Zdjęcie0209

Eternit zrywano tak sobie. Powstało wysypisko gruzu i… różnych odpadów. Reakcja Czytelnika.

Od kilkunastu dni w rejonie Wygody(wsch. Wąchock), czyli tam gdzie za 5, może 10, a może i za 15 lat powstanie węzeł łączący starą DK 42 z obwodnicą GP 42 trwa rozbiórka domów. Bogate Państwo wypłaciło już odszkodowania za działki budlowane, za zlikwidowane przedsiębiorstwa i za ziemię orną. Zapłaciło za studium projektowe i projekt tzw. obwodnicy Wąchocka. Zapłaciło za zezwolenia, za ZRID-y i inną biurokrację. Państwo poniosło koszty. Budowa nowej trasy, która zgodnie z przedwyborczymi obietnicami właśnie powinna dobiegać końca oddala się, gdyż obwodnica wypadła z ministerialnych „załączników”. Prócz  wydatków, na domiar złego dokonuje się niestety spustoszenie ekologiczne, a tych kosztów nie da się oszacować, gdyż chodzi o ludzkie zdrowie i życie.

Wyłoniona w przetargu kolejna ręka do „wyżywienia” (z niepewnej inwestycji) miała dokonać wyburzeń domów w rejonie przyszłego węzła Wygoda na wlocie GP 42 do Starachowic. I wyburzeń dokonuje, ale składowisko wszelakiego gruzu, złomu ze zbrojenia i co gorsza eternitu z dachów firma zorganizowała na terenach zalewowych rzeki Kamiennej w Wąchocku przy ulicy Partyzantów.

Już po naszej publikacji na ulicy Partyzantów pojawił się znak ograniczający wjazd pojazdów pow. 6 ton. Trochę za późno, gdyż praktycznie cały odpad rozbiórkowy znalazł się już na łące. Wywozowi odpadów i rozbiórce przyglądał się również Czytelnik wachock.info, który  napisał list do redakcji:

– To  co dziś zobaczyłem przeszło moje najgorsze wyobrażenia – pisze Czytelnik Marcin. – Osoby które zabrały się za wyburzanie tych domów chyba nie zdają sobie sprawy z tego czym były pokryte dachy i co to jest eternit , jakie niebezpieczeństwo dla środowiska i otoczenia niesie nieprzestrzeganie pewnych procedur związanych z jego demontażem i utylizacją  Na gruzowisku ilość pokruszonego połamanego i roztartego eternitu jest po prostu zastraszająca . W każdym niemalże miejscu sterczą połamane płyty. Nie mówiąc już o tym, że część eternitu znajduje się również na drodze (ulica Górna) gdzie rozcierane są przez koła samochodów .(na zdjęciu poniżej przykryty gruzem eternit)

– Pamiętam jak rok temu w Starachowicach u mojej teściowej zrywany był eternit z dachu – dodaje w liście pan Marcin –  Tam ludzie poubierani byli w kombinezony, byli w maskach , każda płyta delikatnie transportowa była na ziemię i składowana w stosach , które zabezpieczane były dokładnie filią .

Zaniepokojony Czytelnik powiadomił wojewódzkie  służby ochrony środowiska. Składowisko zajmuje około 2 tys m kw. niemal nad samą rzeką. Wiosną można spodziewać się powodzi. Ten teren zwykle znajduje się pod wodą.

Inspektorat Wojewódzki przesłał już zawiadomienie do powiatu i burmistrza Wąchocka. Publikujemy fragmenty pisma:

 

(…) Zgodnie z przekazanymi informacjami, w trakcie prac rozbiórkowych pokrycia dachowe wykonane z eternitu nie są zdejmowane zgodnie z obowiązującymi przepisami -połamane płyty wymieszane są z gruzem.

Biorąc powyższe pod uwagę, przedmiotową sprawę przekazujemy do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Starachowicach, jako organu właściwego w sprawie,
w celu podjęcia działań zgodnie z posiadanymi kompetencjami wynikającymi z ustawy Prawo budowlane (Dz. U. z 2013, poz.1409).

Jednocześnie, ponieważ odpady wymagają usunięcia, sprawę przesyłamy do Burmistrza Miasta i Gminy Wąchock jako organu właściwego do wydania decyzji na podstawie art. 26 ustawy o odpadach (Dz. U. z 2013, poz. 21).

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (Skomentuj ten artykuł!)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • osm2
  Wyjaśnienie producenta w sprawie zepsutego mleka.
 • gaz ostrz
  Protest gazowy w Wąchocku na antenie TVP
 • z12102688Q,Tlocznia-gazu
  Burmistrz w „kropce” i mówi swoje, ludzie swoje. Gazociąg zaczyna dzielić.
 • pociąg
  Nowy rozkład szynobusów od 15 grudnia.
 • IMG262
  Wąchoccy eksperci od hali sportowej!
 • Zdjęcie0051
  Obwodnica w dalekiej perspektywie,ale na Wygodzie wyburzają domy.
 • Zdjęcie0134
  Jeżdżą z gruzem, gdyż nie ma znaku. Po 35 ton kilkanaście razy dziennie
 • Zdjęcie0198
  Boże Narodzenie 2013. Jasełka w szkole i Wigilia w MGOK
 • boże narodzenie
  Bóg się rodzi… Życzenia dla Czytelników.
 • Zdjęcie0204
  Ciemna noc, cicha noc. Władze Wąchocka zafundowały w wigilię egipskie ciemności.
 • 2014
  Minął miniony i będzie kolejny
 • z12102688Q,Tlocznia-gazu
  To nie jest V zero razy P zero przez T zero! Ludzie chcą zmian w projekcie gazociągu.
 • Zdjęcie0232
  Rozebrali Wygodę – resztki sobie spalili
 • koloratka
  Policja zatrzymała i zwolniła oszustów w ornatach. Oszukiwali też w Wąchocku – aktualizacja
 • Zdjęcie0233
  „Szklanka” na jezdniach i chodnikach. Awarie zasilania.
 • Zdjęcie0243
  Połowa mieszkańców gminy bez prądu. Wieczór przy świecach. Usuwanie awarii potrwa do wtorku
 • Zdjęcie0254
  Po 24 godz. wznowiono dostawę prądu. Nieczynne było ujęcie wody w Ratajach. Wypadek koło Węglowa.
 • Zdjęcie0253
  Nadal brak zasilania w północnej części miasta. Runęło kolejne drzewo.
 • Zdjęcie0257
  Łobuz ma się dobrze. Już zniszczył przystanek
 • Zdjęcie0254
  Marcinków nadal pogrążony w ciemnościach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.