DSC_0066[1]

Kwaśna „szklanka mleka” dla dzieci w szkole – zobacz zdjęcia

 Szkoły z gminy Wąchock uczestniczą w programie Agencji Rynku Rolnego. „Szklanka mleka” finansowana jest ze środków unijnych, dopłat krajowych oraz Funduszu Promocji Mleka. Równolegle  realizowany jest program „Owoce w szkole”. W programie uczestniczy 464 szkół województwa świętokrzyskiego. W Wąchocku korzysta z programu 66 dzieci w klasach I-III. Celem programu jest kształtowanie wśród dzieci dobrych nawyków żywieniowych.

W poniedziałek do dzieci w szkole podstawowej w Wąchocku i w Wielkiej Wsi trafiło zepsute (nawet nie zsiadłe) mleko. Kilkoro napiło się przez załączoną do kartonika rurkę. Mateusz z II klasy wypił więcej  i wypluł – opowiadała 7 letnia Marta.  Na szczęście nie dotarły informacje o ewentualnych zatruciach. Dzieci opowiedziały o mleku wychowawcom następnego dnia.

We wtorek od rana dyrektor szkoły Dorota Janas oraz intendentka kuchni były w kontakcie z dostawcą panem Wieczorkiem – tyle o dostawcy wiadomo – i reklamowały zepsuty towar.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że już wcześniej w szkołach w Starachowicach były podobne przypadki. Przekonano m.in dostawcę by zmienił producenta owoców. W to miejsce pojawiła się surowa marchewka w foliowych woreczkach. Marchew jest jedynie obmyta, nieobrana, a w smaku przypomina marchew pastewną. Dzieci najczęściej wyrzucają zawartość do kosza.

Więcej na temat dostawcy powiedziała nam Agnieszka Duda z oddziału ARR w Kielcach. -Jeśli zarzuty się potwierdzą, dostawcę żywności czeka poważna rozmowa w Agencji. Szkoły powinny każdorazowo powiadamiać nas o nieprawidłowościach – dodała.

Realizacja programu polega na dostawie do szkół mleka w kartonikach 200 ml lub 250 ml oraz owoców i warzyw. Nie udało się nam ustalić w jakiej cenie jest mleko, natomiast za woreczek krojonej surowej marchewki dostawca otrzymuje z ARR  1,03 zł. Rozliczenie odbywa się na podstawie protokołu dostaw do szkoły.

W ARR w Warszawie poinformowano, że komisja zatwierdza dostawców, którzy spełniają warunki, by dostarczać do szkół żywność. Muszą wykazać się doświadczeniem i przygotowaniem logistycznym. Dostawcy swobodnie decydują o tym u kogo kupują produkty. Warunkiem jest wysoka jakość. Do gminy Wąchock  trafia mleko z OSM w Garwolinie (mleczarnia w Woli Rębkowskiej) oraz marchewka z zakładu w Górach Wysokich koło Dwikóz. Kwestionowana partia mleka ma symbol 320 MC 1226 80735 oraz datę 22.12.13 09.36 WR. W mleczarni w Garwolinie twierdzą, że mógł być przerwany łańcuch chłodniczy ponieważ nasze mleko jest świeże w klasie L – poinformowała kierowniczka produkcji. Na podstawie numeru partii  OSM w Garwolinie odpowie gdzie powstał błąd. Wiele wskazuje na niewłaściwy sposób przechowywania. Przypomnijmy, że mleko wczoraj trafiło do dzieci wprost od dostawcy./tsz/


Z ostatniej chwili:
We wtorek (3 bm) zepsute mleko otrzymali uczniowie z Wielkiej Wsi. Jeśli prawdziwe okażą się przypuszczenia producenta, że złamano łańcuch chłodniczy może się okazać, że do narażenia małych uczniów na zatrucie pokarmowe doszło w wyniku zaniedbań po drodze z mleczarni do szkoły.

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (Komentarzy: 7)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • Zdjęcie0136
  Cymbał, debil, wandal – to i tak mało, by „go” określić
 • Zdjęcie0155
  Rewitalizacja! Tymczasowe oznakowanie ul. Kościelnej potrzebne! Tworzą się złe nawyki.
 • IMG_5109
  Uczestnicy nabożeństw chcą, by suma odprawiana była o godzinie 12.
 • gaz ostrz
  W Wielkopolsce wybuchł gaz. Pod Wąchockiem też biegnie magistrala gazowa. Co nam grozi?
 • Zdjęcie0186
  Kolejowy relikt – koszmarek znika z ul. Torowej
 • Zdjęcie0003
  Wrócił wędrujący pomnik „Piłsudczyków” – nowe fakty i wizualiacja projektu z 2009 roku.
 • gaz
  Wąchock. Protest na planowaną budowę gazociągu
 • Zdjęcie0002
  O pomniku na sesji Rady Miejskiej.
 • DSC_0052
  Pożar w Parszowie oraz wypadek pijanego w BMW w Wąchocku.
 • wypadek wachock
  2,2 oraz 2,5 promila. – to informacja policji.- (więcej zdjęć)
 • osm2
  Wyjaśnienie producenta w sprawie zepsutego mleka.
 • gaz ostrz
  Protest gazowy w Wąchocku na antenie TVP
 • z12102688Q,Tlocznia-gazu
  Burmistrz w „kropce” i mówi swoje, ludzie swoje. Gazociąg zaczyna dzielić.
 • pociąg
  Nowy rozkład szynobusów od 15 grudnia.
 • IMG262
  Wąchoccy eksperci od hali sportowej!
 • Zdjęcie0051
  Obwodnica w dalekiej perspektywie,ale na Wygodzie wyburzają domy.
 • Zdjęcie0134
  Jeżdżą z gruzem, gdyż nie ma znaku. Po 35 ton kilkanaście razy dziennie
 • Zdjęcie0198
  Boże Narodzenie 2013. Jasełka w szkole i Wigilia w MGOK
 • boże narodzenie
  Bóg się rodzi… Życzenia dla Czytelników.
 • Zdjęcie0204
  Ciemna noc, cicha noc. Władze Wąchocka zafundowały w wigilię egipskie ciemności.

7 odpowiedzi na „Kwaśna „szklanka mleka” dla dzieci w szkole – zobacz zdjęcia

 1. aferacz pisze:

  I co się stało, że taka afera. Otruł się kto? Z tego co wiem to nikt

 2. z Parszowa pisze:

  Jakby się potruły to byś pisał coś czy szukał winnych?

 3. matka pisze:

  Tak Tak tolerujmy każdą bylejakość i patrzmy się z tępą obojętnością na wszystko. Dzięki Bogu nikt się nie zatruł, ale czy na reakcję trzeba czekać do krańcowych sytuacji ,aż któreś z dzieci wyląduje w szpitalu? No i co wtedy: padnie oczywiście pytanie: Gdzie do tej pory byli RODZICE???

 4. czytelniczka pisze:

  W Wąchocku w szkole jest taki „bałagan” pod wieloma względami,oby jutro P.Dyrektor na dzieciach sie nie wyzywała,teraz dzieciaki muszą na miejscu w placówce szkol.wypijac mleko,dziwne rządy wprowadza pani Dyrektor….ciekawe skąd produkty na stołowkę pochodzą/.kto je dostarcza?hahahaha

 5. mama pisze:

  Może się nikt nie otruł ale czy reagować musimy tylko w przypadku kiedy ktoś ucierpi? Osobiście rozmawiałam z kimś o nazwisku Wieczorek (ale ponoć to nie ten pan Wieczorek-dostawca)., dzwoniłam do P . z Agencji Rozwoju Rolnictwa w Kielcach gdyż pięknie napisać o projekcie każdy potrafi ale pytanie na ile projekt zostaje zrealizowany i na ile dzieci spożywają owe zdrowe produkty. Mleko nie po raz pierwszy trafia zepsute do szkół, a marchewka?….. Po co wydawać w ogóle pieniądze na takie świństwa które nawet wyglądem straszą. Te plastry nie nadają się nawet na sok…. Ale projekt nadal się realizuje .. szkoda że w koszu ….

 6. Anonim pisze:

  Córka pana Kroniki w telewizji powiedziała że mleko było fuj i taka afera. Powtarzam że nikomu się nic nie stało, dziecko jak wszyscy widzieli było w telewizji zdrowe. Znajdź se człowieku inne zajęcie a tę kronikę wyłącz bo czytać się nie chce tych domorosłych wypocin na poziomie dna.

 7. Anonim pisze:

  To mleko to katastrofa paskudne czesto nie nadajace sie do spozycia o xhemicznym posmaku nawet koty u mnie tego pic nie chca a wy dzieciom taki syf dajecie juz lepiej nie dawajcie nic niz dzieci maja sie potruc. to samo warzywa czy owoce gl. Jablka brazowe w srodku cale papryka obslizgla a marchew no coz tez paskudna w smaku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.