herb

Dziś ważne decyzje dla rewitalizacji Wąchocka – tylko 1 kwietnia.

Tradycyjnie dzień 1 kwietnia zwany Prima Aprilis upoważnia nawet poważnych ludzi do robienia sobie żartów i głoszenia niewinnych kłamstw. Kronika Wąchocka zamieściła tekst o Komisji, która wprowadziła szereg istotnych zmian w projekcie prowadzonej rewitalizacji Wąchocka. Oczywiście żadnej Komisji nie było, ale wielu Czytelników uznało, że szkoda. Poniżej nasz tekst, który okazał się primaaprilisowym żartem:

Burmistrz miasta długo upierał się przy swojej koncepcji, ale w końcu uległ i przyznał, że członkowie Komisji d/s Re-rewitalizacji mają rację. Dziś wejdą w życie rozporządzenia, które radykalnie zmienią plany. Koszt zmian to około 2 – 3 miliony. Na zakończenie prac wykonawca dostał termin do 23 listopada 2014 roku.

Środki pozyskane będą z rezerwy przeznaczonej na budowę nowego gmachu Urzędu Miasta w Wąchocku i  przyszłego Urzędu Gminy w Wielkiej Wsi. O zmiany w budżecie będzie o tyle łatwiej, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nie podjęło jeszcze ostatecznej decyzji o powrocie gminy do Wielkiej Wsi. Przypomnijmy, że gmina Wielka Wieś funkcjonowała do lat 20-tych ub. wieku. Wąchock, tak jak Starachowice w projekcie ministerialnym miałby być samodzielną gminą w obecnych granicach administracyjnych miasta.

Wspomniana kwota na doinwestowanie rewitalizacji to tylko 30 procent środków dotychczas przeznaczonych na tę budowę stulecia. Co zatem się zmieni?

Zacznijmy od ulicy Kościelnej. Zniknie obniżenie jezdni w stosunku do wysokości chodników. Powstanie jeden poziom. Tym bardziej, ze wykonawca popełnił błędy i już widoczne są zagłębienia i niedoróbki w granitowej nawierzchni. Wymieni kostkę w ramach gwarancji. Gmina zapłaci tylko za zmianę projektu.  Granice ciągów pieszych i jezdni wyznaczone zostaną ciemnym kolorem granitu, ale będą w jednym poziomie. Znikną zbędne utrudnienia spowodowane niewłaściwym ułożeniem krawężników np. w pobliżu apteki. Po prawej stronie natomiast (wzdłuż ogrodzenia państwa Rożmiejów) zdecydowano o zwężeniu chodnika. Powstanie tam dodatkowa zatoka postojowa dla autokarów wycieczkowych i szkolnych.Ułatwi to też zawracanie busom. Obecnie niebezpiecznie manewrują na placu.

Pomnik Bohaterów Piłsudczyków wyłoni się z cienia drzew i zajmie inne miejsce na placu. Zostanie przesunięty w kierunku klasztoru o 15 – 20 metrów. Stanie na podwyższeniu równolegle do ulicy w miejscu gdzie przewidziano miejsce na jedno z drzewek. Uznano, że kilkanaście metrów nie zburzy koncepcji przebudowy całego placu, a sam pomnik będzie lepiej wyeksponowany. Obecnie wygląda jak ukryty pod drzewami nagrobek.

Wspólnie z opactwem zagospodarowany zostanie zakonny plac rolny, na który będzie można wjechać przedłużeniem ul. Strażackiej po rozebraniu muru obok remizy. Opat już wcześniej wyraził gotowość wydzierżawienia placu  na 100 lat. Wyjazd odbywać się będzie za bramką na brukowaną ulicę Kościelną i dalej koło krzyża na Kolejową. Skrzyżowanie ul. Św. Rocha, Kościelnej i Kolejowej otrzyma sygnalizację świetlną. Mur od strony opactwa zostanie rozebrany. Konserwator zabytków na jednym z posiedzeń Komisji przyznał w końcu, że mur nie posiada  żadnej wartości historycznej i powstał mniej niż 100 lat temu. Dla pewności obejrzał zdjęcia i ryciny z początku XX wieku. Jedyny warunek jaki postawił to ogrodzenie. Brama musi być symbolicznie zamykana kratą podobną do tej przy hali sportowej na Starachowickiej.

Do pokonania różnicy  poziomów między polem ornym, a obecnym rewitalizowanym placem przyklasztornym posłużą schody na całej długości obecnego muru, czyli od bramki do apteki. W środkowej części tu, gdzie rośnie wiekowa lipa budowla uzyska taras 8 x 12 m, na którym w zależności od potrzeb będzie można ustawiać ołtarz polowy lub estradę. Obecne pole będzie wyrównane i przeznaczone na parking. Wzdłuż muru od apteki do remizy powstaną stałe stragany, nawet może to być kryta hala wystawiennicza. Tu będzie centrum handlu podczas jarmarków i odpustów. W pozostałym okresie miejsce może pełnić funkcję targowiska.

Do ściany remizy dobudowany będzie budynek spełniający wymogi  szaletu miejskiego. Projektanci biorąc pod uwagę, że przy damskiej toalecie są zawsze kolejki przewidzieli więcej kabin damskich, a mniej męskich. Dzięki nowemu rozwiązaniu stylowy budynek, który powstał przy ulicy Błonie zostanie wydzierżawiony pod cele gastronomiczne. Okazuje się, że drobna kosmetyka polegająca na wyburzeniu kilku ścianek działowych zamieni kryty gontem budynek na sporą salę restauracyjną.  Koszty przebudowy poniesie nowy najemca.

Pomnik sołtysa zostanie przeniesiony bliżej tego budynku i bardziej w kierunku rzeki.  Niewykluczone, ze wróci koncepcja ustawienia pomnika w środku nurtu Kamiennej. Dzięki temu prostemu zabiegowi na końcu placu będzie można wybudować amfiteatr ze stałą sceną na 500 miejsc. Komisja przyznała rację, że miasto Wąchock o aspiracjach festiwalowych takich jak zjazdy sołtysów, turnieje kabaretów i finały wyścigów rowerowych powinno posiadać miejsce gdzie będą odbywać się koncerty i dekoracje zwycięzców. O tę zmianę prosili zapaleńcy rowerzyści reprezentujący samorząd. Dla równowagi przewidziano wybudowanie na koronie amfiteatru  kilku plenerowych stołów do gry w ping-ponga.

Sporo zmian czeka także przyszłe centrum sportu i rekreacji. Powstający skate – park, ze względu na ilość wylanego tam betonu pozostanie w niezmienionej formie. Przewidziano jedynie ekrany dla tłumienia odgłosów deskorolek. Boisko ze sztuczną nawierzchnią otrzyma parametry pełnowymiarowego boiska piłkarskiego. Na wale przeciwpowodziowym usypanym równolegle do wału zalewu przewidziano widownię na 1200 miejsc. Z tego miejsca miłośnicy piłki nożnej – ale nie tylko – będą mogli obserwować zmagania sportowe lub turniejowe. Między wałami tak jak obecnie płynąć będzie potok Lipianka. Wały ochronią teren przed zalaniem.

Z tyłu budynku poczty powstanie zespół garażowo – socjalny dla OSP. Obecny budynek poczty uzyska dodatkowe piętro, gdzie znajdą się pomieszczenia dla strażaków i świetlica. Wzdłuż ogrodzeń powstanie nowa ulica serwisowa biegnąca równolegle do ul. Św. Rocha. Na odcinku gdzie prywatnie mieszka dyrektor MGOK będą również ekrany akustyczne.Przezroczyste, po to, by szef przyszłego obiektu (planuje się powołanie miejskiego ośrodka sportu i kultury) mógł w ciszy obserwować zawody deskorolkarzy . Tym sposobem zaoszczędzi się  wydatki na monitoring.

Na placu po byłym przedszkolu (bibliotece) znajdzie się parking przeniesiony zza budynku poczty, gdzie zawczasu powstał.  Tam jak wspomnieliśmy powstaną garaże nowej remizy. Obecna remiza zostanie przejęta przez MGBP i powstanie tam nowoczesna książnica z wejściem od strony ulicy Strażackiej. Natomiast od strony klasztoru w późniejszym okresie dobudowane zostanie skrzydło w którym znajdzie się przychodnia zdrowia. Za lokalizacją przemawia bliskie sąsiedztwo obecnej apteki i kościoła, gdzie zaraz po wizycie u doktora, będzie można pomodlić się o zdrowie.

Wróćmy nad zalew.  Na końcu ulicy tu gdzie powstała tymczasowa przystań wodna MGOK i parking jeszcze w tym roku będą sadzone szybko rosnące drzewa iglaste, których zadaniem będzie zasłonięcie widoku cmentarza i zakładu nagrobków.  Terenem gdzie dziś stoi garaż dla kajaków interesuje się jedna ze znanych sieci gastronomicznych, gotowa wyłożyć pieniądze na dalsze zurbanizowanie okolicy. Przystań wodna powstanie na zakolu zalewu. Zakupiony w ub. roku niebieski pomost zostanie odholowany na środek zalewu, przemalowany zostanie na zielono i będzie pływającą wyspą. Wymarzony raj dla ptactwa. Miłośnicy łabędzi już myślą o zbudowaniu im domku i postawieniu go na „wyspie”. Drewno przekaże Komitet Serwitutowy. W miejscu utraconego plastikowego pomostu powstaną tańsze rozwiązania w postaci stałego drewnianego mola opartego na betonowych podporach.

Komisja, która przekonała burmistrza do nowych rozwiązań przy rewitalizacji nie kryje zadowolenia, że udało się uzyskać kompromis. Włodarz miasta złożył niespodziewane oświadczenie w którym żałuje, że wcześniej nie korzystał z podpowiedzi i  decyzje o rewitalizacji podjął samodzielnie i praktycznie bez konsultacji. Teraz dostrzegł mankamenty inwestycji. Usprawiedliwiał się, że na papierze to nawet dobrze wyglądało.

Wydano też wspólne oświadczenie dla przedstawicieli mediów, że 1 kwietnia 2014 roku to historyczna data w najnowszej historii Wąchocka. Czytamy tam m.in o tym że już nikt nigdy w przyszłości nie będzie  prowadzić inwestycji, które nie będą otwarte dla późniejszych zmian. Oświadczenie podpisali także przyszli burmistrzowie (w tym najnowsi kandydaci na jesień 2014 roku) oraz kilkunastu nastolatków i sześcioro kilkulatków, którzy być może za 30 -40 lat będą rządzić miastem i gminą. Podpisy nieletnich uznano za pełnoprawne.     /tsz/

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (Komentarzy: 11)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • logopr
  Od 9 marca nowy rozkład jazdy pociągów

 • Serwitut przygotowany.
 • 20140308056
  Tytuły: Laur Piękna i Kobieta Przedsiębiorcza dla wąchocczanek.
 • IMG_5662
  50 lat wspólnego życia. Jubileuszowe pary dostały medale.
 • drewno 3
  Zebranie serwitutantów
 • drewno 4
  Jednogłośne absolutorium. Odbyło się zebranie Komitetu Serwitutowego.
 • Zdjęcie0319
  Niegroźny pożar w tartaku w Wąchocku
 • eustachy_kocik
  Zmarł o. dr Eustachy Gerard Kocik – opat senior
 • IMG_5772
  Wąchoccy mnisi pożegnali Opata Seniora Eustachego
 • drewno 2
  Serwitut. Ostatni termin przyjmowania wpłat -aktualizacja 3.04.br
 • Daniel Szczodry
  Komisja budżetu odwołała przewodniczącego
 • j.gowin
  aktualizacja: Jarosław Gowin będzie w Wąchocku. Jest potwierdzenie wyjazdu z Warszawy.

 • Jarosław Gowin jedzie do Wąchocka. Małe zmiany w programie
 • IMG_5967
  Jarosław Gowin zachwycony zabytkiem Wąchocka. – fotorelacja. Wąchock,Starachowice
 • 101_1551
  Komisja budżetu ma nowego przewodniczącego

 • Historia. Poszukiwani świadkowie i rodzina. Prośba Czytelniczki
 • IMG_6052
  Udany Jarmark Cysterski – kolorowo i świątecznie. Fotoreportaż
 • IMG_0588
  Agnieszka z firmy strojeikostiumy.com w programie TVR
 • IMG_6099
  Stacje Drogi Krzyżowej – galeria płaskorzeźb z krużganków Opactwa Cystersów w Wąchocku
 • IMG_6058
  Alleluja, Alleluja! Życzenia dla Czytelników wachock.info

11 odpowiedzi na „Dziś ważne decyzje dla rewitalizacji Wąchocka – tylko 1 kwietnia.

 1. kacper pisze:

  hehehehe kto ci w to uwierzy?

 2. Anonim pisze:

  Tomku jajka żeś odstawił pierwsza klasa.
  Ale może część z nich zrealizują niepełnoletni i kilkuletni sygnatariusze paktu :)

 3. real pisze:

  Gratuluję dobrego poczucia humoru w dn 01.04

 4. irek pisze:

  Choć dziś jest 01,04, to w 80% pisze pan prawdę!Takie są oczekiwania mieszkańców , ale jak zwykle nikt ich nie słucha…niestety. Do czasu.
  Pozdrawiam autora .

 5. Mieszkanka WW pisze:

  Ja się pytam gdzie jest REMIZA NA WIELKIEJ WSI! Wstyd żeby jednostka z KSRG nie miała się gdzie podziać, a burmistrz nawet na zebranie nie przychodzi żeby wytłumaczyć co i jak! WSTYD!!!

 6. zdzisław pisze:

  Przecież p.Lipiec jest prezesem OSP w Wielkiej Wsi i radnym Rady Miejskiej! To gdzie on był jak podejmowano decyzję o wyburzeniu świetlicy remizy.Droga szybkiego ruchu nie prędko zostanie wybudowana.
  Szkoda że mieszkańcy nic nie wiedzą.

 7. Tomasz Sobczak pisze:

  Pięknie, prawie jak w kawale, kiedy tylko Sołtys znalazł dolara, zaraz Pewex w Wąchocku powstał. Jakie to dobrodziejstwo mieć Sołtysa w Wąchocku :) Tyle planów na raz się spełni. My w Bytomiu od lat mówimy o wybudowaniu stadionu a tu masz, stadion, amfiteatr….. Jak autor artykułu to wszystko spamiętał? A może z pamięci pisał bo 1.04. łatwiej ;) Pozdrawiam i gratuluję dobrego humoru i życzę go wszystkim czytelnikom oraz mieszkańcom.

 8. drewniany pisze:

  brzmi jak program wyborczy. Czyżby nowy kandydat? Swoją drogą jest dokładnie tak jak widzi to większość mieszkańców. Szkoda, że to prawda tyko dziś.

 9. gość pisze:

  Tak niewiele potrzeba, by świat wokół nas był piękny i zabawny,
  ale trzeba mieć wyobraźnię, by takim go czynić. Gienek.

  Cyt.”Architekci uzbrojeni w arsenał niemal nieograniczonych możliwości technologicznych i materiałowych w rzeczywistości stają się reżyserami nowych przestrzeni egzystencjalnych. Tu właśnie tkwi szansa: architektura – zamiast pogłębiać technokratyczną samotność człowieka – może, i powinna, budować nowe wzory nie tylko mierzone wartością estetyczną, ale i etyczną, wyrażającą wszelkie aspekty kulturowe i aspiracje duchowe. Wartości duchowe, intelektualne, emocjonalne wpisane w formę i przestrzeń poprzez określone zabiegi architektoniczne stają się komunikatem płynącym od twórców ku odbiorcom, który posiada nie-ograniczoną zdolność kreowania nowych światów.

  Copyright by Jacek Krenz 1999 ”

  Jaki komunikat popłynął do społeczeństwa?

 10. gt pisze:

  Obrażany jest tutaj pan burmistrz i nawet dzień primaaprilis nie usprawiedliwia zachowania tego grafomaństwa jakie pan TSZ uskutecznia.

 11. mały pisze:

  Wiesz co? Ty powinieneś brać premię za lizanie d—-py temu burmistrzowi. A moze już to robisz, wiec siedź cicho bo masz jeszcze 8 miesięcy. Chyba że jesteś etatowy to poliżesz następnemu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.