101_1597

Zebranie mieszkańców w Wąchocku. Tematy: Śmieci , ceny, szalet miejski i trylinka po 1 zł sztuka.

Około 40 osób wzięło dziś udział w Zebraniu Mieszkańców osiedli Północ i Południe. Dominujący temat zebrania to nowa polityka śmieciowa, która obowiązywać będzie od 1 lipca br. Jak już informowaliśmy nowe ceny za wywóz śmieci uchwalone przez radnych miejskich to 11 zł od gospodarstw jednoosobowych i 22 złote od dwóch i więcej osób zamieszkujących w jednym gospodarstwie. Za śmieci niesegregowane stawki są dwa razy większe.

W zebraniu w milczeniu uczestniczył sołtys Parszowa Artur Bzdręga, który przybył na „przeszpiegi” W niedzielę o 16 w Parszowie odbędzie się zebranie sołectwa na ten sam temat. Na zebraniu w Wąchocku o nowych zasadach opowiadał wiceburmistrz Sebastian Staniszewski. Już wcześniej na sesji Rady Miejskiej podczas uzasadniania projektu uchwały określił się „ojcem cennika”. Wiceburmistrz uczestniczył we wszystkich etapach tworzenia zasad wywozu śmieci w gminie Wąchock po 1 lipca 2013 roku.

Według Staniszewskiego cennik zapewni płynność finansową. Kwoty oszacowano na podstawie istniejących gospodarstw zamieszkiwanych przez rodziny jednoosobowe i wieloosobowe oraz uwzględniono ilość pustostanów.

Ważne, by śmieci segregowano. W ten sposób gospodarze będą mogli uzyskać oszczędności w stosunku do okresu gdy obowiązywały umowy cywilno-prawne z firmą zajmującą się odbiorem odpadków. Mieszkańcy otrzymają dodatkowy worek na śmieci segregowane mieszane. Czyli papier, makulatura osobno. Plastiki, drobne metale osobno i odpady komunalne. Gmina zamierza uruchomić na terenie bazy przy ulicy Błonie stały punkt odbioru zielonki z koszenia traw oraz skład odpadów budowlanych. Raz w roku odbędzie się zbiórka odpadów wielkogabarytowych i elektro-śmieci  oraz raz na kwartał butelek i słoików.

Jak liczyć gospodarstwo? Wiceburmistrz posłużył się własnym przykładem. – Pod jednym adresem przy Placu Ponurego mieszkamy: ja z żoną i dziećmi, mama i siostra mamy. Będziemy deklarować trzy oddzielne gospodarstwa – powiedział Staniszewski.

Według urzędu oddzielne gospodarstwo to takie (w uproszczeniu), gdzie każdy gotuje sobie sam.

Deklaracje o ilości osób zamieszkałych w gospodarstwie należy składać w UMiG w Wąchocku. Druki można odebrać na parterze magistratu.

Podczas zebrania mieszkańcy interesowali się przebiegiem remontu Kościelnej  oraz budowy „chatki” przy ulicy Błonie. Burmistrz Jarosław  Samela odpowiedział, że prace idą zgodnie z harmonogramem. Kościelna będzie „w granicie” do końca sierpnia.

 

Stare trylinki z placu przy klasztorze mieszkańcy mogą kupić na własne potrzeby po 1 zł za sztukę. Podania o nabycie należy składać w UMiG.

Budynek przy Błonie to szalet miejski – powiedział Samela odpowiadając na pytanie mieszkanki – Będzie on piękny, gdy zostanie pokryty gontem a w pobliżu znajdą się place postojowe. Przewodnicząca Elżbieta Błach przypomniała mieszkańcom, że odkąd jest w samorządzie (21 lat) wnioskowała o budowę szaletu. Według przewodniczącej wniosek został zrealizowany. O „pięknym szalecie” Kronika napisze w oddzielnym materiale.Przegłosowano też wniosek o zmiany w statucie Osiedli. Chodziło o zmniejszenie liczby członków Zarządu Osiedla do 5 osób. Zupełnie niepotrzebny wniosek, gdyż Zebranie Mieszkańców według zapisów aktualnego statutu może określić liczbę członków Zarządu w ilości od 5 do 9 osób i nic nie stoi na przeszkodzie, by Zebranie samodzielnie przed dokonaniem wyboru określiło liczbę osób w Zarządzie. Nie ma  konieczności zmian w Statucie, które to zmiany w przyszłości mogłyby zamknąć drogę ludziom którzy chcą coś „robić”. Zmniejszenie roli tego szczebla samorządu wytknął działaczom mieszkaniec Andrzej Potocki.

Ciekawostką podczas zebrania była „uroczystość” wręczenia deklaracji „o wywóz śmieci” mieszkańcowi Wąchocka Andrzejowi Potockiemu. Przy aplauzie sali burmistrz Samela przekazał osobiście deklarację Potockiemu wyrażając nadzieję, że zgodnie z nowymi przepisami mieszkaniec ten nie będzie unikał opłat za wywóz śmieci oraz  nie będzie już twierdził że śmieci nie produkuje. /tsz/

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (Komentarzy: 5)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • 2013-04-14-110
  ALARM!!! Katastrofa ekologiczna (?) w Marcinkowie. Dawne wysypisko odkryło śmieci.
 • 101_1485
  Dlaczego spod czaszy wypadły śmieci?
 • 101_1517
  22 zł i 11 zł. Tyle za śmieci od 1 lipca
 • 101_1519
  Pomost do cumowania zacumowany
 • 101_1462
  Burmistrzu! Posprzątaj nasze miasto. Tzn. wydaj polecenie!
 • 101_1523
  Święto Konstytucji, ale też święto Wąchocka
 • 101_1538
  Piratowali „terenówkami” za Górą Rocha
 • 101_1557
  Rubinowy Dom Kultury. Benefis w sali widowiskowej.
 • 101_1574
  Sezon wodniacy otworzyli, ale nocą bezmózgowcom już pomost przeszkadzał!
 • 101_1595
  Nie żyje Cezary Chlebowski – dziejopis „Ponurego”.
 • 101_1629
  Rydno. Czyli, jak żyli najdawniejsi ludzie
 • 101_1603
  Rewitalizacja w Wąchocku. Nawet nie na półmetku
 • 101_1634
  W Parszowie pytali burmistrza o śmieci.
 • drewno 4
  Serwitut – MGOK 17 -19.30 czwartek i piątek
 • poczta
  Na pocztę po południu.
 • pieniądze
  Dziwne jest prawo. Można nie oddawać pieniędzy.
 • 101_1651
  Zjechali powiatowi radni do Wąchocka
 • 101_1670
  Postawili maszt i anteny. Nikt w Wielkiej Wsi nie wie kto?
 • 101_1672
  Znalazł się właściciel anteny. To firma ze Starachowic
 • IMG012
  Radni zwolnili koleżankę z pracy w szkole. Tzn. wyrazili zgodę na wypowiedzenie umowy.

5 odpowiedzi na „Zebranie mieszkańców w Wąchocku. Tematy: Śmieci , ceny, szalet miejski i trylinka po 1 zł sztuka.

 1. anty pisze:

  To już ostatnia kadenja Sameli, mam nadzieję że jego zastępca Sebastian jest najlepszym następcą. Czekam na nową ekipę: Szczodry (młody) Sebastian i jeszcze kilka osób. Wreszcie wąchock wyjdzie z doła starych peirdzieli i tej pani od 21 lat w samorządzie.

 2. antek pisze:

  o tak wymiana starych na przytoczoną „nową” ekipę zapewne będzie wspaniała. Szczodry tego delikwenta ciągle nie ma w mieście jako radny cienki jak bolek, Staniszewski no comment cieńszy od wspomnianego wcześniej. Z niego taki burmistrz jak ze mnie primabalerina. tych ludzi należy odsunąć od koryta i od polityki zwłaszcza tego ostatniego.

 3. Panu już dziękuje! pisze:

  Panie Szczykutowicz dlaczego rodzina dwuosobowa płaci za śmiecie tyle co Pan za swoje 5 osób. Czy my emeryci mamy się dokładać się do Pana śmieci? Jak Pana zobacze na mojej posesji przed wyborami latającego z ulotkami to psem poszczuje.

 4. Anonim pisze:

  System jest bardzo prosty i tak sobie obliczyłam:
  ilość osób żyjących pod jednym dachem:
  1 osoba – 11 zł od osoby
  2 osoby – 11 zł od osoby
  3 osoby – 7,33 zł od osoby
  4 osoby – 5,50 zł od osoby
  5 osób – 4,40 zł od osoby
  6 osób- 3,66 zł od osoby

  Każdy produkuje śmieci, ale nie każdy płaci za wywóz tak samo?

 5. za miedzy pisze:

  to jest wstyd dla mieszkańców co reprezentuje sobą Przewodnicząca. Nieodpowiedni człowiek na nieodpowiednim stanowisku szczyt niekompetencji i wąchockie chamstwo woła o pomstę.
  możecie się grumbki wstydzić albo szczycić że macie takie szefostwo.
  mnie najzupełniej w świecie jest was żal.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.