IMG450

Wąchock w Lublinie śpiewał pastorałki

Jedenastoosobowa grupa muzyków z Wąchocka zagrała dwa koncerty w kościołach największej sypialni Lublina. Na osiedlu Czuby. Osiedle zamieszkuje blisko 50 tysięcy ludzi. Kościół przy ulicy Bursztynowej to najnowsza budowla sakralna. Zespół wystąpił w samo południe przed blisko 500 osobową widownią podczas Mszy Św, a samego koncertu po nabożeństwie wysłuchało ok. 300 osób. Proboszczem parafii jest ks. prałat . Jak się okazało znawca regionu świętokrzyskiego i kilkukrotny gość Wąchocka jako turysta i pielgrzym. Damy Radę, dało radę dosłownie, a żywiołowym koncertem „kupiło” serca Lublinian,  czego dowodem były rzęsiste brawa po każdej zaśpiewanej kolędzie. Serce oddali też muzycy, mimo zimna gdyż na zewnątrz było -14 st. C, a w świątyni było chłodno.

Wieczorem Ola, Marysia, Agnieszka i Marek Samsonowscy, Ewelina i Sławek Sępiołowie, Kuba Chaba, Kuba Niewczas, Piotrek Sitkowski, Darek Kaczmarski , Jacek Opozda oraz akustyk Marcin Grabarz i fotograf Michał Piętak wystąpili w kościele Św. Rodziny przy ul. Jana Pawła II.

To miejsce szczególne dla Lublina. 9 VI 1987 roku w miejscu gdzie dziś stoi świątynia papież Jan Paweł II odprawił Mszę Św. dla 800 tysięcy ludzi podczas III pielgrzymki do Ojczyzny. Proboszcz Ryszard Jurak, który dziś gościł zespół z Wąchocka, był gospodarzem uroczystości z Ojcem Świętym 25 lat temu. Przed i po koncercie ks. Ryszard opowiadał historię z tamtych nie zapomnianych chwil. O tym jak budował 38 kilometrów ogrodzeń sektorów i o tym jak nieliczni ówcześni parafianie wykopali 12 tysięcy dołków w których osadzono balustrady. Opowiadał jak w ostatniej chwili musiał zamówić w hucie szkła w Sandomierzu pancerne szyby, które miał chronić papieża przed atakiem snajpera. Informację o ewentualnym zamachu otrzymały służby na kilkanaście dni przed wizytą Ojca Świętego. Snajper miał strzelać z położonych w pobliżu wieżowców. Tron papieski musiał być obudowany. By nie ograniczać widoku papieża zdecydowano się na szklaną wielowarstwową zaporę. Jak wspominał ksiądz proboszcz, kilka lat po uroczystościach szklaną fortecę odkupili od niego właściciele lubelskich kantorów. Żelazny krzyż, który był zwieńczeniem ołtarza stoi do dziś.

Parafia Świętej Rodziny od kilkunastu lat organizuje koncerty. Latem i jesienią. Ksiądz proboszcz był ciekawy zespołu z Wąchocka. Zgodził się na kolędy. Od dwóch tygodni zapowiadał przyjazd Damy Radę i jak stwierdził po koncercie nie zawiódł się. Nasi muzycy stanęli na wysokości zadania. Publiczność była wymagająca, ale podziękowanie brawami na stojąco po wykonaniu koncertu dała odpowiedź:  Podobało się. Pokłosiem było publiczne zaproszenie ze strony ks. Juraka do kolejnych występów. Najchętniej widziałby zespół podczas letniego festiwalu muzyki sakralnej,a także podczas  koncertów dla błogosławionego Jana Pawła II.

Koncerty sponsorowała korporacja 196-26 Damel Taxi w Lublinie ( w części formalnej także wydawca Gazety Internetowej Kronika Wąchocka).

komentarz:

Spełniło się moje marzenie jako autora pomysłu, by sprytnie powiązać własną działalność gospodarczą prowadzoną w Lublinie z promocją Wąchocka na Ziemi Lubelskiej. Promując własną firmę poprzez organizację koncertu udało się spiąć w jedno  promowanie rodzinnej Ziemi Wąchockiej  z promowaniem firmy, która daje zarobić na życie. Jak się okazało jedno i drugie pięknie ułożyło się w całość. Rozpierała mnie duma, że zespół z mojego małego Wąchocka wykazał się pełnym profesjonalizmem zdobywając uznanie kilkusetosobowej widowni dużego miasta. Za to dziękuję wszystkim wymienionym wyżej muzykom.   Tomasz Szczykutowicz

 

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (Komentarzy: 16)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

 • 86 letnia mieszkanka Węglowa na przyznany Order Serca czekała półtora roku.
 • pożar WW 2013-01
  Z ostatniej chwili: Pożar w Wielkiej Wsi
 • IMG357
  W Parszowie grają dla dzieci i seniorów
 • 21 finał
  Nasz sołtys z Owsiakiem na żywo w TVP2

 • Prawie 13 tysięcy dla dzieci i seniorów
 • IMG344
  W niedzielę w Wąchocku odsłonięty zostanie pomnik Mariana Langiewicza. Pierwszy w Polsce.
 • IMG391
  Langiewicz już na cokole. W niedzielę oficjalne odsłonięcie pomnika.
 • IMG404
  Testament powstańców spełniony po 150 latach
 • trumna J.Kaczyńskiej
  Adam Kowalik z Wąchocka pełnił wartę przy trumnie J. Kaczyńskiej – nowe informacje i zdjęcia
 • IMG436
  Kolędy czas kończyć.
 • logo
  Mieszkanki Wąchocka nominowane do tytułu Kobieta Przedsiębiorcza 2012
 • IMG463
  Zagrali, zaśpiewali ostatnie kolędy
 • IMG459
  Kazimierz Winiarczyk napisał… i wydał.
 • DK 42 o 17.30 7.02.2013
  Posypało i przyblokowało krajówkę DK 42
 • IMG479
  Cudze warto, ale swoje znać, jest obowiązkiem – premiera publikacji K. Winiarczyka
 • eos do 30072012 050
  Musical o Wąchocku. Najlepiej zniechęcić?
 • Zdjęcie0177
  Czy władza musicalu nie chce? Trzeba docenić swoich, dobrych amatorów.
 • Zdjęcie0176
  Wąchocki musical. I o co w tym chodzi?
 • drzewo
  W niedzielę o 16.15. Zebranie serwitutantów
 • drewno 4
  50 osób na zebraniu serwitutantów w Wąchocku

16 odpowiedzi na „Wąchock w Lublinie śpiewał pastorałki

 1. alladyn pisze:

  Wielkie brawa…Bardzo piękne śpiewacze występy.
  Szkoda , że tak mało nagłośnione w mediach.

 2. Anonim pisze:

  ta a najbardziej szopkę odwalił sołtysa w kapeluszu w co bądź jak bądź kościele. może być to image ale pewne zachowania nie przystoją mężczyźnie.
  a czy do meczetu sołtys wejdzie w buciorach i czapie strażnika teksasu no chyba raczej nie.
  Sołtysku trochę więcej wyczucia

 3. członek zespołu Ewelina pisze:

  Żeby coś komentować trzeba najpierw brać w tym udział i wtedy dopiero się wypowiadać na temat itp. A jeśli już sie ma coś do skomentowania to wypadalo by się podpisać. Myśle ze przemawia przez ciebie „anonimie” zazdrość a to bardzo brzydko! Szopki nie było tylko super atmosfera. Naszą pracę oczywiście docenili inni. Pozdrawiam

 4. Anonim pisze:

  no widzisz Ewelinko członkini zespołu Sołtysa albo damy radę, miasto cudów czy coś innego tylko wtedy gdy zmienimy surduta . bo też kpina że należycie do trzech zespołów i pierd……cie o tym samym pod innymi szyldami.
  szopka to z sołtysa że zapomniał zdjąć odzienie wierzchniego głowy w świątyni chrześcijańskiej. Czapka-kapelusz w takim „budynku” na głowie mężczyzny nie przystoi choćby i to był sam prezydent. I tylko w tej uwadze imidżu się odniosę.
  do walorów artystycznych się nie będę odnosiła bo nie jestem w temacie top ten śpiewania kapel do kotleta .

 5. członek zespołu Ewelina pisze:

  No widzisz nikt ci nie zabrania załozyć nawet 10 zespołów i w każdym brać udział i mieć repertuar i ludowy i poważny i skaralny czy nawet do kotleta. To jest wolny kraj. Przyjrzyj sie czy na wszystkich zdjeciach ma kapelusz w kościele. Zauważyłeś coś? Upss chyba nie … a sie mąduje!!! Przykrość poprostu. Ale mimo wszystko dalej będziemy grać co chcemy jak chcemy i z kim chcemy bo to jest własnie wolny kraj! Czy cie to obchodzi czy nie. Taka opinia to żadna opnia. Koniec tematu z mojej strony. Publiczność w Lublinie super.! Tyle ciepla i dobra i usmiechu. Pozdrawiam

 6. do anonima pisze:

  Zupełnie niepotrzebne i niesłuszne są Twoje uwagi nt. tego kapelusza. Jest to kreacja sceniczna, a ponadto koncert odbył się po mszy. Są sytuacje które zwalniają z pewnych przyjętych zachowań. Marek nie paradował po kościele w jakiejś czapce lekceważąc świątynię i Boga.Nie kłaniał się nim i nie zdejmował w trakcie występu. Zwróć uwagę, że górale w strojach ludowych pozostają w kapeluszach, żołnierze, strażacy i inne służby we mszy biorą udział w czapkach. Niczym solista nie gorszył, ani nie obrażał uczuć religijnych więc komentarz należy uznać jako zwykłe czepialstwo.

 7. alladyn pisze:

  Nie słyszałem ani jednej krytycznej uwagi na temat kapelusza ,,sołtysa” po występie.Nikt tego nie komentował,uznając nakrycie głowy- jako element stroju scenicznego.
  Występ był wspaniały, i tyle w tym temacie.
  Szkoda , że nie dowiedziałem się o koncercie z Radia Lublin , czy TVP Lublin-…/tylko od znajomych/
  A wystarczyło powiadomić- ot choćby Redakcję Mojego Miasta Lublin/wydanie internetowe Dziennika Wschodniego/

 8. popieram Anonima pisze:

  wystarczy jedno zdjęcie na którym ma nakrycie głowy w kościele. inne zdjęcia nie pokazują tego ile czasu w nim paradował po kościele w tym czymś.
  druga kwestia jeśli doda w kościele zaśpiewałaby kolędę z gołą du..ą toteż element jest ubioru scenicznego jej postaci to toteż byłoby poprawnie i wierni byliby zachwyceni :)
  i słusznie została zwrócona uwaga że w niektórych sytuacjach należy jednak zachować powagę sytuacji.
  odnoszenie się do tradycji mundurowych i górali którzy podczas mszy św. mają nakrycia ma się nijak do tradycji noszenia kapelusza sołtysa bo to akurat nie jest tradycją zakorzeniona od pokoleń. nie wiem czy jakiś z poprzednich sołtysów oraz oficjeli pozwoliłby sobie na takie zachowanie jak szanowny sołtys .
  po za tym ktoś poniżej wspominał o podpisywaniem się pod komentarzem.
  a co acta weszły w życie i polskie prawo nakazuje się podpisywać ?
  no bez przesady kobieto

 9. Marcin pisze:

  Ale czepialstwo… typowo polaczkowo-katolickie (z małych liter celowo).
  Rozumiem gdyby to była dyskusja typu grali dobrze/źle, ten utwór był dobry, tamten gorszy, ten śpiewał lepiej, tamten gorzej (czy adekwatnie z grającymi), było słychać dobrze, czy źle, no jakakolwiek merytoryczna dyskusja… Nie, trzeba się czepić bzdury…
  Z resztą…nie wydaje mi się, że ktokolwiek piszący tutaj, oprucz członków zespołu i mnie był na w/w koncertach. Odezwali się jacyś zazdrośnicy…

 10. Marcin pisze:

  A, nie, przepraszam, 2 osoby były, bynajmniej tak można wywnioskować z wypowiedzi. Fajnie, ze się Wam podobało. Dziękuję w imieniu swoim i Zespołu.

 11. brak słów pisze:

  Nie wydaje mi się by ktokolwiek miałby zapraszać Dodę na koncerty do kościoła, więc jej elementy wizerunku scenicznego nie musiałyby cię tak gorszyć. Wiem na pewno, że cię krew zalewa, że ciebie pan Szczykutowicz nie zaprosił a ten właśnie zespół. Ale staraj się, może jeszcze zabłyśnie twoja gwiazda.

 12. lotus pisze:

  Wąchock sam się promuje bez pana panie Sz. więc nie musi nikt robic sobie szopek, a jak pan chciał promowac sobie firme to trzeba było zamówić sobie zespół z Lublina. Dziwię się sołtysowi i reszcie że chciało mu się jechać. Mam nadzieję że chociaż pizze wam kupił, a może jeszcze samochód z gminy na koszt gminy był w trasie. Za takie promowanie to ja dziękuję.

 13. głos w dyskusji pisze:

  Myślę, że nie powinno się nadużywać słowa „promocja”. Ilu z tych ludzi którzy usłyszeli o Wąchocku w Lublinie czy innym mieście przyjechało i wydało swoje ciężko zarobione pieniądze właśnie w naszym mieście. Wydaje mi się, że można ich policzyć na palcach jednej ręki. Promocja polega na tym, że w końcu miasto oraz ludzie prowadzący różne działalności gospodarcze od małych sklepików po gastronomię czy transport będą odnosili wreszcie jakieś korzyści materialne bo przecież o to dzisiaj chodzi. Ludzie którzy „promują” miasto czy może czasami samych siebie niech robią to dalej bo napewno nie jest to szkodliwe ale nie wiem czy aby do końca pożyteczne. Wąchock na swój sposób sam się promuje.

 14. Marcin pisze:

  Do Lotusa oraz innych zazdrosnych i zawistnych.
  1. Nie jechaliśmy pojazdem służbowym jakiejkolwiek instytucji, a pojazdem wynajętym, opłaconym przez sponsora.
  2. Wyżywienie tego dnia mieliśmy na poziomie bardzo dobrym, i nie była to jakaś tam pizza (choć nie mówię, że pizza jest zła…ale mniejsza z tym).
  Coś jeszcze chcecie wiedzieć??

 15. Waldek pisze:

  do Marcina: myślę kolego, że twoje tłumaczenia w umysłach pewnych ludzi nic nie zmienią. Zawsze się znajdzie szukający „zębów w dupie”. Panie i Panowie z Zespołu róbcie swoje, nie zwracajcie uwagi natych którzy pyszczą a gdy wyjadą w Polskę to często nie przyznają się, że są z Wąchocka. Nie jestem fanem Waszej muzyki, ale szanuję Was za godne reprezentowanie miasta, może jeszcze mało profesjonalne ale godne. Nie przejmujcie się niektórymi komentarzami i pamiętajcie co powiedział Józef Piłsudski -„Naród wspaniały, tylko ludzie kurwy” – pozdrawiam Waldek

 16. Waldek pisze:

  do głosu w dyskusji: przykłady „samopromacji” o której możemy podyskutować:
  http://www.youtube.com/watch?v=SyxUE3IXN-A
  http://www.youtube.com/watch?v=20lo91OWt5I
  oraz codzienne występy tubylców w wystających przy sklepach spożywczych w rynku, i sterty śmieci w lasach wokół Wąchocka. Tak naprawdę jedyne co możemy dać ludziom np. z Lublina to występ naszego zespołu w Lublinie. Później powinniśmy się modlić żeby nikt nie przyjechał do Wąchocka bo reszta ” miejscowych wystepów” to nawet nie „wiocha” ale obciach na najwyższym poziomie. Niech każdy z nas zaangażuje się choć w połowie tak jak ten zespół (pod taką czy inną nazwą) a napewno wstyd przed przyjezdnymi będzie mniejszy- pozdrawiam Waldek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.