trumna J.Kaczyńskiej

Adam Kowalik z Wąchocka pełnił wartę przy trumnie J. Kaczyńskiej – nowe informacje i zdjęcia

Wąchocczanin Adam Kowalik pełnił wartę przy trumnie Jadwigi Kaczyńskiej podczas uroczystości pogrzebowych w Warszawie. J. Kaczyńska  urodziła się w Starachowicach 31 grudnia 1926 roku. W czasie wojny zgodnie z decyzją rodziców wróciła do Starachowic. Była absolwentką LO im. Tadeusza Kościuszki. Zmarła w Warszawie po długiej chorobie w wieku 83 lat. Była prawdopodobnie jedyną matką na świecie, której synowie pełnili najważniejsze funkcje w Państwie. Syn Lech był prezydentem. Zginął w katastrofie lotniczej w 2010 roku. Syn Jarosław był premierem RP.

23 stycznia br. w Warszawie odbył się pogrzeb Jadwigi Kaczyńskiej. Została pochowana na Powązkach. Podczas Mszy Św żałobnej wartę przy trumnie zmarłej m.in pełnił Wąchocczanin Adam Kowalik. Media krajowe obiegło zdjęcie Starachowice żegnają Pierwszą Matkę Rzeczpospolitej. Napis na spontanicznym transparencie okazał inspiracją dla wielu tytułów prasowych redakcji, które zmieściły fotorelację z uroczystości. /tsz/

Już po opublikowaniu informacji o udziale Adama Kowalika w pogrzebie Jadwigi Kaczyńskiej napisał do Kroniki Czytelnik Darek, który uzupełnił tekst o nowe informacje i udostępnił prywatne  zdjęcia. Pan Darek pisze, że oprócz wspomnianego Adama Kowalika w uroczystości wzięli udział inni mieszkańcy Wąchocka. Były dwa poczty sztandarowe. Sztandar Bojowy Zgrupowania Mjr. Ponury-Nurt, prezentowany przez
fr. Mariana Armułę O.Cist,   Henryka Fudalę i Jerzego Małyka oraz  Sztandar Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej prezentowany przez Andrzeja Karykowskiego, Adama Kowalika i Ignacego Bartosika.
Uczestniczyło również trzech mieszkańców z Wąchocka,Wielkiej Wsi i Parszowa. Była to bardzo wzruszająca i podniosła chwila gdy przedstawiciele Wąchocka pełnili wartę przy trumnie Ś.P. Jadwigi Kaczyńskiej – napisał  Czytelnik. Za udostępnienie zdjęć dziękujemy. (tsz)

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (Komentarzy: 6)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • PLAKAT2013 Parszów
  Jest plakat WOŚP. 13 – tego o 13-stej w Parszowie. Będzie się działo!
 • koszulka z autografami Polskiej Reprezentacji w piłce siatkowej
  Do Parszowa i Wąchocka zbliża się niedzielna Orkiestra

 • 86 letnia mieszkanka Węglowa na przyznany Order Serca czekała półtora roku.
 • pożar WW 2013-01
  Z ostatniej chwili: Pożar w Wielkiej Wsi
 • IMG357
  W Parszowie grają dla dzieci i seniorów
 • 21 finał
  Nasz sołtys z Owsiakiem na żywo w TVP2

 • Prawie 13 tysięcy dla dzieci i seniorów
 • IMG344
  W niedzielę w Wąchocku odsłonięty zostanie pomnik Mariana Langiewicza. Pierwszy w Polsce.
 • IMG391
  Langiewicz już na cokole. W niedzielę oficjalne odsłonięcie pomnika.
 • IMG404
  Testament powstańców spełniony po 150 latach
 • IMG436
  Kolędy czas kończyć.
 • IMG450
  Wąchock w Lublinie śpiewał pastorałki
 • logo
  Mieszkanki Wąchocka nominowane do tytułu Kobieta Przedsiębiorcza 2012
 • IMG463
  Zagrali, zaśpiewali ostatnie kolędy
 • IMG459
  Kazimierz Winiarczyk napisał… i wydał.
 • DK 42 o 17.30 7.02.2013
  Posypało i przyblokowało krajówkę DK 42
 • IMG479
  Cudze warto, ale swoje znać, jest obowiązkiem – premiera publikacji K. Winiarczyka
 • eos do 30072012 050
  Musical o Wąchocku. Najlepiej zniechęcić?
 • Zdjęcie0177
  Czy władza musicalu nie chce? Trzeba docenić swoich, dobrych amatorów.
 • Zdjęcie0176
  Wąchocki musical. I o co w tym chodzi?

6 odpowiedzi na „Adam Kowalik z Wąchocka pełnił wartę przy trumnie J. Kaczyńskiej – nowe informacje i zdjęcia

 1. DarekWW pisze:

  P.Tomaszu opublikował Pan artykuł na podstawie zdjęcia z prasy ogólnopolskiej,gdzie dojrzał Pan mieszkańca Wąchocka. Nie zdobył się Pan jako dziennikarz na uzyskanie przez siebie informacji mówiących o tym,że w uroczystości pogrzebowej w Warszawie obecne były dwa poczty sztandarowe z Wąchocka:
  1.Sztandar Bojowy Zgrupowania Mjr. Ponury-Nurt, reprezentowany przez
  Br.Cystersa Mariana Armułę i P. Henryka Fudalę.
  2. Sztandar Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej,reprezentowany przez P.Andrzeja Karykowskiego,P.Adama Kowalika,P.Ignacego Bartosika.
  Uczestniczyło również trzech mieszkańców z Wąchocka,Wielkiej Wsi i Parszowa. Była to bardzo wzruszająca i podniosła chwila gdy przedstawiciele Wąchocka pełnili wartę przy trumnie Ś.P. Jadwigi Kaczyńskiej. Zdjęcia przesłałem na meila kroniki.

  Dziękuję pięknie za uzupełnienie informacji. Faktycznie zobaczyłem Adama w TV i postanowiłem o tym napisać. Sądzę, że przez skromność i rodzaj uroczystości grupa ta nie poinformowała mnie o zamiarze osobistego uczestniczenia w tej smutnej chwili. Na szczęście mam takich Czytelników jak Pan.

 2. anonimus pisze:

  „Uczestniczyło również trzech mieszkańców z Wąchocka,Wielkiej Wsi i Parszowa” otóż mieszkańców Wąchocka na tym pogrzebie bylo wiecej niz trzech…

 3. wąchocczanka pisze:

  Widze kilku znajomych z Wachocka:Jurek M,syn partyzanta z Wykusu,Pan K,Heniek F,Pan B i moze byli inni,ale nie widze na tych zdjeciach.Czesc jej pamieci!

 4. do anonimusa pisze:

  Człowieku nie licytuj się już. Byli i chwała im za to, więcej czy mniej, a panu redaktorowi i temu Darkowi chwała za to że o tym napisał bo skąd byś wiedział, że byli. Przez chwilę bezimiennie w telewizji pojawił się Kowalik i to wszystko, ale więcej ludzi w Wąchocku czyta Kronikę niż ogląda wiadomości w telewizji.

 5. anonimus pisze:

  nie licytuje sie, nie mam takiego zamiaru, tylko napisalem to w tym celu aby uswiadomic redaktora. Gdyz jesli sie pisze relacje z jakiegos wydarzenia, a na nim sie nie jest to nie ma sensu wypisywanie falszywych i nie potwierdzonych informacji.

 6. Anonim pisze:

  To nie „grupy” powinny informować dziennikarza o swoich planach, to dziennikarz powinien zdobyć się na inicjatywę, i zdobyć obiektywne informacje na temat artykułu, który zamierza napisać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.