CAM00118

Rewitalizacja. Zagrabili, niby poprawili, byle ładnie wyglądało i… już więcej nie padało

Ekipa pracująca przy rewitalizacji terenu nad Kamienną w Wąchocku, chyba nie zna siły  rzeki Kamiennej gdy ona wylewa. Ostatnio rwąca woda zniszczyła nabrzeża. Artykuł po którym wzbudziły się emocje niektórych Czytelników dosadnie określił to co się wydarzyło na rewitalizowanym placu. Zniszczenia. Ktoś napisał w komentarzu, że autor modlił się by wszystko spłynęło z wodą.

Autor nie modlił się o to i wcale się nie cieszy z tego partactwa. Martwi się raczej tak jak wielu innych mieszkańców, że za to wszystko przyjdzie kiedyś drogo płacić, gdy skończy się gwarancja.

Po podtopieniach i małym wylewie rzeki skarpy odpłynęły. W parku humoru woda stała gdzie chciała. Dół na zdjęcia do pasa zalany i zniszczony. Wszędzie wokół sadzawki wody, a przecież rzeka nie wylała. Ot wody opadowe nie miały gdzie spływać. Wszędzie naniesiony muł i piach.

Z chodnika woda wpływała wprost na podwórze jednego z mieszkańców. Dziś po doświadczeniach profilowano od nowa spadek. Dziś też już wiadomo o co chodzi, bo padał deszcz. Duża zlewa. A zlew będzie jeszcze kilka.

W Echu Dnia (temat poruszony chyba na zamówienie w kontrze do rewelacji Kroniki) burmistrz opowiada, że nic się nie dzieje i wykonawca naprawi. Zgroza. Naprawi tylko na jak długo? Wolelibyśmy usłyszeć konkrety. We wrześniu przyjdzie kolejna woda, a może już w lipcu bo „sory taki mamy klimat”  Wydane 10 milionów (nieważne czy unijne czy samorządowe) ma cieszyć, a nie smucić, a  Kronika dotąd będzie wskazywała niedoróbki, aż ktoś łaskawie uszanuje nasze pieniądze i podejmie decyzje o korektach do istniejącego projektu. Ten się nie sprawdza.

Konkrety? Już je wskazujemy. Brzegi muszą być wzmocnione płytami ażurowymi. Przyczółki mostków powinny być zabetonowane przynajmniej 1 metr z jednej i drugiej strony.

Barierki na mostach powinny być umocowane tak, by zapewniały bezpieczeństwo. Tylko  4 śruby trzymają ciężką konstrukcję. Po oparciu się kilku osób naraz może to się wyłamać i wszyscy runą w dół. Ktoś zapewni że to niemożliwe?

Dlaczego wykładzina placu zabaw śmierdzi gumą (tworzywem) aż zatyka dech. Czy to coś w ogóle ma atest? Tam się będą bawić dzieci.

Alejki krzyżują się w taki sposób, że trasa marszu będzie kusić, by skracać sobie drogę po trawniku. Dlaczego nie zastosowano chodnika rozwidlającego się lub chociażby w trakcie lejka.   Taka niedogodność jest w kilku miejscach.

Dziś na placu wmurowywano osławione już płyty z dowcipami. 1100 złotych kosztowała 1 sztuka. Dlaczego w Wąchocku to, a dlaczego tamto, dlaczego sołtys?  Pomysł dobry, ale dowcipy nieco monotonne.

Najwięcej jest o jakimś koniu sołtysa, który się powiesił, wszedł na dyszel, orał w kółko. Biedne zwierzę zajęło kilka żeliwnych płyt. Podobno była jakaś społeczna komisja która wybrała serię dowcipów. Jeśli tak, to była to komisja smutasów, która miała chyba fobię na punkcie koni i psa sołtysa, który zdechł (?! – czy nie lepiej uciekł, zaginął?), a łańcuch po nim szczekał jeszcze 3 dni. Kilka z dowcipów jest całkiem ok, ale inne po prostu bezsensowne i wręcz nieśmieszne. Chociaż może dlatego, że już tyle razy słyszane.

Termin oddania inwestycji nieuchronnie zbliża się do końca (31 maja), lecz nie oznacza to że inwestor (gmina) może pozwolić na odfajkowanie. Jeszcze raz przypominamy o nierównościach na ulicy Kościelnej. Woda stoi gdzie chce. Jest sporo zapadniętych fragmentów bruku.  Dziękujemy, że będzie ładnie, ale ładnie ma być porządnie i warte wydanych pieniędzy. Naszych pieniędzy.

Kronika laurek redagować nie zamierza, chyba że każda wydana na rewitalizację złotówka będzie miała swoje odzwierciedlenie w wykonaniu. Mamy nadzieję, że po tych krytycznych słowach nadworny laurkopisarz  z urzędu nie wyciągnie tym razem armat pod nazwą ANTYPROMOCJA, antypromocja! I wstyd że takiego mamy radnego. Tak jak to miało miejsce dokładnie rok temu. Też duży deszcz napsocił w szeregach tych z klapkami na oczach. … i uszach./TSZ/

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (Komentarzy: 24)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • IMG_6599
  Skromna uroczystość 3 Maja – święto Konstytucji i święto Wąchocka
 • drewno 4
  SERWITUT. WYDAWANIE KWITÓW: Terminy dyżurów.
 • wachockiSlownik.Biograficzny
  Ludzie Wąchocka. Kazimierz pisał, pisze i napisał.

 • Informacja Zarządu Komitetu Serwitutowego
 • drzewo
  Serwitut. Wydawanie kwitów na drewno zakończone- podsumowanie.
 • nowy lg 011
  Wąchocka młodzież spotkała się z kandydatem do PE
 • CAM00098
  Deszcz i powódź zniszczyły rewitalizowany teren nad Kamienną
 • IMG_6328
  Pamiątkowy obelisk w Ratajach odsłonięty
 • drużyna
  Sportowy Wąchock. Piłka nożna i tenis tu jest

 • W niedzielę Wybory Europejskie. Lokale otwarte od 7 do 21.
 • campeones
  Porażka piłkarzy Campeones Wąchock z Lwami.

 • Wybory do Parlamentu Europejskiego. Jak głosować. Znak „X” w kratce.
 • IMG_6389
  Frekwencja zgodnie z prognozami. W Wąchocku najwyższa w powiecie.Najlepiej w Parszowie. Najmniej w Wielkiej Wsi.

 • Uwaga Serwitutanci. Wydawanie drewna opałowego! Wstępne rozliczenie.
 • IMG_6419
  Woda przez Wielką Wieś nie chce płynąć rowem
 • CAM00128
  Frezowanie rynku

 • Będzie kasa z Europy. (ogłoszenie)
 • hiena
  W Wąchocku pojawiły się hieny. Kim są te hieny?
 • CAM00082
  Mieszkaniec Wąchocka na sesji Rady Miejskiej powiedział burmistrzowi co myśli.
 • jarmark u starzecha
  Wyróżnienie i nagroda dla ZPO w Wąchocku od Nadleśnictwa Starachowice.

24 odpowiedzi na „Rewitalizacja. Zagrabili, niby poprawili, byle ładnie wyglądało i… już więcej nie padało

 1. mieszkaniec wck-a pisze:

  Głupi ludzie byli, że pana na burmistrza nie wybrali. Mądry Polak-grumbek po szkodzie.

 2. Anonim pisze:

  Ten dołek do zdjęć a właściwie jak jest w projekcie „zagłębienie do robienia zdjęć” wygląda tragicznie nawet przed przejściem wielkiej wody. Nie bardzo projektant się postarał przy dobieraniu betonowych gazonów cukierek za 32.15 zł sztuka.
  Z drugiej strony inwestor poczynił również ukłon w Pana stronę Panie Tomaszu. Wielofunkcyjne urządzenie dla dzieci wraz ze zjeżdżalnią to zestaw Tomek ;-)
  A śruby od barierek to kotwy i jak Pan pewnie się domyśla nie określono ich ilości w projekcie dlatego pewnie są tylko 4. Zastanawia mnie co będzie jak ktoś je odkręci bo nie wydaje się to trudne do wykonania.

 3. mieszkaniec pisze:

  Szanowny Panie redaktorze. Zgadzam się w 100 % ze wszystkim o czym tu jest napisane. O tym rozmawia się. Ładne kwiatki, łdne krzewy alejki, ale ale ale ale. Nie ma gospodarza. A tego który jest co wieczór widzimy z żoną na spacerze. Zapatrzony w Bożenę nie widzi nic więcej, bo nie on płaci. Żal.

 4. nadworny pisze:

  weśsie kur… odwal i zajmij się swoją taxi firmą. Jeździsz tym busem po Kolejowej i czym chcesz zaszpanować nieuku większy burmistzu. czy coś jeszcze się ci nie podoba czy nie rozumiesz że to epokowe wydażenie. Kim ty jesteś że masz prawo do pisania tych paszkwili. Ty pewnie chciałbyś by dalej był tartak i syf. Burmistrzu Samelo. Pomnik bedziesz miał wielki.

 5. widzę co widzę pisze:

  Z Bożeną to może spaceruje, ale cześciej z MArianem widywany. Co za dziwny układ i wybaczanie po latach, by lud widział to miłosierdzie

 6. incognito pisze:

  Kibel w środku placu rewelka. Kto to akceptował. Bo projektowanie to tez raczej na czyjeś zlecenie. Oj odbije się czkawką, odbije.

 7. Anonim pisze:

  Byłeś szkodnikiem i jesteś. Wstyd dla Gowina, że takich ma ludzi. Burmistrzu, jak mogłeś go zrobić szefem promocji. Zwolnij go natychmiast
  – tego żąda wąchocka grupa myślących

 8. anna pisze:

  Kolejny paszkwil by wygrać wybory. Nigdy grubego burmistrza bo zezre nam wszystko. Na niczym się nie zna.Tylko JS może zapewnić przyszłośc Wąchocka. Jarek nie przejmuj się tym. To nie ludzie to wilki.

 9. ds pisze:

  Niestety to wszystko się pokrywa z obserwcjami. Pan tomek ma zmysł wyczuwania tego co boli mieszkańców. Ataki na niego świadczą tylko jak bardzo ma rację

 10. Anonim pisze:

  trochę prawdy i ataki. Ja wiem kto dyżuruje, by pisać komentarze. Wiem kto w codziennych rozmowach używa takich słów. Lizus ohydny. Czy wam nie wydaje się że ktoś może mieć rację. Siadać i robić tak jak tu jest napisane, bo ludzie nie są głupi i też to widzą. Brawo panie Tomku. Nie daj się zahuczeć, bo ludzie wiedzą że tylko Pan może wyrazić jak wszyscy myślą.

 11. babcia pisze:

  Jakież szkoły kończyli ta tzw.Anna i tzw. nadworny żeby tak się wyrażać na łamach – kroniki – popieram Pana – Panie Tomku w całej rozciągłości bo przecież to ma służyć naszym dzieciom i wnukom a jest zrobione jak coś jednorazowego – ja jako babcia chciałabym przyjść ze swoimi wnuczkami na plac zabaw i chyba wygląda ,że będzie trzeba nosić ze sobą jakieś siedzisko

 12. Mieszkaniec pisze:

  Termin oddania to 31 maja? Czyli został tydzień, więc nie sądzę aby zdążyli. A potem będzie tłumaczenie, że wszystko było by OK, tylko przez te deszcze te opóźnienia.
  Nie ma mnie w tej chwili w Wąchocku. Możecie napisać, czy przez całą ul.Kolejową (od figury do poczty) dalej jest czy ktoś to naprawił? Rozumiem, że skoro ona powstała podczas rewitalizacji, to do 31 maja zniknie?

 13. do mieszkańca pisze:

  To akurat naprawili Mieszkańcu. Całe skrzyżowanie odnowione asfaltem.

 14. Pawel pisze:

  Tak sobie z daleka i z zaciekawieniem obserwuję losy mojej dawnej gminy i gdybym wierzył obrazowi serwowanemu przez autora tej kroniki, pomyślałbym, że Wąchock, który, nie oszukujmy się zawsze był dziurą gdzieś na uboczu, stoczył się przez ostatnich 20 w zupełną przepaść. Króluje tu rzekomo korupcja, nieudolność, marnotrawienie publicznych pieniędzy, zapaść społeczna i kulturowa. Mówiąc krótko: „brud, smród i ubóstwo.” Tymczasem już same materiały w tej kronice pokazują, ile rzeczy zrobiono, jakie inwestycje zrealizowano, ile odbyło się imprez o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim, ile prominentnych osób odwiedziło to niewielkie miasteczko, itd. Wszystkie te wydarzenia przedstawiane są jednak zawsze krytycznie, co jak najgorzej świadczy o autorze, który zapomina o zachowaniu proporcji i skali. Żal, że jest to jedyne miejsce, w którym można dowiedzieć się więcej o tym, co dzieje się na miejscu. W Wąchocku bywam dwa trzy, razy w roku. Trzeba być naprawdę ślepym, by nie zauważyć, ile przez ostatnie lata się zmieniło. Że mogłoby być szybciej, lepiej, dokładniej, piękniej? Nie od razu Wąchock zbudowano!

 15. swoiak pisze:

  Tak, dużo się zmieniło, ale byle jak a jeśli już poprawiają to tylko dlatego że autor o którym dobrze to świadczy patrzy im na ręce, byś efekty widział 3 razy w roku. Prawda jest inna cyt z twojego posta „Króluje tu rzekomo korupcja, nieudolność, marnotrawienie publicznych pieniędzy, zapaść społeczna i kulturowa”. Wpadnij na dłużej i się wypowiadaj

 16. naj pisze:

  Odpieprzcie się od grubego.To jedyny , który pisze prawdę o Wąchocku.
  Jak zostanę Burmistrzem to Tomasz będzie moim rzecznikiem.
  anna ,anonim ale jadu!Tomasz to bardzo oddany facet dla całej gminy.
  Zrobimy audyt i się okaże , kto ma rację.Ale to w Listopadzie.

 17. > pisze:

  3 odpowiedzi na „Wąchocka młodzież spotkała się z kandydatem do PE”

  mieszkaniec Wachocka pisze:
  15 maja 2014 o 01:03

  Cena była dość wygorowana pozbycie sie merytorycznego przewodniczacego budżetu aby zrobic miejsce dla Pana Szczykutowicza w komisji promocji a wszystko aby kronika wachocka zbytnio nie bruzdzila burmistrzowi w roku wyborczym tyle warty caly uklad…
  Anonim pisze:
  14 maja 2014 o 08:58

  szczekutowicz lada chwila będziesz piał peany nad burmistrzem i jego ludźmi. kupili cię:)
  podzielna parcie na szkło dziewuszysko, zrobiłaś se sweet focie ze swoim „kompanem” wicakiem?

  Powyżej komentarze z i nnego artykułuCiekawostka z tym kupieniem i brużdżeniem.

 18. myślenie nie boli pisze:

  do Swojaka ale mnie rozbawiłeś:
  ” byle jak a jeśli już poprawiają to tylko dlatego że autor o którym dobrze to świadczy patrzy im na ręce”
  Autor nikomu nie patrzy na ręce tylko załatwia swoje interesy. To, że poprawki są konieczne i ocena będzie po skończeniu prac wie każdy, że po ulewie powstały szkody widzi każdy kto tam spaceruje. To co to za zasługi jakiegoś Szczykutowicza? Na budowie jest inspektor nadzoru, pracownicy referatu budownictwa i wszystkie usterki na bieżąco wykazują. Tylko niektórzy dają się nabrać na bezinteresowność pisaniny marzyciela o burmistrzowaniu w Wąchocku.

 19. swoiak pisze:

  DObrze napisałeś. Myślenie nie boli. Więc pomyśł, że ci o których piszesz nazdzór i co tam jeszcze to mają w dupie czy będzie dobrze cy źle zrobione. Żadnej odpowiedzialności. Czy nie widzisz że kolejna powódź rozpiepsz te brzegi. Gdzie jest nadzór który pozwolił na zagrabienie brzegów grapkami? Nie wime co załatwia pan Szczykytowicz, ale na pewnio opisuje to co każdy chciałby powoiedzieć. Robicie nędze pod publiczkę i przed wyborami.

 20. elo pisze:

  Tomasz Szczykutowicz to jeden z lepszych radnych Wąchocka.Jego uwagi wobec rewitalizacji b.słuszne.Jak zostanę burmistrzem wszystko naprawię! tak jak Tomek wskazuje.A tych przydupasów władzy ?
  Marian pakuj się , Jasiu pakuj się, pajączki pakujta się.o reszcie nie wspomnę.

 21. łódź pisze:

  Jestem obecnie w Wąchocku.Pięknie wygląda mój kochany Wąchock.
  Ale wszystko co przeczytałem w kronice to prawda!Gdzie jest nadzór?
  Po co vice burmistrz ? nikt nie panuje nad wykonawstwem.Trzeba jednak zmiany w Wąchocku.Wskażcie osoby na Burmistrza!Jarek do parlamentu to jest najlepsze wyjście.Burmistrz ze wsi.

 22. prawy sierpowy pisze:

  twoje wsiowe myślenie przeminęło 15 lat temu. To se ne wrati!

 23. Zbyszek N. pisze:

  Witam Panie Tomku !
  Chciałbym powiedzieć, że ostatnio spacerowałem po terenie rewitalizowanym Wąchocka i z tego powodu chciałbym powiedzieć gdyż wszystko jest zrobione z pomysłem ale według mnie tylko częściowo. Teren rewitalizowany jest akurat wybrany w takim miejscu gdzie woda przy powodzi zalewa prawie wszystko. Chodzi mi o to, że gdy byłem w Wąchocku w czasie wielkiej powodzi woda przelewała się przez most i była na poziomie chodnika. Przepraszam ale robienie szalet w miejscu gdzie przy powodzi podlewa woda to jest tragiczny pomysł. Cóż czy gdy podleje woda w miejscu szalet, czy te wszystkie wypróżnienia będą pływać – zrobione jest to po prostu bez pomysłu. Lub plac zabaw dla dzieci Hmm ale czy tylko dla dzieci. Prawie 4 dni temu przechodziłem koło placu zabaw i co, nastolatkowie mający około 15 lat bawią się na samochodzikach oraz bezmyślnie zrywają miękką gumową podłogę. CO TO JEST !!!. Panie Tomku niech pan porozmawia z Panem Burmistrzem Jarosławem Samelą o zrobieniu monitoringu w miejscach rewitalizowanych aby nie ponosić szkód. Proszę panie Tomku właśnie w Panu nadzieja. Bardzo proszę o odpowiedź na e-mail.

  Serdecznie Pozdrawiam
  Zbigniew

 24. hek pisze:

  a Wąchock co raz piękniejszy, gratulacje i wyrazy szacunku dla burmistrza, brawo, oby tak dalej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.