logo kronika

2012 w Wąchocku. Wybór informacji. Przeczytajcie o czym pisała Kronika.

W grudniu ub.r Kronika opublikowała mniej niż zwykle materiałów. Nie dlatego, że nic się nie działo w naszej gminie. Jednoosobowa redakcja miała… problemy kadrowe. Tym bardziej należy się mała rekompensata. Poniżej w skrócie przypomnienie tego co działo się w 2012 roku. To o czym Kronika pisała, bo przecież nie o wszystkim co działo się…

STYCZEŃ 2012

W Parszowie i w Wąchocku odbywały się imprezy towarzyszące Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Była to już 20. odsłona znanej akcji charytatywnej organizowanej przez sztab Jurka Owsiaka. Szczególne zaangażowanie na terenie gminy Wąchock, od 5 lat zauważalne jest w Parszowie. Tam też notowane są gminne rekordy zbieranych pieniędzy.

Zdjęto tynk na ścianie szczytowej prezbiterium kościoła Opactwa Cystersów. Ukazały się  gołe ciosy kamienne. Ułożone naprzemiennie – białe i czerwone.  Tak wyglądał zapewne cały kościół do XV wieku. Po konsultacjach z konserwatorem zabytków zdecydowano o pozostawieniu ściany szczytowej w stanie sprzed 800 laty.

Radni Wąchocka zdecydowali, że budżet gminy dopłaci 80 groszy do jednego metra odprowadzanych ścieków. Burmistrz Wąchocka w listopadzie 2011 r zaproponował, by radni głosowali uchwałę o 41 groszowej dopłacie do metra sześciennego wody.

OSP w Parszowie kupi mercedesa za 20 tys. złotych. Rada Miejska w Wąchocku zgodziła się na 17 nadzwyczajnej Sesji, by dokonać zmian w budżecie i z oszczędności z zimowego utrzymania dróg przeznaczyć 20 tysięcy złotych na zakup pojazdu pożarniczego dla OSP w Parszowie.

Odbyły się uroczystości poświęcone obchodom 149 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Złożono wieńce pod krzyżem przy mogile powstańczej na ulicy Kościelnej. Po uroczystościach religijnych w sali widowiskowej MGOK odbyła się część artystyczna poświęcona bohaterom Powstania Styczniowego przygotowana przez uczniów szkoły podstawowej ich imienia.

Koniec marzeń o szybkiej budowie szerokich dróg, którymi będzie można jeździć po Polsce. Po Euro 2012 staną inwestycje, bo rząd drastycznie obciął fundusze. Dobre drogi będą dopiero za 20 lat – pisała w styczniu 2012 Kronika w kontekście planowanej budowy obwodnicy Wąchocka. Lokalni politycy PO jeszcze mydlili nam oczy do jesieni. Czarny sen spełnił się w końcówce roku 2012. Minister nawet nie zająknął się ogłaszając, że GP 42 nie ma w planach budowy.

LUTY 2012

Pękały drzewa od mrozu.  który w nocy osiągnął na naszym terenie rekordowo niską wartość. Są osoby które twierdzą, że było 30 na minusie.

Poważna awaria wodociągu na ul. Wielkowiejskiej.  PWiK zakręciło zawór pozbawiając wody mieszkańców Wielkowiejskiej i Rynku. Od rana trwało usuwanie awarii przez wykonawcę wodociągu w ramach gwarancji. Wieczorem w kranach pojawiła się woda.

Kilka wróżek (wśród nich jedna „zła”) ,narrator, król, królowa, herod i tytułowa śpiąca królewna. W te i inne postaci wcielili się rodzice przedszkolaków w Wąchocku i wystawili spektakl dla dzieci.

W Marcinkowie miał miejsce  premiera książki Kazimierza Winiarczyka. Od czasu gdy został emerytem ma wiele czasu, którego znaczną część spędził w archiwach wynotowując znane i mniej znane fakty z historii Wąchocka i okolic.

31 stycznia minął termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu lub składania ofert. Chodzi o słynną już rewitalizację miejscowości Wąchock Etap I. Trzykrotnie Urząd Miasta i Gminy w Wąchocku ogłaszał przetarg na rewitalizację. Dwa razy przetarg unieważniono z powodu wyższej ceny za prace budowlane przy rewitalizacji.

MARZEC 2012

Dla mieszkańców wielu dróg gruntowych rozpoczął się koszmar z powodu intensywnych opadów deszczu. Drogi wyrównano stosując nowatorskie rozwiązanie. Na drogę wysypuje się glinę wymieszaną ze żwirem i wałuje. Wszystko wygląda w miarę dobrze, gdy jest sucho lub mroźno. Stanem jednej z ulic zainteresowała się TVP.

Marek Samsonowski został mianowany przez Towarzystwo Przyjaciół Wąchocka Honorowym Sołtysem. Gala nominacyjna odbyła się w minioną sobotę w MGOK w Wąchocku. Imprezę prowadził Mieczysław Szczodry, były burmistrz miasta. W 1994 roku wraz z kolegami z TPW był autorem pomysłu, by w miejskim Wąchocku (po odzyskaniu praw miejskich) nadal istniał sołtys.

Po długiej chorobie –  w wieku 75 lat zmarła lekarz dentysta z Wąchocka, specjalista stomatologii zachowawczej Wanda Szczykutowicz

Urząd miasta właśnie ogłosił przetarg na budowę ulicy Wielkowiejskiej. Jeśli uda się go rozstrzygnąć w ciągu 30 dni zostanie podpisana umowa z wykonawcą. Zwycięzca przetargu musi uporać się z budową ulicy do końca listopada.

KWIECIEŃ

Już po raz 7. w rocznicę śmierci wielkiego Papieża (2 kwietnia) grupa muzyków z Wąchocka uczciła pamięć Jana Pawła II.

W obecności księdza dziekana Józefa Domańskiego i ojca opata Eugeniusza Augustyna nowo powołany proboszcz o. Rajmund Guzik objął urząd w wąchockiej parafii.

MAJ

Festyn Rodzinny  zorganizowała Młodzieżowa Rada Miejska przy pomocy MGOK. Można zaliczyć go do udanych. 3 maja to ważna data w historii Wąchocka. W 1454 roku osada cysterska otrzymała prawa miejskie.

Uroczyście przecięto wstęgę podczas otwarcia boiska do piłki nożnej w Parszowie. To obecnie jedyne w gminie Wąchock boisko ze sztuczną nawierzchnią. Administrować nim będzie miejscowa Szkoła Podstawowa.

Wandale zniszczyli promenadę nad zalewem. Przewrócone zostały 2 słupy stylowych latarni. Potłuczonych zostało kilka kloszy, skradziono kolejne kosze. Tak zakończył się marsz kilku osób po promenadzie. Sprawcy zostali ustaleni. Ich rodzice pokryli koszty zniszczeń w wys. ok 10 tys. zł.

CZERWIEC 2012

Dwa domy z ulicy Starachowickiej w Wąchocku zostały odtworzone w Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni koło Chęcin. Dom rodzinny Bożeny Kowalskiej (pielęgniarki z Wąchocka) muzeum zakupiło w ubiegłym roku. Rodzinny dom Honorowego Obywatela Wąchocka ks. prałata Franciszka Szczykutowicza został rozebrany i przewieziony do Tokarni ok. 1980 roku.

Zakończyły się dwudniowe uroczystości organizowane w rocznicę śmierci majora Jana Piwnika Ponurego. Wczorajsze spotkanie środowisk harcerskich i partyzanckich na Wykusie wypadło dokładnie w 68 rocznicę śmierci komendanta Piwnika.

Sołtysowa Kapela z Wąchocka pod kierunkiem samego honorowego sołtysa  Marka Samsonowskiego wygrała precasting do polsatowskiego programu Must Be The Music, TYLKO MUZYKA i weźmie udział w kolejnej edycji tego popularnego show.

Obrady sołtysów Ziemi Kieleckiej w Wąchocku.  Sołtysom towarzyszy wielu polityków. Podczas obrad wręczano odznaczenia. Odbył się tradycyjny Turniej Sołtysów.

LIPIEC

Drogowcy zbliżają się do finału prac remontowych na drodze krajowej 42 przebiegającą w granicach administracyjnych Wąchocka. Nowa nawierzchnia została położona od ulicy Górnej na Wygodzie do ul. Kieleckiej tuż przed wjazdem do Wielkiej Wsi.

Znany kompozytor ze Szwecji Wojciech Głuch chciałby przy pomocy mieszkańców Wąchocka stworzyć niezwykłe dzieło muzyczne oparte na dowcipie i humorze. Odbyły się rozmowy inicjujące powstanie musicalu Show dla miasta Wąchock

SIERPIEŃ

Rozpoczęła się rewitalizacja centrum Wąchocka. Ulica Kościelna i plac klasztorny otrzymają nową nawierzchnię. Zmieni się lokalizacja pomników. Ulica Kościelna za bramką zachowa swój wygląd, ale istniejący tam bruk zostanie zdjęty i ułożony na nowo. Na placu po tartaku będzie park z pomnikiem sołtysa w centralnej części oraz budynek estetycznego szaletu miejskiego.

Dyrektor gimnazjum zatrudnił żonę wiceburmistrza jako nauczycielkę. O stanowisko nauczycielki chemii starała się jeszcze jedna osoba. Zapachniało nepotyzmem.

WRZESIEŃ

Nowy rok szkolny. Dzięki decyzji rodziców 6-latków szkoła w Wąchocku będzie miała dwie klasy I-sze. Jedna grupa to absolwenci „zerówki” (rocznik 2005) i druga grupa złożona z byłych przedszkolaków (rocznik 2006).

Kapela Sołtysa wystąpiła w  IV edycji programu Must Be The Music, który emitowany jest w Telewizji Polsat.  W trakcie programu Kapela otrzymała 4 głosy TAK od jury. Kapela zaśpiewała Song o Wąchocku w rytm westernowej muzyki. Piosenka swoją treścią zaprasza do Wąchocka.

W Ratajach odbyły się uroczyste  Dożynki Gminy Wąchock. W samo południe odbyła się Msza Św. polowa przy kaplicy Św. Zofii. Mszę koncelebrowali o. Gerard Staszczyszyn (wikariusz opiekujący się parafianami w Ratajach) i ojciec opat Eugeniusz Augustyn, którego jurysdykcja opacka sięga po Rataje. Rataje to dawna rolnicza część opactwa wąchockiego.

PAŹDZIERNIK

Podczas wstępnego etapu prac przy rewitalizacji ulicy Kościelnej i otoczenia klasztoru powstało kilka stanowisk archeologicznych. Odkryto fragmenty zabudowań z XV wieku oraz poznano stan i poziom dróg sprzed kilkuset lat.

Zdecydowano o zwiększeniu kosztów remontu ulicy Wielkowiejskiej. Na dość długim odcinku w górnej części budowy ulicy okazało się że podłoże pływa jak galareta. Pod warstwą jest glina i ta glina jest niestabilna. Większe pojazdy uciskając podłoże w jednym miejscu podnoszą je w innym.

LISTOPAD

Około 50 osób wzięło udział w warsztatach muzycznych zorganizowanych w MGOK w Wąchocku. Zajęcia prowadzone były przez kompozytora i chórmistrza Wojciecha Głucha trwały długo, ale były ciekawe i wniosły wiele dla edukacji muzycznej młodzieży.  Warsztaty są częścią przygotowań do powstania musicalu o Wąchocku.

Wąchock zdobył 18 proc. głosów w głosowaniu słuchaczy RMF FM na najpiękniejsze miejsce do zamieszkania. Pierwszy nadal jest „domek na skale” (23 proc.) Wąchock w wyniku mobilizacji Internautów zdołał wyprzedzić Bieszczady i Węgorzewo.

50 lat ma budynek szkoły podstawowej w Wąchocku. Pierwszy dzwonek w nowym gmachu zabrzmiał 1 września 1962 roku. Budowę szkoły rozpoczęto w 1958 roku w dawnych ogrodach, które wcześniej były cmentarzem parafialnym kościoła Św. Elżbiety. Odbyły się uroczystości jubileuszowe.

Archeolog podczas prac przy rewitalizacji ulicy Kościelnej odkopał późnośredniowieczny drewniany trakt.

GRUDZIEŃ

Ulica Wielkowiejska jest wyremontowana. Czeka na odbiór techniczny.

Przewoźnicy będą płacić miastu za korzystanie z przystanków. Radni przyjęli projekt uchwały w tej sprawie.

W sali MGOK odbyła się wigilia dla mieszkańców gminy Wąchock.

Skromny Sylwester, mało strzelania. Do Siego Roku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (1 komentarz)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • IMG122
  Znaleziono koło! Może to koło słynne z wyborów sołtysa?
 • IMG132
  Filia wąchockiego Opactwa Cystersów w Sulejowie Pomnikiem Historii
 • IMG127
  Pół wieku „budy” w Wąchocku.
 • herb Wąchocka z XVII wieku.
  Wąchock na 4 miejscu w ankiecie RMF FM. Można poprawić wynik. Głosujcie.
 • zdjęcia z canona do kwietnia 2011 1628
  Aktualizacja: Drugie miejsce Wąchocka w ankiecie RMF FM.
 • IMG128
  50 lat szkoły. Wspaniała oprawa pięknego Jubileuszu.
 • IMG262
  Nowe lotnisko. Świętokrzyskie w Obicach nie może się doczekać, a Lubelszczyzna od dziś je ma pod Lublinem.
 • IMG340
  Przewoźnicy będą płacić za przystanki – czy to dobra decyzja urzędu?
 • boze-narodzenie-bombki
  Krótka historia świąt i Życzenia Świąteczne dla Czytelników Kroniki Wąchocka.
 • nowy rok
  Oby był dobry dla Wąchocka. Wszystkiego najlepszego.
 • 21 finał
  Orkiestra Owsiaka w Parszowie.
 • elf
  14. szynobusów z Wąchocka
 • PLAKAT2013 Parszów
  Jest plakat WOŚP. 13 – tego o 13-stej w Parszowie. Będzie się działo!
 • koszulka z autografami Polskiej Reprezentacji w piłce siatkowej
  Do Parszowa i Wąchocka zbliża się niedzielna Orkiestra

 • 86 letnia mieszkanka Węglowa na przyznany Order Serca czekała półtora roku.
 • pożar WW 2013-01
  Z ostatniej chwili: Pożar w Wielkiej Wsi
 • IMG357
  W Parszowie grają dla dzieci i seniorów
 • 21 finał
  Nasz sołtys z Owsiakiem na żywo w TVP2

 • Prawie 13 tysięcy dla dzieci i seniorów
 • IMG344
  W niedzielę w Wąchocku odsłonięty zostanie pomnik Mariana Langiewicza. Pierwszy w Polsce.

Jedna odpowiedź na „2012 w Wąchocku. Wybór informacji. Przeczytajcie o czym pisała Kronika.

 1. alladyn pisze:

  Brawo! Brawo!. Zawsze tu chętnie wchodzę i znajduję same ciekawe i ważne sprawy.
  Do Siego Roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.