z12102688Q,Tlocznia-gazu

Burmistrz w „kropce” i mówi swoje, ludzie swoje. Gazociąg zaczyna dzielić.

Burmistrz Wąchocka Jarosław Samela stwierdził w rozmowie telefonicznej z TVP Kielce, że nie jest prawdą iż mieszkańcy nie wiedzieli o budowie gazociągu. – Były ogłoszenia w prasie i na tablicach ogłoszeń już rok temu – powiedział burmistrz reporterce Telewizji Polskiej.

W ubiegłym roku-  o czym zgodnie mówią zainteresowane osoby –  niektórzy właściciele działek, przez które przechodzi rura gazowa  zgodzili się na prace budowlane, tym bardziej, że inwestor powiedział, że zapłaci. Do Wąchocka przysłano emisariuszkę, która odwiedzając dom po domu podpisywała wstępne umowy na zajęcie działek. Tym, którzy mieli wątpliwości  mówiła, że brak zgody doprowadzi jedynie sprawę do sądu i na pieniądze trzeba będzie czekać.  Okłamywani, często starsi ludzie godzili się na takie warunki. Pamiętali, że 50 lat wcześniej nikt o nic ich nie pytał i nie płacił, a rurę wkopał. Gdy zobaczyli w telewizji jak płoną domy w Jankowie zrozumieli, że niema żadnej ceny która zastąpi im spokój.

77 mieszkańców Wąchocka (głównie z Osiedla Północ) podpisało protest przeciw budowie nowej nitki gazociągu na odcinku gdzie przechodzi obok ich domostw.  Postanowili zaprotestować prosząc w piśmie  władze miasta (burmistrza i Radę Miejską) o wsparcie ich protestu i wstrzymanie się od podejmowania decyzji administracyjnej, czyli zgody na inwestycję. Chcą, by inwestor przeprojektował przebieg gazociągu wyznaczając mu nową lokalizację. Stary gazociąg powinien być zlikwidowany.

Burmistrz  zachował się niczym rzecznik gazowników. Rozmawia z protestującymi poprzez media. Na sesji Rady Miejskiej spierał się z protestującymi o to, czy dobrze, czy nie dobrze powiadomił ich  o inwestycji. Protestujący twierdzą, że ogłoszeń nie widzieli i nie czytali. Burmistrz na dowód prawdomówności zapewnił, że ogłoszenie było w Gazecie Wyborczej, w Internecie i na tablicach ogłoszeniowych.

Użytkownicy gminnego systemu  powiadamiania przez SMS nie przypominają sobie, by sms o budowie gazu przychodził.

Daje się słyszeć, że cały ten protest to „sprężynka” tylko jednego mieszkańca. mimo  iż popiera go kilkuset innych. Na listach podpisuje się 77-dmiu. Urzędnicy i burmistrz zamiast szukać rozwiązania i wesprzeć tych ludzi uparcie upatrują w proteście drugiego dna.

„Podpisały się osoby, które nie mają tam działek, Podpisali ci którzy bronią swojego interesu”. –  To nieoficjalne opinie. Prawda jest taka, że  protest mogli podpisać nawet mieszkańcy Zakopanego, gdyby akurat chcieli, a bronienie własnego interesu to chyba nic zdrożnego.

Gdy budowano zalew w Wąchocku zmuszono w 2008 roku inwestora czyli gminę Wąchock do przebudowy gazociągu, który obecnie biegnie pod dnem zalewu. Wiele wskazuje na ,to że dno będzie ponownie przekopane. Kładziony będzie kabel światłowodu i nowa rura. Gmina Wąchock zapewne dostanie odszkodowanie za wejście inwestora na teren gminny. Do budżetu wpadnie „kilka złotych”.  Zwykły mieszkaniec niech sam się martwi, czy śpi na bombie, czy nie.

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (Komentarzy: 6)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • gaz ostrz
  W Wielkopolsce wybuchł gaz. Pod Wąchockiem też biegnie magistrala gazowa. Co nam grozi?
 • Zdjęcie0186
  Kolejowy relikt – koszmarek znika z ul. Torowej
 • Zdjęcie0003
  Wrócił wędrujący pomnik „Piłsudczyków” – nowe fakty i wizualiacja projektu z 2009 roku.
 • gaz
  Wąchock. Protest na planowaną budowę gazociągu
 • Zdjęcie0002
  O pomniku na sesji Rady Miejskiej.
 • DSC_0052
  Pożar w Parszowie oraz wypadek pijanego w BMW w Wąchocku.
 • wypadek wachock
  2,2 oraz 2,5 promila. – to informacja policji.- (więcej zdjęć)
 • DSC_0066[1]
  Kwaśna „szklanka mleka” dla dzieci w szkole – zobacz zdjęcia
 • osm2
  Wyjaśnienie producenta w sprawie zepsutego mleka.
 • gaz ostrz
  Protest gazowy w Wąchocku na antenie TVP
 • pociąg
  Nowy rozkład szynobusów od 15 grudnia.
 • IMG262
  Wąchoccy eksperci od hali sportowej!
 • Zdjęcie0051
  Obwodnica w dalekiej perspektywie,ale na Wygodzie wyburzają domy.
 • Zdjęcie0134
  Jeżdżą z gruzem, gdyż nie ma znaku. Po 35 ton kilkanaście razy dziennie
 • Zdjęcie0198
  Boże Narodzenie 2013. Jasełka w szkole i Wigilia w MGOK
 • boże narodzenie
  Bóg się rodzi… Życzenia dla Czytelników.
 • Zdjęcie0204
  Ciemna noc, cicha noc. Władze Wąchocka zafundowały w wigilię egipskie ciemności.
 • Zdjęcie0209
  Eternit zrywano tak sobie. Powstało wysypisko gruzu i… różnych odpadów. Reakcja Czytelnika.
 • 2014
  Minął miniony i będzie kolejny
 • z12102688Q,Tlocznia-gazu
  To nie jest V zero razy P zero przez T zero! Ludzie chcą zmian w projekcie gazociągu.

6 odpowiedzi na „Burmistrz w „kropce” i mówi swoje, ludzie swoje. Gazociąg zaczyna dzielić.

 1. generał Gazrurka pisze:

  żałosne i krótkowzroczne.
  czyż nie większym zagrożeniem jest stara rura od nowej?
  czyż te owe 77 osób nie podpisało się pod tym protestem tylko dlatego aby ktoś od nich się odczepił i dalej nie mendził za uchem o podpisanie protestu?
  czyż nie chodzi tu o pieniądze większe pieniądze z tytuł odszkodowań?
  czyż to wina władz, że ów ogłoszeń się nie czyta?
  a czy ta cała sprawa nie wzięła się stad że doszło tam do wybuchu?
  a jeśli tak to jakie jest prawdopodobieństwo że jak tam jełbo to i tu jebnie? znikome
  Mam nadzieję że Gazociąg jak najszybciej przystąpi do budowy nowej rurki i uwolni Nas od większego zagrożenia jakim jest stara rura.
  Basta blokowań inwestycji drogowych itp. przez żabki, kwiatki i ekoterrorystów.
  Teraz Wąchock będzie blokował gazrurkę świat na głowie stanął.

  Największym obrzydzeniem napawa mnie to, że radni przed wyborami na fotel burmistrza stają się Robin Hoodami uciśnionych, gdy przez 4 lata ochoczo pełnili rolę szeryfa Sherwood.
  Amen

 2. Z kim się zadajesz takim....... pisze:

  Jak to się stało, że stary gazociąg szerokim łukiem omija
  Starachowice ?
  Musieli pewnikiem kwiatki kochać :-)
  Trzeba by go między bloki puścić to by się więcej „mendzących ekoterorystów” odezwało – tacy żałośnie krótkowzroczni

 3. Anonim pisze:

  Najwięcej głosu zabierają ci których problem nie dotyczy. Jak sie mieszka na Koscielnej albo w rynku to co może zakłócić święty spokój?

 4. Gość pisze:

  Nie mylmy wypowiedzi. O budowie nowego gazociągu wiedzieli w większości wszyscy, problem był podnoszony również, w sprawie złego poinformowania społeczeństwa o możliwości wzięcia udziału w postępowaniu administracyjnym dotyczącym wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia.
  Ponieważ społeczeństwo miało taką możliwość, na podstawie art.33ust.1.w związku z art.75 ust. 6 oraz art.79 ust. 1 ustawy z dn. 3 października 2008 roku o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz.127 z późn. zm.) – jak podaje Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska W Kielcach.
  Decyzja została wydana a społeczeństwo nie wie na ten temat nic do dzisiaj . Zwyczajowo nie była taka informacja podana.
  Co na to organy opiniujące – Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Starachowicach, PPIS w Skarżysku -Kam. Gdzie jest raport oddziaływania na środowisko ? Na stronach UMiG Wąchock takowa informacja nie widnieje nie została też takowa informacja przedstawiona społeczeństwu podczas zapoznawana się z dokumentacją dotyczącą wydania decyzji lokalizacji inwestycji celu publicznego pod nazwą: „Przebudowa gazociągu wysokiego ciśnienia DN 400 PN 6,3 MPa, MOP 6,0 M………na terenie miasta Wąchock”.
  Czemu pracownicy UMIG Wąchock nie udostępniają takich informacji? Czy Burmistrz nie posiada takiej dokumentacji ,decyzji? Kto ciągle śledzi oficjalne strony instytucji pozamiejscowych?
  Informacja powinna być tutaj na tablicach, czy stronach naszego urzędu, po co system SMS? Dlaczego się ją „ukrywa” przed społeczeństwem. Stosując różne triki. Tyle ludzi i do nikogo z zainteresowanych nie dotarła ta informacja ?
  My też jesteśmy częścią środowiska.
  Dlaczego o sprawie nie wiedziała nic przewodnicząca Rady Dzielnicy Północ ?
  Burmistrz twierdzi, że wszyscy byli poinformowani -np. w Gazecie Wyborczej – nikt nie czyta Wyborczej ?? :-)
  We wniosku inwestora nie ma nic na temat naszego bezpieczeństwa, wszyscy uznali, że inwestycja jest bezpieczna. A grupa oszołomów wyobraziła sobie katastrofę w Jankowie Przygodzkim czy w Dormowie (we wrześniu) i inne.
  http://tvwielkopolska.pl/index.php/poznan-aktualosci/midzychod/10218-dormowo-huk-w-nocy

  http://naszaziemia.org/wybuch-gazociagu

  http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=CYlhC4upIIM

  Kiedyś dawno temu Wąchock też był świadkiem wybuchu i pożaru obecnego gazociągu. O ile pamiętam to lata 70 lub 80, na terenie obecnego zalewu.
  Burmistrzu zacznij wreszcie słuchać ludu który cię wybierał!
  Czy władza zawsze musi krzywdzić i robić na przekór ludziom ?

 5. Anonim pisze:

  Panie Stodulski, bo chyba pan napisał tego posta? Otóż niech pan wie że z panem kroniką nic pan nie wskóra. na pana plecach żaden z was nie będzie burmistrzem.

 6. POgromca głupoty pisze:

  Panie Gość a może jak wskazał przedmówca proszę szanowny Panie wziąć grabki sobie do łapki i iść do piaskownicy się bawić.
  Dziwi mnie że jeszcze Panu nie przeszkadza woda,szambo,linie energetyczne płynąca/wiszące i idące po posesjach wielu mieszkańców.
  Litości zrób i Pan z tego tytułu szopkę :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.