eos do 30072012 050

Musical o Wąchocku. Najlepiej zniechęcić?

Jesienią ub. roku głośno było o zamyśle stworzenia przedstawienia muzycznego, który bazując na zdolnej wąchockiej młodzieży,- ale nie tylko, gdyż role przewidziane są również dla wykonawców z różnych grup wiekowych – miałby opowiadać o życiu, historii i humorze miasteczka. Musical to  cel jaki uda się osiągnąć poprzez edukację artystyczną. To jest teraz priorytetem. Więc nie można tego zapału zmarnować.

Wąchockiem zainteresował się znany polski kompozytor artysta- mieszkający w Szwecji. Na wzór zachodnich inicjatyw społeczności lokalnych wymyślił twórczą zabawę dla mieszkańców Wąchocka i okolic.

Wojciech Głuch, bo o nim tu mowa ma bogate doświadczenie w tworzeniu muzyki filmowej i musicali. Na potrzeby projektu naszkicował szeroki zarys scenariusza i skomponował kilkanaście utworów, które byłyby wykorzystane w przedstawieniu. Reżyserii całości spektaklu podjął się szef teatru Komedia z Wrocławia Paweł Okoński. Aktor pochodzący z Wąchocka.

Latem i jesienią 2012 r. w Urzędzie Miasta i Gminy prowadzone były rozmowy na temat realizacji przedsięwzięcia. Oprócz omówienia warstwy artystycznej istotna była kwestia zdobycia pieniędzy. Ostrożnie szacowano na około 100 -120 tysięcy złotych. Projekt, który przede wszystkim miał służyć integracji środowisk, kształceniu młodzieży i dorosłych. Kontakt z kulturą wysokiego formatu wart jest tych wydatków.

W Wąchocku to niecodzienna możliwość obcowania z wysokiej klasy fachowcami z dziedziny teatru i muzyki. Kompozytor chciał zorientować się, czy będzie zainteresowanie pomysłem ze strony mieszkańców. Na własny koszt zorganizował warsztaty połączone z castingiem do ról w musicalu. Zainteresowanie przeszło najśmielsze oczekiwania. Do MGOK przyszło kilkadziesiąt osób.

Po wyjeździe kompozytora  pojawiła się  propozycja zorganizowania kolejnego spotkania z pedagogiem. I to spotkanie w trzydniowym cyklu odbędzie się w końcówce tego tygodnia (14,15,16 bm) . Tylko kto o tym wie? Kompozytor prowadzi od wielu tygodni korespondencję z dyrekcją MGOK. Podał listę kilkunastu nazwisk osób z którymi chciałby oddzielnie poprowadzić szkolenie. Żadna z tych osób dotychczas nie dowiedziała się, ani o tym że znajduje się wśród wybranych w castingu osób, ani nawet nie wie o terminie  planowanego spotkania. Czyżby chodziło o to, by nikt nie przyszedł?

Jesienią planowano również zainteresowanie szerszej grupy mieszkańców gminy Wąchock zajęciami. W gimnazjum publicznym prowadzony jest chór, podobnie w Parszowie. Są teatrzyki szkolne. W Wąchocku są rodzice, którzy „bawią” się w teatr i z powodzeniem wystawiają spektakle dla swoich pociech. Wszyscy mogliby wziąć udział w spotkaniu z kompozytorem, który również jest pedagogiem związanym z uniwersytetem muzycznym w Goeteborgu.

 

Prawdopodobnie do Wąchocka poza programem przyjedzie również jego syn Marcin, uznany pianista, którego kalendarz koncertów wypełniony jest na rok w przód. Bez dodatkowego honorarium, zadeklarował się podzielić doświadczeniami muzycznymi z wąchocką społecznością. Nawiązał też kontakt z dyrekcją ZPO. Wiosną ma dojść do spotkania pianisty z uczniami.

Przygotowania do przyjęcia gości są jednak skromne. Wygląda to tak jakby władze miasta nie były zainteresowane  znalezieniem zajęcia dla młodzieży. A jest okazja kształcenia  młodych ludzi i  pedagogów za niewielkie pieniądze. Tymczasem odczucia są takie, jakby nikomu na tym nie zależało.

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej burmistrz Jarosław Samela informował radnych, że projekt będzie kosztował 200 tysięcy (?), czym  w podtekście zniechęcał radnych do poparcia pomysłu jego realizacji. Nie dodał jednak, że podana kwota po 1.  jest  przeszacowana to 2.  wydatek będzie rozbijał się na 2-3 lata. O wiele więcej kosztowały nie zawsze trafione organizacje dotychczasowych i przyszłych koncertów (koszt ok 100 tysięcy), które w okrojonych składach i na dodatek niezgodnie z zapowiedziami zagrali muzycy związani z pewną fundacją. Na to pieniądze się znalazły, gdyż pomysłodawcy szukając wsparcia organizowania koncertów w klasztorze cystersów, na swojej drodze spotkali proboszcza i wiceburmistrza Staniszewskiego.

Jest niepowtarzalna okazja wzmocnić artystycznie mieszkańców miasta, zintegrować młodszych i starszych dla osiągnięcia wspólnego celu, a być może sukcesu i pokazać młodzieży, że nie musi nigdzie wyjeżdżać, by osiągać satysfakcję z życia artystycznego.  Dajmy ludziom rozrywkę na wysokim poziomie, a nie zniechęcajmy ich.

Podczas ostatniego pobytu kompozytora Głucha w Wąchocku, uczestniczący w warsztatach w liczbie ok 40 osób podpisywała prośbę do władz miasta, by ta zrobiła wszystko by musical ” Show dla miasta Wąchock” powstał.

Spotkania i warsztaty odbywać się będą od 14 do 16 lutego. O szczegółowe informacje można dopytywać w biurze MGOK tel. 41 271 50 33. O wszelkich przejawach zbywania pytających prosimy informować wachock.info 

Prosimy też o szerokie informowanie się na portalach społecznościowych. Pokażmy, że Wąchock nie jest skazany na marazm.

– Tomasz Szczykutowicz

zdjęcia z archiwum.

 

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (1 komentarz)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • IMG391
  Langiewicz już na cokole. W niedzielę oficjalne odsłonięcie pomnika.
 • IMG404
  Testament powstańców spełniony po 150 latach
 • trumna J.Kaczyńskiej
  Adam Kowalik z Wąchocka pełnił wartę przy trumnie J. Kaczyńskiej – nowe informacje i zdjęcia
 • IMG436
  Kolędy czas kończyć.
 • IMG450
  Wąchock w Lublinie śpiewał pastorałki
 • logo
  Mieszkanki Wąchocka nominowane do tytułu Kobieta Przedsiębiorcza 2012
 • IMG463
  Zagrali, zaśpiewali ostatnie kolędy
 • IMG459
  Kazimierz Winiarczyk napisał… i wydał.
 • DK 42 o 17.30 7.02.2013
  Posypało i przyblokowało krajówkę DK 42
 • IMG479
  Cudze warto, ale swoje znać, jest obowiązkiem – premiera publikacji K. Winiarczyka
 • Zdjęcie0177
  Czy władza musicalu nie chce? Trzeba docenić swoich, dobrych amatorów.
 • Zdjęcie0176
  Wąchocki musical. I o co w tym chodzi?
 • drzewo
  W niedzielę o 16.15. Zebranie serwitutantów
 • drewno 4
  50 osób na zebraniu serwitutantów w Wąchocku
 • 101_1334
  Kto zamurował przycisk syreny alarmowej?
 • 101_1318
  Ścięto świerki przed klasztorem
 • drewno 2
  Zebranie Serwitutantów – kolejne podejście do normowania
 • IMG_2750
  Wąchock zatrzymany na kliszy. Unikalne zdjęcie ulicy Wielkowiejskiej z ok. 1952 roku
 • _MG_1802[1]
  Cisza to również muzyka. Odbyły się zajęcia ze znanym pianistą.
 • zdjęcia z canona do kwietnia 2011 352
  We wrześniu: XXI Europejskie Dni Dziedzictwa w Wąchocku

Jedna odpowiedź na „Musical o Wąchocku. Najlepiej zniechęcić?

 1. mieszkanka pisze:

  Od dawna wiadomo ,kto rozdaje karty.Nazwisko pana S i nie tylko wpisuje sie w wiele podjętych decyzji,które zapewniają byt rodzinie, lub w przyszłości zapewnią głosy w wyborach.Wiadomo, kto nawołuje wiernych do głosowania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.