IMG019

To miasto ma duszę – Profesor Wojciech Głuch zakończył I etap warsztatów dla talentów z Wąchocka.

Przy olbrzymim zainteresowaniu młodzieży z gminy Wąchock, ale również ze Starachowic, Rzepina i Mirca odbyły się  w MGOK warsztaty  prowadzone przez wybitnego pedagoga muzycznego Wojciecha Głucha.

 

 

 

Korzystając z zaproszenia Kroniki Wąchocka spotkaniom towarzyszyła ekipa Telewizji Polskiej, a Polskie Radio Kielce zebrało informację o musicalu. O niecodziennym wydarzeniu w niedzielne popołudnie dowiedziała się cała Polska. W popularnym programie informacyjnym Teleekspress Wąchockowi poświęcono kilkadziesiąt sekund, wcześniej zapowiadając materiał w tzw. forszpanie. Program transmitowany jest na żywo również w satelitarnej TV Polonia na cały świat. http://teleexpress.tvp.pl/9002081/musical-o-wachocku

Zainteresowanie mediów planowanym musicalem Show dla miasta Wąchocka przeszło wszelkie oczekiwania. Czy dacie radę? To pytanie najczęściej padało z ust dziennikarzy.

Teraz wszystko w rękach Producenta wykonawczego, którym powinien stać się samorząd i jego (czyli nas wszystkich) pieniądze.

, który pokochał nasze miasto jest dobrej myśli. To inwestycja w promocję na wiele lat. Musical będzie żył dalszym artystycznym życiem. Nie chodzi o to, by wypalił się na jednorazowej premierze. Zamysł jest taki, by był wystawiany przez kolejne lata przez wiele pokoleń Wąchocczan. Musical miałby być takim towarem eksportowym, świetnie uzupełniającym sołtysa i historię miasta.

Przed próbami w sali widowiskowej doszło w siedzibie redakcji Kroniki do spotkania kompozytora z aktorem i szefem Wrocławskiego Teatru Komedia Pawłem Okońskim. Okazało się, że naszego rodaka (Paweł dzieciństwo spędził w Wąchocku) nie musieliśmy długo przekonywać do podjęcia się reżyserii spektaklu. Wstępnie ustalono plan pracy. W przyszłym roku w czasie wakacji mogłyby rozpocząć się pierwsze próby z reżyserem i choreografem. Gdyby wszystko się udało to 3 maja 2014 roku – dokładnie w 560 rocznicę uzyskania praw miejskich Wąchocka odbyłaby się prapremiera. W tym samym czasie powinien zakończyć się I etap rewitalizacji Wąchocka.

Wojciech Głuch w sobotę i niedzielę przeprowadził w Wąchocku gratisowe z kilkudziesięcioosobową grupą młodzieży. Zaprezentował kilka utworów, które będą wykonywane podczas spektaklu. W fazie komponowania są kolejne. W poniedziałek, już poza programem pobytu kompozytor spotka się z uczniami VI klas szkoły podstawowej w Wąchocku, gdzie został zaproszony przez dyrektorkę Dorotę Janas.

Kompozytor ujął uczestników warsztatów niebywałym profesjonalizmem wzbudzając u nowych słuchaczy wykładów pełen podziw. W MGOK pojawił się również Tomasz Kordeusz – dyrektor Starachowickiego Centrum Kultury. Kordeusz jest dawnym studentem W. Głucha. Z nieukrywaną radością zauważył, że tej klasy pedagoga gości właśnie Wąchock. To wielka postać świata muzyki napisał na facebooku, gdy dowiedział się że jego wykładowca jest w Wąchocku. Serdecznie się uściskali na powitanie.

Trzeba dodać, że artysta postawił wysoką poprzeczkę kondycyjną. Pierwszy wykład młodzież spędziła na stojąco przez 3 godziny. To był test na wytrzymałość – tak to skomentował kompozytor. Na scenie nie będzie przecież odpoczynku. Na szczęście słuchaczy odwiedził burmistrz Jarosław Samela. Była okazja na krótką przerwę. Włodarz miasta przez prawie godzinę przyglądał się pracy pedagoga nie kryjąc słów uznania po tym co zobaczył. Spotkanie oficjalne zaplanowano na poniedziałek w Urzędzie Miasta.

Wojciech Głuch nocował w pałacu opata dzięki gościnności ojca Eugeniusza Augustyna. Mury opactwa dodały artyście energii. Kolejny dzień to 5,5 godziny wykładu przerwanego tylko na kilkanaście minut,gdy pojawiła się ekipa telewizyjna. Na zakończenie udało się zorganizować mały występ chóru stworzonego w trakcie dwudniowej pracy z młodzieżą. Wykorzystali swoją wiedzę zdobytą na warsztatach.

Artysta gotów jest przyjechać ponownie podczas ferii zimowych, by poprowadzić kolejne lekcje. Zadaniem dla dyrektora MGOK jest znalezienie funduszy na honorarium. Lwią część pochłonie bilet lotniczy ze Szwecji, ale na pewno warto. Wojciech Głuch poprowadziłby warsztaty  również dla instruktorów, którzy prowadziliby dalsze zajęcia.

Przedsięwzięcie jakim miałby być musical to ogrom pracy dla aktorów-amatorów. Całość w zakresie opieki artystycznej byłaby podparta znanymi nazwiskami i profesjonalistami, ale wykonawcami muszą być amatorzy. Taki jest zamysł.  //

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (Komentarzy: 5)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

 • Czytelnik poszukuje informacji o rodzinie.
 • IMG966
  Rewitalizacja, krok po kroku…
 • portret M.Langiewicza
  Marian Langiewicz – historia i legenda. Młodzież poznaje dzieje dowódcy Powstania Styczniowego. W styczniu 150 rocznica.
 • IMG982
  Pierwszaki „zalegalizowani”!
 • IMG981
  Odkopywanie dawnego Wąchocka – zostawcie coś na pamiątkę historii miasta!
 • trzeba kopac głębiej, by stabilizować podłoże.
  Będzie drożej. Wielkowiejska odsłania swoje podłoże.
 • IMG822
  Znany kompozytor przez dwa dni poprowadzi warsztaty muzyczne w Wąchocku.
 • halloween
  „halołin”
 • IMG013
  Wąchock. Muzyczne zaduszki w rytmach rockowo-jazzowych
 • IMG022
  Pierwszy dzień nauki dla młodych artystów. Wojciech Głuch poprowadził warsztaty. W niedzielę drugi dzień.
 • IMG_4381
  Pułkownik Jan Piwnik „Ponury”

 • Święto Odzyskania Niepodległości w Wąchocku
 • images
  W Wąchocku spokojnie uczczono rocznicę Odzyskania Niepodległości
 • lg do XI 12 035
  Głębsze kopanie. Termin się zbliża. Zobacz jak dziś wygląda Wielkowiejska.
 • IMG089
  Uśmiechy i radość na twarzach. Leją asfalt na Wielkowiejskiej. Relacja prosto z ulicy.
 • IMG102
  Reporter RMF FM sprawdzał czy Wąchock to dobre miejsce do zamieszkania?
 • IMG099
  Głosuj na Wąchock na stronie RMF24.pl
 • IMG109
  Archeolog odkrył drewniany trakt w Wąchocku z ok. XV wieku.
 • IMG122
  Znaleziono koło! Może to koło słynne z wyborów sołtysa?
 • IMG132
  Filia wąchockiego Opactwa Cystersów w Sulejowie Pomnikiem Historii

5 odpowiedzi na „To miasto ma duszę – Profesor Wojciech Głuch zakończył I etap warsztatów dla talentów z Wąchocka.

 1. mój podziw pisze:

  Pana Tomasza czy to się komuś podoba czy nie należy cenić za to co robi dla młodzieży i promocji „naszego grajdołka”.

 2. Tomek Kordeusz pisze:

  Tomku, pomyliłeś słowa, powinno być z nieukrywaną radością, nie zazdrością… cieszmy się, że uzdolniona młodzież może rozwijać swoje pasje po okiem autorytetów.

  Tak z radością, ale pewnie też z zawodową „zazdrością”. Dzięki za uwagę. Poprawione w tekście.

 3. kozak pisze:

  Proszę sobie robić musical jednak jako mieszkaniec uważam że samorząd powinien z dala się trzymać od finansowania tego typu atrakcji, może lepiej zrobić plac zabawa lub kawałek ulicy. Producenci musicalu powinni szukać innych źródeł dochodu a nie sięgać do kieszeni podatników. Może trzeba znaleźć sponsorów lub pomyśleć o kredycie.

 4. do kozaka pisze:

  Nie bądź naiwny. Pieniądze zawsze mają swoje przeznaczenie w samorządzie. Nie sfinansowany musical nie oznacza ze w to miejsce powstaną place zabaw.

 5. Polon pisze:

  „Dwie sroki za jeden ogon łapać” jest takie powiedzenie i idealnie pasuje do tej sytuacji, również jestem przeciwny wydawaniu publicznych pieniędzy na kolejne przedsięwzięcie „muzyczne”, dokładamy z pieniędzy podatników do koncertów w Opactwie i słusznie, może pozostańmy przy kontynuowaniu i ulepszaniu tej już sprawdzonej formy promocji nie tylko Wąchocka ale przede wszystkim Opactwa Cystersów czyli głównej atrakcji Wąchocka. Finansowanie kolejnego podobnego przedsięwzięcia jest mało zasadne. Może inne działania poza muzyczne będą kolejnym uzupełnieniem promocji gminy. (Pamiętajmy że w Wąchocku jest również „Studio Wąchock”, Kapela Sołtysa itp), chyba zbyt wiele tej muzyki. Ja mam już dość tych samych twarzy z gitarą czy skrzypkami. Oczywiście jeżeli producenci chcą wyprodukować ten musical i zdobędą fundusze poza publiczne to będę bardzo szczęśliwy ale z tego faktu że moje podatki zostaną spożytkowane na cele bardziej potrzebne w tym momencie tej gminie. Kiedyś TPW chciało budować muszlę koncertową i obawiam się że mogą do tego pomysłu wrócić, jak tak dalej pójdzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.