drewno 4

50 osób na zebraniu serwitutantów w Wąchocku

Odbyło się Walne Zebranie Komitetu Serwitutowego w Wąchocku w którym uczestniczyło 50 osób. Posiedzenie trwało ponad  3 godziny. Dyskutowano o legalności działania serwitutantów. Zebrani szukali prawnych rozwiązań. Pojawiła się propozycja stworzenia stowarzyszenia, które miałoby moc reprezentowania serwitutantów. Akces do założenia stowarzyszenia wyraziło ok 40 osób.

Padła propozycja zmiany statutu z 1985 roku. Zebrani zapoznali się z projektem nowego statutu. Po kilkudziesięciominutowej  dyskusji zdecydowano, że mimo kontrowersji zawartych w projekcie nowego statutu nowe prawo zostanie uchwalone.

Już według zapisów statutowych zostały przeprowadzone wybory Zarządu Komitetu Serwitutowego. Procedowano nad wyborem przewodniczącego, skarbnika i członków Zarządu.

Wybrany przewodniczący nie miał kontrkandydatów. Na skarbnika zgłoszono 3 osoby, w tym byłego skarbnika Komitetu, który na poprzednim zebraniu podał się do dymisji. W wyniku głosowania była skarbnik ponownie została wybrana. Nowy przewodniczący Zarządu zgłosił Komisji Skrutacyjnej, że w tej sytuacji rezygnuje z funkcji. Zebrani próbowali bezskutecznie namówić skarbnika do rezygnacji. Po zakończeniu wyboru Zarządu Przewodniczący przedstawił nowo wybrany Zarząd i ogłosił, że cały zarząd podaje się do dymisji. Zgodnie ze statutem Walne Zebranie wybrało ponownie świeżo wybranego i od razu  byłego przewodniczącego nowego Zarządu na przewodniczącego tymczasowego Zebrania Walnego i zdecydowano o kolejnym Zebraniu Walnym, które ma wyłonić Zarząd Komitetu Serwitutowego. Ponad trzygodzinne posiedzenie Serwitutantów dokonało jednak pierwszych istotnych zmian. Uchwalono nowy statut, który otwiera drogę do legislacji prawnej Komitetu Serwitutowego, czy to w formie stowarzyszenia, czy też stowarzyszenia zwykłego, które umożliwi działanie w literze  obowiązujących przepisów w kwestiach dotyczących legalności zbierania pieniędzy, gromadzenia się, wspólnego reprezentowania interesów tej grupy w celu dalszego korzystania z przywileju pozyskiwania drewna z lasu należącego do Skarbu Państwa.

Zapowiedziano dalsze prace na statutem i założenie stowarzyszenia. Celem będzie zgodne z obowiązującymi przepisami i ustawami realizowanie tradycji i ciągłości przywilejów serwitutowych. Za taką formą opowiedziało się 40 osób, które stanowią komitet założycielski nowego stowarzyszenia. W okresie przejściowym obowiązywać będzie już nowy statut Komitetu Serwitutowego.

od Kroniki Wąchocka: W tekście nieprzypadkowo nie użyto nazwisk wybranych członków, przewodniczącego i skarbnika. Wiadomo o kogo chodzi. Najważniejsze jest teraz, by powołać Zarząd według nowego statutu, który został uchwalony na legalnym Walnym Zebraniu. Będą to osoby reprezentujące grupę ludzi chcących korzystać ze służebności Lasów Państwowych wobec mieszkańców Wąchocka. Ważne, że ludzie chcą, by serwitutanci byli prawnym partnerem dla instytucji. Zgodnie z obecnie obowiązującymi zasadami.

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (Komentarzy: 5)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • IMG450
  Wąchock w Lublinie śpiewał pastorałki
 • logo
  Mieszkanki Wąchocka nominowane do tytułu Kobieta Przedsiębiorcza 2012
 • IMG463
  Zagrali, zaśpiewali ostatnie kolędy
 • IMG459
  Kazimierz Winiarczyk napisał… i wydał.
 • DK 42 o 17.30 7.02.2013
  Posypało i przyblokowało krajówkę DK 42
 • IMG479
  Cudze warto, ale swoje znać, jest obowiązkiem – premiera publikacji K. Winiarczyka
 • eos do 30072012 050
  Musical o Wąchocku. Najlepiej zniechęcić?
 • Zdjęcie0177
  Czy władza musicalu nie chce? Trzeba docenić swoich, dobrych amatorów.
 • Zdjęcie0176
  Wąchocki musical. I o co w tym chodzi?
 • drzewo
  W niedzielę o 16.15. Zebranie serwitutantów
 • 101_1334
  Kto zamurował przycisk syreny alarmowej?
 • 101_1318
  Ścięto świerki przed klasztorem
 • drewno 2
  Zebranie Serwitutantów – kolejne podejście do normowania
 • IMG_2750
  Wąchock zatrzymany na kliszy. Unikalne zdjęcie ulicy Wielkowiejskiej z ok. 1952 roku
 • _MG_1802[1]
  Cisza to również muzyka. Odbyły się zajęcia ze znanym pianistą.
 • zdjęcia z canona do kwietnia 2011 352
  We wrześniu: XXI Europejskie Dni Dziedzictwa w Wąchocku
 • sala obrad
  Komitet Serwitutowy wybrał nowy Zarząd
 • drewno 3
  Oświadczenie Zarządu Komitetu Serwitutowego
 • IMG_2707
  Zdjęcie ruin jednak starsze. Prawdopodobnie z 1940-41 roku
 • IMG_1516
  Relikwie bł. Jana Pawła w Wąchocku? To możliwe.

5 odpowiedzi na „50 osób na zebraniu serwitutantów w Wąchocku

 1. wachocczanka pisze:

  I nic nowego poza przewodniczacym.Skarbnik,ktory wplaca pieniadze serwitutantow na prywatne swoje konto?moze na moje tez wplaci,skoro to taka funkcja,ktora wszyscy opluwaja,to dlaczego skarbnik nie chce z niej zrezygnowac?za duzo narobila balaganu tak i jak w gminie.miesza od kilkunastu lat i czuje sie bezkarnie.Wrota podworka sie jej nie domykaja od ludzkiego drewna.wymienic starych,bo co solidniejszy i uczciwy,to sam odchodzi,nikt mu w oczy nie pluje.skarbnik zamyka oczy i pnie sie dalej.pewnie nie moze sie rozliczyc z ludzkich pieniedzy.nie jestem serwitutantem,ale to wstyd dla wszystkich.

 2. ĆWIERĆNUMER pisze:

  Wpis na blogu na poziomie kółka zainteresowań w szkole specjalnej. Równie dobrze mogło by go nie być albo mógł się zakończyć na wstępniaku. Komentarz zresztą też sporo mówi o horyzontach piszącego.

 3. mieszkaniec pisze:

  A ja jednak poprosiłbym o podanie nazwisk tych osób. Skoro w każdym artykule na stronie są nazwiska to czemu tu zabrakło? Ja akurat nie byłem na spotkaniu i nie wiem o kogo chodzi. Czyżby redaktor miał coś do ukrycia?

 4. Anonim pisze:

  JA mam pytanie czy serwitut jest na chałupę czy na osobę? Dopóki tego sporu się nie rozwiąże problemy z rozliczeniem będą cały czas. Osoby które mają serwitut na dom nie otrzymują serwitutu. Czy jest rozpiska które domostwa posiadają serwitut?

 5. odpowiedz mieszkancowi pisze:

  cytat z Echa Dnia

  „Świadkami podobnego sporu o serwituty byliśmy pod koniec lipca 2003 roku. Wtedy kwestionowano działanie Komitetu Serwitutowego, przez wiele lat kierowanego przez już nieżyjącego Czesława Szczykutowicza. W pewnym momencie na sali obrad były dwa komitety i trzech jego przewodniczących. Dopiero sąd zdecydował, który komitet był właściwy. Podobne zamieszanie czeka nas w najbliższą sobotę.”

  …ciąg dalszy wojny serwitutowej z ostatniej niedzieli 10 lat póżniej.

  Zebranie prowadził Tomasz Szczykutowicz, który przejął władzę w komitecie. Na krótko. Po wyborze podał się do dymisji. Pani Kaczmarska skarbnik poprzednia została wybrana przez zebranie ponownie. Namawiana do dymisji przez Szczykutowicza, nie ustępuje. Nowy zarząd w składzie Szczykutowicz, Banaczkowski, Hamera, Sadło kapituluje. Kto nadal rządzi? Znowu tymczasowo Szczykutowicz… .

  Panie Szczykutowicz dostaniemy w tym roku serwitut? Czy na następnym zebraniu będzie ewakuacja Pana tylnymi drzwiami ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.