IMG085

Przy pomniku pułkownika Piwnika zakończyły się doroczne uroczystości partyzanckie.

W obecności dwóch żołnierzy Ponurego zakończyły się w Wąchocku uroczystości związane z kilkoma rocznicami, i Armią Krajową. Minęła 70 rocznica powołania zbrojnej armii okupowanego kraju, 69 rocznica śmierci Jana Piwnika Ponurego i 25 rocznica ponownego pogrzebu bohatera Gór Świętokrzyskich.

Po Mszy Św przed Opactwem Cystersów zgromadzeni na uroczystościach przy asyście Kompanii Honorowej Wojska Polskiego i Orkiestry Wojskowej z Rzeszowa przedefilowali pod pomnik majora Ponurego. Majora do dziś, gdyż podczas uroczystości przedstawiciel Ministerstwa Obrony Narodowej wręczył rodzinie Jana Piwnika pośmiertny akt awansujący komendanta AK Jana Piwnika do stopnia pułkownika.

Mimo awansu wojskowego w sercach wielu pokoleń wąchocczan bohater chyba na zawsze pozostanie „majorem Ponurym” tak jak nazwa placu jego imienia (dawniej Rynek w Wąchocku) i imię wąchockiego Gimnazjum Publicznego. W akcie nominacyjnym odczytano rozkaz ministra, że do stopnia pułkownika awansuje się porucznika Jana Piwnika.

Jak się okazało nie ma jasnej dokumentacji potwierdzającej, że Piwnik był już pośmiertnie awansowany do stopnia majora. Zgodnie z wojskowym prawem pośmiertnie awansuje się tylko raz. Akt odebrał siostrzeniec Ponurego Mieczysław Sokołowski.

Na placu, według  dziennikarki TVP Marty Zięby, obecna była również sędzia Barbara Piwnik, bratanica Ponurego. Barbara Piwnik nie zdecydowała się podejść do przedstawiciela MON, by odebrać akt. Po uroczystościach odbyła się defilada, ale z przyczyn organizacyjnych doszło do niewielkiego zamieszania.

Poczty sztandarowe, które w minionych latach tradycyjnie maszerowały pochylone przed pomnikiem Ponurego, tym razem pozostały na miejscu. Wzdłuż północnej pierzei Placu Ponurego w rytm marszowych utworów orkiestry przeszły jedynie trzy formacje studentów i wojska.

W tym roku wypada również 25 rocznica pogrzebu Ponurego. 12 czerwca 1988 roku Ziemia Świętokrzyska była świadkiem 3 dniowych uroczystości pogrzebowych. Szczątki Jana Piwnika ekshumowano z cmentarza w Wawiórce na Białorusi i 17 września 1987 roku przewieziono do klasztoru opactwa cystersów.

Pogrzeb Ponurego zgromadził kilkadziesiąt tysięcy ludzi, którzy odprowadzili bohatera do krypty w murach średniowiecznego kościoła w Wąchocku. Pogrzeb był okazją do wielkiej manifestacji wolności i solidarności w komunistycznym kraju i jednym z przyczynków rozformowania systemu, który upadł zaledwie rok potem. Za zgodą Jarosława Dybowskiego administratora Harcerskiego Portalu Jedrusie.pl i  autora Lecha Margiela prezentujemy kilka fotografii z czerwca 1988 roku.

Tradycje patriotyczne i pamięć o partyzantach Armii Krajowej pielęgnują harcerze Rzeczpospolitej pod wodzą hm. Rafała Obarzanka.

W 1982 r. po zakończeniu ogólnopolskiego Harcerskiego Rajdu Świętokrzyskiego, na wykusowej polanie zebrali się na pierwszym Zlocie Bratnich Drużyn niepokorni harcerze z Krakowa,Warszawy, Pomorza i Gór Świętokrzyskich. Na Wykus przywiodła ich historia oddziałów Armii Krajowej.  Kolejne Zloty Bratnich Drużyn (początkowo odbywały się nawet dwa razy w roku) organizowane były w różnych miejscach regionu.  W 1984 r. po raz pierwszy harcerze zorganizowali wspólny zlot z weteranami AK. To kombatanci zwrócili się do młodego pokolenia o pomoc w organizacji dorocznej koncentracji i uroczystości związanych z  odsłonięciem pomnika w 40. rocznicą śmierci komendanta „Ponurego”.

W czerwcu 1988 r. gotowość do służby zameldowało ponad 1 700 harcerek i harcerze wszystkich zakątków kraju. Harcerska asysta honorowa wniosła trumnę Komendanta na Polanę Wykus przed kapliczkę Matki Boskiej Bolesnej, przejmując tym samym pałeczkę w sztafecie pokoleń. Harcerska służba na Wykusie stała się dla nich symbolem, który przekazują kolejnym pokoleniom już w wolnej Polsce.  Od tego momentu Zlot Bratnich Drużyn niezmiennie co roku gromadzi druhny i druhów chętnych do służby, czerpania sił i inspiracji z niepowtarzalnego klimatu, jaki dają uroczystości . W 1996 r. Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”–Nurt” podpisało porozumienie o współpracy z Obwodem Świętokrzyskim Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.  Harcerze przyjęli na siebie obowiązek pielęgnowania i kontynuowania tradycji historii oddziałów „Ponurego” i „Nurta”. Dla wielu harcerskich środowisk w Polsce  krok ten stał się wzorem do naśladowania.

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (Komentarzy: 2)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • 101_1651
  Zjechali powiatowi radni do Wąchocka
 • 101_1670
  Postawili maszt i anteny. Nikt w Wielkiej Wsi nie wie kto?
 • 101_1672
  Znalazł się właściciel anteny. To firma ze Starachowic
 • IMG012
  Radni zwolnili koleżankę z pracy w szkole. Tzn. wyrazili zgodę na wypowiedzenie umowy.
 • poezja śpiewana
  Sukces Piotra Sitkowskiego i Sylwii Zelek
 • IMG037
  Oberwanie chmury. Nocą może nadejść duża fala.
 • IMG036
  Brak odpowiedzialności organizatorów, czy może sport ekstremalny?
 • IMG040
  Kamienna w wysokim stanie dopłynęła do Wąchocka. Zalew niemal pełny.
 • IMG037
  Rzeka Kamienna. Idzie kolejna fala, ale mniejsza
 • IMG070
  Rewitalizacja zmieni trasę przemarszu. Dojazd na Wykus utrudniony.
 • IMG028
  O maratonie rowerowym – polemika z redaktorem oficjalnej strony Urzędu.
 • lg do 30 paźdz2012 1103
  W sobotę i niedzielę kilkuset sołtysów Wąchock mieć (gościć) będzie. Lista nagrodzonych sołtysów w 2013 roku.

 • Mała przerwa

 • Jak tu zacząć? Po małej przerwie – tekst osobisty.

 • W Londynie zmarł 98 letni żołnierz z Wąchocka
 • wujek
  Honorowy Obywatel Wąchocka skończył 80 lat
 • edd
  Wielki dzień Wąchocka w Europie
 • DSC_0081[1]
  Wąchock. Europejskie Dni Dziedzictwa rozpoczęte.
 • DSC_0129[1]
  Zobaczyli gdzie nie rządzi opat. Zwiedzanie klauzury gromadzi tłumy zwiedzających.
 • IMG_5135[1]
  Koncert u Cystersów, balsamem na rany i serce.

2 odpowiedzi na „Przy pomniku pułkownika Piwnika zakończyły się doroczne uroczystości partyzanckie.

 1. Adam pisze:

  Jeżeli chodzi o potwierdzenie awansu „Ponurego” na majora, to polecam:
  http://ponury-nurt.blogspot.com/2012/11/awans-i-degradacja-jana-piwnika-ponurego.html

 2. W Poznaniu od 1982 roku istnieje 4 Poznańska Drużyna Harcerzy ” AK-Ponury ” im. mjr. Jana Piwnika, działająca na terenie Rataj .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.