IMG_6328

Pamiątkowy obelisk w Ratajach odsłonięty

W minioną niedzielę przy kościółku Św. Zofii w Ratajach odsłonięto tablicę poświęconą pamięci Anieli Grotowskiej (1902-1984), nauczycielce i animatorce życia społecznego, która zapadła w pamięci wielu mieszkańców jako osoba wybitna.

Tablica, którą wykonał zakład metalurgiczny Marcina Papaja umieszczono na pokaźnym kamieniu tworząc swoisty pomnik. Obelisk stanął obok  upamiętniającego inną mieszkankę wsi Rataje, malarkę Mariannę Wiśnios. Samorodny talent M. Wiśnios w latach 70- tych ub.w odkryła Aniela Grotowska.

Odsłonięcie tablicy zorganizowano na czas dorocznego odpustu Św. Zofii. Odbyła się Msza Św odpustowa koncelebrowana przez o. Gerarda Staszczyszyna i o. Wincentego Polka z Opactwa Cystersów z Wąchocka.

Kaplicą Św. Zofii opiekują się cystersi z Wąchocka. O. Gerard jest nieformalnym „proboszczem” w Ratajach. Kościół znajduje się w jurysdykcji opactwa wąchockiego. W nabożeństwie odpustowym wzięli udział niemal wszyscy mieszkańcy z okolicy. Byli samorządowcy, senator RP Beata Gosiewska, Koło Gospodyń Wiejskich, sołtys Krystyna Lach i wiele innych osób bez których dobrej woli ta tablica nie mogłaby powstać. Na uroczystość przyjechało rodzeństwo czyli córka i syn Anieli Grotowskiej. Z Rudy Śląskiej przyjechał Andrzej Grotowski. Z Komorowa pod Warszawą Agnieszka Iłowiecka.

Oni też odsłonili pomnik. Wiązankę w imieniu władz samorządowych złożył Robert Janus, przewodniczący Rady Miejskiej.

O Anieli Grotowskiej opowiadał z przejęciem Kazimierz Winiarczyk. Swoje wzruszenie tłumaczył tym, że osobiście dobrze znał Grotowską. Tej postaci poświęcił miejsce w dwóch publikacjach. „Rataje.Zarys dziejów” oraz w wydanym kilka dni temu ” Wąchockim słowniku biograficznym”.

Przemawiała Zofia Miernik radna z Ratajów, a Alicja Zanijat pochodząca z Wąchocka  poetka ze Starachowic stworzyła na tę okazję okolicznościowy wiersz z którego zebrani dowiedzieli się , że poetka była  uczennicą Anieli Grotowskiej.

Aniela Grotowska uczyła w szkole w Wąchocku i jej filii w Ratajach kilkadziesiąt lat. Podczas okupacji niemieckiej we własnym domu prowadziła tajne nauczanie. Po zakończeniu działań wojennych uczyła w Szkole Podstawowej w Wąchocku. Działała w Związku Nauczycielstwa Polskiego. W jej prywatnym domu była świetlica wiejska. Założyła koło gospodyń. Pochodziła z Niwki koło Sosnowca. W Ratajach mieszkała od 1938 roku po ślubie z Józefem Grotowskim.

Była szanowaną i lubianą nauczycielką. Chcąc ułatwić małym dzieciom z Ratajów dostęp do szkoły wystarała  u władz zgodę na utworzenie w jej domu filii szkoły podstawowej. Po przejściu na emeryturę w 1967 roku pochłonęła ją działalność społeczna.Organizowała kursy kroju i szycia, pasjonowała się folklorem świętokrzyskim. Sama tworzyła scenografię do przeróżnych inscenizacji. W latach 70-tych w telewizji rekordy popularności bił serial Czterej Pancerni i Pies. W roli Gustlika wystąpił Franciszek Pieczka. Aktorzy serialu byli wówczas najbardziej rozpoznawalnymi osobami w Polsce. Podobno aktor odwiedzał dom Anieli z którą był blisko spokrewniony./tsz/

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (Komentarzy: 8)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • skatepark
  Na budowie skateparku prąd poraził robotnika
 • IMG_6245
  Wystawa w opactwie poświęcona Gosiewskiemu -zdjęcia
 • CAM00018[1]
  Niebezpieczeństwo. Prąd płynie tuż nad ogrodzeniem
 • IMG_6599
  Skromna uroczystość 3 Maja – święto Konstytucji i święto Wąchocka
 • drewno 4
  SERWITUT. WYDAWANIE KWITÓW: Terminy dyżurów.
 • wachockiSlownik.Biograficzny
  Ludzie Wąchocka. Kazimierz pisał, pisze i napisał.

 • Informacja Zarządu Komitetu Serwitutowego
 • drzewo
  Serwitut. Wydawanie kwitów na drewno zakończone- podsumowanie.
 • nowy lg 011
  Wąchocka młodzież spotkała się z kandydatem do PE
 • CAM00098
  Deszcz i powódź zniszczyły rewitalizowany teren nad Kamienną
 • drużyna
  Sportowy Wąchock. Piłka nożna i tenis tu jest

 • W niedzielę Wybory Europejskie. Lokale otwarte od 7 do 21.
 • CAM00118
  Rewitalizacja. Zagrabili, niby poprawili, byle ładnie wyglądało i… już więcej nie padało
 • campeones
  Porażka piłkarzy Campeones Wąchock z Lwami.

 • Wybory do Parlamentu Europejskiego. Jak głosować. Znak „X” w kratce.
 • IMG_6389
  Frekwencja zgodnie z prognozami. W Wąchocku najwyższa w powiecie.Najlepiej w Parszowie. Najmniej w Wielkiej Wsi.

 • Uwaga Serwitutanci. Wydawanie drewna opałowego! Wstępne rozliczenie.
 • IMG_6419
  Woda przez Wielką Wieś nie chce płynąć rowem
 • CAM00128
  Frezowanie rynku

 • Będzie kasa z Europy. (ogłoszenie)

8 odpowiedzi na „Pamiątkowy obelisk w Ratajach odsłonięty

 1. Parafianin pisze:

  Nieformalny proboszcz w Ratajach? Panie Tomku, niech Pan nie pisze takich bzdur! To nie jest parafia żeby miała proboszcza, ani formalnego ani nieformalnego. To, że O.Gerard by chciał być proboszczem to wiedzą wszyscy, a że w Wąchocku nie ma szans to sam się mianował „proboszczem” w Ratajach:) On jest tylko delegowany do odprawiania tam mszy itd, dziś on, jutro ktoś inny.

  odp i dlatego jest nieformalnym przeze mnie nazwany.

 2. grumpek pisze:

  a powinno się pisać poprawnie, wikariusz a nie swoje widzimisie

 3. duszpasterz pisze:

  Szczykutowiczowi jako biskupowi wolno mianować kogo chce
  na Ratajach. W następną niedzielę może będzie zbierał tace?

 4. t/sz pisze:

  a kim ty jesteś, że tak nazywasz innych

  odp: proszę Internautów o nie podawanie moich inicjałów, które sugerowałyby, że autor wpisał powyższy post. Wracając do tematu, trzeba chcieć zrozumieć skąd nazwanie ojca Gerarda nieformalnym proboszczem. Jest oczywiste, że Rataje to nie parafia. Proboszczem tytułował o. Gerarda nawet syn pani Grotowskiej podczas wystąpienia. O. Gerard opiekuje się kaplicą, dba o nią i w publicystyce można go nazwać proboszczem.

 5. maryla pisze:

  ile w ludziach jest nienawisci I zazdrosci ,zrobia wszystko by tylko latke przyykleic drugiemu powstrzymajcie swoje komentarze…..

 6. Parafianin pisze:

  Panie Tomku, Pisze Pan „Proboszczem tytułował o. Gerarda nawet syn pani Grotowskiej podczas wystąpienia.”
  I to coś ma znaczyć? Jakby było, że proboszczem tytułował np. biskup to co innego. A tutaj mowa o „synu” a więc osobie takiej jak każdy z nas.

  O.Gerard jest wikariuszem i musi się z tym pogodzić, zarówno on jak i niewielkie grono jego zwolenników, który właśnie na każdym kroku podkreślają jego „probostwo”. To trochę tak jakby Pan nazywał się burmistrzem, a to tylko dlatego, że chciałby Pan nim być. No a przecież jest Pan radnym i ma „swoją” komisję (chyba to tak się nazywa) więc to „prawie” to samo co burmistrz. W wypadku o.Gerarda jest tak samo.

  Nie chcę aby Pan zrozumiał mnie źle. Jestem Pana zwolennikiem i chciałbym aby obecny burmistrz jak najszybciej skończył swoje „rządy”, a jego miejsce zajął Pan. Ale muszę być obiektywny, i tam gdzie i Pan popełnia błędy lub „gafy” staram się je zauważyć i pokazać. To chyba fair, co nie?

  odp.Fair jest i nie ma co się już o to spierać. Ja nie popełniłem gafy, lecz świadomie użyłem takiego sformułowania. Coś jakby w cudzysłowiu. Według mnie nie ma powodu by z jednego zdania robić problem. Nie jest proboszczem i to wszystko. Artkuł dotyczył zupełnie czegoś innego. Pan Grotowski zwrócił się kurtuazyjnie, mój stryj ksiądz również użył kiedyś takiego tytułu. Wiadomo że w Ratajach w najbliższych latach parafii nie będzie, podobnie jak w Marcinkowie. Więc nie będzie też proboszcza, ani Gerarda , ani innego. Amen.

 7. GRAZA pisze:

  PANI ANIELA GROTOWSKA BYŁA MOIM NAUCZYCIELEM W 5 KLASIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ . WIELKIEJ DOBROCI CZŁOWIEK ZAWSZE POZOSTANIE W MOJEJ PAMIECI.

 8. panteon pisze:

  ale jeżdżą po chłopaku ile wlezie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.