnego postumentu zniknęły. A gdzie są? Oto odpowiedź . Jeden leży na podłodze w gabinecie zastępcy burmistrza, co stwierdzili obradujący w gabinecie członkowie Miejskiej Komisji Wyborczej, a drugi również leży na podłodze, ale w gabinecie burmistrza. Jakim prawem zostały zabrane z przestrzeni publicznej i położone w gabinetach? Dlaczego nie wkomponowane je w nowe, mimo iż niefortunnie dobrane otoczenie?

O zmianę lokalizacji pomnika i jego otoczenia zabiegały środowiska kombatanckie. Na sesji Rady Miejskiej w 2013 roku w tej sprawie wypowiadał się dzisiejszy Honorowy Obywatel Zygmunt Ziemkiewicz (na zdjęciu). Według niego pomnik został niewłaściwie ustawiony w nowym miejscu. Prośby seniora o zmianę lokalizacji  nie zostały wysłuchane.

Minął rok i nic nie wydarzyło się w tej sprawie. Orły wyczyszczone po demontażu  przez żony działaczy środowisk kombatanckich trafiły do gabinetów w urzędzie i tam sobie leżą jakby były własnością nie całego społeczeństwa, a urzędników wyższego szczebla. Burmistrzu, oddaj je. Nie twoje, a nasze. Miały trafić ponownie na pomnik. /tsz/

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (Komentarzy: 5)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • CAM00836[1]
  Od dziś Wąchock będzie miał nowego Honorowego Obywatela.
 • CAM00837[1]
  Zygmunt Ziemkiewicz Honorowym Obywatelem
 • herb
  Czterech…! Komitety Wyborców zgłosiły kandydatów na burmistrza Wąchocka
 • CAM00858[1]
  Pojechali kibicować Koronie. Był remis i wielkie emocje.
 • CAM00810[1]
  Przejazd do remontu, jazda utrudniona.
 • c.tkaczyk 2
  Cezary Tkaczyk z Wąchocka prezydentem!
 • ikona
  Zamieszka między nami. Kropla krwi Św. Jana Pawła od niedzieli w Wąchocku
 • t.szczykutowicz
  Program Tomasza Szczykutowicza – kandydata na burmistrza. Twój wybór, Twoja racja.
 • IMG_7035
  Święty jest u nas. Jan Paweł II zamieszkał w parafii Wąchock
 • IMG_6995
  Fotoreportaż (33 fotki): Relikwie św. Jana Pawła II w Wąchocku
 • CAM00903
  I kto miał rację? Ludzie chodzą na skróty, gdyż mostek jest w złym miejscu.
 • CAM00907[1]
  Cud po 8 latach. Będą płyty ażurowe w rynku.
 • IMG113-150x200
  Ja jestem sentymentalny, tak jak wąchocczanin. Ludzie w Wąchocku są sentymentalni
 • CAM00914[1]
  Sztab kandydatki z Pawłowa przesadził z plakatami wyborczymi? Wąchock mówi NIE. Nie na latarniach
 • CAM00840[1]
  O parking dla autokarów wnioskowano 4 lata temu jeszcze przed rewitalizacją.

 • Wypadek ciężarówki z odpadami z ubojni.
 • CAM00913[1]
  Przed wyborami gazety mamy. Za pieniądze podatników samorządowcy chwalą się w prasie
 • CAM00920[1]
  Ile razy urzędnicy i ich szef przeszli obok? Scenariusz filmu o kostce brukowej
 • internet1
  Internet w Wielkiej Wsi, można tylko pozazdrościć. Szybkości.
 • CAM00925[1]
  Likwidują pseudo trawniki, handlowcy zaniepokojeni nową organizacją ruchu.

5 odpowiedzi na „Burmistrzu! Oddaj orły.

 1. Anonim pisze:

  Zabierzcie sami

 2. sara pisze:

  Zabierzcie sami

 3. naszość pisze:

  Wstyd p.Samela,mam nadzieję,że zostaniesz zweryfikowany negatywnie przez mieszkańców.Nieładnie i bez polotu.Niech poleci S… w g….

 4. rysio pisze:

  rysiek .r przyszły radny zrób porzadek.Liczymy n Ciebie.

 5. patriota pisze:

  Jak nie zabierze tych orłów Rysio z ul.sandom. To po wyborach my je zabierzemy i jeszcze przed zimą zamontujemy obok pomnika!Mamy już przygotowany projekt i wykonawstwo.

  odp. Nowy burmistrz, (którym być może zostanę) wie gdzie jest miejsce tych orłów, więc po wyborach nie trzeba będzie nic odbierać. Najpierw jednak proszę o głosy).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.