IMG_5772

Wąchoccy mnisi pożegnali Opata Seniora Eustachego

W samo południe rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe zmarłego w miniony czwartek ojca opata Eustachego Gerarda Kocika. W pogrzebie wzięło udział 60 duchownych w tym opaci cysterscy pozostałych klasztorów w Polsce. Mszy Św. żałobnej przewodniczył biskup ordynariusz Diecezji Radomskiej Henryk Tomasik. Słowo Boże wygłosił o.opat prezes Polskiej Kongregacji Cystersów Piotr Chojnacki z Mogiły. Opat o. Eustachy spoczął w kwaterze cystersów na wąchockim cmentarzu parafialnym. Chciał być pochowany jak zwykły mnich wśród zmarłych braci zakonnych. Jego poprzednicy spoczywają w krypcie opatów pod posadzką kościoła klasztornego.

Żadne słowa nie oddadzą przebiegu tej smutnej uroczystości pożegnania opata. Kronika publikuje zdjęcia w chronologicznej kolejności wykonania. Poniżej publikujemy list od Jego przyjaciela. Wiemy, że ojciec Eustachy, był wiernym Czytelnikiem Internetowej Kroniki Wąchocka. Często przy spotkaniach w Jego celi komentował zamieszczane tu tematy. Potrafił ganić i chwalić z jednakową swobodą. Nie pozwolił nagrywać ani filmować swoich wypowiedzi. Dziś żałuję, że nie złamałem tych próśb. W głowie powstawał scenariusz filmu o życiu mnichów. Gdy opat czuł się lepiej dawał wielkie nadzieje, że taki scenariusz powstanie. Na kilka dni przed śmiercią podarował mi książkę Ingenio Et Humilitate – szkice z dziejów zakonu cystersów. Przechowam ją jak relikwię, gdyż rozmowa z Nim  zawsze była wielką ucztą poznawania tajemnic życia monastycznego – Tomasz Szczykutowicz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   Ojciec Eustachy Kocik jako ksiądz Gerard przez 18 lat pracował w parafiach w USA.  Dziś o tej samej porze uroczystości żałobnych w  dekanacie Sunny Hills odbyła się Msza Św żałobna w intencji  zmarłego ŚP Father Gerard Kocik. Jego przyjaciel z USA przesłał list, który publikujemy.

 

List księdza prałata Franciszka Szczykutowicza

Sunny Hills, USA 24 marca 2014 roku.

W parafii świętej Teresy w Sunny Hills w 1981 roku, na północno-zachodniej Florydzie ojciec Gerard rozpoczął pracę w diecezji Pensacola Tallahasee. Został zainstalowany jako proboszcz w parafii Św. Margaret w DeFuniak Springs. Tutaj rozpoczął budowę nowej plebanii, a następnie buduje nowy kościół pod wezwaniem Chrystusa Króla w miejscowości FREE PORT. Zasłynął wielką determinacją sprzeciwiając się sprzedaży gruntu znacznej wartości. Gdyby nie proboszcz Kocik, dziś w tym miejscu byłaby stacja benzynowa. Oznajmił wówczas ordynariuszowi Symonsowi stanowcze NO i… wybudował wielką świątynię. Biskup był zdumiony postawą proboszcza, obcokrajowca, który mu się sprzeciwił.

Docenił go wkrótce i powołał go do osobistej pięcioosobowej Rady Kapłańskiej. Biskup ufał Jego doświadczeniu i roztropności kapłańskiej. Wszyscy księża diecezji bardzo cenili Gerarda. Mając takiego budowniczego biskup przenosi go do parafii Sw. Anny w Mariannie, która należy do mego Dekanatu. Od tej pory dwaj rodacy z Wąchocka widują się niemal codziennie. W Mariannie dokonuje renowacji plebanii, zakupuje budynek mieszkalny w której urządza sale katechetyczne. Podczas jego pracy w Mariannie huragan OPAL przewraca wielka jodłę na salę parafialną, która swoim ciężarem przecina budynek na pół. Jeszcze huragan dmuchał , a Gerard zabrał się za odbudowę budynku.

Parafianie wprost go uwielbiali za jego poświęcenie. Niepodziewanie dla nich ojcowie cystersi z Wąchocka wybrali go na swego Ojca. Ludzie na Florydzie w USA, którzy nie znają zasad życia monastycznego, nie znają reguły zakonnej nie potrafili zrozumieć, że ukochany proboszcz musi ich opuścić.

W macierzystym klasztorze zaufali Mu i zawierzyli swoje życie wąchoccy mnisi. Ojciec opat wracał do nas wielokrotnie, gdy odwiedzał Florydę. ZAPISAŁ SIĘ OPAT GERARD ZŁOTYMI LITERAMI W DIECEZJI PENSACOLA-TALLEHASSEE.  O jego śmierci w Polsce powiadomił diecezjalny biuletyn.

Nasze drogi znów się połączyły, gdy miasto tego samego dnia uhonorowało nas obu tytułami Obywateli Wąchocka. Żal serce ściska, że nie mogę być z braćmi Zakonu, rodakami i i całą rodziną na tej ostatniej ziemskiej wędrowce, by oddać Mu należną przyjacielską cześć i szacunek za piękną braterską przyjaźń zacementowaną jeszcze w Michigan, gdzie po raz pierwszy wylądował w 1978 roku. Ostatecznie przyjechał do Franka na Florydę gdzie od 1981 roku POZOSTAJEMY W TEJ PRAWDZIWEJ PRZYJAŹNI JAK BRACIA.

Przekazuję wyrazy serdecznego współczucia i zapewnienie o żywej pamięci o Drogim mi opacie Eustachym dla jego siostry Pani Doktor Marcie. Dziś (jest u nas poranek) gdy gromadzicie się w opactwie cystersów przy jego trumnie, tu w Sunny Hills dla tych którzy go znali odprawiam Mszę Świętą Żałobną. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym.

ks. Franciszek -prałat Jego Świątobliwości


Informacja z biuletynu Internetowego diecezji Pensacola Tallahasee

 Dear Brothers,

Msgr. Francis S. just informed me that Fr. Gerard Kocik who served in our Diocese for several years during the time of Bishop Gracida has died at age 84 of Heart Failure. He served in the rural vicariate and was the founding Pastor of St. Theresa in Sunny Hills and also served St. Margaret’s in DeFuniak Springs and at St. Anne’s in Marianna. He was instrumental in building Christ the King Mission in Freeport. He served two terms as Abbot of Waathock Abbey in Waathock, Poland. The Church there is celebrating 800 years.  He has requested to be buried with the monks of the abbey in Waathock instead of with the former abbots.

Eternal rest grant unto him O Lord. And let perpetual light shine upon him!  Michael

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (Skomentuj ten artykuł!)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • Zdjęcie0295
  Serwitut. Sąd nakazał rozliczenie się.
 • Zdjęcie0305
  Suchedniów żegna Sługę Bożego.
 • logopr
  Od 9 marca nowy rozkład jazdy pociągów

 • Serwitut przygotowany.
 • 20140308056
  Tytuły: Laur Piękna i Kobieta Przedsiębiorcza dla wąchocczanek.
 • IMG_5662
  50 lat wspólnego życia. Jubileuszowe pary dostały medale.
 • drewno 3
  Zebranie serwitutantów
 • drewno 4
  Jednogłośne absolutorium. Odbyło się zebranie Komitetu Serwitutowego.
 • Zdjęcie0319
  Niegroźny pożar w tartaku w Wąchocku
 • eustachy_kocik
  Zmarł o. dr Eustachy Gerard Kocik – opat senior
 • drewno 2
  Serwitut. Ostatni termin przyjmowania wpłat -aktualizacja 3.04.br
 • herb
  Dziś ważne decyzje dla rewitalizacji Wąchocka – tylko 1 kwietnia.
 • Daniel Szczodry
  Komisja budżetu odwołała przewodniczącego
 • j.gowin
  aktualizacja: Jarosław Gowin będzie w Wąchocku. Jest potwierdzenie wyjazdu z Warszawy.

 • Jarosław Gowin jedzie do Wąchocka. Małe zmiany w programie
 • IMG_5967
  Jarosław Gowin zachwycony zabytkiem Wąchocka. – fotorelacja. Wąchock,Starachowice
 • 101_1551
  Komisja budżetu ma nowego przewodniczącego

 • Historia. Poszukiwani świadkowie i rodzina. Prośba Czytelniczki
 • IMG_6052
  Udany Jarmark Cysterski – kolorowo i świątecznie. Fotoreportaż
 • IMG_0588
  Agnieszka z firmy strojeikostiumy.com w programie TVR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.