ilustracja internet

Opublikowano ranking. Wąchock ubożeje. – artykuł Czytelnika

Przedstawiamy wyniki jednego z najbardziej prestiżowych rankingów w Polsce: Zamożności Samorządów 2012 opublikowane na www.wspolnota.org Dane z rankingu dotyczące gminy Wąchock nie napawają optymizmem.
Rankingi ukazują tempo rozwoju oraz świadczą o jakości decyzji inwestycyjnych i administracyjnych, podejmowanych przez włodarzy i rady gmin, miast, powiatów i województw.

2012  rok nie był najlepszy dla polskich samorządów. Spowolnienie gospodarcze przekłada się na sytuację finansową, bo znaczna część źródeł dochodów budżetowych wykazuje wrażliwość na wahania cyklu koniunkturalnego.  W związku z tym odczuwane jest pogorszenie sytuacji finansowej.

W rankingu zamożności samorządów w 2012 (miasta niepowiatowe) Wąchock znalazł się na 543 miejscu wśród 575 miast nie powiatowych z kwota 1964,50 zł  na głowę mieszkańca – czyli na samym tyle.  W województwie świętokrzyskim niżej są m.in  Suchedniów i Stąporków (w rankingu miast niepowiatowych).

Dla porównania Mirzec w rankingu gmin wiejskich znalazł się na miejscu 1224 (na 1571 gmin wiejskich) z kwota 2196 67 na głowę mieszkańca).

Smutny jest fakt że miejsce Wąchocka w rankingu zamożności systematycznie spada. W 2001 roku Wąchock był na 276 pozycji a w 2008 roku spadł na 416 pozycję. W 2012 na 543-cią. Wąchock i jego mieszkańcy ubożeją i wydaje się że kolejne władze gminy niewiele robią w kierunku, aby to zmienić.

 Jedyną kategorią samorządów, w których realne (liczone w cenach stałych) dochody wzrosły, są miasta na prawach powiatu. Wzrost ten nie był duży, wyniósł poniżej 4 proc.  W pozostałych kategoriach JST notujemy bądź stagnację (gminy – spadek o 0,3 proc.) bądź dość wyraźny spadek, sięgający 2,5 proc, w województwach i niemal 8 proc. w powiatach!

Temat na podstawie publikacji www.wspolnota.org opracował. (wf)

od redakcji:

Zapraszamy do wspólnego redagowania Kroniki Wąchocka. Dobre teksty o ważnych sprawach naszej społeczności znajdą się na www.wachock.info

 

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (Komentarzy: 18)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI, Warto przeczytać. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • 101_1649
  Radna ujęła się honorem
 • szpital2
  Radni w Wąchocku nie skusili się na dyskusję o szpitalu w Starachowicach, bo zaproponował ją nie ten…radny

 • Nieścisłości w artykule Echa Dnia nt. uchwał o szpitalu. Dlaczego?
 • tablica
  Marcinków Górny w gminie Mirzec? Sensacja na mapach Google.
 • IMG_4988
  Po co te przeszkody? Można je zlikwidować na tym etapie budowy.
 • DSC_0011[1]
  Rekordowa kania na łące za górą Rocha.
 • DSC_0002[1]
  Brawo za wzorowe parkowanie.
 • IMG_5234
  Nie żyje ks. kanonik Józef Domański
 • 100_1737
  Chrystus Frasobliwy z ulicy Radomskiej zniszczony czy skradziony?
 • pogrzeb 009
  Czermno, Kozienice i Starachowice pożegnały księdza dziekana
 • edd
  Film, który udokumentował najnowszą historię Wąchocka
 • po
  Burmistrzowie Wąchocka w zarządzie powiatowym Platformy Obywatelskiej
 • cm3
  „Szkoła dialogu” – wąchockie gimnazjum w programie edukacyjnym.

 • Plebiscyt Echa Dnia. Możesz zagłosować w Internecie na radnego gminy Wąchock
 • Kronika Wachocka
  Plac Ponurego będzie miał nową nawierzchnię
 • silnik i sesja 005
  Nowy parking przy zalewie przed Świętem Zmarłych.
 • silnik i sesja 014
  Nowa ściana remizy. Nadal coś nie tak z organizacją robót.
 • silnik i sesja 018
  Tego się obawialiśmy. Granit ubabrany olejem silnikowym.
 • zegar
  Od jutra ciemno zrobi się wcześniej, ale raz w roku pośpimy dłużej.
 • skatepark budowa wąchock
  Wąchock w rankingach. Skatepark to być może zbytek – artykuł Czytelnika

18 odpowiedzi na „Opublikowano ranking. Wąchock ubożeje. – artykuł Czytelnika

 1. Śmiech i oburzenie pisze:

  Gmina wydaje pieniądze na wyjazdy zagraniczne młodzieżowej rady, które nic nie dają. Wątpie ze prócz zabawy tam coś osiągneli. Zamiast organizowac szkolenia dla ubogich i bezrobotnych , którzy mogli by wyjsc z dołka. Bogaci mieszkańcy bogata gmina!! Koniec z patologiami typu zamkniecie gotowego orlika, aby w fanfarach go otworzyc na wiosne, jednak powątpiewam w jego otwarcie gdyż z orlika na wiosnę może stać się basen !! :D

 2. yolo pisze:

  bardzo byłoby miło, gdyby gmina wydawała pieniądze na wyjazdy młodzieży za granice- niestety wszystko jest fundowane przez Unię Europejską z projektu For a Better Future. Przykre jest to, że niektórzy oceniają, a nic nie wiedzą na dany temat…

 3. Anonim pisze:

  Tak dla wyjaśnienia autorowi:
  Od lat w czołówce najliczniej reprezentowane są: największe miasta, bogate gminy i powiaty wokół największych miast, małe miejscowości z dużymi zakładami przemysłowymi działającymi w niektórych sektorach gospodarki (kopalnie, elektrownie, cementownie), a także nadmorskie gminy turystyczne. Więcej zamożnych samorządów znajdujemy także w Polsce zachodniej niż wschodniej. Stąd od lat pierwsze miejsce ma Krynica Morska.

  Włodek zapomniał napisać, że w 2011 r. Wąchock był na pozycji 546, a teraz jest 543. To znaczy, że mieszkańcom zaczyna się poprawiać.
  Cały ten ranking tak naprawdę niewiele mówi o bogactwie mieszkańców. To proste zestawienie wynika z podzielenia budżetu samorządu przez liczbę mieszkańców. Faktem jest, że jesteśmy jedną z biedniejszych gmin w województwie.

 4. Anonim pisze:

  dokładnie tak pieniądze są przepierd……na pierdołach nie ważne czy to z własnej kieszeni czy z Unii Europejskiej.
  To są nasze wspólne pieniądze które powinny iść na zwalczanie rozwarstwienia społecznego zwłaszcza ekonomicznego UE i regionów Polski.
  Wolałbym aby każda złotówka wędrowała na rozwój infrastruktury drogowej czy internetowej, kanalizacji gminy, poprawy stanu środowiska czy wręcz zwalczania narkomani wśród najmłodszych niż została przejadana przez typu akcje Młodzieżowa Rada Celebryci After Future.
  Szok w trampkach gmina nie musi wydawać hajsu na wyjazdy młodzieży za granicę oni sami tam wyjeżdżają! Zaś Gmina i Nasza wspólna kasa czyli budżet to nie biuro podróży które ma jedyny cel fundowania przejażdżek i robienia sobie nic nie wnoszących do przyszłości i rozwoju naszego kraju i regionu sweet foci kilku marnej jakości lokalnych samorządowców.

 5. ciemno to widzę pisze:

  jak możemy być majętną gminą czy samorządem jak tu pustelnia przemysłowa i usługowa.
  na czym tu robić biznes na lewej gorzale, papierochach i dragach czy prostytucji?
  Dopóki dopóty Wąchock i okoliczne miejscowości nie zdobędą poważnych inwestorów do robienia big biznes i wydatkowania kasy na konkretne inwestycje to tu się nie poprawi! armia bezrobotnych to jest balast którego nie ubywa wręcz przybywa. a każdy pracujący to konkretny rozwój gospodarczy kraju, regionu, samorządu i pokaźny zastrzyk forsy dla budżetów gmin.

 6. W pisze:

  Jak najbardziej jest to proste zestawienie, celowo nie podawałem kto jest na pierwszym miejscu – bo do tego poziomu nigdy nie dotrzemy chyba że stanie się cud. Podzielenie dochodów przez liczbę mieszkańców również jest faktem z tym tylko szczegółem, że dochody budżetu biorą się również z subwencji i udziałów w podatku dochodowym, nie tylko od nieruchomości. Warunki do działalności gospodarczej powinny stwarzać władze gminy ( co czynią ale może nie w taki sposób aby przekładało się to w sposób znaczący na poprawę dochodów gminy). Fakt że od zeszłego roku awansowaliśmy w rankingu nie uszedł i mojej uwadze :-) choć nie koniecznie oznacza poprawę życia być może nadzwyczajnie ilość mieszkańców zmalała. Co do słowa „artykuł” była to bardziej ciekawostka wysłana do Pana Tomasza na Facebooku, gdybym wiedział że opublikuje na pewno bym się lepiej do tego przyłożył. Żeby zrobić z tego konkretniejszy artykuł trzeba by to jeszcze zestawić z danymi z Urzędu Statystycznego (czy ilość mieszkańców spada czy rośnie , ile powstało nowych firm a ile zakończyło działalność, ile nowych budynków zostało oddanych do użytkowania itp). Pozdrawiam

 7. Anonim pisze:

  Jako ciekawostkę podam jeszcze wyniki ważnego rankingu, chętnie cytowanego przez inne media, prezentującego wydatki samorządów na administrację.
  Kategoria miasta do 10 tys. mieszkańców:
  Wąchock – 166 miejsce z kwotą 353,87 zł na mieszkańca
  Krynica Morska -288 miejsce, gdzie utrzymanie administracji kosztuje mieszkańca 2328,97 zł
  W świętokrzyskim porównywalne Osiek – 501,32 zł, Koprzywnica – 422,72 zł

 8. rębaiło pisze:

  @Anonim to z Tygodnika Starachowickiego
  skala bardzo duża zwłaszcza że liczba mieszkańców jest bardzo mała ale za to mamy wiceburmistrza który „poprawia” wszystkie statystyki oczywiście in plus.

 9. yolo pisze:

  Brak polityki prorodzinnej i nastawionej na młodzież nie zatrzyma młodych ludzi w tejże gminie. Młodzi wyjadą, a w Wąchocku zostaną tylko sami emeryci i renciści, na których dochody nie będzie miał kto pracować. I wtedy nasza gmina zajmie naprawdę ostatnie miejsce w tym rankingu. Smutne, że myślenie większości Wąchocczan jest nastawione na TERAZ. Gdyby choć raz pomyśleli o swojej przyszłości zupełnie inaczej patrzyliby na teraźniejszość i w końcu zaczęliby doceniać to, że młodzi w końcu dostali szansę do wypowiedzenia się na forum publicznym. Udział MRM w projekcie For a Better Future to nie tylko jak to koś nazwał „dobra zabawa” dla uczestników. To także reprezentowanie naszej gminy i Polski na zewnątrz- na łamach Europy. Ale jak to mogą zrozumieć stare pryki zapatrzeni w Stalina, Gierka i Gomułkę, gdzie rozwój intelektualny równał się z niczym :)

 10. hellium pisze:

  Z tego co wiem to ci przedstawiciele z MRM co brali udział w tym projekcie sami wydali prawie 1000 zł na bilety, aby tam się w ogóle dostać…
  Nie ładnie tak podcinać skrzydła moi drodzy….

 11. ręce opadają pisze:

  Najłatwiej to narzekać i krytykować, zamiast wziąć się do roboty. Typowa polska mentalność… Z takim nastawieniem nigdy nie będzie lepiej

 12. to co mamy się zrzucić na zwrot kosztów !? pisze:

  a co mnie obchodzi ich „reprezentowanie” gminy na arenie „międzynarodowej” czy forum publicznym. Mnie i innym z tego tytułu korzyści nie przyniesie ani finansowych ani splendoru żeby to zapisać w kartach kroniki historii Wąchocka im pewnie też nie! chyba że będą brać udział w programie taniec z gwiazdami?
  Za zabawę trzeba płacić z własnej kieszeni, co mamy zrobić ściepę by im zwrócić koszta czy może delegacyjne wystawmy za sweet fociaste reprezentowanie i promowanie gminy ba kraju.
  Pieniądze które zostały przepierdzone w tym projekcie powinny trafić na zwalczanie plagi niedostatecznego wyżywienia dzieci w szkołach nie na fanaberię kilku młodych pseudosamorządowców i ich opiekunów.
  Pijar i celebryci gorsze od demagogi

 13. anomin pisze:

  Gmina nie przekazala ani zlotowki na wyjazd MRM!!!
  to jest finansowane przez Unie

 14. mistrzu pisze:

  jestem za tym zeby wprowadzic w naszej gminie konsultacje spoleczne.
  wtedy kazdy mieszkaniec bedzie mial okazje wypowiedziec sie na co chcial by zeby zostaly przeznaczone pieniadze

 15. pallad pisze:

  Prostacy… schowajcie się w waszych ziemiankach jak przyjedzie Burmistrz Londynu i profesorowie z Oxfordu, bo wstyd żeby na takich podludzi i nieudaczników patrzyli.
  Zapytacie się co oni będą szukać na tym zadupiu?
  To właśnie dzięki pracy MRM i jej udziałach w różnych krajowych a także międzynarodowych projektach odwiedzą nas, by nawiązać dalszą współpracę. Szkoda tylko, że zawistni głupcy nie potrafią tego docenić.

 16. Mitrydates z Pergamonu pisze:

  co wy chcecie od tych mlodych?
  nie dosc ze chca sie rozwiajac, ksztalcic, poznawac jezyk angielski to wy im takimi komentarzami podcinacie skrzydla.
  lepiej zeby stali na rynku i pili piwo? czy zeby nad zalewem lawki rozwalali?
  skad w was tyle zazdrosci? powinnismy byc dumni ze ktos gdzies w swiecie reprezentuje nasze ubogie spoleczenstwo.

 17. yolo pisze:

  a jeżeli chodzi o konsultacje społeczne – MRM ma właśnie w planach zorganizowanie tego typu spotkań. Mam nadzieję, że wszyscy obywatele, którzy tak chętnie krytykują działanie młodzieży tłumnie pojawią się na konsultacji i jawnie przedstawią swoje żądania. Szczerze trzymam za to kciuki :)

 18. lolka pisze:

  i w tych wypowiedziach zawistnego społeczeństwa widać typową polską postawę: nie wiem, a się wypowiem. Jakikolwiek ruch i inicjatywa jak zwykle spotyka się ze sprzeciwem ludzi, którzy siedzą na przysłowiowych ‚tyłkach’ i nic nie robią, palcem nie kiwną, a narzekają. Jak można wysuwać jakiekolwiek wnioski o tym, że gmina sponsorowała ten wyjazd nie mając 100% pewności? a nawet jeśli, to co w tym złego? moim zdaniem taka sytuacja jak tutaj nie powinna mieć miejsca… co to właściwie jest? zazdrość, zawiść?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.