gaz

Wąchock. Protest na planowaną budowę gazociągu

Niemal 80 osób podpisało się pod protestem dotyczącym planowanej budowy nowej nitki gazociągu. Inwestycja jest w fazie uzyskiwania zezwoleń administracyjnych. Gazociąg wysokiego ciśnienia ma przebiegać wzdłuż istniejącej magistrali.

Niepokój mieszkańców i właścicieli działek przez które przebiega gazociąg zatrwożyły ostatnie doniesienia medialne o awariach kilkudziesięcioletnich rur z gazem. Wybuch na skutek nieszczelności  rury zabrał w Wielkopolsce życie 3 osobom i pozbawił dobytku kilkudziesięciu innych.

W ubiegłym tygodniu w pobliżu Kozienic gazociąg został wykopany podczas prac polowych zwykłym pługiem. W Klimontowie doszło do awarii sieci.

Magistrala gazowa biegnie od Lubieni do Parszowa. Przecina Wąchock północną częścią obok zabudowy jednorodzinnej. Pod linią kolejową i Zalewem Wąchockim a następnie pod tartakiem biegnie w kierunku Wielkiej Wsi i stamtąd pod polami do Parszowa. (na zdjęciu żółta linia)

W ubiegłym roku w gminie pojawiła się przedstawicielka inwestora z umowami na zgodę zajęcia działek pod inwestycję. Zaproponowano jednorazową opłatę przesyłową i odszkodowanie. Część właścicieli nie zgodziła się na te warunki. Czekają na negocjacje z inwestorem. Gorzej przedstawia się sytuacja w północnej części Wąchocka. Gazociąg biegnie praktycznie przez podwórka. Podczas budowy inwestor zajmie kilkanaście metrów obok istniejącego gazociągu. Inwestor nazywa wprawdzie  budowę przebudową istniejącej magistrali, ale to czy jest to przebudowa wzbudza  wiele wątpliwości tym bardziej, że przy okazji powstanie kabel światłowodowy ułożony wzdłuż magistrali.

77 mieszkańców wystosowało do burmistrza Wąchocka i Rady Miejskiej list protestacyjny. Czekają na odpowiedź. Niezależnie od zbiorowego protestu wpłynęło pismo od jednej z rodzin. Gazociąg przecina ich działkę na długości 300 metrów. Wszyscy autorzy protestu sugerują, że należy przenieść  inwestycję poza obszary zamieszkania przy okazji modernizacji magistrali. Starą rurę należy zlikwidować. Prowadzenie prac budowlanych i użycie sprzętu w jej sąsiedztwie wzbudza niepokój. Jutro (piątek 29 bm) na Sesji Rady Miejskiej w Wąchocku prawdopodobnie będzie poruszany temat gazociągu. /tsz/

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (Komentarzy: 8)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • logo_Radio
  120 minut transmisji z Wąchocka w Radiu Maryja
 • zdjęcia z canona do kwietnia 2011 2948
  Podziękowanie dla młodzieży za występ zaduszkowy
 • Zdjęcie0129
  Wąchock w 95 rocznicę Odzyskania Niepodległości
 • Zdjęcie0116
  Listopadowe niedobitki. Ciepła jesień zmieniła dane w atlasie grzybów.
 • Zdjęcie0136
  Cymbał, debil, wandal – to i tak mało, by „go” określić
 • Zdjęcie0155
  Rewitalizacja! Tymczasowe oznakowanie ul. Kościelnej potrzebne! Tworzą się złe nawyki.
 • IMG_5109
  Uczestnicy nabożeństw chcą, by suma odprawiana była o godzinie 12.
 • gaz ostrz
  W Wielkopolsce wybuchł gaz. Pod Wąchockiem też biegnie magistrala gazowa. Co nam grozi?
 • Zdjęcie0186
  Kolejowy relikt – koszmarek znika z ul. Torowej
 • Zdjęcie0003
  Wrócił wędrujący pomnik „Piłsudczyków” – nowe fakty i wizualiacja projektu z 2009 roku.
 • Zdjęcie0002
  O pomniku na sesji Rady Miejskiej.
 • DSC_0052
  Pożar w Parszowie oraz wypadek pijanego w BMW w Wąchocku.
 • wypadek wachock
  2,2 oraz 2,5 promila. – to informacja policji.- (więcej zdjęć)
 • DSC_0066[1]
  Kwaśna „szklanka mleka” dla dzieci w szkole – zobacz zdjęcia
 • osm2
  Wyjaśnienie producenta w sprawie zepsutego mleka.
 • gaz ostrz
  Protest gazowy w Wąchocku na antenie TVP
 • z12102688Q,Tlocznia-gazu
  Burmistrz w „kropce” i mówi swoje, ludzie swoje. Gazociąg zaczyna dzielić.
 • pociąg
  Nowy rozkład szynobusów od 15 grudnia.
 • IMG262
  Wąchoccy eksperci od hali sportowej!
 • Zdjęcie0051
  Obwodnica w dalekiej perspektywie,ale na Wygodzie wyburzają domy.

8 odpowiedzi na „Wąchock. Protest na planowaną budowę gazociągu

 1. Nie-młody mieszkaniec. pisze:

  Nowy gazociąg będzie nowoczesny dzięki czemu ograniczone bedzie ryzyko awarii czy potencjalnego wybuchu. Raczej martwił bym sie stanem starego gazociągu. Nowa nitka gazociągu to najleprze co może nas spotkać w takim wypadku. Tomuś nie szukaj sensacji tam gdzie jej nie ma.

 2. Kamil pisze:

  „Inwestor nazywa wprawdzie budowę przebudową istniejącej magistrali, ale wzbudza to wiele wątpliwości tym bardziej, że przy okazji powstanie kabel światłowodowy ułożony wzdłuż magistrali.”

  A jakie wątpliwości może wzbudzić taki światłowód?

 3. młody wizjoner pisze:

  Pan Tomuś dobrze pisze, bo kopać będą tuż przy starym gazie. Pewnie niemłody mieszkańcu mieszkasz sobie z dala od zardzewiałych kładzionych 50 lat temu rur. Ja mam niepewność i bomba mi niepotrzebna. Ta nowoczesna za 50 lat też okaże się stara. Niech wybudują poza moim domem. Wystarczy?

 4. Gość pisze:

  Nie-młody mieszkaniec. pisze:
  28 listopada 2013 o 16:57

  Nowy gazociąg będzie nowoczesny dzięki czemu ograniczone bedzie ryzyko awarii czy potencjalnego wybuchu. Raczej martwił bym sie stanem starego gazociągu. Nowa nitka gazociągu to najleprze co może nas spotkać w takim wypadku. Tomuś nie szukaj sensacji tam gdzie jej nie ma.

  Czy masz taką sensację pod swoim oknem cwaniaku?

 5. karamba pisze:

  Ludzie się zgodzili na zajęcie działek, a teraz buuuuu i co już nie ważne umowy?

 6. z innej beczki pisze:

  widze ze autor kroniki boi sie odniesc do informacji ktora mu wyslalem w prywatnej wiadomosci, ciekawe dlaczego…
  mam na mysli wjazd jaki zrobil sobie pan burmistrz od strony gimnazjum

  odp. Oto Pana korespondencja: Witam Panie Tomaszu.
  Mam pytanie odnosnie usytuowania tablicy i pomnika poleglych bohaterow wojny 1918-1920.
  Jestem ciekawy, kto zadecydowal o takim a nie innym umieszczeniu tego pomnika w tym miejscu, druga kwestia to tablica, umieszczona plasko na ziemi, bez zadnego podestu ani czegos w tym stylu. Czy o to chodzi zeby byla nie widoczna a narazona na niszczenie przez zwierzeta i ludzi.

  Druga kwestia to wjazd jaki zrobil sobie Pan burmistrz z terenu gimnazjum na swoja posesje, czy jest to zgodne z prawem aby burmistrz uzywal terenu gimnazjum dla wlasnych korzysci?

  Z powazaniem mieszkaniec i czytelnik
  Pozdrawiam.
  Proszę Pana, niczego się nie boję, lecz jak mam Panu odpowiedzieć skoro podał Pan fałszywy adres e-mail. Dostałem zwrotkę error Napisał Pan że burmistrz korzysta z wjazdu przez gimnazjum na swoje podwórko? A którędy ma jeździć? Na moje pytanie w tej sprawie, burmistrz powiedział, że ma zgodę dyrektora szkoły na korzystanie z wjazdu. Osobiście nie widzę w tym niczego zdrożnego, że wjazd na posesję prowadzi od tej strony. Ja mogę krytykować burmistrza za wiele posunięć które się nie podobają, ale nie to że wreszcie może zaparkować swój samochód pod oknem. Jeśli chodzi o pomnik chyba szczegółowo opisałem sprawę. Według mnie zgodę na to wyrazili mieszkańcy którzy mogli zapoznać się planami rewitalizacji w 2010 roku podczas kampanii wyborczej burmistrza. Co według Pana mam jeszcze zrobić? Pytam gdyż zarzuca mi Pan tchórzostwo

 7. Anonim pisze:

  Pani błach niech ruszy d…..i zorganizuje spotkanie mieszkańców z inwestorem.
  Ciągle umywa rączki, drugi półTusk.
  Rozwiązać ten zarząd osiedla z przewodniczącą na czele

 8. wachock.info pisze:

  Tomuś nie szuka sensacji lecz poinformował o proteście 77 osób, którzy nie chcą tego nowoczesnego gazociągu przy zabudowaniach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.