Zdjęcie0003

Wrócił wędrujący pomnik „Piłsudczyków” – nowe fakty i wizualiacja projektu z 2009 roku.

Na skwerze w pobliżu MGOK w Wąchocku ustawiono pomnik poświęcony bohaterom z gminy Wąchock, którzy polegli za Ojczyznę w latach 1918-1920. To jego czwarta lokalizacja  od 1930 roku. Pomnik z czerwonego piaskowca do 1964 roku  znajdował się w pobliżu dawnego budynku szkoły,. To mniej więcej tu gdzie dziś znajduje się wjazd do Gimnazjum od strony ulicy Kościelnej. W obawie o zniszczenie przez  komunistów wąchocczanie schowali go w murach klasztornych. Pomnik odnaleziono i w 1972 roku ustawiono w ogrodach klasztornych. Obecnie w tym miejscu znajduje się pomnik Św. opata Bernarda, patrona Cystersów. W wolnej Polsce (w listopadzie 1990 roku) pomnik zawędrował na specjalnie przygotowany cokół w pobliżu Szkoły Podstawowej. Otrzymał napis 1918 – 1920 i dwa godła z brązu.

Po 23 latach ustąpił miejsca naczelnikowi Powstania Styczniowego Langiewiczowi. W planach rewitalizacji  centrum Wąchocka wyznaczono mu nowe miejsce przy deptaku. Stanął ukośnie w stosunku do osi ulicy Kościelnej. Będzie podświetlony. Tablica z datami umieszczona została poziomo w chodniku z granitu. Sam pomnik został odczyszczony i ustawiony na cokole z czerwonego piaskowca.

Lokalizacja pomnika wzbudzała i wzbudza kontrowersje. Z bliska prezentuje się dobrze, lecz znalazł się on  między drzewami, a za „plecami” brakuje mu tła. Dlatego też ginie wśród monumentalnej roślinności. Z pewnością nocą wydobędzie go iluminacja świetlna. Na pomniku zostanie zamontowany także jeden z mosiężnych orłów. Środowiska kombatanckie były przeciwne umieszczeniu napisu 1918 -1920 w poziomie. Pojawiła się notatka nt. temat w Echu Dnia.

Pomysł z napisem  nie jest może zły, ale w tej sytuacji obelisk powinien być raczej odgrodzony niskimi słupkami z piaskowca połączonymi w prostokąt grubym łańcuchem i wraz z drzewami i trawnikiem wokół nich stanowiłby całość.

Dotarliśmy do pierwotnych planów usytuowania pomnika (pomnik –biały punkt – widoczny jest na wizualizacji w innym miejscu niż ostatecznie został posadowiony). Po zmianie projektu w tym miejscu  gdzie planowano miejsce dla pomnika powstała zatoka do parkowania, a pomnik został cofnięty między drzewa. /tsz/

PS. Dziękuję p. Kazimierzowi Winiarczykowi za pomoc w uściśleniu dat związanych z wędrówką pomnika. K. Winiarczyk szczegółowo opisał historię wędrującego pomnika w jednym  numerów biuletynu Dookoła Wąchocka.

Komentarz: Po raz kolejny okazało się, że plan rewitalizacji który powstawał w zaciszu gabinetu, bez konsultacji z osobami które mają „wrażliwość” przynosi teraz kontrowersje które mogą zepsuć ogólne zadowolenie z odnowionych miejsc.

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (Komentarzy: 6)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • znicz
  Zaduszki muzyczne i modlitewne. W sobotę o 17. w dwóch miejscach
 • logo_Radio
  120 minut transmisji z Wąchocka w Radiu Maryja
 • zdjęcia z canona do kwietnia 2011 2948
  Podziękowanie dla młodzieży za występ zaduszkowy
 • Zdjęcie0129
  Wąchock w 95 rocznicę Odzyskania Niepodległości
 • Zdjęcie0116
  Listopadowe niedobitki. Ciepła jesień zmieniła dane w atlasie grzybów.
 • Zdjęcie0136
  Cymbał, debil, wandal – to i tak mało, by „go” określić
 • Zdjęcie0155
  Rewitalizacja! Tymczasowe oznakowanie ul. Kościelnej potrzebne! Tworzą się złe nawyki.
 • IMG_5109
  Uczestnicy nabożeństw chcą, by suma odprawiana była o godzinie 12.
 • gaz ostrz
  W Wielkopolsce wybuchł gaz. Pod Wąchockiem też biegnie magistrala gazowa. Co nam grozi?
 • Zdjęcie0186
  Kolejowy relikt – koszmarek znika z ul. Torowej
 • gaz
  Wąchock. Protest na planowaną budowę gazociągu
 • Zdjęcie0002
  O pomniku na sesji Rady Miejskiej.
 • DSC_0052
  Pożar w Parszowie oraz wypadek pijanego w BMW w Wąchocku.
 • wypadek wachock
  2,2 oraz 2,5 promila. – to informacja policji.- (więcej zdjęć)
 • DSC_0066[1]
  Kwaśna „szklanka mleka” dla dzieci w szkole – zobacz zdjęcia
 • osm2
  Wyjaśnienie producenta w sprawie zepsutego mleka.
 • gaz ostrz
  Protest gazowy w Wąchocku na antenie TVP
 • z12102688Q,Tlocznia-gazu
  Burmistrz w „kropce” i mówi swoje, ludzie swoje. Gazociąg zaczyna dzielić.
 • pociąg
  Nowy rozkład szynobusów od 15 grudnia.
 • IMG262
  Wąchoccy eksperci od hali sportowej!

6 odpowiedzi na „Wrócił wędrujący pomnik „Piłsudczyków” – nowe fakty i wizualiacja projektu z 2009 roku.

 1. goral pisze:

  Znowu bee. Ja uważam że wszystkie patriotyczne POmniki POwinny być POchowane PO krzakach.

 2. korwin pisze:

  goral ty lewacki pajacu, zamilcz

 3. patriota pisze:

  beznadiejne miejsce.Rodzino obudż się.Rysiorek Rogala AK , gdzie jesteś.!!
  Langiewicz ważniejszy od piłsudczyków ? To tło MGOK za pomnikiem to farsa. Jak zostanę burmistrzem , to pomnik będzie extra. to już w 2014r.

 4. młody wizjoner pisze:

  PATRIOTA, ty już chyba miałeś swoje 5 minut w 2010 roku. Na szczęście lud cię ocenił. Mielibyśmy same pomniki. Bardzo dobrze że pan Samela chowa te maszkary. Dziwię się że pozwolił zepsuć plac przed szkołą. Jest jeden radny który chciałby jeszcze popiersia honorowym miszkańcom dać na deptak. Wystarczy już tej historii, gdzie się nie obrócisz to pomnik albo figurka.

 5. taki nikt pisze:

  Jakże bardzo przykre, jakie mamy podejście do sprawy patriotyzmu przez osoby, które się tutaj wypowiadają. Zupełnie nie umieją się wczuć w te straszne czasy, gdy nie było wolności, ludzie walczyli życie poświęcając, ginąc w młodym wieku, a teraz mają za to zapłatę. Bardzo przykre.
  Wracając do samego pomnika – ta tablica wmontowana w chodnik to chyba zbyt nowoczesne…To raczej nie jest pasaż w Międzyzdrojach…
  Bardzo mnie ciekawi (nie tylko mnie), gdzie są orły, które były wcześniej wmontowane w mur i stanowiły całość z pomnikiem.

 6. Jedna z wielu pisze:

  Wielu mieszkańcom nie podoba się płaskie wmurowanie tablicy ,,1918 – 1920”pod pomnikiem piłsudczyków. Mnie również. W śniegu tym bardziej nie będzie jej widać. Po prostu – pomnik ,,widmo”. Zagłuszony przez pychę głos rozsądku. Pamiętacie bajkę o zającu i wilku? – ” ja wam jeszcze pokażę”! i pokazali… Zadecydowali i basta!
  A gdzie są orły??? Odfrunęły?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.