IMG128

50 lat szkoły. Wspaniała oprawa pięknego Jubileuszu.

Rozpoczęło się uroczystą Mszą Św koncelebrowaną której przewodniczył o.opat , nauczyciel religii. Homilię wygłosił ks.kanonik Stanisław Bastrzyk, absolwent wąchockiej podstawówki, który wielokrotnie odniósł się do osobistych przeżyć związanych z Wąchockiem i edukacją na rodzinnej ziemi.

Po uroczystości religijnej w sali widowiskowej MGOK odbyła się ceremonia jubileuszowa. W rolę konferansjerów wcielili się Ewa Maciąg i Marcin Paduch – nauczyciele podstawówki, którzy na wstępie wywołali do „tablicy” dyrektor Dorotę Janas.

Obecna szefowa szkoły przypomniała w swoim wystąpieniu historię budynku przy ulicy Kościelnej. Pierwszy dzwonek w nowym gmachu zabrzmiał 1 września 1962 roku. Budowę szkoły rozpoczęto w 1958 roku w dawnych ogrodach, które wcześniej były cmentarzem parafialnym kościoła Św. Elżbiety.

 

 

W Kronice po raz pierwszy prezentujemy archiwalną fotografię z prywatnych zbiorów autora opisaną na odwrocie: „Szkoła nowo powstająca w Wąchocku 1959 (luty)”.

 

 

 

Podczas części oficjalnej witano przybyłych gości.

Wśród wymienionych znaleźli się byli dyrektorzy, nauczyciele i obecni przyjaciele podstawówki. Miło było dostrzec wśród obecnych Aleksandra Żukowskiego (kierownika, a następnie dyrektora szkoły 1967-1973) oraz Hipolita Lefka (1973-83), który przyjechał na uroczystość z Wólki Milanowskiej,gdzie dziś mieszka. Obecny byli  dyrektorzy (1983-2001), Aldona Korycińska(2001-02) i Małgorzata Olszewska(2002-2008).

Wspomniano Aleksego Banaczkowskiego za którego kadencji (1946-1966) wybudowano nową szkołę dla Wąchocka. Człowiek ten wraz przewodniczącym Komitetu Rodzicielskiego Stefanem Wieczorkiem, ojcem proboszczem Alberykiem Siwkiem (późniejszy opat wąchocki) oraz przewodniczącym Gminnej Rady Narodowej Janem Walkiewiczem zrobili wiele, by obiekt mógł powstać. Nie sposób pominąć społeczności Wąchocka zaangażowanej w budowę szkoły.

W trakcie przemówienia  dyrektorka D.Janas wspomniała, że w tym roku mija 25 lat jej pracy w tej szkole. Na twarzy dyrektorki w tym momencie pojawiły się łzy wzruszenia, a na sali rozległy się brawa. Okazało się że nikt wcześniej tego nie sprawdził. Była więc też kolejna okazja do świętowania.

Po oficjalnych przemówieniach gości i wręczeniu prezentów dla półwiecznej szkoły przyszedł czas na występ uczniów podstawówki. Tym razem nie było patetycznej akademii, lecz dobrze przygotowane przedstawienie według okolicznościowego scenariusza z dużą dawką humoru i popisami artystycznymi. Nie zabrakło elementów satyrycznych i aluzji. Burmistrz dowiedział się o konieczności zmiany elewacji szkoły, dostało się też Kronice Wąchocka za ostre teksty. Kulminacyjnym momentem był wjazd lokomotywy z wagonami na stację Wąchock w 1962 roku. Parafraza wiersza „Stoi na stacji lokomotywa” w wykonaniu uczniów rozbawiła wszystkich.

By dopełniły się wszystkie elementy artystyczne na scenie zobaczyliśmy występy przedszkolaków i grupy tańca towarzyskiego złożonej z uczniów szkoły. Wśród zebranych rozdano okolicznościowe wydanie gazety w którym znalazły się wspomnienia nauczycieli i uczennicy. Swoje spojrzenie na historię szkoły ujawniły niezwykle ciepło Irena Kosior, która wymieniła wiele faktów i nazwisk, które przewinęły się przez lata edukacji w Wąchocku. W „czterech odsłonach historii” o szkole opowiedziała Zofia Miernik (emerytowana nauczycielka). Szczególnie wzruszające jest wspomnienie o zmarłych kolegach nauczycielach. Nie było łatwo pogodzić się z okolicznościami ostatnich pożegnań – pisze Z.Miernik.

Na dłuższe wspomnienia zdecydowała się (Tereszyńska) uczennica 1971-1979. Dowiedzieliśmy się z jej opowiadania, o wielu ciekawostkach życia szkoły w latach 70-tych. Apele, gimnastyka śródlekcyjna, chodzenie parami na przerwach, lekcje śpiewu z nauczycielem dyrygującym z krzesła, lekcje rosyjskiego.

Stanisławowi Pożodze nauczycielowi muzyki autorka poświęciła wiele miejsca w swoich wspomnieniach, ale miał też St. Pożoga swoją chwilę podczas nieoficjalnej uroczystości. Nieoczekiwanie został poproszony o osobiste zaintonowanie 100 lat dla szkoły jubilatki co też ochoczo uczynił.

Zwiedzanie okolicznościowych wystaw fotografii i dokumentów szkolnych oraz uroczysta kolacja (ufundowana przez przyjaciół szkoły), a przygotowana przez personel szkolnej kuchni i rodziców  zakończyła piękny dzień Jubileuszu 50 lecia. /tsz/

Poniżej fotoreportaż autorstwa Agnieszki Szczykutowicz:

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (Komentarzy: 9)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • lg do XI 12 035
  Głębsze kopanie. Termin się zbliża. Zobacz jak dziś wygląda Wielkowiejska.
 • IMG089
  Uśmiechy i radość na twarzach. Leją asfalt na Wielkowiejskiej. Relacja prosto z ulicy.
 • IMG102
  Reporter RMF FM sprawdzał czy Wąchock to dobre miejsce do zamieszkania?
 • IMG099
  Głosuj na Wąchock na stronie RMF24.pl
 • IMG109
  Archeolog odkrył drewniany trakt w Wąchocku z ok. XV wieku.
 • IMG122
  Znaleziono koło! Może to koło słynne z wyborów sołtysa?
 • IMG132
  Filia wąchockiego Opactwa Cystersów w Sulejowie Pomnikiem Historii
 • IMG127
  Pół wieku „budy” w Wąchocku.
 • herb Wąchocka z XVII wieku.
  Wąchock na 4 miejscu w ankiecie RMF FM. Można poprawić wynik. Głosujcie.
 • zdjęcia z canona do kwietnia 2011 1628
  Aktualizacja: Drugie miejsce Wąchocka w ankiecie RMF FM.
 • IMG262
  Nowe lotnisko. Świętokrzyskie w Obicach nie może się doczekać, a Lubelszczyzna od dziś je ma pod Lublinem.
 • IMG340
  Przewoźnicy będą płacić za przystanki – czy to dobra decyzja urzędu?
 • boze-narodzenie-bombki
  Krótka historia świąt i Życzenia Świąteczne dla Czytelników Kroniki Wąchocka.
 • nowy rok
  Oby był dobry dla Wąchocka. Wszystkiego najlepszego.
 • logo kronika
  2012 w Wąchocku. Wybór informacji. Przeczytajcie o czym pisała Kronika.
 • 21 finał
  Orkiestra Owsiaka w Parszowie.
 • elf
  14. szynobusów z Wąchocka
 • PLAKAT2013 Parszów
  Jest plakat WOŚP. 13 – tego o 13-stej w Parszowie. Będzie się działo!
 • koszulka z autografami Polskiej Reprezentacji w piłce siatkowej
  Do Parszowa i Wąchocka zbliża się niedzielna Orkiestra

 • 86 letnia mieszkanka Węglowa na przyznany Order Serca czekała półtora roku.

9 odpowiedzi na „50 lat szkoły. Wspaniała oprawa pięknego Jubileuszu.

 1. zuza pisze:

  JUBILEUSZ SZKOŁY HM… JA UWAZAM ZE RACZEJ BYŁ TO JUBILEUSZ PANI D. SZKODA TYLKO ZE NIKT NIE POMYSLAŁ O TYCH GŁODNYCH I SPRAGNIONYCH DZIECIACH SZKOŁA SIE BAWIŁA A DZIECI KTÓRE PRZYGOTOWAŁY PIEKNA CZESC ARTYSTYCZNĄ BYŁY ODSTAWIONE…..NAWET SZKOŁA NIE POCZESTOWAŁA ICH HERBATA …. OJ NIEŁADNIE …

 2. s pisze:

  Szkoda,że nauczyciele z terenu gminy nie zostali zaproszeni.

 3. mama pisze:

  wystep dzieci super nauczyciele powinni byc dumni z uczni naprawde super.
  Niestety tylko ze elita i dyrekcja nie pomyslala o uczniach od 11,30 do17.00 dzieci byli w goku bez zadnego poczestunku.Skandal moze przy nastepnym wystepie ktos pomysli o tych dzieciach .

 4. oprawa pisze:

  Oprawa może fajna, ale ktoś zapomniał o nas absolwentach. chętnie bym przybył. wsparł szkołe 500 funtów, ale nic nie mówili, nie zaprosili. Sobie raut zrobili. Dziękujemy, dzię-ku – jemy. dzię-ku-jemy

 5. mieszkanka pisze:

  Przyłanczam się do rozmówczyń, faktycznie występ artystyczny dzieci przecudowny napracowały sie trzeba przyznac … miło sie na to patrzyło ale …ale …sek w tym ze nas rodziców proszono o pomoc, o upieczenie ciast, o pomoc w czasie uroczystosci… takowa pomoc była …wszyscy sie sprawdzili prócz Dyrekcji i grona pedagogicznego… nikt nie wpadł na pomysł aby tym dzieciakom doniesc choc 1 talerz z ciastem … był by to miły gest :)) sami sie naopychali pogoscili a te male dzieciątka wygłodniałe czekały na swój występ od godziny 11.30..czy to w porzadku Pani Dyrektor? a jeszcze jedna kwestia rozwozu dzieci po zakączonej uroczystosci artystycznej..nikt nie zadbał o to aby dzieci bezpiecznie wróciły do domów. grono pedagogiczne i reszta zaproszonych gosci szybko zwineła sie na imprezke a dzieci zostały bez opieki i bez odwozów, prosze Pania Dyrektor o ustosunkowanie sie//.,.

 6. koko pisze:

  Część artystyczna Ładna ale że od 11,30 musiała moja córka tam być to chyba przesada!!!!
  Nie dość że głodne dzieci to i odrzucone , nikt o nich nie pomyślał….
  NIE ŁADNIE!!!!!!!!!

 7. GRAZA pisze:

  1 WRZEŚNIA 1962 ROKU ROZPOCZĘŁAM NAUKĘ W 1 KLASIE A MOJĄ WYCHOWAWCZYNIĄ BYŁA PANI IRENA FIUTOWSKA.TO BYŁA KLASA 1 B.

 8. wyborca pisze:

  Powyższe komentarze potwierdzają, że w Wąchocku zarówno dyrekcje szkół jak i władze dbają tylko o swoje dobre samopoczucie. Obce jest im dobro dzieci i młodzieży.Swięto było dla nich a nie dla uczniów byłych o obecnych.Szkoda,że ten wspaniały program dzieci przygotowały kosztem zajęć lekcyjnych.

 9. Absolwent pisze:

  Szanowni Państwo,
  Przypadkowo natrafiłem na opis uroczystości 50-cio lecia Szkoły , której jestem absolwentem. Wszystkie osoby wymienione w poniższym cytacie znałem osobiście. Moją pierwszą wychowawczynią była Pani Irena Kosior.
  Gratuluję Jubileuszu !!!
  Serdecznie pozdrawiam Pana Z.Winiarczyka i dziękuję za pielągnowanie pamięci o Wąchgocku,
  Z poważaniem,
  Michał Szlęzak

  „Wspomniano Aleksego Banaczkowskiego za którego kadencji (1946-1966) wybudowano nową szkołę dla Wąchocka. Człowiek ten wraz przewodniczącym Komitetu Rodzicielskiego Stefanem Wieczorkiem, ojcem proboszczem Alberykiem Siwkiem (późniejszy opat wąchocki) oraz przewodniczącym Gminnej Rady Narodowej Janem Walkiewiczem zrobili wiele, by obiekt mógł powstać. Nie sposób pominąć społeczności Wąchocka zaangażowanej w budowę szkoły „.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.