IMG344

W niedzielę w Wąchocku odsłonięty zostanie pomnik Mariana Langiewicza. Pierwszy w Polsce.

W najbliższą niedzielę (20 bm) na cokole przed frontem szkoły podstawowej im. Bohaterów Powstania Styczniowego odsłonięty zostanie pomnik jednego z dowódców Powstania Styczniowego z 1863 roku. Generał Marian Langiewicz stacjonował w Wąchocku, gdzie zarządził koncentrację sił powstańczych. Jego obecność nie trwała długo, ale Wąchock dzięki dowódcy wpisał się w karty historii powstania uznawanego za najbardziej symboliczne w dziejach dążenia do niepodległości. Owiane zostało legendą i narodowym mitem zwycięstwa zwyciężonych.

Marian Langiewicz naczelnik wojskowy województwa sandomierskiego uznany został jednym z najlepszych dowódców Powstania. Dyktatorem ogłosił się 11 marca 1863 roku. Granicę Galicji przekroczył 19 marca i został uwięziony przez Austriaków.

Dla Wąchocka ważny był epizod powstańczy ze stycznia 1863 roku. Historycy zgodnie dziś twierdzą, że wojska carskie najwięcej problemów podczas walk z powstańcami mieli z oddziałem Langiewicza. W dniu wybuchu powstania (22 stycznia 1863 r) naczelnik stoczył walkę o Szydłowiec. Wycofał oddział do Wąchocka, gdzie założył obóz. W ciągu tygodnia do oddziału zgłosiło się ok 1500 ludzi (niektóre źródła podają liczbę 3-8 tysięcy). O zgrupowaniu Langiewicza  w Wąchocku pisała prasa zachodnia. W ówczesnych publikacjach pisano o „polskich rządach”. Pojawiła się nazwa ”republika wąchocka”. Rząd Narodowy postanowił ujawnić się właśnie w Wąchocku. Nie doszło do tego, gdyż obóz powstańcy opuścili wcześniej niż zakładano. Przeciwko Langiewiczowi wyruszyły trzy kolumny wojsk rosyjskich liczące 3 tys. żołnierzy. Zadaniem Rosjan było wzięcie całego obozu do niewoli. Od 1 do 3 lutego trwały walki o utrzymanie Wąchocka i Suchedniowa. Nie ponosząc większych strat Langiewicz poprowadził powstańców w kierunku Świętego Krzyża, a następnie na południe województwa krakowskiego. Po ogłoszeniu się dyktatorem powstania Langiewicz planował powrót w Góry Świętokrzyskie. Osłabiony walką pod Grochowiskami oddział po naradzie wojennej przestał istnieć. Część pod wodzą Dionizego Czachowskiego dotarła na Ziemię Świętokrzyska prowadząc działania powstańcze do czerwca 1863 roku. Pozostali wraz z Langiewiczem przekroczyli granicę z Galicją gdzie dyktator został internowany.

W latach 90-tych ub.w w Wąchocku powstał Komitet Budowy Pomnika Langiewicza. Planowano postawić postument w okolicy budynku domu kultury. Powstał też pierwszy projekt. Później planowano postawienie monumentu na wzgórzu ponad Dworkiem Langiewicza. Skończyło się na zakopaniu w ziemi kamienia węgielnego i oświadczenia członków Komitetu o woli postawienia pomnika. Dokumenty zostały wydobyte i znajdą się w przy nowej lokalizacji pomnika.

Przed kilkoma laty idea poświęcenia nowego pomnika w Wąchocku, dowódcy z Powstania Styczniowego wróciła. Reaktywowany komitet, złożony z nowych osób (często rodzinnie i pokoleniowo powiązanych z prekursorami przedsięwzięcia) rozpoczął starania o lokalizację pomnika. Nie było łatwo. Równolegle pojawiły się plany rewitalizacji centrum Wąchocka, które nie zakładały, że przy ulicy Kościelnej powstanie jeszcze jeden pomnik. Ostatecznie Rada Miejska zgodziła się na lokalizację na terenie szkoły w części nie objętej planem rewitalizacji. Sam pomnik ma komponować się w zrewitalizowanej części miasta. Miejsca „ustąpił” mu obelisk upamiętniający wojnę z bolszewikami w latach 1918 – 1920. Obelisk w planie rewitalizacji znajdzie się po drugiej stronie ulicy.

W niedzielę odbędą się Centralne Uroczystości 150 rocznicy Powstania Styczniowego. Nastąpi odsłonięcie pomnika Mariana Langiewicza. Jeszcze kilkanaście dni temu nie wykluczano obecności prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Terenem uroczystości interesowali się nawet funkcjonariusze BOR-u i urzędnicy kancelarii prezydenta. Wiadomo już, że przybędzie jedynie wysłannik prezydenta.

Komentarz:

Pomnik Langiewicza niewątpliwie powstał  dzięki determinacji kilku osób skupionych wokół idei jego budowy. Pomnik powstał wyłącznie ze zbiórek społecznych, bez udziału środków samorządowych i publicznych. Powstał dzięki ofiarności ludzi. Cokolwiek by nie mówić to faktem stanie się, że uroczystość odsłonięcia pomnika znacząco upamiętni 150 rocznicę Powstania Styczniowego. Nie przyćmi go odsłonięcie kolejnej tablicy wmurowanej w dawnym budynku powstańczej poczty polowej przy ulicy Langiewicza. Przy wstędze do przecięcia pojawią się z pewnością różne postaci ze świecznika lokalnej i krajowej polityki. Będzie okazja do wygłaszania patetycznych mów. Gratulowania nie tym co trzeba. Będzie wielu „ojców”. Pomnik jednak zostanie na zawsze dzięki tym, którzy zrealizowali marzenie swoich rodziców. Szkoda, że odsłonięcie pomnika nie jest najważniejszym punktem obchodów rocznicy Powstania w Wąchocku. Cóż, wśród organizatorów są tacy, którzy od lat twierdzą, że nie ma sensu stawiać pomnika Langiewiczowi, gdyż był tu przypadkiem z powodów osobistych (chodzi o łączniczkę powstania z Mirca), pompować historii związku z miastem i przegranego zrywu powstańczego.Można i tak, ale legend się nie należy niszczyć. (tsz)

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (Komentarzy: 8)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • logo kronika
  2012 w Wąchocku. Wybór informacji. Przeczytajcie o czym pisała Kronika.
 • 21 finał
  Orkiestra Owsiaka w Parszowie.
 • elf
  14. szynobusów z Wąchocka
 • PLAKAT2013 Parszów
  Jest plakat WOŚP. 13 – tego o 13-stej w Parszowie. Będzie się działo!
 • koszulka z autografami Polskiej Reprezentacji w piłce siatkowej
  Do Parszowa i Wąchocka zbliża się niedzielna Orkiestra

 • 86 letnia mieszkanka Węglowa na przyznany Order Serca czekała półtora roku.
 • pożar WW 2013-01
  Z ostatniej chwili: Pożar w Wielkiej Wsi
 • IMG357
  W Parszowie grają dla dzieci i seniorów
 • 21 finał
  Nasz sołtys z Owsiakiem na żywo w TVP2

 • Prawie 13 tysięcy dla dzieci i seniorów
 • IMG391
  Langiewicz już na cokole. W niedzielę oficjalne odsłonięcie pomnika.
 • IMG404
  Testament powstańców spełniony po 150 latach
 • trumna J.Kaczyńskiej
  Adam Kowalik z Wąchocka pełnił wartę przy trumnie J. Kaczyńskiej – nowe informacje i zdjęcia
 • IMG436
  Kolędy czas kończyć.
 • IMG450
  Wąchock w Lublinie śpiewał pastorałki
 • logo
  Mieszkanki Wąchocka nominowane do tytułu Kobieta Przedsiębiorcza 2012
 • IMG463
  Zagrali, zaśpiewali ostatnie kolędy
 • IMG459
  Kazimierz Winiarczyk napisał… i wydał.
 • DK 42 o 17.30 7.02.2013
  Posypało i przyblokowało krajówkę DK 42
 • IMG479
  Cudze warto, ale swoje znać, jest obowiązkiem – premiera publikacji K. Winiarczyka

8 odpowiedzi na „W niedzielę w Wąchocku odsłonięty zostanie pomnik Mariana Langiewicza. Pierwszy w Polsce.

 1. anonimus pisze:

  ale bedzie okazja zeby podczas „patetycznych mow” żuć gume.

 2. oprawa pisze:

  Będzie okazja do puszenia się kilku panów opasanych wstęgami i mundurami, którzy nawet poziomicy nie użyli przy budowie. Ten kamień jest krzywy. Kosi go na bok co widać nawet na focie więc nich się pan redaktor tak nie rostkliwia nad nimi. Pewnie brat Marian nadzorował.

 3. mieszkanka pisze:

  Komu nie odpowiada (dotyczy poprzedników w komentarzach) niech nie przychodzą na tego typu uroczystości, niech nic w dalszym ciągu nie robią i niech wreszcie zamilkną.

 4. polonika pisze:

  Najlepiej niech patrioci odsłonią pomnik facetowi który po dwóch miesiącach był na aucie, a samozwańczymdowódcą był 10 dni. Do radaktora: pisze pan „pierwszy pomnik w Polsce”. Mnie to nie dziwi, że pierwszy i akurat w Wąchoku. To postawcie go koło sołtysa.

 5. :)) pisze:

  Hej OPRAWA! POZIOMICA pisze się trochę inaczej, ale ponieważ masz strita w oczach to może nie przeczytasz w słowniku jak…

 6. hwdo pisze:

  Już dawno ten pomnik powinien stanąć w naszym mieśćie,zamiast pomnika durnego sołtysa… :(.A w domu Langiewicza powinno byc jakieś muzeum,
  Ale co z tego jak nie ma pieniędzy ,żeby nawet drogi odśniezyc.

 7. hwdo pisze:

  Może funkcionarjusze BOR’u szukali pieska mamusi pana sołtysa ???

 8. Ja Anonimus pisze:

  KOLEJNE NIEPRAWDZIWE INFORMACJE podane w powyższym artykule, I WPROWADZANIE W BŁĄD CZYTELNIKÓW.
  Co znaczą słowa : pierwszy w Polsce. Bo chyba nie pomnik?
  No chyba, że chodzi o to iż nie został on skopiowany z dotąd istniejących.
  Bowiem pomnik Mariana Langiewicza stoi chociażby w Krotoszynie, proszę sprawdzić link.
  http://krotoszyn.sam3.pl/galeria-458-pod_pomnikiem_gen_mariana_langiewicza.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.