IMG_5109

Uczestnicy nabożeństw chcą, by suma odprawiana była o godzinie 12.

Niektórzy wierni, którzy uczestniczą w niedzielnych nabożeństwach chcieliby aby niedzielna Msza Św zamiast o 11.45 rozpoczynała się tak jak 20-30 lat temu punktualnie o godzinie 12. Zmiana godziny rozpoczęcia nabożeństwa na 11.45 odbyła się niegdyś na wniosek parafian Wielkiej Wsi, którzy po zakończeniu mszy o 13 nie mogli zdążyć na kursującą wówczas ze Starachowic do Parszowa „12-tkę”, która z Wąchocka wyruszała w górę o 12.57. Rozpoczęcie nabożeństwa przyspieszono o 15 minut, ale obecnie rozkład jazdy  nie ma już żadnego znaczenia.Mało kto przyjeżdża do kościoła miejskim autobusem, a jeśli przyjeżdża – to raczej własnym „wozem”. Powoduje to  perturbacje komunikacyjne na ulicy Kościelnej, gdy jedni wracają a inni udają się do kościoła.

Msza Św z godziny 10.30 kończy się punktualnie o 11.30 o co szczególnie dba odprawiający mszę o. Gerard. Nawet gdy kazanie jest krótsze, kapłan i tak odmówi dodatkową modlitwę. Wszyscy wychodzą z kościoła, gdy minie już 11.30.

Zanim ludzie wsiądą do zaparkowanych samochodów i busów mija kolejne kilka minut. Zaczyna się opuszczanie placu, a tymczasem ulicą Kościelną podąża kawalkada samochodów, których pasażerowie zamierzają uczestniczyć we mszy o 11.45.

 

 

Na Mszy  Św o godzinie 10.30 często celebruje się różne  uroczystości. Wówczas wyjście wiernych z kościoła opóźnia się nawet do 11.50. Wtedy jest najgorzej. Ludzie, którzy przybyli na 11.45 czekają na nabożeństwo  przed kościołem, wewnątrz już trwa ich Msza, a przy drzwiach robi się zamieszanie i tłok.

 

Jest też coś co przeszkadza w modlitewnym skupieniu. Punktualnie o 12, gdy przy ołtarzu odprawiana jest Msza Św z godziny 11.45 rozlega się najpierw 12 uderzeń zegara. Potem grają na Anioł Pański  i na koniec biją dzwony tak jak każdego południa.Parafianie chcieliby, by suma rozpoczynała się, gdy wybrzmią dzwony.

Może warto wrócić do tradycji. W latach 70 i 80-tych suma zawsze była koncelebrowana pod przewodnictwem ojca opata. Każde niedzielne nabożeństwo o 12-tej było niezwykle uroczyste. Uczestniczyli w niej parafianie seniorzy i na mszę w Opactwie Cystersów przyjeżdżało wiele osób z sąsiednich miast./tsz/

 

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (Komentarzy: 22)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • silnik i sesja 007
  Doświetlenie uliczki koło dawnej bóżnicy możliwe, ale później.
 • Jelonek
  Wykus. 70 lat temu Niemcy zorganizowali 3 obławę na partyzantów
 • sonda
  Echo Dnia ogłosiło wyniki głosowania na radnego
 • znicz
  Zaduszki muzyczne i modlitewne. W sobotę o 17. w dwóch miejscach
 • logo_Radio
  120 minut transmisji z Wąchocka w Radiu Maryja
 • zdjęcia z canona do kwietnia 2011 2948
  Podziękowanie dla młodzieży za występ zaduszkowy
 • Zdjęcie0129
  Wąchock w 95 rocznicę Odzyskania Niepodległości
 • Zdjęcie0116
  Listopadowe niedobitki. Ciepła jesień zmieniła dane w atlasie grzybów.
 • Zdjęcie0136
  Cymbał, debil, wandal – to i tak mało, by „go” określić
 • Zdjęcie0155
  Rewitalizacja! Tymczasowe oznakowanie ul. Kościelnej potrzebne! Tworzą się złe nawyki.
 • gaz ostrz
  W Wielkopolsce wybuchł gaz. Pod Wąchockiem też biegnie magistrala gazowa. Co nam grozi?
 • Zdjęcie0186
  Kolejowy relikt – koszmarek znika z ul. Torowej
 • Zdjęcie0003
  Wrócił wędrujący pomnik „Piłsudczyków” – nowe fakty i wizualiacja projektu z 2009 roku.
 • gaz
  Wąchock. Protest na planowaną budowę gazociągu
 • Zdjęcie0002
  O pomniku na sesji Rady Miejskiej.
 • DSC_0052
  Pożar w Parszowie oraz wypadek pijanego w BMW w Wąchocku.
 • wypadek wachock
  2,2 oraz 2,5 promila. – to informacja policji.- (więcej zdjęć)
 • DSC_0066[1]
  Kwaśna „szklanka mleka” dla dzieci w szkole – zobacz zdjęcia
 • osm2
  Wyjaśnienie producenta w sprawie zepsutego mleka.
 • gaz ostrz
  Protest gazowy w Wąchocku na antenie TVP

22 odpowiedzi na „Uczestnicy nabożeństw chcą, by suma odprawiana była o godzinie 12.

 1. parafianka pisze:

  Jest to słuszna propozycja i w pełni ją popieram, a ojciec Gerard mógłby też nie przedłużać na siłę mszy

 2. druga parafianka pisze:

  Tylko kto o tym decyduje? Opat czy proboszcz. Ja tez uważam że suma powinna być o 12.

 3. Ewa pisze:

  Bardzo słuszny postulat niektórych parafian. Ja tez jestem za.

 4. Młody Mieszkaniec Wąchocka pisze:

  Zacytuje Tomasza Szczykutowicza ,,Pojedziemy z tą pogańską antygoną”

 5. uczestnik pisze:

  Dobry pomysł,jak wiele innych p.Tomasza!Niech pan wrzuci wniosek o.opatowi.A czas modlitwy każdej mszy zostawmy kapłanom.

 6. o.Gerard pisze:

  Panie Tomku, oto przeczytałem tekst. Dotyczy on Mszy św. Jak Pan pisze, że zawsze od 10:30 do 11:30 ja celebruję Eucharystię. To jest prawda. Ale to nie od tej czy dwóch poprzednich niedziel, lecz od 10 lat śmiem zauważyć. Msza św to nie wyścigi!!! I Uroczystości jakiekolwiek są odprawiane nie na 10:30 tylko zawsze na 11:45 i Pan powinien o tym wiedzieć. Co do zmiany, może i wierni maja rację, ale o tym, decydują przełożeni. Pozdrawiam

  od autora: Napisałem to Ojcze bez złośliwości czy poganiania, ale w kontekście krótkiej przerwy na wymianę pojazdów na parkingu, a ojca Eucharystia zawsze kończy się po równych 60 minutach i to jest fakt. Mam nadzieję że przełożeni w związku z problemem zmienią rozpoczęcie sumy. Co do uroczystości obserwowałem czasem, że Msza o 10.30 trwała nieco dłużej. Oczywiście wiem, że inne ważne uroczystości odbywają się o 11.45. Również pozdrawiam

 7. parafianin pisze:

  Zgadzam się z przedmówcami. Jeśli msza kończy się po równych 60 minutach, czasem nieco dłużej, wówczas na Kościelnej jest istny sajgon. I tak naprawdę ludzie przyjeżdżający na 11.45 po prostu nie mają szans na modlitwę przed Mszą Św. a i często się na nią spóźniają i nie uczestniczą od początku. Muszą czekać aż wierni z 10.30 opuszczą Kościół i parking. To bardzo dobry pomysł. Wydaje mi się że godzina 12.00 jest na prawdę bardzo dobrym pomysłem.

 8. o.Gerard pisze:

  Od Nowego Roku będzie Msza św tak zwana Suma o 12:00 i problem będzie rozwiązany. Pozdrawiam wszystkich serdecznie :)

 9. parafianin pisze:

  O.Gerardzie dobra wiadomość.Ale nie gniewaj się i nie przedłużaj mszy św. odprawiasz ją super.Podziękowanie dla p.Tomka SZ.Gdyby nie on to msz św.11.45 byłaby po staremu.Tomek dziękujemy.Tak trzymać.

 10. o.Gerard pisze:

  Nie gniewam się, i nie mam zamiaru się gniewać :) Tylko chodzi o czas na wymianę ludzi pomiędzy Mszami. A co do Mszy to ja się chce modlić a nie ścigać, powtarzam ścigać. Dla jednych szybko, „czyli odbębnione, zaliczone” ja tak nie potrafię, i niechce. A po wtóre, zawsze można przyjść do zakrystii, lub kancelarii i powiedzieć, o co chodzi prawda :) Więc od Nowego Roku, a to nie daleko. Więc zostańmy w starym Roku nie poróżnieni, ani nie pogniewani :):):):)

  Pozdrawiam życząc Dobrego Wieczoru :)

 11. mieszkaniec pisze:

  Czyżby o.Gerard miał na myśli swojego „najlepszego zakonnego kolegę” czyli o.Jakuba pisząc o wyścigach?:)

 12. młody pisze:

  Nie musi się ksiądz ścigać,ani z sobą, ani z Panem Bogiem, ale błagamy o krótszą wersję. Nawet biskupi zalecają 45 minut by nie odstraszać wiernych. Przecież widzimy, że jak ksiądz sztucznie naciąga czas. Był kiedyś list pasterski, czy jakoś tak. wszystkie msze po 40 minut, a jak to ksiądz zrobił że wyszliśmy o w półdo? Proszę księdza 50 minut będzie ok. tak chłopskim targiem.

 13. anna pisze:

  A dajcież już spokój ! Każdy odpowiada w swoim sumieniu ! NAJWAŻNIEJSZE ,że kompromis został osiągnięty .

 14. modlący pisze:

  Czy to potwierdzona informacja? Jeśli to prawda to jestem w szoku. Brawo dla naszych cystersów i ich przeorów za szybką decyzję. To bardzo dobra wiadomość. Panu Tomkowi dzięki za to, że poruszył temat, a ojcu Gerardowi że pewnie przekazał to przełożonym. Tak w Wachocku powinniśmy się dogadywać.

 15. były antychryst z 1977 roku pisze:

  cyt: przyjeżdżali z sąsiednich miast.

  Ano pzyjeżdżali z powodów ideologicznych. Komuchy chodzili do kościoła, ale bali się że ktoś ich podpieprzy w ich parafii w komuchowych starachowicach i skarżysku no to przyjeżdzali do Wąchocka, a że tu nie było kazań politycznych to było spokojnie i bez ubeków.i nawet do komunii się chodziło. Na tacę też się wrzucało.

 16. koszykarz pisze:

  czy ja to już pytałem o to czy to kronika parafialna jest? bo chyba pytałem. Pan mi nie odpowiedział tylko pani Zofia od parafialnego kółka mnie zrugała. Protestuję przeciwko wykorzystywania Kroniki do załatwiania spraw kościelnych

 17. hi pisze:

  autor tej witryny to jednak niegłupi facet. Nie niektórzy takby chcieli lecz wszyscy i to już dawno powinno być zrobione. najgorzej było podczas remontu placu. Rychło wczas, ale dobrze że będzie o dwunastej. Gratulacje dla mądrych decyzji.

 18. wierny pisze:

  ojciec Gerard modli się bardzo gorliwie i mistycznie, ale drogi Ojcze. nie rób z każdej mszy nabożeństwa pogrzebowego. wszak udział wiernych w Eucharystii powinien być radosny , a ojciec czasem rozwleka się niepotrzebnie, dzieli zdania i słowa na sylaby które trwają wieczność, a na wieczność jeszcze poczekajmy gdy na ziemi może być miło.

 19. wierny-jeszcze jeden komentarz pisze:

  a Ania Sitkowska tak ładnie gra i śpiewa na koniec. Cóż z tego kiedy każdy pędzi i wychodzi szybko i nie słucha pieśni bo długa była msza. znam kościoły, gdzie ludzie wychodzą dopiero wtedy gdy cała pieśń będzie odśpiewana. U nas organistka gra do pustego kościoła. Gerardzie, skończ mszę, poproś by wszyscy zostali do końca pieśni. ale to wszystko o 11.25 musi być.

 20. parafianin pisze:

  A może ktoś zajmie się nielegalnym parkingiem na nowym cmentarzu !To jest karygodne aby nie uszanować miejsce wiecznego spoczynku. I zobaczcie kto tam wjeżdża? Gdzie jest zarządca tego cmentarza?Czy to musi dziać się w Wąchocku.

 21. x. Jakuba Chcemy pisze:

  Nie wiem czy to potwierdzone na 100% ale jeśli Suma będzie o 12 godz. to Ojciec Gerard zrobi wszystko aby msza z godz. 10.30 skończyła się o 11.45.
  A po drugie przecież można było też wziąć pod uwagę aby zostawić Sumę na 11:45 a wcześniejszą mszę przesunąć na 10:15. Msza z godz. 9.00 chyba nigdy się nie przeciąga (wiadomo Ksiądz Jakub :-)

 22. Dotrzymuję słowa pisze:

  Dziś 6 stycznia 2014 czyli Święto Objawienia Pańskiego dobiega końca więc czas wróciić do tej wypowiedzi:
  „o.Gerard pisze:
  14 listopada 2013 o 17:51

  Od Nowego Roku będzie Msza św tak zwana Suma o 12:00 i problem będzie rozwiązany ”
  Szkoda, że Ojciec Gerard nie raczył zaznaczyć, który Nowy Rok miał na myśli bo jak widać nie 2014 gdyż Suma cały czas o 11:45. Ale żarty na bok.
  Dziękujemy Ci Ojcze za prawdziwą informację.
  Jak widać osobom duchownym też zdaża się mijać z prawdą. Tylko czy dając taki przykład mogą rozliczać z prawdy Mieszkańców? Nie sądzę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.