101_1634

W Parszowie pytali burmistrza o śmieci.

W Parszowie odbyło się zebranie mieszkańców sołectwa. Podobnie jak w Wąchocku tematem dominującym było omówienie nowych zasad i cennika za wywóz śmieci od 1 lipca.  Mieszkańcy pytali najczęściej o to czy sposób naliczania opłat jest sprawiedliwy według urzędników. Wiceburmistrz Sebastian Staniszewski odpowiedział wprost. – O sprawiedliwość w tym przypadku raczej byłoby ciężko – i uzasadniał dlaczego opracowany system pobierania opłat jest optymalny. Nie dał się sprowokować gdy podawano mu przykłady mniejszych opłat chociażby w gminie Pawłów. Według mieszkańców Parszowa, osoby żyjące samotnie nie wyprodukują tyle śmieci, by płacić za to 11 zł. Dwuosobowa rodzina emerytów też czuje się pokrzywdzona, gdyż według opracowanego cennika zapłaci 22 zł. Tyle samo ile wielodzietna rodzina.

Wiceburmistrz próbował wyjaśnić Parszowianom w jaki sposób urzędnicy określą definicję gospodarstwa domowego. Pytał o to m.in były sołtys Kazimierz Zuba.Według Staniszewskiego gospodarstwo to miejsce gdzie wszyscy mieszkańcy korzystają z jednej kuchni. Przygotowują wspólny posiłek i wspólnie decydują o tym jaki kolor ma być pokoju po remoncie. W jaki sposób urzędnicy  stwierdzą, że tak jest już nie potrafił jasno odpowiedzieć. Według wiceburmistrza rodzina młodych mieszkających na piętrze domu i rodzice mieszkający na dole to dwa gospodarstwa. Jeśli dwa to znaczy że opłata wnoszona jest po 22 zł. Mieszkańców interesowało również w jaki sposób mają płacić. Jeden z uczestników zebrania martwił się o to, że będzie musiał jechać do Wąchocka, a chciałby wpłacać u sołtysa raz na kwartał. Przypomnijmy że w nowym systemie opłaty należy wnosić co 2 miesiące. S.Staniszewski poinformował, że weźmie pod uwagę tę sugestię. Według niego procent od wpłat dla sołtysa zwiększyłby kwotę. Zebrani uświadomili mu, że wyjazd do Wąchocka to koszt większy niż prowizja dla sołtysa.

Mieszkańcy zobowiązani są do składania deklaracji o sposobie w jaki będą zagospodarowywać śmieci i ile osób (i rodzin) mieszka pod danym adresem.

Mieszkańcy Parszowa pytali też o to w jaki sposób gmina wyegzekwuje należności od osób, które dotychczas nie płaciły za wywóz śmieci.  Wiceburmistrz jest przekonany, że gmina szybko ustali kto nie wywiązuje się z tego obowiązku. Tacy mieszkańcy otrzymają decyzję administracyjną. Zgodnie z KPA będą mogli się odwołać do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Po odrzuceniu skargi przez SKO gmina wystawi nakaz płatniczy opiewający na kwotę 44 zł, czyli tyle ile wynosi opłata za wywóz  śmieci niesegregowanych.

Spore zainteresowanie obecnych wzbudzała kwestia obsługi administracyjnej systemu. S.Staniszewski wspomniał, że będzie konieczne zaangażowanie części środków finansowych na obsługę systemu informatycznego i … etatowego pracownika. Dla uspokojenia emocji obwieścił, że nie będzie tworzony nowy etat w gminie, lecz do tego zadania zostanie oddelegowany jeden z obecnych pracowników urzędu. W odpowiedzi na to pytanie wiceburmistrz nieco się pogubił. / tsz/ – przeczytaj komentarz autora poniżej.

O  temacie parkingu w Parszowie poruszanym na zebraniu, Kronika napisze w osobnym miejscu

Komentarz: . Skoro pracownik urzędu wykona zadania spoza dotychczasowego zakresu obowiązków w rzeczywistości nie wykona zadań które miał wykonywać. Skoro da radę pogodzić dotychczasowe obowiązki z nowymi może oznaczać, że do tej pory brał za dużo za wykonywaną pracę. Jeśli zajmie się tylko śmieciami można spytać po co jego etat (nieśmieciowy) do tej pory istniał? I dalej. Jeśli pieniądze konta śmieciowego zasilą budżet przeznaczony na wypłaty dla tego pracownika w gminie  to wydaje się, że nie ma sensu z tego się tłumaczyć w ten sposób, gdyż oszczędności z  będą żadne i gwoli ścisłości trzeba ludziom powiedzieć, że z pieniędzy za śmieci trzeba uruchomić etat.  Przynajmniej ktoś będzie miał pracę w urzędzie. Tylko kto? No właśnie.

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (Komentarzy: 5)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • 101_1519
  Pomost do cumowania zacumowany
 • 101_1462
  Burmistrzu! Posprzątaj nasze miasto. Tzn. wydaj polecenie!
 • 101_1523
  Święto Konstytucji, ale też święto Wąchocka
 • 101_1538
  Piratowali „terenówkami” za Górą Rocha
 • 101_1557
  Rubinowy Dom Kultury. Benefis w sali widowiskowej.
 • 101_1574
  Sezon wodniacy otworzyli, ale nocą bezmózgowcom już pomost przeszkadzał!
 • 101_1595
  Nie żyje Cezary Chlebowski – dziejopis „Ponurego”.
 • 101_1597
  Zebranie mieszkańców w Wąchocku. Tematy: Śmieci , ceny, szalet miejski i trylinka po 1 zł sztuka.
 • 101_1629
  Rydno. Czyli, jak żyli najdawniejsi ludzie
 • 101_1603
  Rewitalizacja w Wąchocku. Nawet nie na półmetku
 • drewno 4
  Serwitut – MGOK 17 -19.30 czwartek i piątek
 • poczta
  Na pocztę po południu.
 • pieniądze
  Dziwne jest prawo. Można nie oddawać pieniędzy.
 • 101_1651
  Zjechali powiatowi radni do Wąchocka
 • 101_1670
  Postawili maszt i anteny. Nikt w Wielkiej Wsi nie wie kto?
 • 101_1672
  Znalazł się właściciel anteny. To firma ze Starachowic
 • IMG012
  Radni zwolnili koleżankę z pracy w szkole. Tzn. wyrazili zgodę na wypowiedzenie umowy.
 • poezja śpiewana
  Sukces Piotra Sitkowskiego i Sylwii Zelek
 • IMG037
  Oberwanie chmury. Nocą może nadejść duża fala.
 • IMG036
  Brak odpowiedzialności organizatorów, czy może sport ekstremalny?

5 odpowiedzi na „W Parszowie pytali burmistrza o śmieci.

 1. mieszkanka pisze:

  Pan Staniszewski powinien nauczyć się odpowiadać na zadawane mu pytania, bo albo ich nie rozumie, albo nie potrafi sensownie składać zdań. Nigdy jeszcze nie udzielił konkretnej odpowiedzi na zadawane mu pytanie, zawsze wszystko na około i bez sensu. Żeby się tylko wymigać, ukryć prawdę albo lenistwo. Owszem, bo inaczej jak lenistwem nie można nazwać tego, że rzucony „śmieciowy pomysł opłat” w gminie został jednogłośnie przyjęty. I większość mieszkańców gminy nie zgadza się z tym postanowieniem, ale jak się już jest na stołku, to po co pytać kogokolwiek o zdanie i po co cokolwiek przedyskutowywać lub znaleźć inne rozwiązanie. Przecież Ci ludzie i tak muszą płacić, a potem przed wyborami im się coś naobiecuje, żeby tylko krzyżykiem zaznaczyli odpowiednie nazwisko. Typowo zaściankowa polska polityka. Bo i po co robić coś dla ludzi i zgodnie z ludźmi. Opłaty powinny być naliczane od osoby. To byłoby najuczciwsze. Bo niestety, ale te jedno- i dwuosobowe rodziny będą pokrywały koszta półdarmo wywożonych śmieci rodzin kilkuosobowych. Ci, którzy wywożą śmieci do lasu, nadal będą to robić, nie oszukujmy się. Będzie tak jak z kanalizacją: pompują do studzienek, nie podłączając się i nikt nic z tym nie robi. Ale za to nowy „uporządkowany i czysty” etat w gminie jak najbardziej. Na ten genialny pomysł ktoś miał czas wpaść. Super. Niesamowicie ciekawa jestem, kto zostanie tym „wybrańcem”. Pobożnym życzeniem byłoby, żeby ludzie na stołkach zajęli się w końcu tym co na prawdę do nich należy. Porządnie w kwestii porządku.

 2. podpowiadacz pisze:

  Pan Staniszeski jest dobrym kandydatem na burmistrza, a nie na jego zastępcę. Za rok ten młody wyksztołcony człowiek ma szansę zastąpić swojego szefa raz na zawsze.

 3. pulsator pisze:

  Mieszkanko. Ty się zajmij liczniem swojej trzody, anie politykój.

 4. Mieszkaniec pisze:

  Pan Sebastian i Pan Samela to sie nadają do łopaty a nie do urzędu . To co oni wyprawiają w tym Wąchocku to jedna wielka porażka. Tak to jest jak sie dwa buraki do kasy dorwią i to nie swojej tylko podatników to sobie kibel postawią bo na tyle ich stać. A co do etatu to Pan Sebastian ma napewno kandydata. Jak będzie dobra kasa to Żonę zatrudni :)

 5. wyborca pisze:

  Opłaty za śmieci uchwalili wasi radni z Parszowa Sobala, Herman i Szczepańska. Staniszewski wymyślił tylko system, który radni mogli zmienić, poprawić. Ich pytajcie dlaczego byli za tymi cenami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.