IMG981

Odkopywanie dawnego Wąchocka – zostawcie coś na pamiątkę historii miasta!

Do badań archeologicznych w średniowiecznym kościele i klasztorze zdążyliśmy się przyzwyczaić. Przy okazji prac renowacyjnych w obiekcie klasztornym pojawiały się ekipy naukowców, którzy badali jego historię. Teraz  podczas wstępnego etapu prac przy rewitalizacji ulicy Kościelnej i otoczenia klasztoru powstało kilka stanowisk archeologicznych. Kronika ma pewien pomysł, ale o tym na końcu tekstu.

Michał Beda z Pabianic samodzielnie prowadzi badania. Wygrał przetarg na prace naukowe podczas trwania inwestycji. Spotkaliśmy go, gdy na kilku metrach kwadratowych odsłaniał kolejną warstwę starego bruku na drodze prowadzącej do opactwa. Podczas żmudnej pracy archeolog odnalazł też kilka fragmentów przedmiotów pochodzących z XVII wieku.W większości to ceramika, której pochodzenie M. Beda szacuje nawet na wiek XVI.

Archeolog odnalazł też kości małych przeżuwaczy. Kóz lub owiec. Czy to pozostałości po targu mięsem, który mógł odbywać się w tym miejscu. Stanowisko znajduje się na wysokości wejścia na współczesny dziedziniec szkolny. Już wcześniej udokumentowano, że w tym miejscu znajdował się kościół parafialny i cmentarz. Wokół mógł znajdować się plac handlowy. Badacz odnalazł też monety. Niestety bardzo zniszczone i mimo starań nie udało się ustalić okresu z którego pochodzą.

Michał Beda żałuje że zakres zleconych prac jest ograniczony. W pobliżu bramki przy klasztorze znalazł fragmenty bardzo starego budynku drewnianego. W jakim celu go tam postawiono, praktycznie przed wejściem do kościoła, nie wiadomo. Mógł to być dom robotników, których zakonnicy zatrudnili do odbudowy spalonego klasztoru po 1260  roku.

Aktualnie Beda odkrywa kolejne warstwy bruku na ulicy Kościelnej. Nie licząc nawierzchni asfaltowej to już 3 warstwa nawierzchni.

Można pokusić się o teorię, że Wąchock przeszedł w historii  kilka „rewitalizacji”i to raczej bez wsparcia unijnego. Chociaż kto wie czy nie inwestował kapitał XVI-XVII wiecznej zachodniej Europy? Pod asfaltem był dobrze zachowany bruk który  użytkowano jeszcze w latach 70-tych ub. wieku. Poniżej jest droga brukowa z drobnego kamienia, a jeszcze niżej solidna droga z otoczaków. Doskonale zachowały się koleiny wyjeżdżone przez żelazne obręcze kół wozów konnych. Może to świadczyć, że ruch na drodze do opactwa by spory i przewożono potężne ciężary. Być może materiały budowlane. Klasztor przeszedł w ciągu wieków kilka modernizacji.  Archeolog spodziewa się, że poniżej 3 warstwy brukowanej ulicy będą kolejne. Za kilka dni powstanie głębszy wykop który prawdopodobnie odsłoni niezbadane tajemnice dawnego Wąchocka i jego infrastruktury komunikacyjnej.

Każdy element pracy Michała Bedy jest dokumentowany. Powstanie dokładne opracowanie. Odnalezione zabytki (należą do Państwa) po konsultacji Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków trafią do muzeum. M.Beda chciałby, aby znalazły się w muzeum klasztornym. Archeolog planuje poprowadzić lekcję historii dla uczniów wąchockich szkół. Rozmawiał już na ten temat z dyrektorką szkoły podstawowej.

tekst i zdjęcia Tomasz Szczykutowicz

PS. Warto byłoby, przy okazji rewitalizacji, by pokuszono się o skromną atrakcję dla turystów i samych mieszkańców. Gdyby tak odsłonięty fragment pozostawić na trwałe i zamiast przykrywać granitem wykonać w jednym miejscu wnękę, podświetlić ją i przykryć szkłem z trwałego poliwęglanu na powierzchni o,5 m x 1,5 m. Podobne rozwiązanie zastosowano w Krakowie. Byłaby to wspaniała pamiątka dla potomnych i swoisty pomnik rewitalizacji lat 2012-13. Przecież przez kilkadziesiąt przyszłych lat nikt już nie będzie kopać na tym terenie. (tsz)

 

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (Komentarzy: 8)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI i oznaczony tagami , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • IMG923
  25 osób na zebraniu mieszkańców
 • IMG932
  Marcinków. Festiwal gospodyń po raz pierwszy
 • IMG933
  Brawo. Urzędnicy posłuchali i rozsądek górą.
 • IMG943
  Esy floresy to jakaś pasja projektanta Wielkowiejskiej !
 • zdjęcia z canona do kwietnia 2011 5003
  Wąchock może mieć 7-miu radnych. Od 2014 roku będą tylko okręgi jednomandatowe.
 • IMG946
  Afera z dowodami rejestracyjnymi? – pyta Tygodnik Starachowicki. Po własnych doświadczeniach uzupełniamy, że coś jest na rzeczy.

 • Czytelnik poszukuje informacji o rodzinie.
 • IMG966
  Rewitalizacja, krok po kroku…
 • portret M.Langiewicza
  Marian Langiewicz – historia i legenda. Młodzież poznaje dzieje dowódcy Powstania Styczniowego. W styczniu 150 rocznica.
 • IMG982
  Pierwszaki „zalegalizowani”!
 • trzeba kopac głębiej, by stabilizować podłoże.
  Będzie drożej. Wielkowiejska odsłania swoje podłoże.
 • IMG822
  Znany kompozytor przez dwa dni poprowadzi warsztaty muzyczne w Wąchocku.
 • halloween
  „halołin”
 • IMG013
  Wąchock. Muzyczne zaduszki w rytmach rockowo-jazzowych
 • IMG022
  Pierwszy dzień nauki dla młodych artystów. Wojciech Głuch poprowadził warsztaty. W niedzielę drugi dzień.
 • IMG019
  To miasto ma duszę – Profesor Wojciech Głuch zakończył I etap warsztatów dla talentów z Wąchocka.
 • IMG_4381
  Pułkownik Jan Piwnik „Ponury”

 • Święto Odzyskania Niepodległości w Wąchocku
 • images
  W Wąchocku spokojnie uczczono rocznicę Odzyskania Niepodległości
 • lg do XI 12 035
  Głębsze kopanie. Termin się zbliża. Zobacz jak dziś wygląda Wielkowiejska.

8 odpowiedzi na „Odkopywanie dawnego Wąchocka – zostawcie coś na pamiątkę historii miasta!

 1. historyk pisze:

  Bardzo dobry pomysł panie Szczykutowicz. Mam nadzieję że zostanie zrealizowany. Moim zdaniem to drobiazg na tle takiej inwestycji. Mozna byłoby popatrzeć na różnicę poziomów nawirzchni od wielu wieków.

 2. emigrant pisze:

  Trzeba przyznać, że dzięki wachock.info można się dowiedzieć co się dzieje w rodzinnym mieście. Nawet redaktor nie wie jak bardzo cenimy jego pracę tu na obcej ziemi i za to chciałbym podziękować panu Tomaszowi w imieniu ‚GRUMBKÓW z emigracji”.

 3. tylko co na to Samela pisze:

  Tylko co na to Pan Burmistrz.

 4. to znowu ja pisze:

  Oby nie okazał się kolejną markiewiczowA. Raczej się nie zdziwię.

 5. alladyn pisze:

  Taki odkryty fragment dawnego Wąchocka, do którego można zajrzeć przez szybę – to wspaniała rzecz.

 6. wachock.info pisze:

  Prosimy o poparcie tego pomysłu.

 7. nemo 63 pisze:

  Przed laty mieszkałem w Wąchocku i miałem prześladujący mnie sen przez wiele lat. Był to sen , że głęboko pod ziemią w okolicy szkoły jest ukryty skarb. Bardzo cenny i stary.

 8. spajder pisze:

  Zaproszenie na 11 do Warszawy ,
  nie POzwul by historia
  przeszła obok ciebie obojętnie
  M A R S Z N I E P O D L E G Ł O Ś C I
  musisz tam być ,

  A tak było rok temu —
  http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=GWwE4ER9u94

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.