Informacja dla serwitutantów

Z informacji uzyskanej w Nadleśnictwie Skarżysko wynika, że pozyskiwanie drewna dla zaspokojenia służebności wobec osób uprawnionych do serwitutu opóźnia się z przyczyn związanych z rozstrzyganiem przetargów.

Jak dotąd, ze względu na odwołania od wyników przetargów Nadleśnictwo nie prowadzi obecnie gospodarki leśnej polegającej na pozyskiwaniu drewna. Jak nas zapewniono w ciągu kilkunastu najbliższych dni w pierwszej kolejności Leśnictwo Węglów zajmie się przygotowaniem drewna. W dniu 13 bm został dokonany przelew bankowy na rzecz Nadleśnictwa w wysokości 1800 zł. Kwota ta pochodzi z rozliczenia wpłat w 2013 roku. Komisja Rewizyjna sprawdziła już dokumentację wpływów i wydatków z ub roku. Protokół zostanie przedstawiony na najbliższym Zebraniu Komitetu Serwitutowego.

Do dnia dzisiejszego odwołana w ub. roku skarbnik Komitetu Serwitutowego, nie rozliczyła się z nowym Zarządem ze zgromadzonych środków w poprzednich latach.  W Sądzie Rejonowym w Starachowicach toczy się sprawa karna (ogłoszenie wyroku 20 bm) w sprawie nierozliczonych pieniędzy ze składek serwitutantów oraz przetrzymywania dokumentacji.

Z racji przejęcia odpowiedzialności za finanse społeczności serwitutantów Zarząd w maju ub.r powiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa. Chodzi o kwotę ok 2000 zł i kopie potwierdzenia wpłat, faktur i innych dokumentów, które nie zostały przekazane nowemu Zarządowi.W efekcie zawiadomienia i w wyniku dostarczenia kolejnych dowodów prokuratura postawiła byłej skarbnik zarzuty z kodeksu karnego. Czekamy zatem na wyrok I Instancji.

Przed tym samym Sądem z oskarżenia prywatnego toczy się również sprawa związana z treściami artykułów na stronie wachock.info. Do maja ub. roku opisywany był temat braku rozliczenia się przez byłą skarbnik, która poczuła się tym pomówiona przez autora. Przypomnijmy, że artykuły nawiązywały do kłopotów Zarządu Komitetu Serwitutowego w kwestii rozliczenia kwestii finansowych polegających na przekazaniu wyliczonej przez poprzednią Komisję Rewizyjną kwoty pochodzącej ze składek serwitutantów. Artykuły przedstawiały aktualny stan sprawy i informowały o bieżącej sytuacji zgodnie z zasadą jawności. Teksty są nadal dostępne na wachock.info w zakładce „serwitut”. Przedstawiając stan faktyczny w tekstach nie wymienialiśmy nazwiska skarbniczki, aż do czasu zgłoszenia sprawy do organów ścigania, gdzie użyliśmy imienia i inicjału.

Informujemy, że obecny Zarząd, który jest kontynuatorem działania wspólnoty  rozpoczął operacje finansowe w imieniu serwitutantów od ujemnego salda, które powstało w wyniku braku rozliczenia operacji finansowych dokonywanych w 2012 i w 2013 roku w kasie poprzedniego Komitetu. 

O terminie Zebrania Sprawozdawczego i organizacyjnego w 2014 roku poinformujemy w zwyczajowy sposób w zgodzie ze Statutem społeczności serwitutantów m Wąchocka.

Tomasz Szczykutowicz – przewodniczący Zarządu Komitetu Serwitutowego

PS.

Gazeta Internetowa funkcjonuje zgodnie z Prawem Prasowym.  Zamieszczone teksty w pełni spełniały publiczny interes społeczności serwitutantów, którzy powierzając składki do wspólnej kasy mają prawo wiedzieć co się dzieje z ich pieniędzmi. Na stronie wachock.info  nie pojawiło się nic co mijałoby się z prawdą. Strona Internetowa jest miejscem, gdzie zgodnie z oczekiwaniami społeczności pojawią się informacje dotyczące jawnej działalności publicznej w zakresie gospodarowania finansami.  Opisywana osoba jest osobą publiczną, w takim też charakterze (pod swoim nazwiskiem) występowała przed mediami wyjaśniając chociażby w ogólnopolskiej telewizji zawiłości związane z realizacją serwitutu.  Osoba społecznego zaufania, ponadto pracownik samorządowy, była skarbnik gminy i główna księgowa dwóch samorządowych placówek podlega publicznej ocenie także z w zakresie  działalności społecznej.

Nie do wyobrażenia jest  analogiczna sytuacja przy pracy społecznej, gdzie zbierająca dobrowolne  składki szkolna Rada Rodziców, również nie posiadająca osobowości prawnej i również działająca w imieniu grupy osób mogłaby dopuścić do sytuacji nierozliczania wpływów i wypływów, oraz nie podlegałaby żadnej kontroli oraz żądania zwrotu pieniędzy.

Serwitutanci po to wybierają ze swego grona przedstawicieli (Zarząd), by grupa ta reprezentowała ich interesy. Tymczasem podczas mowy obrońcy oskarżonej można było zrozumieć, że kwestionowany jest wybór tych przedstawicieli. Kwestionowana jest ich własność wspólna jaką są składki. Dla słuchających tej mowy nieodparte było wrażenie, że w sytuacji, gdy grupa nie ma osobowości prawnej, (a z kontekstu tak wynikało), że można się z nią nie rozliczać. Po co zatem były te wszystkie KP i DW?

Reguły gospodarowania i wyborów określa statut i wola społeczności, która ten Statut uchwala. Ktoś nie doczytał zapewne w Statucie, że po to są ogłaszane dwa terminy Walnego Zebrania,  by mimo nieobecności wszystkich członków można było dokonywać prawomocnych decyzji bez względu na liczbę obecnych.  Poprzedni Komitet Serwitutowy uznał wolę większości i raczej uznał nowy Zarząd, czego dowodem było przekazanie na ręce nowego przewodniczącego historycznej księgi serwitutantów. Prowadzenie  rachunkowości powierzonej przez Statut skarbnikowi (księgowości) oznacza to samo co dbanie o trwałość tych dokumentów, a przede wszystkim o powierzone pieniądze, które należało przekazać następcom. Na wykazanie wątpliwości byłby czas na kolejnych zebraniach i taki czas zapewne będzie, by rozwiać je do końca także w kwestii finansowej.

Serwitutantom  na razie pozostaje nadzieja, że niezawisły  Sąd podzieli ich oczekiwania  i  w wyroku wyznaczy termin naprawienia krzywd.

TSZ

 

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (1 komentarz)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI, O serwitucie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • Zdjęcie0257
  Łobuz ma się dobrze. Już zniszczył przystanek
 • Zdjęcie0254
  Marcinków nadal pogrążony w ciemnościach
 • Zdjęcie0267
  Miasto od 20 lat + 415
 • langiewicz-pomnik
  W niedzielę obchody 151 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego
 • Zdjęcie0285
  Wypadek TIR-a i kombi w Wąchocku. Ranne 2 osoby. Zablokowana DK 42.
 • IMG_5436
  DK 42 odblokowana po 6 godzinach. Wyciągali TIR-a.
 • IMG656
  Nie żyje Honorowy Obywatel Wąchocka żołnierz Armii Krajowej por. Zdzisław Rachtan – „Halny”

 • „Halny” spocznie na Powązkach. Pogrzeb w piątek.
 • DSC00721
  „Halny” już w Armii Pana Boga – fotorelacja
 • marczewski
  Ruszył w drogę, dotarł do Wąchocka
 • Zdjęcie0295
  Serwitut. Sąd nakazał rozliczenie się.
 • Zdjęcie0305
  Suchedniów żegna Sługę Bożego.
 • logopr
  Od 9 marca nowy rozkład jazdy pociągów

 • Serwitut przygotowany.
 • 20140308056
  Tytuły: Laur Piękna i Kobieta Przedsiębiorcza dla wąchocczanek.
 • IMG_5662
  50 lat wspólnego życia. Jubileuszowe pary dostały medale.
 • drewno 3
  Zebranie serwitutantów
 • drewno 4
  Jednogłośne absolutorium. Odbyło się zebranie Komitetu Serwitutowego.
 • Zdjęcie0319
  Niegroźny pożar w tartaku w Wąchocku
 • eustachy_kocik
  Zmarł o. dr Eustachy Gerard Kocik – opat senior

Jedna odpowiedź na „Informacja dla serwitutantów

 1. Serwitutant pisze:

  Nie bardzo rozumiem skąd się w ogóle bierze ujemne lub dodatnie saldo w komitecie serwitutowym, jest kwota którą podaje nadlesnictwo i jest dzielona na numery serwitutowe, nie odebrane numery są sprzedawane chętnym, w ten sposób zawsze powinien być potrzebny budżet na pozyskanie drewna. Jeżeli nastąpiła sytuacja w której komitet zebrał więcej pieniędzy niż potrzeba, powinny być zwrócone proporcjonalnie osobą które dokonały wpłaty. Komitet sam w sobie nie jest żadnym organem uprawnionym do zarządzania tymi pieniędzmi, składowania na koncie czy obracania tymi pieniędzmi. Teraz mamy sytuacje taka jaka jest, za która odpowiada cały komitet, i cały komitet powinien odpowiadać za nie dokonanie zwrotu nadpłaconych środków ludziom. Tak samo wypłacanie bez żadnej podstawy zwrotu kosztów itp dla członków komitetu, skoro jasno jest określone ze jest to funkcja społeczna i jedyna gratyfikacja jaka z tego wynika to dodatkowy numer tabelowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.