IMG340

Przewoźnicy będą płacić za przystanki – czy to dobra decyzja urzędu?

W ostatnim wydaniu Echa Dnia pojawiła się informacja o tym, że cyt: Rada Miejska Wąchocka, na wniosek Jarosława Sameli, burmistrza Wąchocka, jako pierwsza w powiecie starachowickim wprowadziła opłaty za korzystanie z przystanków autobusowych, przez autobusy i busy.

Głosowanie na uchwałą miało miejsce 30 ub.m. Jako jedyny radny byłem przeciw wprowadzeniu tych stawek. Chodzi o 5 groszy od jednego rozkładowego zatrzymania się autobusu przy słupku przystankowym. Według obliczeń urzędników, rocznie ma to przynieść gminie dochód 15 tysięcy złotych. Możliwość pobierania opłat od firm przewozowych wynika z ustawy z marca 2011 roku. Zapisano tam, że przewoźnik musi starać się od rad miejscowych gmin o zgodę na korzystanie z przystanków. Gminy mogą określić wysokość opłaty. Wielu przewoźnikom kończą się zezwolenia marszałka na wykonywanie przewozów. By uzyskać nowe zezwolenie do dokumentacji trzeba będzie dołączyć uchwały z gmin, które znajduj się na trasie przejazdu. Mniej biurokracji, gdy bus jedzie przez 2-3 gminy, ale więcej trudu dla przewoźnika, gdy jedzie przez kilka województw. Gminy będą mogły pobierać opłaty. Wąchock jak informuje Echo Dnia jako pierwsza gmina w powiecie chce 5 groszy za jedno zatrzymanie autobusu.

Koledzy radni bezdyskusyjnie przyjęli propozycję burmistrza, ale ja obawiam się skutków tej uchwały. Tylko na trasie Skarżysko – Starachowice są  22 przystanki, Wąchock – Marcinków (10) Parszów – Suchedniów (6). Jeśli przewoźnik zgłosi wszystkie przystanki na trasie Skarżysko – Starachowice to tylko z jednego kursu tam i z powrotem będzie musiał oddać do urzędu w Wąchocku 1,10 zł dziennie a to oznacza miesięcznie 33,30, rocznie 401 zł. Przewoźnik tak jak np linią „A” należąca do MKS w Skarżysku wykonuje  ok. 16 przejazdów w obie strony. 528 zł miesięcznie (6336 rocznie). Linia A z MZK Starachowice podobnie 16 kursów.

Autobusy PKS odjeżdżają z Wąchocka  w kierunku Starachowic i Skarżyska (Kielc) ok 50 razy. Autobusy nie zatrzymują się wprawdzie na wszystkich przystankach, ale dodatkowy koszt z powodu korzystania z kilkunastu przystanków na trasie do Kielc, Skarżyska i Starachowic może wynieść nawet 10 tys. zł rocznie (10 przystanków x 5 groszy x 365 dni x 5o kursów). Tylko te 3 przedsiębiorstwa według ostrożnych szacunków zapłacą gminie ok. 17 tys. zł w skali roku. Przez Wąchock kursuje jeszcze kilku przewoźników dalekobieżnych korzystających tylko z 2- 6 przystanków – Wąchock,Wygoda,Węglów,Wielka Wieś,Parszów,  ale ci którzy obsługują trasę do Kielc i Skarżyska zatrzymują się na ok 20 przystankach. Płacić muszą bez względu na to czy ktoś tego dnia na tych przystankach wsiada czy wysiada.To według szacunków może ich kosztować łącznie kilka tysięcy zł rocznie.

Czego się obawiałem dyskutując na sesji Rady Miejskiej z burmistrzem. Proponowałem, by promocyjnie zastosować opłaty roczne zryczałtowane. Obawiam się też, że przewoźnicy z przyczyn ekonomicznych będą redukować z rozkładów nierentowne przystanki, a trzeba wiedzieć że te wąchockie  to nie jedyny koszt na trasie przejazdu. Inne gminy też ustalą opłaty . Nie zdziwię się gdy busy i autobusy przestaną zatrzymywać się na Przedmieściu, Węglowie czy przy Św. Janie. Ostatnio radna z Parszowa Halina Herman poprosiła o przystanek przy ulicy Grabowej. Wpłynęło takie pismo z Wąchocka – potwierdził pracownik biura PKS w Starachowicach Zbigniew Chwaściński. – Braliśmy to pod rozwagę, ale każda zmiana rozkładu jazdy to opłaty w Urzędzie Marszałkowskim za nowe zezwolenie. Teraz przyjdzie jeszcze płacić za korzystanie z przystanku w gminie. PKS jeszcze nie wie oficjalnie  o nowej uchwale radnych i opłatach w gminie Wąchock. Jeśli to tak wygląda będziemy likwidować kursy m.in przez Marcinków. Już teraz autobus jedzie z jedną, dwiema osobami. Czy mamy jeszcze dopłacać po 5 groszy za przystanek. Ludzie będą chcieli czasem wysiąść, ale za zatrzymanie się na przystanku nie uwzględnionym w rozkładzie grozi wysoka kara. ITD sprawdza takie przypadki. W Starachowicach  PKS nie płaci za zatrzymywanie się na przystankach miejskich, ale może zatrzymywać się tylko na tych ujętych w rozkładzie. To pewnie kwestia czasu, gdy będzie trzeba płacić, ale że Wąchock jest pierwszy? – dziwi się –  W tej chwili płacimy w Lublinie 5 groszy za przystanek oraz w Warszawie 5 groszy- powiedział Z. Chwaściński. Zgodnie z uchwałą PKS zapłaci również za przystanki rozkładowe przy odwozie dzieci szkolnych. Decyzje samorządowców mogą też wpłynąć na wysokość cen biletów. Koszty rosną. Teraz kolejne instytucje wyciągają ręce po pieniądze. Niedawno koszty przewoźników wzrosły z powodu wprowadzenia sytemu Via Tool. Tylko patrzeć jak za te same przystanki od gmin będą chcieli pieniędzy administratorzy dróg, czyli powiaty i województwa. Oczywiście za wszystko zapłacą ludzie kupując bilet.

W Wąchocku jest jeszcze jedno sprawdzone rozwiązanie. Wystarczy, że kierowca otworzy tylko środkowe drzwi. Przednie i tylne to już nie Wąchock.   Tomasz Szczykutowicz

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (Komentarzy: 9)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI, Co piszą inni?, Felietony i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • IMG102
  Reporter RMF FM sprawdzał czy Wąchock to dobre miejsce do zamieszkania?
 • IMG099
  Głosuj na Wąchock na stronie RMF24.pl
 • IMG109
  Archeolog odkrył drewniany trakt w Wąchocku z ok. XV wieku.
 • IMG122
  Znaleziono koło! Może to koło słynne z wyborów sołtysa?
 • IMG132
  Filia wąchockiego Opactwa Cystersów w Sulejowie Pomnikiem Historii
 • IMG127
  Pół wieku „budy” w Wąchocku.
 • herb Wąchocka z XVII wieku.
  Wąchock na 4 miejscu w ankiecie RMF FM. Można poprawić wynik. Głosujcie.
 • zdjęcia z canona do kwietnia 2011 1628
  Aktualizacja: Drugie miejsce Wąchocka w ankiecie RMF FM.
 • IMG128
  50 lat szkoły. Wspaniała oprawa pięknego Jubileuszu.
 • IMG262
  Nowe lotnisko. Świętokrzyskie w Obicach nie może się doczekać, a Lubelszczyzna od dziś je ma pod Lublinem.
 • boze-narodzenie-bombki
  Krótka historia świąt i Życzenia Świąteczne dla Czytelników Kroniki Wąchocka.
 • nowy rok
  Oby był dobry dla Wąchocka. Wszystkiego najlepszego.
 • logo kronika
  2012 w Wąchocku. Wybór informacji. Przeczytajcie o czym pisała Kronika.
 • 21 finał
  Orkiestra Owsiaka w Parszowie.
 • elf
  14. szynobusów z Wąchocka
 • PLAKAT2013 Parszów
  Jest plakat WOŚP. 13 – tego o 13-stej w Parszowie. Będzie się działo!
 • koszulka z autografami Polskiej Reprezentacji w piłce siatkowej
  Do Parszowa i Wąchocka zbliża się niedzielna Orkiestra

 • 86 letnia mieszkanka Węglowa na przyznany Order Serca czekała półtora roku.
 • pożar WW 2013-01
  Z ostatniej chwili: Pożar w Wielkiej Wsi
 • IMG357
  W Parszowie grają dla dzieci i seniorów

9 odpowiedzi na „Przewoźnicy będą płacić za przystanki – czy to dobra decyzja urzędu?

 1. Pasażerka pisze:

  Błędne koło. PKS zapłaci gminie, a pasażerowie będą płacić drożej za bilety przewoźnikowi. Tego się należy spodziewać. Wniosek: mieszkańcy Wąchocka w spirali uchwał RM. Trafiło na bogaczy…Chcesz jechać – płać. Chcesz wysiąść – płać.

 2. mieszkaniec pisze:

  Coś mi tu nie pasuje w obliczeniach. Najpierw jest podana informacja, że „Rocznie ma to przynieść gminie dochód 15 tysięcy złotych”. Następnie pojawiają się obliczenia, a po nich informacja, że ” Tylko te 3 przedsiębiorstwa według ostrożnych szacunków zapłacą gminie ok. 17 tys. zł w skali roku” więc już tutaj widzimy rozbieżność. Ale jak przeliczyć to co jest napisane, to i tak wychodzi co innego. No bo PKS według obliczeń autora będzie do gminy Wąchock płacił 10tys rocznie, za kursy „A” MKS zapłaci 6336zł, MZK tyle samo, więc już z tych trzech wartości uzyskujemy 22672zł. A do tego dojdą przecież prywatni przewoźnicy.
  Więc ile w końcu gmina na tym zarobi? 15tys, 17tys, czy ponad 22tys?

 3. Mac pisze:

  Kogo Burmistrz zatrudni aby to wszystko liczyć? Pieniądze urzędnikom się przydadzą bo budżet się nie domyka. Firmy zwalniają ludzi (FIAT) bo spowolnienie gospodarcze, nawet pańswowe PKP redukują zatrudnienie bo tak się poprostu nie da. Dochodowy sektor bankowy ogłasza redukcje personelu, a włodarz gminy co robi? Wyciska pieniądze z podatników.

 4. W pisze:

  Pewnie skończy się to tylko tym że w Wąchocku radykalnie zmaleje lista przystanków odpadną pewnie te na ul Kolejowej, Przedmieściu , Radomskiej zostanie pewnie po jednym w Wachocku na Wygodzie i w Rynku, w Wielkiej Wsi obok sklepu monopolowego i ze dwa w Parszowie. Wyciąganie dodatkowych pieniędzy i tak nie przyniesie żadnych korzyści.
  Wąchock zamiast przyciągać przedsiębiorców tylko ich odstrasza, raczej nie tędy droga zamiast o dodatkowych opłatach powinni myśleć o ulgach i zachętach dla potencjalnych inwestorów. kompletny brak zrozumienia przez RM tematu.

 5. DarekWW pisze:

  Tylko patrzeć jak przewoźnicy zrobią linie pośpieszne.Są właścicielami więc im wolno omijać Wąchock szerokim łukiem.Start Starachowice,potem Skarżysko,Suchedniów,Kielce itd.Samela szuka oszczędności, może więc zrobić bramki i pobierać opłaty od wszystkich przejeżdżających przez miasto cudów? Drugim sposobem na oszczędności jest poprostu zwolnienie zastępcy burmistrza,który jest tak potrzebny jak znalezione niedawno stare koło od wozu.Zmniejszenie radnych o połowę- następne pieniądze z diet. Ale w swoją klikę ciężko uderzyć. Najlepiej kopnąć w dupę mieszkańca. Następnie nas kopną już niedługo ustalając opłaty za śmieci od stycznia.

 6. Ratajan pisze:

  ludzie klapki z oczu sobie zdejmijcie
  gdyby radni nie podjeli decyzji to ktoś inny w myśl chorej ustawy skosiłby kasę tak to przynajmniej kesz zostanie w wąchocku na remontowanie rozdupconych przystanków.
  P.S
  a bilety i tak by wrosły bo….teraz mzk i pks ma wytłumaczenie bo za przystanki……szkoda tylko że busikom za 2,5 złotych opłaca się jeździec a mzk czy pks za 3,20 po tej samej trasie już nie.
  pozdrowienia i niskie ukłony ślę dla prezesów spółek komunikacyjnych z miasta prezydenta B.

 7. pasażer pisze:

  Radni zagłosowali za opłatami ponieważ wszyscy jeżdżą samochodami to maja w głębokim poważaniu tych co korzystają z autobusów, PKS-ów czy busów. Jeden radny to co kadencje zmienia samochód na lepszy. A skoro pan burmistrz chce 15 tysięcy oszczędności to niech sobie obniży pensję o 1250 zł i akurat będzie. Albo radni Ci co głosowali za wprowadzeniem opłaty niech się zrzuca ze swoich diet na te 15 tysięcy. A i uprzedzę komentarze w stylu ” sam sobie z wypłaty obetnij” tym ze zarabiam najniższą krajowa:) wiec prawo na to nie pozwala:)

 8. wywrotowiec pisze:

  Drogi Ratajenie.Skoro jesteś tak zachwycony busikami to wytłumacz matce z dzieckiem w wózku lub osobie niepełnosprawnej na wózku,do którego zostanie wpuszczona taka osoba, a raczej zmieści się z takim balastem,na trasie Skarżysko-Starachowice.W wozie linii A z tym nie będzie problemu.Dla malkontentów proponuję pozostawić tylko stanowiska z rowerami,bez siodełek i kierownicy,aby możliwie było po najniższych kosztach.

 9. heniekZpksu pisze:

  @wywrotowiec zastanów się 3 razy co piszesz, bo piszesz takie brednie jak byś sam był granatem od taczki oderwany

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.