CAM00134

Radni przyjrzeli się rewitalizacji. Jest wiele uwag.

W miniony piątek na sesji Rady Miejskiej w Wąchocku obradowano nieoczekiwanie nad punktem dotyczącym oceny prowadzonej inwestycji pod nazwą rewitalizacja Wąchocka etap 1. Wniosek pod obrady zgłosił radny Daniel Szczodry. Wszyscy obecni zagłosowali za wprowadzeniem tematu do obrad.

Pierwszy zabrał głos Daniel Szczodry. Zgłosił wiele zastrzeżeń do prowadzonych na budowie prac. (na zdjęciu obok – woda po opadach gromadzi się przy bandzie) Zastanawiał się m.in nad tym dlaczego woda z płyty przeznaczonej do jazdy na deskorolkach zatrzymuje się na niej i nie odpływa. Czy nie doszło do błędu w poziomowaniu betonu?  Radny zauważył również, że w pobliżu nigdzie nie ma parkingu dla autokarów, a zaprojektowane alejki stanowią skomplikowany układ i nie wiadomo dokąd prowadzą. Dlaczego w dole na zdjęcia do pasa gromadzi się woda ze szlamem?

Radny Kazimierz Winiarczyk również ubolewał, że w projekcie zabrakło parkingu dla większych wycieczek autokarowych. Istniejące miejsca parkingowe przy ulicy Błonie już teraz są zajęte. O parkowaniu autobusu nie ma mowy. Żałował, że nie wybudowano amfiteatru.

Wiceburmistrz Sebastian Staniszewski tłumaczył, że autobusy mogą parkować na placu przy klasztorze. Niżej podpisany przypomniał, że gdy zwracał na ten problem uwagę jeszcze w fazie projektowania odpowiedziano mu, że Kościelna będzie deptakiem, a autobusy będą mogły parkować na placu za policją. Dziś okazuje się, na placu za policją parking jest dla samochodów osobowych, a plac przy Kościelnej nie ma wyznaczonego placu manewrowego do zawracania autobusów. Podłoże  na placu zabaw śmierdzi sztucznym tworzywem. Przewodniczący Robert Janus zauważył, że elementy koników na sprężynach są metalowe. Już bawiący się maluszek rozciął sobie wargę.

Kontrowersje wzbudzało umiejscowienie jednego z mostków na rzece Lipiance. Radny Sylwester Rudzki wyraził zdziwienie, że znajduje się na wysokości środka ogrodzenia boiska. Nikomu nie jest do niego „po drodze”. Z parkingu obok dawnej biblioteki nie ma dojścia do alejek, ani do mostku. Wiceburmistrz zapytał dlaczego nikt nie podpowiadał innego umiejscowienia mostku? Otóż Tomasz Szczykutowicz podpowiadał 4 lata temu takie rozwiązanie.

(na zdjęciu obok- aż się prosi, by chodnik omijał drzewo z lewej strony i wchodził w aleję aż do apteki) W fazie projektowanie była mowa o autokarach, o szalecie miejskim, o parkingach i wielu innych rozwiązaniach które dziś nie budziłyby kontrowersji. Nikt nie słuchał, gdyż nie jest tajemnicą że projekt powstawał bez konsultacji społecznej w zaciszu gabinetu.

 

Po zakończonej sesji odbyła się jeszcze nieoficjalna wizja lokalna na ul. Kościelnej, gdzie  pytaliśmy z radnym Danielem Szczodrym wiceburmistrza o wytyczenie i wykonanie chodników i parkingów. (Na zdjęciu od lewej -ostre granitowe krawędzie są niebezpieczne dla opon) Pokazaliśmy ostre granitowe krawędzie przy zatoczce obok MGOK. Pytaliśmy dlaczego chodnik prowadzi donikąd. Dlaczego nie zaokrąglono skrzyżowań alejek? Dlaczego osoby spacerujące deptakiem wychodzą wprost na skrzyżowanie z drogą dla wozu strażackiego? Dlaczego stworzono niezrozumiałe bariery dla użytkowników drogi. Dlaczego drzewka posadzone będą niesymetrycznie i na dodatek w odległości 1,5 od słupa, a potem nic.

Dlaczego zamiast trawy na trawniku rosną chwasty. Dlaczego nie stworzono możliwości bezkolizyjnego zawracania na końcu placu i przy parkingu na Strażackiej? Czemu ma służyć zatoka przy ulicy Strażackiej? Dlaczego kostka na ulicy ma zapadnięcia i gromadzi się w nich woda. Dlaczego, aby dojść z alejki koło skateparku do mostku trzeba obejść cały plac zabaw, by znów trafić na właściwą alejkę.

My chcemy, by za nasze pieniądze robota była wykonana zgodnie z wartością tego projektu, a nie po to by to tylko było. Nikt nie kwestionuje, że całość prac wykonanych podczas rewitalizacji zmieniły centrum miasta. Jest  estetycznie, jest ciekawie i widać ogrom wykonanej inwestycji. To jest niezaprzeczalne, ale „diabeł” tkwi w szczegółach, które są niedopracowane.

Wiele mówi się o tym jak bardzo Wąchock się zmienił. W całej Polsce w minionej dekadzie zmieniło się setki miast. Były możliwości finansowania zewnętrznego i korzystano z tego.  Wszędzie uwzględniano uwagi mieszkańców i ich przedstawicieli.   Tomasz Szczykutowicz

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (Komentarzy: 9)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • IMG_6389
  Frekwencja zgodnie z prognozami. W Wąchocku najwyższa w powiecie.Najlepiej w Parszowie. Najmniej w Wielkiej Wsi.

 • Uwaga Serwitutanci. Wydawanie drewna opałowego! Wstępne rozliczenie.
 • IMG_6419
  Woda przez Wielką Wieś nie chce płynąć rowem
 • CAM00128
  Frezowanie rynku

 • Będzie kasa z Europy. (ogłoszenie)
 • hiena
  W Wąchocku pojawiły się hieny. Kim są te hieny?
 • CAM00082
  Mieszkaniec Wąchocka na sesji Rady Miejskiej powiedział burmistrzowi co myśli.
 • jarmark u starzecha
  Wyróżnienie i nagroda dla ZPO w Wąchocku od Nadleśnictwa Starachowice.

 • Serwitut. Dodatkowe numery do odbioru stosów opałowych
 • 10256991_433204323483683_4856845724972403081_o
  Sukces piłkarzy Meteor Campeones z Wąchocka
 • IMG_6111
  Sprawdzian szóstoklasistów – Gmina Wąchock druga w powiecie. Wielka Wieś najlepsza w gminie.
 • nowy lg 315
  14 dni na zakończenie rewitalizacji Wąchocka. Są poprawki i efekty.
 • IMG_7368 (2)
  Nasz człowiek w sejmie – relacja młodego posła
 • campeones
  Nasi piłkarze się rozkręcają. Wygrali z mistrzem
 • po
  Koło Platformy Obywatelskiej w Wąchocku przestało istnieć
 • IMG127
  Szkoła nie wpłaciła pieniędzy. Gdy sprawa wyszła na jaw dociekano czy nie złamano tajemnicy bankowej.
 • CAM00167
  Zwinięty asfalt trafi na ul. Powstańców k. Św. Jana
 • zdjęcia z canona do kwietnia 2011 4797
  RIO uznała, że dodatek dla dyrektorki był źle naliczony i nie powinien być wypłacony.
 • szynobus
  Szynobus zmienia rozkład jazdy od 15 czerwca. Uniemożliwiono przesiadkę do Wrocławia i Lublina.
 • wykus2
  W sobotę koncert przed klasztorem. Uroczystości partyzanckie na Wykusie i w Wąchocku.

9 odpowiedzi na „Radni przyjrzeli się rewitalizacji. Jest wiele uwag.

 1. warszawiaki pisze:

  Brawo p.Danielu.Nareszcie obok p.tomka ktoś sie odezwał.Szkoda że tak późno.Dziękujemy.

 2. Anonim pisze:

  W zastępstwie wąchockiej władzy, wcielając się w rolę „adwokata diabła” postaram się odpowiedzieć na postawione w artykule zarzuty.

  1. Odpowiedź dla Radnego Szczodrego czemu woda gromadzi się i nie odpływa. Wyjaśnienie jest bardzo proste zwykłe prawa fizyki- „praw fizyki pan nie zmienisz”, nie ma odpływu to nie odpływa. Jest to celowe i zgodne z założeniami inwestora. W dobie ocieplającego się klimatu oraz nie wiadomej ilości fanów deskorolek,istnieje możliwość wykorzystania w przyszłości skateparku pod odkryty basen, zbiornik przeciwpożarowy, rezerwuar wody pitnej czy choćby ekologiczną hodowlę moskitów. Wariantów jest wiele i wszystkie możliwe do zrealizowania bez angażowania znaczących środków finansowych.

  2. Radnemu Winiarczykowi – parkingu dla większych wycieczek autokarowych nie przewidziano tylko dla tego, że nikt nie spodziewa się większych wycieczek autokarowych, ilość kabin w szalecie krytym gontem wyklucza przyjmowanie zorganizowanych grup turystycznych. Stawiamy na turystykę kameralną i rodzinną 2+1 a nie masowe akcje typu pochody pierwszomajowe.
  Amfiteatru nie ma co żałować w myśl powiedzenia „nie żałuj róż gdy płoną lasy” w dodatku ustawienie sceny i ławek na terenie skateparku umożliwia szybkie dostosowanie funkcji tego obiektu dla potrzeb teatralnych i widowiskowych, może być to nawet swoistego rodzaju teatr na wodzie.

  3. „Podłoże na placu zabaw śmierdzi sztucznym tworzywem” – czym ma śmierdzieć skoro jest zbudowane ze sztucznego tworzywa – fiołkami ?

  4. Mostek został umiejscowiony w takim miejscu celowo i jest to zgodne z tym co podpowiadał Radny Szczykutowicz to znaczy znajduje się miejscu dokładnie innym jakie sugerował Radny Szczykutowicz. Nie prawdą jest również że nikomu nie jest do niego „po drodze” – mieszkający w pobliżu mostku jeden z dyrektorów placówki samorządowej umiejscowienie mostku bardzo sobie chwali.

  5. Podsumowując to nie chodnik ma omijać drzewo tylko drzewo powinno omijać chodnik, zresztą zawsze można je wyciąć i przyznać serwitut dla popierających władzę mieszkańców nawiązując do historii.

 3. Anonim pisze:

  Widze uaktywnili się potencjalni kandydaci na burmistrza Daniel Szczodry i Tomasz Szczykutowicz.

  Pełnomocnik partii w powiecie starachowickim Tomasz Szczykutowicz powiedział, że w wyborach na prezydenta Starachowic 27 kwietnia Polska Razem poprze kandydata Prawa i Sprawiedliwości Andrzeja Prusia, który jego zdaniem jest w stanie zagwarantować praworządność

  W rewanżu PiS poprze Szczykutowicza będzie ciekawie.

 4. Anonim pisze:

  Szczodry junior próbuje teraz pokazać różki Burmistrzowi i jego klakierowi za to że ma inne zdanie niż dwór na Wielkowiejskiej. pokazuje to wtedy kiedy mieszkańcy i radni dobrali mu się do skóry i teraz kiedy w nadchodzących wyborach jego polityczna kariera się zakończy. teraz ze wszystkich sił próbuje się zdystansować do działań swojego kolegi z kościelnej i ponurego i pokazać że ma własne zdanie.
  POd publiczkę

 5. Anonim pisze:

  ale Daniel jako specjalista moze zrobić lepszy wynik niż Tomek. Widać że wie o czym mówi.

 6. wybory pisze:

  Tylko Pan Robert Janus jako jedyny się nadaje

 7. Anna pisze:

  Radny Szczodry przez całą kadencję potrafił mieć swoje zdanie które nie zawsze było zbieżne z linią władzy z Wielkowiejskiej także mówienie że teraz pokazuje swoje rożki mozna wsadzic między bajki. Anonimie zanim zaczniesz pisać takue bzdury poczytaj z uwagą protokoły z Sesji i Komisji z tej kadencji i wtedy oceń p.Daniela ja go obserwuje od 4 lat i to jest człowiek bez sterowania z tylnego siedzenia bo w tym grajdole burmistrz może pociagac za sznurki tylko tych kto w jakis sposob jest od niego zalezny a z tego co wiadomo ani byt radnego Szczodrego ani jego rodziny w zaden sposob nie zalezy od burmistrza wiec Samela za ten sznurek nie pociągnie.

 8. Anonim pisze:

  Anna dobrze kminisz Robercik człowiek Sameli od 8 lat tez za wszystko odpowiada. Tu coś śmierdzi? Nie wiem tylko jaka w tym wszystkim rola Szczykutowicza nagrodzonego promocją!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.