CAM00376[1]

Najprzewielebniejszy pułkownik Eugeniusz, opat cystersów.

W niedzielę w Kościele Opactwa Cystersów podczas wieczornej Mszy Św, odbyła się uroczystość nadania stopnia wojskowego , opatowi Eugeniuszowi. Opat jest od tej chwili pułkownikiem Drużyn Strzeleckich. Mianowania dokonał Jan Grudniewski – generał Polskich Drużyn Strzeleckich na wniosek gen. ks. Bogdana Lipca.

Ojciec Eugeniusz przed przyjęciem awansu zaznaczył, że zostanie pułkownikiem, ale pod warunkiem, że nominacja będzie uznaniem  zasług zakonu dla krzewienia postaw patriotycznych. Nie chciał, by jego osobie przypisywano jakiekolwiek czyny i zasługi.

Podczas uroczystości wspomniano zatem historię zakonu cystersów w Wąchocku i jego udziału patriotycznego w dziejach Polski. Przy okazji doszło do  nieporozumienia podczas odczytywania wniosku do aktu nominacji. Ks. B. Lipiec odczytał wniosek wspominając m.in o tym, że kasata klasztoru w 1819 roku była karą za  pomoc udzieloną przez Cystersów powstańcom styczniowym. Według wnioskodawcy zaborca dokonując aktu likwidacji klasztoru w/g tej wykładni miał już 40 lat wcześniej przewidzieć, że w 1863 roku wybuchnie Powstanie Styczniowe. Tak więc mieszanie Mariana Langiewicza, o którym też była mowa do historii Cystersów w Wąchocku była zupełnie niepotrzebna. Niezręcznością  było też w okolicznościowym kazaniu o. Romana przywoływanie osoby i słów Edwarda Gierka, który według kaznodziei nawoływał do tego „by Polska rosła w siłę, a ludziom żyło się dostatniej”.

Awansowanie osób duchownych na oficerskie stopnie wojskowe odbywa się w uznaniu zasług dla Ojczyzny. W minioną niedzielę podczas uroczystości wspomniano poprzedników ojca Eugeniusza. Opatów Wąchockich od 1964 roku, czyli Benedykta Matejkiewicza, Alberyka Siwka i Eustachego Kocika.

Do Aktu nominacji generał Jan Grudniewski wykorzystał szablę ze zbiorów pułkownika  WP ks. Walentego Ślusarczyka, która na co dzień zajmuje miejsce wśród eksponatów Muzeum Cystersów. Szabla ta, której szpic zwieńczony jest krzyżem Chrystusa była najprawdopodobniej użyta podczas bitwy z bolszewikami w 1920 roku pod Raszynem.

Ojciec opat pułkownik podziękował za to honorowe wyróżnienie podkreślając, że sam jest tylko następcą wielkich poprzedników opatów wąchockich od 1179 roku i przyjmuje nominację jako zwieńczenie 800 letnich zasług zakonu w historii Ziemi Wąchockiej. /tsz/

 

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (Komentarzy: 4)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • piłka nożna wachock
  Nagroda za walkę do końca.
 • g.sobczyk
  Jutro w Starachowicach tańczymy dla chorej dziewczynki, byłej mieszkanki Wąchocka
 • ostróda 2
  Wąchock w Ostródzie z piłką nożną.
 • CAM00302
  Odwodnienie w parku „sołtysa” raczej do korekty
 • CAM00308
  Panowie na prawo, panie na lewo, gdyż WC nieczynne
 • wodowskaz ul. Błonie
  Ostrzeżenie! Kamienna wzbiera. Możliwe podtopienia.
 • CAM00330
  Bar „Ogródek” nad zalewem. Wieczorne otwarcie z muzyką.
 • CAM00358[1]
  Ks. B.Lipiec generałem! Opat Eugeniusz podczas kazania w Rzeczniowie zapraszał do parku sołtysa.
 • piłka
  Nocny turniej piłkarski w Wąchocku
 • CAM00365[1]
  Z budową remizy w Wielkiej Wsi jak z autostradą A2
 • CAM00389[1]
  Leśne Dziadki zdobyły Puchar Wąchocka w nocnym turnieju
 • CAM00309[1]
  SUPER toaleta nieczynna gdyż…
 • jam
  Pierwsza profesjonalna impreza na skateparku w Wąchocku. Bike Jam.
 • email
  Czytelnik prosi władze Wąchocka o reakcję. List w całości:
 • telewizor
  Burmistrz w telewizji wyjaśnił procedury otwierania szaletu.
 • CAM00449[1]
  Odpust na Św. Rocha bez karuzeli. Na górze Rocha nabożeństwo.

 • 30-31 bm – Kolejny turniej i… marzenia o większym boisku.
 • CAM00486
  Na ul. Ceglanej od lat proszą o rów, napisali pismo do urzędu. Urząd odpisał…
 • CAM00503
  Koncert w opactwie, W październiku relikwie świętego Papieża w Wąchocku.
 • CAM00539
  Dzieci ze szkółki piłkarskiej wzięły udział w pierwszym wyjazdowym turnieju.

4 odpowiedzi na „Najprzewielebniejszy pułkownik Eugeniusz, opat cystersów.

 1. Msgr. Francis Szczykutowicz, Florida USA pisze:

  Spiesze z serdecznymi gratulacjami dla Ojca Opata Eugeniusza na tak wielkie wyroznienie I range w Wojsku Polskim. Wielki to zaszczyt, wyroznienie I chwala dla zaslug Historii Ojcow Cystersow. Dzieki ,dzieki za wyroznienie, za nominacje I najlepsze zyczenia dla nominata z godnoscia PULKOWNIKA. Bogu niech beda dzieki. Wzniose toast na czesc Ojca Pulkownika,Opata Eugeniusza juz osobiscie, jak Bog pozwoli, podczas wizyty stron rodzinnych, jeszcze w tym miesiacu. Salutuje wielkiej godnosci rangi wojskowej. sercem oddany, wspolbrat w kaplanstwie Msgr. Francis z dalekiej Florydy.

 2. memento pisze:

  Baczność!
  Bez czapki go nie widać

 3. gość pisze:

  Jak nie generał to pułkownik? Jakoś tak militarnie się zrobiło.
  ” I poprowadzą najprzewielebniejsi Owieczki do Królestwa Niebieskiego w imię miłosiernego Pana naszego. Amen”
  Czy to po chrześcijańsku przyjmować takie tytuły?
  Po katolicku pewnie tak.

 4. Kazimierz pisze:

  Jeżeli ta uroczystość była tak bardzo ważna dla nas, dla parafii to dlaczego nie została w ogóle nagłośniona? Nie było na ten temat żadnej informacji, jedyna informacja pojawiła się na stronie Opactwa. Dlaczego? Sama uroczystość była niespójna, kazanie o wszystkim i o niczym, ogólnie bez ładu i składu. Od siebie dodam, jakie realne odzwierciedlenie dzisiaj ma hasło „Ora et labora”? Ani modlitwy, ani pracy. Wszystko robią ludzie, w dodatku klasztor im za to płaci, a niestety księża i zakonnicy mówiąc kolokwialnie „byczą się” pozostawiając tylko złe wrażenie na swoich parafianach. W dzisiejszych czasach kiedy kościół jest „atakowany” takie zachowanie jest karygodne i nie powinno mieć miejsca w klasztorze, który przed wiekami zrobił tak wiele dla rozwoju naszego regionu. Podsumowując moją ocenę, tytuł ten nie jest wyróżnieniem, jest pustym, próżnym gestem, który nic nie daje samemu klasztorowi jak i parafii. Proponuję aby nasi księża wzięli się do pracy, by nawiązać do historii Cystersów wąchockich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.