zdjęcia z canona do kwietnia 2011 5003

Wąchock może mieć 7-miu radnych. Od 2014 roku będą tylko okręgi jednomandatowe.

Teraz stolica gminy ma sześciu radnych. Od wyborów samorządowych w 2014 roku zmieni się geografia podziału na okręgi wyborcze w gminie Wąchock. Ma to związek z nowymi wymogami ustawy z 5 stycznia 2011 roku Kodeks Wyborczy.  Dotychczas wyborcy w gminie wybierali 15 radnych  w 7 okręgach. Po 3 mandaty radnych przypadały w okręgu Wielka Wieś, Parszów, Wąchock Południe i Wąchock Północ. Po jednym mandacie przypadało dla Marcinkowa, Ratajów i Węglowa. Teraz ma się to zmienić. Zmiana polegać będzie na utworzeniu nowych jednomandatowych okręgów. Oznacza to, że wyborcy przypisani do okręgu wybierać będą jednego radnego ( nie jak trzech dotychczas w okręgach wielomandatowych i jednego w okręgach jednomandatowych np. Rataje).

Wąchock Północ (dotychczas 3 mandatowy) zostanie podzielony na 4 okręgi co oznacza, że wyborcy z Osiedla Północ wybiorą łącznie 4 radnych w czterech okręgach. Mieszkańcy z Wąchocka Południe wybiorą 3 radnych z trzech okręgów. Głosować będzie można tylko na jednego radnego w swoim okręgu. Mieszkańcy Wielkiej Wsi i Węglowa będą mieli łącznie 3 radnych, gdyż jeden z okręgów obejmujący zasięgiem część Wielkiej Wsi i Węglowa będzie stanowił jedną wyborczą całość. Czy mandat we wspólnym okręgu obejmie radny mieszkający w Wielkiej Wsi czy w Węglowie zależeć będzie od mobilizacji elektoratu. O tym niżej.

Czy nowy podział na okręgi wyborcze wejdzie w życie zdecyduje głosowanie radnych bieżącej kadencji podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej w piątek 28 bm. Radni mają czas na przegłosowanie uchwały do końca października. Gdy nie uczynią tego w tym terminie o podziale na nowe okręgi zadecyduje Państwowa Komisja Wyborcza. Jeśli radni podejmą decyzję w najbliższy piątek, każdy komu nie podoba się nowy podział i zbierze 15 podpisów wyborców może uchwałę zaskarżyć do Komisarza Wyborczego w Kielcach I, ale będzie miał na to tylko 5 dni od podania uchwały do publicznej wiadomości.

Jakie zmiany czekają wyborców i ewentualnych kandydatów na radnych w kadencji 2014 -18? W Wąchocku okręgi obejmować mają: okręg nr 1. ulice Hutniczą, Krzemienicę, Kolejową (dwa domy 21 i 46) Nadrzeczną, Partyzantów nr 4-29.

Okręg nr 2 – Sosnowa, Polna, Sporna, Wesoła, Tysiąclecia Okręg nr 3.- Kręta, Leśna, Smugowa, Słoneczna, Szeroka, Radomska.

Okręg nr 4.- Skalista, Szydłowiecka, Torowa, Tychowska Okręg nr 5– Górna, Błonie od str. Starachowickiej, Wygoda, Starachowicka, Powstańców, Partyzantów 1-3a. Okręg nr 6– Dolna, Kielecka, Pl. Ponurego, Kościelna, Strażacka, Sandomierska, Krótka, Lipowa. Okręg nr 7 – Błonie (od strony Kolejowej). Kolejowa 1-20, Ogrodowa, Rocha, Wielkowiejska, Ceglana.

W Wielkiej Wsi okręg nr 9 -sołectwo od numeru 1-169, okręg nr 10 – numery 170-286 i okręg nr 11 – numery 287 do 361 i 363 oraz sołectwo Węglów.  W sołectwie Wielka Wieś wprowadzone będą jeszcze drobne korekty.

W Parszowie okręgi wyborcze obejmą: okręg nr 12 ul. Grabowa, Złotoglin od 1 do 106. Okręg nr 13.– Dolna, Kamieniczki, Szkolna, Złotoglin od 107 do 126. Okręg nr 14 to ulice Górna, Młyńska, Rzeczna, Staszica.

Pozostałe okręgi obejmą okręg nr 15 -Marcinków, Okręg nr 8.Rataje

Dlaczego zniknie okręg jednomandatowy sołectwa Węglów? Ilość mieszkańców sołectwa nie spełnia warunków uzyskania współczynnika tzw. normy przedstawicielstwa, która w okręgu musi być wyższa niż 0,50, by potencjalny okręg mógł mieć jeden mandat. Sołectwo Węglów miało w chwili tworzenia podziału na nowe okręgi  5 mieszkańców mniej.W związku z tym nie spełnia nowych wymogów przy tworzeniu okręgów. Z tego powodu sołectwo na wybory zostanie połączone z częścią Wielkiej Wsi i wybierać będzie radnego z listy kandydatów w swoim okręgu. Radnym zostanie mieszkaniec Węglowa, Wielkiej Wsi, albo każdy inny kandydat z gminy Wąchock, który wystartuje w tym okręgu. Zgodnie z ordynacją będzie to mógł być kandydat zamieszkujący na stałe w gminie. Nie ma obowiązku, by kandydat (wbrew powszechnej opinii) zamieszkiwał w okręgu z którego kandyduje./tsz/

PS. Podane wyżej granice Okręgów mają przed głosowaniem radnych charakter propozycji i mogą ulec korekcie w trakcie dyskusji nad projektem uchwały.

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (Skomentuj ten artykuł!)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • 1344679126139
  Trwa internetowe głosowanie na Kapelę Sołtysa
 • IMG915
  Wielkowiejska. Termin upływa 30 listopada. Foto-raport z budowy
 • Zdjecie006
  Wąchock. Zderzenie na Starachowickiej. (zdjęcia Czytelnika)

 • Rajd „stu” w setną rocznicę urodzin „Ponurego” po szlakach Gór Świętokrzyskich
 • kgw marcinków
  Marcinków. Jubileusz Gospodyń.
 • IMG920
  Budowa Wielkowiejskiej. Jeszcze 30 metrów sączka potrzeba.
 • IMG923
  25 osób na zebraniu mieszkańców
 • IMG932
  Marcinków. Festiwal gospodyń po raz pierwszy
 • IMG933
  Brawo. Urzędnicy posłuchali i rozsądek górą.
 • IMG943
  Esy floresy to jakaś pasja projektanta Wielkowiejskiej !
 • IMG946
  Afera z dowodami rejestracyjnymi? – pyta Tygodnik Starachowicki. Po własnych doświadczeniach uzupełniamy, że coś jest na rzeczy.

 • Czytelnik poszukuje informacji o rodzinie.
 • IMG966
  Rewitalizacja, krok po kroku…
 • portret M.Langiewicza
  Marian Langiewicz – historia i legenda. Młodzież poznaje dzieje dowódcy Powstania Styczniowego. W styczniu 150 rocznica.
 • IMG982
  Pierwszaki „zalegalizowani”!
 • IMG981
  Odkopywanie dawnego Wąchocka – zostawcie coś na pamiątkę historii miasta!
 • trzeba kopac głębiej, by stabilizować podłoże.
  Będzie drożej. Wielkowiejska odsłania swoje podłoże.
 • IMG822
  Znany kompozytor przez dwa dni poprowadzi warsztaty muzyczne w Wąchocku.
 • halloween
  „halołin”
 • IMG013
  Wąchock. Muzyczne zaduszki w rytmach rockowo-jazzowych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.